Quenya 

Maia

the beautiful

Maia pl. Maiar noun "the Beautiful" (MR:49), the lesser (= non-Vala) Ainur that entered Eä. Variant Máya in VT42:13/VT47:18, pl. Máyar in PM:363, 364 and VT47:18 (possibly, Máya is to be understood as the older form of Maia). With negative prefix ú- also Úmaiar, Maiar who became evil and followed Melkor, such as Balrogs (MR:79, "Umaiar", MR:165).

maia

noun. (angelic) spirit, the Beautiful

Variations

  • maia ✧ MR/340; PE17/163; PE17/163; PE19/075; PE19/094
  • maiya ✧ PE19/075
  • Máya ✧ VT42/13

Derivations

  • Māya ✧ PE19/075; PE19/094
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
    • MAY “excellent, admirable, beautiful; make [art]; suitable, useful, proper, serviceable; right” ✧ VT47/18
  • MAY “excellent, admirable, beautiful; make [art]; suitable, useful, proper, serviceable; right” ✧ PE17/163; PE17/163; PE17/163

Element in

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
MAY > máya > maia[māja] > [maija] > [maia]✧ PE17/163
MAY > máya > maia[māja] > [maija] > [maia]✧ PE17/163
MAY > Maiar[mājar] > [maijar] > [maiar]✧ PE17/163
magyā > maiya[magjā] > [maɣjā] > [maijā] > [maija]✧ PE19/075
magyā > maı̯ya > maia[magjā] > [maɣjā] > [maijā] > [maija] > [maia]✧ PE19/094

Inflections

WordFormGlossSource
Maiarplural-✧ LRI/Maiar; LT1I/Maiar; MR/049; MR/057; MRI/Maiar; PE17/163; PE17/174; PE17/175; PMI/Maiar; SI/Maiar; UTI/Maiar; WJI/Maiar
máyarplural-✧ PE17/124
Maiarongenitive plural-✧ PE17/175
Máyarplural-✧ PM/363; PM/364
Quenya [LRI/Maiar; LT1I/Maiar; LT2I/Maia; MR/049; MR/057; MR/340; MRI/Maiar; PE17/124; PE17/163; PE17/174; PE17/175; PE19/075; PE19/094; PM/363; PM/364; PMI/Maiar; SI/Maiar; UTI/Maiar; VT42/13; WJI/Maiar] Group: Eldamo. Published by

maiya

noun. (angelic) spirit

Quenya Group: Eldamo. Published by

noun. hand

Quenya [PE 22:160] Group: Mellonath Daeron. Published by

noun. hand

hand

Quenya [PE 18:35] Group: Mellonath Daeron. Published by

noun. hand

Variations

  • ✧ PE17/069; PE17/161; VT39/09; VT39/11; VT47/18; VT47/18
  • ✧ PE19/102
  • ✧ PE19/106

Derivations

  • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ PE17/069; PE17/162; PE19/100; VT39/11; VT47/19
  • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ PE17/161; VT47/18
  • “hand” ✧ PE19/102; VT47/06
    • maha “hand, the manager” ✧ PE19/074; PE19/102; VT47/06; VT47/07; VT47/35
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ VT47/18; VT47/18
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ PE21/70
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
  • maha “hand, the manager” ✧ PE19/106; VT47/18
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ VT47/18; VT47/18
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18

Cognates

  • S. maw “hand” ✧ PE17/162; VT47/06
  • T. “hand” ✧ VT47/18; VT47/06

Element in

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
MAƷ > [maɣa] > [mā]✧ PE17/069
MAG > [maga] > [maɣa] > [mā]✧ PE17/161
MAƷ > [mā]✧ PE17/162
MAƷ > [maɣa] > [mā]✧ PE19/100
māh > [māh] > [mā]✧ PE19/102
māʒ > [māɣ] > [mā]✧ PE19/106
maha > [maha] > [mā]✧ VT39/11
> [mā]✧ VT47/06
māʒ(ă) > [māɣa] > [mā]✧ VT47/18
mag > [māga] > [māɣa] > [mā]✧ VT47/18
MAƷA > [maɣa] > [mā]✧ VT47/19

Inflections

WordFormGlossSource
máryat3rd-sg-poss dual“her hands”✧ LotR/0377; PE17/069
mā-rya3rd-sg-poss“her hand”✧ PE17/069
mārya-t3rd-sg-poss dual“her (two) hands”✧ PE17/069
má-rya-t3rd-sg-poss dual“her two hands”✧ PE17/130; PE17/135
má-ya-t3rd-sg-poss dual“her two hands”✧ PE17/130
má-rya-t3rd-pl-poss dual“*their two hands”✧ PE17/130
mátdual-✧ PE17/161; VT47/06 dual nominative
maineninstrumental plural“by hand”✧ PE17/161
máogenitive-✧ PE17/161
mándative-✧ PE17/161
márplural-✧ PE17/161
márongenitive plural-✧ PE17/161
maindative plural-✧ PE17/161
mánta3rd-pl-poss“their hand, their hands (one each)”✧ PE17/161
mántat3rd-pl-poss dual“their hands (each both)”✧ PE17/161
mánte3rd-pl-poss plural-✧ PE17/161
márya3rd-sg-poss“his hand”✧ PE22/160
mā́ryat3rd-sg-poss dual“her hands”✧ RGEO/58
mā-rya-t3rd-sg-poss dual“hands-her-two”✧ RGEO/59
málipartitive-plural“hands”✧ VT47/03; VT47/06; VT47/12
**maiplural“hands”✧ VT47/06
**márplural“hands”✧ VT47/06
Quenya [LotR/0377; PE17/069; PE17/070; PE17/130; PE17/135; PE17/161; PE17/162; PE19/100; PE19/102; PE19/106; PE22/160; RGEO/58; RGEO/59; VT39/09; VT39/11; VT47/03; VT47/06; VT47/12; VT47/18; VT47/19; VT49/10] Group: Eldamo. Published by

hand

noun "hand" (MA3, LT2:339, Narqelion, VT39:10, [VT45:30], VT47:6, 18, 19); the dual "a pair of hands" is attested both by itself as mát (VT47:6) and with a pronominal suffix as máryat "his/her (pair of) hands" (see -rya, -t) (Nam, RGEO:67). The nominative plural form was only máli, not **már (VT47:6), though plurals in -r may occur in some of the cases, as indicated by the pl. allative mannar "into hands" (FS). Mánta "their hand", dual mántat "their hands" (two hands each) (PE17:161). Cf. also the compounds mátengwië "language of the hands" (VT47:9) and Lungumá "Heavyhand" (VT47:19); also compare the adj. -maitë "-handed". See also málimë.

maitya

?. [unglossed]

Variations

  • mahtya ✧ PE19/084 (mahtya)
Quenya [PE19/084] Group: Eldamo. Published by

úmaiar

úmaiar

Úmaiar pl. noun, Maiar (see Maia) who became evil and followed Melkor, like the Balrogs (MR:79). Sg. #Úmaia.

Máya

máya

#Máya pl. Máyar, see Maia

malsa

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
maslā > malsa[maslā] > [malsā] > [malsa]✧ PE19/101
Quenya [PE19/101] Group: Eldamo. Published by

arra

adjective. [unglossed]

Derivations

  • SRAG “awkward, awry; hard, (very) difficult” ✧ PE17/172

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
SRA-G > asra > arra[asra] > [azra] > [arra]✧ PE17/172
Quenya [PE17/172] Group: Eldamo. Published by

umbacarin

noun. [unglossed]

Quenya [PE17/172] Group: Eldamo. Published by

amya-

verb. [unglossed]

Variations

  • amya ✧ PE17/157 (amya)

Derivations

  • AM “go up, [ᴹ√] up” ✧ PE17/157

Elements

WordGloss
-ya“verbal suffix”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
AM > amya[amja-]✧ PE17/157

Inflections

WordFormGlossSource
-amanyepast-✧ PE17/157
Quenya [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

cairë

?. [unglossed]

Variations

  • caire ✧ PE17/101

Derivations

  • KAY “lie, [ᴹ√] lie down; [ᴱ√] rest, dwell” ✧ PE17/101

Cognates

  • S. caer “[unglossed]” ✧ PE17/101

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KAYA > caire[kaire]✧ PE17/101
Quenya [PE17/101] Group: Eldamo. Published by

cúma

noun. [unglossed]

Derivations

  • kūma ✧ PE17/122
    • KU(H) “bow, [ᴱ√] bend”

Cognates

  • S. “bow; [N.] arch, crescent; [G.] waxing or waning moon” ✧ PE17/122

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
kūma > cúma[kūma]✧ PE17/122
Quenya [PE17/122] Group: Eldamo. Published by

cúma

noun. [unglossed]

Variations

  • cúma ✧ PE17/122.3411

Cognates

  • ✧ PE17/122.3412 (cû(f))

Derivations

  • < kūma ✧ PE17/122.3410
Quenya [PE17/122.3411] Group: Eldamo. Published by

finca

noun. [unglossed]

Variations

  • finca ✧ PE17/017

Derivations

  • phinik ✧ PE17/017
    • SPIN(ID) “fine thread, filament; hair” ✧ PE17/017

Cognates

  • S. fing “lock of hair” ✧ PE17/017

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
finik/fink > finca[pʰinika] > [pʰinka] > [pʰiŋka] > [ɸiŋka] > [fiŋka]✧ PE17/017
Quenya [PE17/017] Group: Eldamo. Published by

háro

?. [unglossed]

Variations

  • hāro ✧ PE22/148

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
khādo > hāzo > hāro[kʰādo] > [xādo] > [xāðo] > [hāðo] > [hāro]✧ PE22/148
Quenya [PE22/148] Group: Eldamo. Published by

tomba

noun. [unglossed]

Derivations

  • TOM “of resonant sounds” ✧ PE17/138

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
TOM > tomba[tomba]✧ PE17/138
Quenya [PE17/138] Group: Eldamo. Published by

Vanimo

the beautiful

Vanimo (pl. Vanimor given), noun "the beautiful", children of the Valar (BAN), or "fair folk" = (men and) elves (UGU/UMU, VT45:17). Negated úvanimor = "monsters".

melya-

verb. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
melyaaorist-✧ PE17/077
melyeapresent-✧ PE17/077
melenyepast-✧ PE17/077
emēlieperfect-✧ PE17/077
meluvafuture-✧ PE17/077
Quenya [PE17/077] Group: Eldamo. Published by

um(ba)-

prefix. [unglossed]

Variations

  • um(ba) ✧ PE17/172 (um(ba))

Derivations

  • UMU “not, expressing privation, not, expressing privation; [ᴹ√] negative stems” ✧ PE17/172
    • Ū “denial of fact, privation, negative element, denial of fact, privation, negative element, [ᴱ√] not”

Element in

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
UMU > um(ba)[umba-]✧ PE17/172
Quenya [PE17/172] Group: Eldamo. Published by

cambë

noun. hand, (hollow of) hand

Derivations

  • KAB “hold, contain, retain, possess, have in hand, hold, contain, retain, possess, have in hand; [ᴹ√] hollow”

Inflections

WordFormGlossSource
kambeya3rd-sg-poss“his hand”✧ VT49/17
Quenya [VT49/17] Group: Eldamo. Published by

naue

?. [unglossed]

Variations

  • nawe ✧ PE19/094 (nawe)

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ndagwē > ndau̯we > nau̯we > naue[ndagwē] > [ndaɣwē] > [ndauwē] > [nauwē] > [naue]✧ PE19/094
Quenya [PE19/094] Group: Eldamo. Published by

sal-

verb. [unglossed]

Derivations

  • SAL “[unglossed], *harp(ing), lyre” ✧ PE22/133

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
SAL > asálie[asālie]✧ PE22/133

Inflections

WordFormGlossSource
asálieperfect-✧ PE22/133
Quenya [PE22/133] Group: Eldamo. Published by

éna

?. [unglossed]

Derivations

  • eñna ✧ PE19/097
    • “be, exist”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
eñna > enna > éna[eŋna] > [enna]✧ PE19/097
Quenya [PE19/097] Group: Eldamo. Published by

felca

adjective. [unglossed]

Derivations

  • PHELEGexcavation, excavation; [ᴹ√] cave” ✧ PE17/118

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
PHELEK > felca[pʰelka] > [ɸelka] > [felka]✧ PE17/118
Quenya [PE17/118] Group: Eldamo. Published by

hindo

noun. [unglossed]

Derivations

  • KHIN “child” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KHIN > hindo[kʰindo] > [xindo] > [hindo]✧ PE17/157
Quenya [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

hindë

noun. [unglossed]

Variations

  • hinde ✧ PE17/157 (hinde)

Derivations

  • KHIN “child” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KHIN > hinde[kʰinde] > [xinde] > [hinde]✧ PE17/157
Quenya [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

nonda

hand, especially in [?clutching]

nonda noun "hand, especially in [?clutching]" (VT47:23; Tolkien's gloss was not certainly legible)

senya

?. [unglossed]

Variations

  • senya ✧ UT/274
Quenya [UT/274] Group: Eldamo. Published by

sóla

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
soglā > sóla[sogrā] > [soɣlā] > [sōlā] > [sōla]✧ PE19/095
Quenya [PE19/095] Group: Eldamo. Published by

thar-

verb. [unglossed]

Variations

  • thar ✧ PE22/133

Derivations

  • STAR “*stiff, [ᴹ√] stiff” ✧ PE22/133

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
STAR > thar[star-] > [θar-]✧ PE22/133

Inflections

WordFormGlossSource
athárieperfect-✧ PE22/133
Quenya [PE22/133] Group: Eldamo. Published by

thar-

verb. [unglossed]

Variations

  • thar ✧ PE22/133.1811

Inflections

WordFormGlossSource
athárieperfect-PE22/133.1813

Derivations

Quenya [PE22/133.1811; PE22/133.1813] Group: Eldamo. Published by

tompë

noun. [unglossed]

Variations

  • tompe ✧ PE17/138

Derivations

  • TOM “of resonant sounds” ✧ PE17/138

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
TOM > tompe[tompe]✧ PE17/138
Quenya [PE17/138] Group: Eldamo. Published by

úpa-

verb. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
ūpa-nye1st-sg-✧ PE17/126
ūpa-nēnpast 1st-sg-✧ PE17/126
ūpa-nēspast 3rd-sg-✧ PE17/126
ūpa-sse3rd-sg-✧ PE17/126
Quenya [PE17/126] Group: Eldamo. Published by

conta-

verb. [unglossed]

Variations

  • conta ✧ PE17/157 (conta)

Derivations

  • KOM “gather, collect” ✧ PE17/157

Elements

WordGloss
-ta“causative verb suffix”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KOM > conta[komta-] > [konta-]✧ PE17/157

Inflections

WordFormGlossSource
-contanepast-✧ PE17/157
Quenya [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

hendas

?. [unglossed]

Element in

hendas

?. [unglossed]

Element in

Quenya [PMCH/02] Group: Eldamo. Published by

lingi-

verb. [unglossed]

lingi-

verb. [unglossed]

Quenya Group: Eldamo. Published by

þúna

?. [unglossed]

Variations

  • thúna ✧ PE19/086 (thúna)

Derivations

  • stuknā ✧ PE19/086
    • STUK “[unglossed]” ✧ PE19/086

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
stuknā > thúna[stuknā] > [stugnā] > [θugnā] > [θuŋnā] > [θūnā] > [θūna] > [sūna]✧ PE19/086
Quenya [PE19/086] Group: Eldamo. Published by

felehta-

verb. [unglossed]

Variations

  • felehta ✧ PE17/118

Derivations

  • PHELEGexcavation, excavation; [ᴹ√] cave” ✧ PE17/118

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
PHELEK > felehta[pʰelektā] > [ɸelektā] > [ɸelextā] > [ɸelextā] > [felextā]✧ PE17/118
Quenya [PE17/118] Group: Eldamo. Published by

holdë

noun. [unglossed]

Variations

  • holde ✧ PE17/098

Derivations

  • SKOL “shut, close” ✧ PE17/098

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KHOL > holde[kʰolde] > [xolde] > [holde]✧ PE17/098
Quenya [PE17/098] Group: Eldamo. Published by

sélo

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
steglō > thélo > þélo > sélo[steglō] > [θeglō] > [θeɣlō] > [θēlō] > [θēlo] > [sēlo]✧ PE19/095
Quenya [PE19/095] Group: Eldamo. Published by

Sindarin 

mâb

noun. a hand-full, complete hand (with all five fingers)

Sindarin [Ety/371, VT/45:32, VT/47:6-7] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

mâb

noun. hand, hand, [N.] grasp

Derivations

  • makwā “a hand-full, complete hand with all five fingers” ✧ VT47/06; VT47/07; VT47/19
    • MAK “cut, hew with a sharp edge; kill, slay; forge metal, cut, hew with a sharp edge, [ᴹ√] cleave; sword, fight (with a sword); ️[√] forge metal; kill, slay” ✧ VT47/19
  • MAP “take away, take hold of, grasp, take away, take hold of, grasp, [ᴹ√] lay hold of with hand, seize” ✧ VT47/20

Cognates

  • Q. maqua “hand-full, group of five (similar) things; hand (colloquial); closing or closed [hand] (facing down) for taking” ✧ VT47/06; VT47/19; VT47/20

Element in

  • ᴺS. mablanthas “sycamore”
  • S. Mablung “Heavy Hand” ✧ VT47/07
  • ᴺS. mabren “handed, having hands, dextrous”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
makwā > mâb[makwā] > [mapā] > [mapa] > [map] > [mab] > [māb]✧ VT47/06
makwā > mâb[makwā] > [mapā] > [mapa] > [map] > [mab] > [māb]✧ VT47/07
makwā > mâb[makwā] > [mapā] > [mapa] > [map] > [mab] > [māb]✧ VT47/19
MAP > măpo > mâb[mapo] > [map] > [mab] > [māb]✧ VT47/20

Inflections

WordFormGlossSource
mab-stem-✧ VT47/06
Sindarin [VT47/06; VT47/07; VT47/19; VT47/20] Group: Eldamo. Published by

maw

noun. hand

Variations

  • maw ✧ PE17/162.1004; VT47/06.2905; VT47/18.2205

Element in

  • forvo “right hand, right side; the right hand, the right side”
  • harvo “left hand, left side; the left hand, left side”
  • maed “handy, skilful; handy, skillful”
  • molif “wrist, (lit.) hand-link”

Cognates

  • “hand” ✧ VT47/06.1802
  • “hand” ✧ VT47/18.2203 (māga)

Derivations

  • < √MAH “hand” ✧ PE17/162.0903
  • < √MAG ✧ VT47/18.2115
  • < “hand” ✧ VT47/06.1608
    < √MAH “hand” ✧ PE21/70.2514
Sindarin [PE17/162.1004; VT47/06.2905; VT47/18.2205] Group: Eldamo. Published by

maw

noun. hand

Derivations

  • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ PE17/162
  • “hand” ✧ VT47/06
    • maha “hand, the manager” ✧ PE19/074; PE19/102; VT47/06; VT47/07; VT47/35
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ VT47/18; VT47/18
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ PE21/70
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
  • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18

Cognates

  • Q. “hand” ✧ PE17/162; VT47/06
  • T. “hand” ✧ VT47/18

Element in

  • S. forvo “right hand, right side” ✧ VT47/06
  • S. harvo “left hand, left side” ✧ VT47/06
  • S. maed “handy, skillful, handy, skillful, [N.] skilled” ✧ VT47/06
  • ᴺS. mawedh “glove”
  • S. molif “wrist, (lit.) hand-link” ✧ VT47/06

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
MAƷ > maw[mā] > [mǭ] > [mau]✧ PE17/162
> maw[mā] > [mǭ] > [mau]✧ VT47/06
mag > maw[mā] > [mǭ] > [mau]✧ VT47/18
Sindarin [PE17/162; VT47/06; VT47/18] Group: Eldamo. Published by

maw

noun. hand

Sindarin [VT/47:6] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

mab-

noun. a hand-full, complete hand (with all five fingers)

Sindarin [Ety/371, VT/45:32, VT/47:6-7] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

madu

?. [unglossed]

Sindarin Group: Eldamo. Published by

maud

?. [unglossed]

Variations

  • madu ✧ PE17/148

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
matwā > madw̯ > maud[matwā] > [matwa] > [matw] > [maut] > [maud]✧ PE17/148
matwā > madw̯ > madu[matwā] > [matwa] > [matw] > [madw] > [madu]✧ PE17/148
Sindarin [PE17/148] Group: Eldamo. Published by

cam

noun. hand

Sindarin [Ety/361, Ety/371, S/429] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

caer

?. [unglossed]

Derivations

  • KAY “lie, [ᴹ√] lie down; [ᴱ√] rest, dwell” ✧ PE17/101

Cognates

  • Q. cairë “[unglossed]” ✧ PE17/101

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KAYA > caer[kairē] > [kaire] > [kair] > [kaer]✧ PE17/101
Sindarin [PE17/101] Group: Eldamo. Published by

camm

noun. hand

camm

noun. hand

Sindarin Group: Eldamo. Published by

cidinn

?. [unglossed]

Derivations

  • KIT “*small” ✧ PE17/157

Cognates

  • Q. cinta “small” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KIT > cidinn[kitinne] > [kitinn] > [kidinn]✧ PE17/157
Sindarin [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

cinnog

?. [unglossed]

Derivations

  • KIT “*small” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KIT > cinnog[kintok] > [kintʰok] > [kinθok] > [kinθog] > [kinnog]✧ PE17/157
Sindarin [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

cam

hand

1) cam (i gam, o cham), pl. caim (i chaim), coll. pl. cammath; 2) mâb (i vâb; construct mab), pl. maib (i maib). 3) Archaic †maw (i vaw), pl. moe (i moe). A homophone means ”soil, stain”. (VT47:6) 4) (fist) dond (i dhond; construct don), pl. dynd (i nynd), coll. pl. donnath (VT47:23).

Telerin 

noun. hand

Variations

  • ✧ VT47/06 ()
  • māga ✧ VT47/18

Derivations

  • “hand” ✧ VT47/06
    • maha “hand, the manager” ✧ PE19/074; PE19/102; VT47/06; VT47/07; VT47/35
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ VT47/18; VT47/18
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ PE21/70
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
  • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18

Cognates

  • Q. “hand” ✧ VT47/18; VT47/06
  • S. maw “hand” ✧ VT47/18

Element in

  • T. forma “right-hand” ✧ VT47/06
  • T. málimë “wrist, (lit.) hand-link” ✧ VT47/06
  • T. þarma “left-hand” ✧ VT47/06
Telerin [VT47/06; VT47/18] Group: Eldamo. Published by

mapa

noun. hand

Variations

  • mapo ✧ VT47/20

Derivatives

  • T. mapa- “to take hold of, grasp” ✧ VT47/07

Derivations

  • makwā “a hand-full, complete hand with all five fingers” ✧ VT47/06; VT47/07; VT47/19
    • MAK “cut, hew with a sharp edge; kill, slay; forge metal, cut, hew with a sharp edge, [ᴹ√] cleave; sword, fight (with a sword); ️[√] forge metal; kill, slay” ✧ VT47/19
  • MAP “take away, take hold of, grasp, take away, take hold of, grasp, [ᴹ√] lay hold of with hand, seize” ✧ VT47/20

Cognates

  • Q. maqua “hand-full, group of five (similar) things; hand (colloquial); closing or closed [hand] (facing down) for taking” ✧ VT47/06; VT47/19; VT47/20
Telerin [VT47/06; VT47/07; VT47/19; VT47/20] Group: Eldamo. Published by

camba

noun. hand

Cognates

  • S. cam “(cupped) hand, holding hand; handful” ✧ VT47/22
Telerin [VT47/22] Group: Eldamo. Published by

Adûnaic

asdi

?. [unglossed]

A word Tolkien used to illustrate Adûnaic pronunciation (pronounced [azdi]) without giving its meaning (SD/421).

Variations

  • Asdi ✧ SD/421

Derivations

  • √Ad. ASAD “?” ✧ SD/421

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
√Ad. ASAD > Asdi[asdi]✧ SD/421
Adûnaic [SD/421] Group: Eldamo. Published by

noun. hand

A noun translated “hand”, given as an example of an apparent Adûnaic uniconsonantal noun, which had a biconsonantal-root but lost one of its consonants from its ancient form ✶Ad. paʒa (SD/416, 426).

Variations

  • ✧ SD/426

Derivations

  • √Ad. PAƷ “hand” ✧ SD/416
  • ✶Ad. paʒa “hand” ✧ SD/426
    • √Ad. PAƷ “hand”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
✶Ad. pa3a > [paɣa] > [paa] > [pā]✧ SD/426

Inflections

WordFormGlossSource
pâiplural-✧ SD/426
Adûnaic [SD/416; SD/426] Group: Eldamo. Published by

sapda

?. [unglossed]

A word Tolkien used to illustrate Adûnaic pronunciation without giving its meaning (SD/421).

Variations

  • Sapda ✧ SD/421

Derivations

  • √Ad. SAPAD “?” ✧ SD/421
Adûnaic [SD/421] Group: Eldamo. Published by

Primitive elvish

noun. hand

Variations

  • māh ✧ PE19/102
  • ✧ VT47/18; VT47/34 ()

Derivatives

  • Q. “hand” ✧ PE19/102; VT47/06
  • S. maw “hand” ✧ VT47/06
  • T. “hand” ✧ VT47/06

Derivations

  • maha “hand, the manager” ✧ PE19/074; PE19/102; VT47/06; VT47/07; VT47/35
    • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ VT47/18; VT47/18
    • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18
  • MAH “handle, manage, control, wield; serve, be of use, handle, manage, control, wield; serve, be of use; [ᴹ√] hand; [ᴱ√] grasp” ✧ PE21/70
  • MAG “good (physically); to thrive, be in a good state, good (physically); to thrive, be in a good state; [ᴹ√] use, handle” ✧ VT47/18

Element in

  • makwā “a hand-full, complete hand with all five fingers” ✧ VT47/07
  • mā-limi “wrist, (lit.) hand-link” ✧ VT47/06

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
maʒa > [maɣa] > [mā]✧ VT47/06
Primitive elvish [PE19/074; PE19/102; PE21/70; VT47/06; VT47/07; VT47/18; VT47/34; VT47/35] Group: Eldamo. Published by

sal

root. [unglossed]

Variations

  • sal ✧ PE22/133.1814
Primitive elvish [PE22/133.1814] Group: Eldamo. Published by

sal

root. [unglossed], *harp(ing), lyre

The unglossed root ᴱ√SALA appeared in the Qenya Lexicon of the 1910s with derivatives like ᴱQ. salma “lyre, small harp” and ᴱQ. salumbe “harping, music” (QL/81). The root √SAL appeared again Common Eldarin: Verb Structure from the early 1950s to illustrate the reformed perfect form of its verb Q. asálie (PE22/132), but since these later forms are unglossed it is unclear whether they have the same meaning (“*harp(ing)”) as the earlier version of the root.

Derivatives

  • Q. sal- “[unglossed]” ✧ PE22/133
Primitive elvish [PE22/133] Group: Eldamo. Published by

tig

root. [unglossed]

Variations

  • tig ✧ PE22/157.1401
Primitive elvish [PE22/157.1401] Group: Eldamo. Published by

tig

root. [unglossed]

A root appearing in Late Notes on Verbs (LVS) from 1969 as the basis for the verb Q. tinga- “go (for a long while)” (PE22/157). The etymology was marked with an “X” and so was probably a transient idea (PE22/157 note #70).

Derivatives

  • Q. tinga- “to go (for a long while)” ✧ PE22/157
Primitive elvish [PE22/157] Group: Eldamo. Published by

lemek

root. [unglossed]

Variations

  • lemek ✧ PE19/098.2304
Primitive elvish [PE19/098.2304] Group: Eldamo. Published by

lemek

root. [unglossed]

An unglossed root in the Outline of Phonology from the early 1950s illustrating certain phonetic combinations (PE19/98), and therefore possibly not a “real” root.

Primitive elvish [PE19/098] Group: Eldamo. Published by

liski

root. [unglossed]

Variations

  • liski ✧ PE18/093.0409
Primitive elvish [PE18/093.0409] Group: Eldamo. Published by

phut

root. [unglossed]

Variations

  • phut ✧ PE18/090.1201
Primitive elvish [PE18/090.1201] Group: Eldamo. Published by

phut

root. [unglossed]

An unglossed root appearing in the second version of Tengwesta Qenderinwa (TQ2) as an etymological variation of √PUT (PE18/90).

Primitive elvish [PE18/090] Group: Eldamo. Published by

stuk

root. [unglossed]

Variations

  • stuk ✧ PE19/086.3701
Primitive elvish [PE19/086.3701] Group: Eldamo. Published by

stuk

root. [unglossed]

An unglossed root in a rejected section of the Outline of Phonology (OP2) from the early 1950s, serving to illustration certain phonetic developments: ✶stuknā > Q. thúna (PE19/86).

Derivatives

Primitive elvish [PE19/086] Group: Eldamo. Published by

graw Reconstructed

root. [unglossed], [ᴹ√] dark, swart

This root appeared as a primitive form grawa serving as the basis of the word Q. roa “bear” >> “dog” in notes on monosyllabic roots from 1968 (VT47/35); a Sindarin derivative S. graw “bear” appeared in other notes written around the same time (VT47/12). Patrick Wynne suggested that in the sense “bear” grawa might be connected to the root ᴹ√GRAWA “dark, swart” from The Etymologies of the 1930s (EtyAC/GRAWA).

Variations

  • grāw(ɜ) ✧ VT47/35 (grāw(ɜ))

Derivatives

  • grawa “dog” ✧ VT47/35
    • Q. roa “dog” ✧ VT47/35
  • grā “dog, bear” ✧ VT47/35
    • S. graw “bear” ✧ VT47/12
Primitive elvish [VT47/35] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 

mauth

?. [unglossed]

Noldorin [PE22/034] Group: Eldamo. Published by

mauth

?. [unglossed]

Variations

  • mauth ✧ PE22/034.1615
Noldorin [PE22/034.1615] Group: Eldamo. Published by

diragas

?. [unglossed]

Variations

  • diragath ✧ RS/451

Element in

diragas

?. [unglossed]

Variations

  • diragath ✧ RS/451

Element in

Noldorin [RS/451] Group: Eldamo. Published by

nithrad

?. [unglossed]

Element in

Noldorin [RS/451] Group: Eldamo. Published by

noun. hand

ON. hand

Noldorin [PE 18:35] Group: Mellonath Daeron. Published by

cam

noun. hand

Noldorin [Ety/361, Ety/371, S/429] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

cam

noun. hand

Variations

  • camm ✧ Ety/MAƷ

Derivations

  • ᴹ√KAB “hollow” ✧ Ety/KAB; EtyAC/KAB
  • On. kamba “hand” ✧ Ety/MAƷ
    • ᴹ√KAB “hollow” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
    • ᴹ✶kambā ✧ PE21/59; PE21/59
    • ᴹ√KAB “hollow”

Cognates

  • ᴹQ. kambe “hollow (of hand)” ✧ Ety/KAB; EtyAC/KAB

Element in

  • N. Cambant “Full Hand” ✧ Ety/KAB
  • N. camland “palm of hand” ✧ Ety/LAD
  • N. Camlost “Empty-hand(ed)” ✧ Ety/KAB
  • N. Erchamui “One-handed” ✧ Ety/KAB
  • N. forgam “righthanded”
  • N. hargam “left-handed”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√KAB > camb > cam[kamba] > [kamb] > [kamb] > [kamm] > [kam]✧ Ety/KAB
On. kamba > camm[kamba] > [kamb] > [kamb] > [kamm]✧ Ety/MAƷ

Inflections

WordFormGlossSource
kambaioold-genitive plural-✧ PE21/60
Noldorin [Ety/KAB; Ety/LAD; Ety/MAƷ; EtyAC/KAB; PE21/60] Group: Eldamo. Published by

camb

noun. hand

Noldorin [Ety/361, Ety/371, S/429] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

camm

noun. hand

camm

noun. hand

Noldorin Group: Eldamo. Published by

camm

noun. hand

Noldorin [Ety/361, Ety/371, S/429] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

clei

?. [unglossed]

Noldorin [PE22/034] Group: Eldamo. Published by

clei

?. [unglossed]

Variations

  • clei ✧ PE22/034.1701
Noldorin [PE22/034.1701] Group: Eldamo. Published by

nith

?. [unglossed]

Variations

  • nĭth ✧ PE22/037

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
On. nitse > nĭth[nitse] > [niθθe] > [niθθ] > [niθ]✧ PE22/037
Noldorin [PE22/037] Group: Eldamo. Published by

nith

?. [unglossed]

Variations

  • nĭth ✧ PE22/037.1011

Derivations

  • < nitse ✧ PE22/037.1013
Noldorin [PE22/037.1011] Group: Eldamo. Published by

níth

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
On. nikthe > níth[niktʰe] > [nixθe] > [nīθe] > [nīθ]✧ PE22/037
Noldorin [PE22/037] Group: Eldamo. Published by

níth

?. [unglossed]

Variations

  • níth ✧ PE22/037.1102

Derivations

Noldorin [PE22/037.1102] Group: Eldamo. Published by

menwed

?. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
venwedsoft-mutation-✧ RS/451
Noldorin [RS/451] Group: Eldamo. Published by

porennin

?. [unglossed]

Variations

  • porannin ✧ RS/451

Element in

Noldorin [RS/451] Group: Eldamo. Published by

borth

?. [unglossed]

Variations

  • Borth ✧ Ety/BOR

Derivations

  • ᴹ√BOR(ON) “endure” ✧ Ety/BOR

Element in

  • N. Borthandos “*Steadfast-intelligence” ✧ Ety/BOR
Noldorin [Ety/BOR] Group: Eldamo. Published by

borth

?. [unglossed]

Variations

  • borth ✧ Ety/BOR.058

Element in

Derivations

Noldorin [Ety/BOR.058] Group: Eldamo. Published by

coen

?. [unglossed]

Noldorin [PE22/034] Group: Eldamo. Published by

coen

?. [unglossed]

Variations

  • coen ✧ PE22/034.1704
Noldorin [PE22/034.1704] Group: Eldamo. Published by

telwen

?. [unglossed]

Element in

Noldorin [RS/451] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Ancient quenya

caia-

verb. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
caiaaorist-PE22/159.1610
ceapresent-PE22/159.1611
cáyapresent-PE22/159.1612
cayuvafuture-PE22/159.1613
acáyeperfect-PE22/159.1614
Ancient quenya [PE22/159.1610; PE22/159.1611; PE22/159.1612; PE22/159.1613; PE22/159.1614] Group: Eldamo. Published by

caia-

verb. [unglossed]

Derivations

  • KAY “lie, [ᴹ√] lie down; [ᴱ√] rest, dwell”

Inflections

WordFormGlossSource
caiaaorist-✧ PE22/159
ceapresent-✧ PE22/159
cáyapresent-✧ PE22/159
cayuvafuture-✧ PE22/159
acáyeperfect-✧ PE22/159
Ancient quenya [PE22/159] Group: Eldamo. Published by

Primitive adûnaic

paʒa

noun. hand

The Primitive Adûnaic form of the noun “hand” (SD/426).

Variations

  • pa3a ✧ SD/426

Derivatives

  • Ad. “hand” ✧ SD/426

Derivations

  • √Ad. PAƷ “hand”
Primitive adûnaic [SD/426] Group: Eldamo. Published by

paʒ

root. hand

A Primitive Adûnaic root glossed “hand”, the basis for the noun of the same meaning (SD/416).

Variations

  • PA3 ✧ SD/416

Derivatives

  • Ad. “hand” ✧ SD/416
  • ✶Ad. paʒa “hand”
    • Ad. “hand” ✧ SD/426
Primitive adûnaic [SD/416] Group: Eldamo. Published by

Qenya 

noun. hand, into the hands

Variations

  • ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ (); PE18/035; PE21/40; PE22/021

Derivations

  • ᴹ✶māʒ “hand” ✧ Ety/MAƷ; PE18/035
    • ᴹ√MAƷ “hand” ✧ Ety/MAƷ
  • ᴹ✶magā “hand” ✧ EtyAC/MAƷ
    • ᴹ√MAG “use, handle” ✧ EtyAC/MAƷ

Cognates

  • On. “hand” ✧ Ety/MAƷ

Element in

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶māʒ > [māɣ] > [mā]✧ Ety/MAƷ
ᴹ✶magā > [magā] > [maɣā] > [mā]✧ EtyAC/MAƷ
ᴹ✶ > [mā]✧ PE18/035

Inflections

WordFormGlossSource
mannarallative plural“into the hands”✧ LR/072
accusative-✧ PE21/40
māndative-✧ PE21/40
genitive-✧ PE21/40
maineninstrumental-✧ PE21/40
†mangweninstrumental-✧ PE21/40
máneninstrumental-✧ PE21/40
mahtaallative-✧ PE21/40
máloablative-✧ PE21/40
malloablative-✧ PE21/40
makselocative-✧ PE21/40
mávapossessive-✧ PE21/40
†maiapossessive-✧ PE21/40
mánonsimilative-✧ PE21/40
†maksonsimilative-✧ PE21/40
mantnominative dual-✧ PE21/40
mātaccusative dual-✧ PE21/40
maudative dual-✧ PE21/40
mahtagenitive dual-✧ PE21/40
maumetinstrumental dual-✧ PE21/40
†mangwetinstrumental dual-✧ PE21/40
mahtauallative dual-✧ PE21/40
mallutablative dual-✧ PE21/40
maksetlocative dual-✧ PE21/40
†mautaccusative dual-✧ PE21/40
†mauhtagenitive dual-✧ PE21/40
maksinnominative plural-✧ PE21/40
†mainnominative plural-✧ PE21/40; PE21/40
málinnominative plural-✧ PE21/40
†maiaccusative plural-✧ PE21/40
†mairdative plural-✧ PE21/40
†maiongenitive plural-✧ PE21/40
†maineninstrumental plural-✧ PE21/40
†maïntanallative plural-✧ PE21/40
mantanallative plural-✧ PE21/40
mahtanallative plural-✧ PE21/40
málintanallative plural-✧ PE21/40
Qenya [Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ; LR/072; PE18/035; PE21/40; PE22/021] Group: Eldamo. Published by

mai(y)a

noun. [unglossed]

Variations

  • mai(y)a ✧ PE19/046.1210
  • maia ✧ PE19/062.0315
  • maiya ✧ PE19/062.0316

Derivations

  • < magyā ✧ PE19/046.1209
  • < mā̆iya ✧ PE19/062.0214
    < magyā ✧ PE19/062.0214
Qenya [PE19/046.1210; PE19/062.0315; PE19/062.0316] Group: Eldamo. Published by

mai(y)a

noun. [unglossed]

Variations

  • maia ✧ PE19/062
  • maiya ✧ PE19/062

Derivations

  • ᴹ✶magyā ✧ PE19/046; PE19/062
    • ᴹ√MAG “use, handle”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶magyā > mai(y)a[magjā] > [maɣjā] > [maijā] > [maija] > [maia]✧ PE19/046
ᴹ✶māya > mā̆iya > maia[māja] > [maija] > [maia]✧ PE19/062
Qenya [PE19/046; PE19/062] Group: Eldamo. Published by

umpai

?. [unglossed]

Variations

  • úmpài ✧ PE12/027.1804
Qenya [PE12/027.1804] Group: Eldamo. Published by

mahtya

?. [unglossed]

Variations

  • maitya ✧ PE19/042 (maitya)
  • maštša ✧ PE19/042 (Lin. maštša)
Qenya [PE19/042; PE22/014; PE22/020] Group: Eldamo. Published by

assa

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assantnominative dual-✧ VT36/08
assataccusative dual-✧ VT36/08
assaugenitive dual-✧ VT36/08
†assugenitive dual-✧ VT36/08
assordative dual-✧ VT36/08
assurdative dual-✧ VT36/08
assaimetinstrumental dual-✧ VT36/08
assahtopartitive dual-✧ VT36/08
assantaallative dual-✧ VT36/08
[assant]asallative dual-✧ VT36/08
assanye(t)locative dual-✧ VT36/08
assalloablative dual-✧ VT36/08
[assall]utablative dual-✧ VT36/08
assandossimilative dual-✧ VT36/08
assapossessive dual-✧ VT36/08
assavapossessive dual-✧ VT36/08
Qenya [VT36/08] Group: Eldamo. Published by

assa²

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assantnominative dual-✧ VT36/08
assataccusative dual-✧ VT36/08
assaugenitive dual-✧ VT36/08
†assugenitive dual-✧ VT36/08
assordative dual-✧ VT36/08
assurdative dual-✧ VT36/08
assaimetinstrumental dual-✧ VT36/08
assahtopartitive dual-✧ VT36/08
assantaallative dual-✧ VT36/08
[assant]asallative dual-✧ VT36/08
assanye(t)locative dual-✧ VT36/08
assalloablative dual-✧ VT36/08
[assall]utablative dual-✧ VT36/08
assandossimilative dual-✧ VT36/08
assapossessive dual-✧ VT36/08
assavapossessive dual-✧ VT36/08

upaitya-

verb. [unglossed]

Variations

  • upaitya ✧ QL/034.2801
Qenya [QL/034.2801] Group: Eldamo. Published by

éma

?. [unglossed]

Qenya Group: Eldamo. Published by

éma

?. [unglossed]

alama

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
alamalintanallative plural-✧ PE21/08
Qenya [PE21/08] Group: Eldamo. Published by

alama

noun. [unglossed]

Variations

  • alama ✧ PE21/08.1612

Inflections

WordFormGlossSource
alamalintanallative plural-PE21/08.1616
Qenya [PE21/08.1612; PE21/08.1616] Group: Eldamo. Published by

kanda

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ✶kandā “bold” ✧ PE19/060; PE19/060
    • ᴹ√KAN “dare” ✧ Ety/KAN

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶kándāvā̀ > kandava[kandāwā] > [kandawā] > [kandawa] > [kandava]✧ PE19/060
ᴹ✶kandālī́nen > kandalīnen[kandālīnen] > [kandalīnen]✧ PE19/060

Inflections

WordFormGlossSource
kandavapossessive-✧ PE19/060
kandalīnenpartitive-plural instrumental-✧ PE19/060
Qenya [PE19/060] Group: Eldamo. Published by

maldo

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
maldundonsimilative-✧ PE21/11
Qenya [PE21/11] Group: Eldamo. Published by

maldo

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
maldundonsimilative-PE21/11.1916
Qenya [PE21/11.1916] Group: Eldamo. Published by

naiqe

?. [unglossed]

Variations

  • naiqe ✧ PE16/146.1602

Element in

Qenya [PE16/146.1602] Group: Eldamo. Published by

rampa

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√RAP “climb (as a tree by clinging[?])” ✧ PE22/127

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√RAP² > rampa[rampa]✧ PE22/127
Qenya [PE22/127] Group: Eldamo. Published by

saile

noun. [unglossed]

Variations

  • saile ✧ GL/72.4102

Cognates

  • thail “[unglossed]” ✧ GL/72.4101

sarya

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
saryannominative-✧ VT28/08
saryarnominative plural-✧ VT28/08
sareaccusative-✧ VT28/08
sariaccusative plural-✧ VT28/08
saryogenitive-✧ VT28/08
saryarogenitive plural-✧ VT28/08
saryasdative-✧ VT28/08
saryaininstrumental-✧ VT28/08

sarya

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
saryannominative-✧ VT28/08
saryarnominative plural-✧ VT28/08
sareaccusative-✧ VT28/08
sariaccusative plural-✧ VT28/08
saryogenitive-✧ VT28/08
saryarogenitive plural-✧ VT28/08
saryasdative-✧ VT28/08
saryaininstrumental-✧ VT28/08
Qenya [VT28/08] Group: Eldamo. Published by

toina

adjective. [unglossed]

Qenya [PE22/046] Group: Eldamo. Published by

táne

adjective. [unglossed]

Variations

  • táne ✧ PE13/161.3704
  • tánie ✧ PE13/161.3705

Cognates

  • dain “height, loftiness, sublimity, height, summit, height, summit; height, loftiness, sublimity” ✧ PE13/161.3501 (dain)

Derivations

Qenya [PE13/161.3704; PE13/161.3705] Group: Eldamo. Published by

a

preposition. [unglossed]

Variations

  • a ✧ PE21/03
Qenya [PE21/03] Group: Eldamo. Published by

preposition. [unglossed]

Variations

  • a ✧ PE21/03

ematte

?. [unglossed]

Element in

hyanta

?. [unglossed]

Variations

  • hyanta ✧ PE16/143.0501
Qenya [PE16/143.0501] Group: Eldamo. Published by

hyelma

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√KHYEL(ES) “glass” ✧ Ety/KHYEL(ES)

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√KHYEL(ES) > hyelma[kʰjelma] > [xjelma] > [j̊elma]✧ Ety/KHYEL(ES)
Qenya [EtyAC/KHYEL(ES)] Group: Eldamo. Published by

kaltua

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ✶kaltwa “[unglossed]” ✧ PE19/048

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶kalt-wa > kaltua[kaltwa] > [kaltua]✧ PE19/048
Qenya [PE19/048] Group: Eldamo. Published by

tyanta

?. [unglossed]

Variations

  • tyanta ✧ PE16/142.7601
Qenya [PE16/142.7601] Group: Eldamo. Published by

tánie

adjective. [unglossed]

aukaine

?. [unglossed]

Variations

  • àukáine ✧ PE12/027.1801
Qenya [PE12/027.1801] Group: Eldamo. Published by

ereáma

?. [unglossed]

Variations

  • ĕrĕāma ✧ PE22/018
Qenya [PE22/018] Group: Eldamo. Published by

ereáma

?. [unglossed]

Variations

  • ĕrĕāma ✧ PE22/018.0611
Qenya [PE22/018.0611] Group: Eldamo. Published by

timpana

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
timpanámeninstrumental-✧ PE21/43
Qenya [PE21/43] Group: Eldamo. Published by

toróma

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ✶torōmā “[unglossed]” ✧ PE19/059; PE19/059

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶torṓmā > toróma[torōmā] > [torōma]✧ PE19/059
ᴹ✶torṓmànna > torō̆mánna > torománna[torōmanna] > [toromanna]✧ PE19/059

Inflections

WordFormGlossSource
torománnaallative-✧ PE19/059
Qenya [PE19/059] Group: Eldamo. Published by

varinye

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
varinyeliaccusative plural-✧ PE21/07
varinyaineninstrumental plural-✧ PE21/07
varinyentanallative plural-✧ PE21/07
†varinyelintanallative plural-✧ PE21/07
Qenya [PE21/07] Group: Eldamo. Published by

varinye

noun. [unglossed]

Variations

  • varinye ✧ PE21/07.2901

Inflections

WordFormGlossSource
varinyeliaccusative plural-PE21/07.2902
varinyaineninstrumental plural-PE21/07.2903
varinyentanallative plural-PE21/07.2910
varinyelintanallative plural-PE21/07.2913
Qenya [PE21/07.2901; PE21/07.2902; PE21/07.2903; PE21/07.2910; PE21/07.2913] Group: Eldamo. Published by

amaldume

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
amaldumelintanallative plural-✧ PE21/07
amaldum(el)inwapossessive plural-✧ PE21/07
Qenya [PE21/07] Group: Eldamo. Published by

ka

?. [unglossed]

Variations

  • ka ✧ PE14/054.2210

Element in

Qenya [PE14/054.2210] Group: Eldamo. Published by

sinqita-

verb. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
Sinqitallaactive-participle-✧ VT40/08

tatalta-

verb. [unglossed]

Variations

  • tatalta ✧ PE22/115.4311

Elements

  • talta- “slip down; slip, fall; slope, slip, slide down; to slip (down), fall, slide down, slope; to slope”
Qenya [PE22/115.4311] Group: Eldamo. Published by

tatalta-

verb. [unglossed]

Variations

  • tatalta ✧ PE22/115 (tatalta)

Elements

WordGloss
talta-“to slip (down), fall, slide down, slope”
Qenya [PE22/115] Group: Eldamo. Published by

ukárele

noun. [unglossed]

Variations

  • uká̹rele ✧ PE12/006.0401

Derivations

Qenya [PE12/006.0401] Group: Eldamo. Published by

anaristya

noun. [unglossed]

Variations

  • anaristya ✧ PE22/014.1104

Elements

  • Anar “Heart of Flame; Sun”
  • istya “knowledge”
Qenya [PE22/014.1104] Group: Eldamo. Published by

anaristya

noun. [unglossed]

Elements

WordGloss
Anar“Sun”
istya“knowledge”
Qenya [PE22/014] Group: Eldamo. Published by

anaukante

?. [unglossed]

Variations

  • anaükante ✧ PE12/027.1808
Qenya [PE12/027.1808] Group: Eldamo. Published by

nandakka-

verb. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√(N)DAK “slay” ✧ PE22/112

Elements

WordGloss
nak-“to kill, slay; to hate”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√NDAK- > nandakka-[ndandakka-] > [nandakka-]✧ PE22/112
Qenya [PE22/112] Group: Eldamo. Published by

sisíria-

verb. [unglossed]

Variations

  • sisíria ✧ PE22/115 (sisíria)

Elements

WordGloss
sirya-“to flow [smoothly]”
Qenya [PE22/115] Group: Eldamo. Published by

sisíria-

verb. [unglossed]

Variations

  • sisíria ✧ PE22/115.4305

Elements

  • sirya- “to flow [smoothly]”
Qenya [PE22/115.4305] Group: Eldamo. Published by

las

noun. [unglossed]

Variations

  • las ✧ QL/051.2401

Inflections

WordFormGlossSource
laks-stem-QL/051.2402

Derivations

  • < lakʷsǝ ✧ QL/051.2101
    < √LAQA ✧ QL/051.2101
Qenya [QL/051.2401; QL/051.2402] Group: Eldamo. Published by

lossiattea

?. [unglossed]

Variations

  • lossiattea ✧ PE16/147.2703

Element in

Qenya [PE16/147.2703] Group: Eldamo. Published by

linqarassea

adjective. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
linqarasseannominative-PE16/080.2402
Qenya [PE16/080.2402] Group: Eldamo. Published by

alle

?. [unglossed]

Variations

  • alle ✧ PE16/143.5101
Qenya [PE16/143.5101] Group: Eldamo. Published by

anwe

?. [unglossed]

Variations

  • anwe ✧ PE16/147.2601

Element in

Qenya [PE16/147.2601] Group: Eldamo. Published by

asse

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assintnominative dual-✧ VT36/08
assitaccusative dual-✧ VT36/08
assigenitive dual-✧ VT36/08
†assiogenitive dual-✧ VT36/08
assirdative dual-✧ VT36/08
assímetinstrumental dual-✧ VT36/08
assihtopartitive dual-✧ VT36/08
assintaallative dual-✧ VT36/08
[assint]asallative dual-✧ VT36/08
assinye(t)locative dual-✧ VT36/08
assilloablative dual-✧ VT36/08
[assill]utablative dual-✧ VT36/08
assindossimilative dual-✧ VT36/08
assiapossessive dual-✧ VT36/08
assivapossessive dual-✧ VT36/08

asse

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assintnominative dual-✧ VT36/08
assitaccusative dual-✧ VT36/08
assigenitive dual-✧ VT36/08
†assiogenitive dual-✧ VT36/08
assirdative dual-✧ VT36/08
assímetinstrumental dual-✧ VT36/08
assihtopartitive dual-✧ VT36/08
assintaallative dual-✧ VT36/08
[assint]asallative dual-✧ VT36/08
assinye(t)locative dual-✧ VT36/08
assilloablative dual-✧ VT36/08
[assill]utablative dual-✧ VT36/08
assindossimilative dual-✧ VT36/08
assiapossessive dual-✧ VT36/08
assivapossessive dual-✧ VT36/08
Qenya [VT36/08] Group: Eldamo. Published by

asso

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assuntnominative dual-✧ VT36/08
assutaccusative dual-✧ VT36/08
assugenitive dual-✧ VT36/08
assurdative dual-✧ VT36/08
assuimetinstrumental dual-✧ VT36/08
assuhtopartitive dual-✧ VT36/08
assuntaallative dual-✧ VT36/08
[assunt]asallative dual-✧ VT36/08
assunye(t)locative dual-✧ VT36/08
assulloablative dual-✧ VT36/08
[assull]utablative dual-✧ VT36/08
assundossimilative dual-✧ VT36/08
assuvapossessive dual-✧ VT36/08
Qenya [VT36/08] Group: Eldamo. Published by

asso

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assuntnominative dual-✧ VT36/08
assutaccusative dual-✧ VT36/08
assugenitive dual-✧ VT36/08
assurdative dual-✧ VT36/08
assuimetinstrumental dual-✧ VT36/08
assuhtopartitive dual-✧ VT36/08
assuntaallative dual-✧ VT36/08
[assunt]asallative dual-✧ VT36/08
assunye(t)locative dual-✧ VT36/08
assulloablative dual-✧ VT36/08
[assull]utablative dual-✧ VT36/08
assundossimilative dual-✧ VT36/08
assuvapossessive dual-✧ VT36/08

eant

?. [unglossed]

Variations

  • eant ✧ PE12/027.2308
  • éant ✧ PE12/027.2312
Qenya [PE12/027.2308; PE12/027.2312] Group: Eldamo. Published by

ómu

adverb. [unglossed]

Variations

  • ōmu ✧ PE15/32.0903

Elements

Element in

Qenya [PE15/32.0903] Group: Eldamo. Published by

angwe

?. [unglossed]

Variations

  • angwe ✧ PE16/145.4801
Qenya [PE16/145.4801] Group: Eldamo. Published by

engwa

?. [unglossed]

Variations

  • eñgwa ✧ PE19/047
  • ḗma ✧ PE19/047

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶eñ-ma > eñwa > eñgwa[eŋma] > [eŋgwā]✧ PE19/047
Qenya [PE19/047] Group: Eldamo. Published by

engwa

?. [unglossed]

Variations

  • eñgwa ✧ PE19/047.0915
  • ḗma ✧ PE19/047.0916

Derivations

  • < eñwa ✧ PE19/047.0913
    < eñma ✧ PE19/047.0913
Qenya [PE19/047.0915; PE19/047.0916] Group: Eldamo. Published by

niule

?. [unglossed]

Variations

  • niule ✧ PE22/019.2405
Qenya [PE22/019.2405] Group: Eldamo. Published by

niule

?. [unglossed]

Qenya [PE22/019] Group: Eldamo. Published by

olta-

verb. [unglossed]

Variations

  • olta ✧ PE19/058

Derivations

  • ᴹ✶auluta- “[unglossed]” ✧ PE19/058
Qenya [PE19/058] Group: Eldamo. Published by

ralle

?. [unglossed]

Variations

  • ralle ✧ PE16/143.7401
Qenya [PE16/143.7401] Group: Eldamo. Published by

sahte

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
saksinnominative plural-✧ PE21/07
Qenya [PE21/07] Group: Eldamo. Published by

sahte

noun. [unglossed]

Variations

  • sahte ✧ PE21/07.2612

Inflections

WordFormGlossSource
saksinnominative plural-PE21/07.2701
Qenya [PE21/07.2612; PE21/07.2701] Group: Eldamo. Published by

sauke

?. [unglossed]

Variations

  • sauke ✧ QL/082.4601

Derivations

  • < sawkē ✧ QL/082.4501
    < √SAW̯A ✧ QL/082.4501
Qenya [QL/082.4601] Group: Eldamo. Published by

séra

?. [unglossed]

Variations

  • thḗra ✧ PE19/046

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶stegrā > thḗra[stegrā] > [θegrā] > [θeɣrā] > [θērā] > [θēra] > [sēra]✧ PE19/046
Qenya [PE19/046] Group: Eldamo. Published by

sóla

?. [unglossed]

Variations

  • sóla ✧ PE19/046.1306

Derivations

  • < sogrā ✧ PE19/046.1305
    < soglā ✧ PE19/046.1305
Qenya [PE19/046.1306] Group: Eldamo. Published by

sóla

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶soglā > sóla[sogrā] > [soɣlā] > [sōlā] > [sōla]✧ PE19/046
Qenya [PE19/046] Group: Eldamo. Published by

súme

?. [unglossed]

Element in

tante

noun. [unglossed]

Variations

  • tante ✧ PE21/07.2608

Inflections

WordFormGlossSource
tansinnominative plural-PE21/07.2611
Qenya [PE21/07.2608; PE21/07.2611] Group: Eldamo. Published by

tante

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
tansinnominative plural-✧ PE21/07
Qenya [PE21/07] Group: Eldamo. Published by

teuka

?. [unglossed]

Variations

  • teuka ✧ PE22/019.2404
Qenya [PE22/019.2404] Group: Eldamo. Published by

teuka

?. [unglossed]

Qenya [PE22/019] Group: Eldamo. Published by

thar-

verb. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√STAR “stiff” ✧ PE22/112

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√STAR > thare[star-] > [θar-]✧ PE22/112

Inflections

WordFormGlossSource
thareaorist-✧ PE22/112
†astárieperfect-✧ PE22/112
Qenya [PE22/112] Group: Eldamo. Published by

valle

?. [unglossed]

Variations

  • valle ✧ PE16/143.7001
Qenya [PE16/143.7001] Group: Eldamo. Published by

yelme

noun. [unglossed]

Variations

  • yelme ✧ Ety/YEL.049

Derivations

Qenya [Ety/YEL.049] Group: Eldamo. Published by

yelme

noun. [unglossed]

Variations

  • yelme ✧ Ety/YEL (yelme)

Derivations

  • ᴹ√YEL “friend” ✧ Ety/YEL

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√YEL > yelme[jelme]✧ Ety/YEL
Qenya [Ety/YEL] Group: Eldamo. Published by

fingwe

?. [unglossed]

Variations

  • fingwe ✧ PE16/145.4501
Qenya [PE16/145.4501] Group: Eldamo. Published by

hingwe

?. [unglossed]

Variations

  • hingwe ✧ PE16/145.4401
Qenya [PE16/145.4401] Group: Eldamo. Published by

laqe[t]-

verb. [unglossed]

Variations

  • laqe[t] ✧ EtyAC/LA.049

Elements

  • LA “no, not; to be not”
  • “no; no, not”
  • qet- “to say”
Qenya [EtyAC/LA.049] Group: Eldamo. Published by

laqe[t]-

verb. [unglossed]

Variations

  • laqe[t] ✧ EtyAC/LA (laqe[t])

Elements

WordGloss
“no, not”
qet-“to say”
Qenya [EtyAC/LA] Group: Eldamo. Published by

lilyen

?. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
lilyennominative plural-PE16/080.2303
Qenya [PE16/080.2303] Group: Eldamo. Published by

nierme

?. [unglossed]

Variations

  • Nierme ✧ VT40/08

Element in

ningwe

?. [unglossed]

Variations

  • ningwe ✧ PE16/145.3801
Qenya [PE16/145.3801] Group: Eldamo. Published by

pingwe

?. [unglossed]

Variations

  • pingwe ✧ PE16/145.2101
Qenya [PE16/145.2101] Group: Eldamo. Published by

vingwe

?. [unglossed]

Variations

  • vingwe ✧ PE16/145.2801
Qenya [PE16/145.2801] Group: Eldamo. Published by

lau(w)e

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶dagwe > lau(w)e[dagwe] > [lagwe] > [laɣwe] > [lauwe] > [laue]✧ PE19/046
Qenya [PE19/046] Group: Eldamo. Published by

porokoi

?. [unglossed]

Variations

  • porokoi ✧ QL/075.3901

Elements

Qenya [QL/075.3901] Group: Eldamo. Published by

tirípti

?. [unglossed]

Variations

  • tirípti ✧ LT1/047.3109

Element in

Qenya [LT1/047.3109] Group: Eldamo. Published by

ente

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
ensinominative-✧ VT36/08
enteaccusative-✧ VT36/08
entengenitive-✧ VT36/08
ensirdative-✧ VT36/08
entininstrumental-✧ VT36/08
entíneninstrumental-✧ VT36/08
entíkopartitive-✧ VT36/08
ententaallative-✧ VT36/08
entesselocative-✧ VT36/08
[ent]ess-case-✧ VT36/08
ensinyelocative-✧ VT36/08
entelloablative-✧ VT36/08
ensilablative-✧ VT36/08
ensindonsimilative-✧ VT36/08
ensihtapartitive-✧ VT36/08
ensiapossessive-✧ VT36/08
enyapossessive-✧ VT36/08
Qenya [VT36/08] Group: Eldamo. Published by

ente

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
ensinominative-✧ VT36/08
enteaccusative-✧ VT36/08
entengenitive-✧ VT36/08
ensirdative-✧ VT36/08
entininstrumental-✧ VT36/08
entíneninstrumental-✧ VT36/08
entíkopartitive-✧ VT36/08
ententaallative-✧ VT36/08
entesselocative-✧ VT36/08
[ent]ess-case-✧ VT36/08
ensinyelocative-✧ VT36/08
entelloablative-✧ VT36/08
ensilablative-✧ VT36/08
ensindonsimilative-✧ VT36/08
ensihtapartitive-✧ VT36/08
ensiapossessive-✧ VT36/08
enyapossessive-✧ VT36/08

ento

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
entunominative-✧ VT36/08
entoaccusative-✧ VT36/08
entongenitive-✧ VT36/08
enturdative-✧ VT36/08
entoininstrumental-✧ VT36/08
entoineninstrumental-✧ VT36/08
entoikopartitive-✧ VT36/08
entontaallative-✧ VT36/08
entosselocative-✧ VT36/08
[ent]oss-case-✧ VT36/08
entunyelocative-✧ VT36/08
entolloablative-✧ VT36/08
entulablative-✧ VT36/08
entundonsimilative-✧ VT36/08
entuhtapartitive-✧ VT36/08
entuvapossessive-✧ VT36/08
enwapossessive-✧ VT36/08

ento

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
entunominative-✧ VT36/08
entoaccusative-✧ VT36/08
entongenitive-✧ VT36/08
enturdative-✧ VT36/08
entoininstrumental-✧ VT36/08
entoineninstrumental-✧ VT36/08
entoikopartitive-✧ VT36/08
entontaallative-✧ VT36/08
entosselocative-✧ VT36/08
[ent]oss-case-✧ VT36/08
entunyelocative-✧ VT36/08
entolloablative-✧ VT36/08
entulablative-✧ VT36/08
entundonsimilative-✧ VT36/08
entuhtapartitive-✧ VT36/08
entuvapossessive-✧ VT36/08
enwapossessive-✧ VT36/08
Qenya [VT36/08] Group: Eldamo. Published by

es

adverb. [unglossed]

es

[unglossed]

Qenya Group: Eldamo. Published by

lungwe

?. [unglossed]

Variations

  • lungwe ✧ PE16/145.3401
Qenya [PE16/145.3401] Group: Eldamo. Published by

nerno

?. [unglossed]

Variations

  • nerno ✧ PE19/038.0412
Qenya [PE19/038.0412] Group: Eldamo. Published by

nerno

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√(N)DER “adult male, man; bridegroom”
Qenya [PE19/038] Group: Eldamo. Published by

nyúken

?. [unglossed]

Variations

  • nyuuken ✧ PE16/077.1402

Element in

Qenya [PE16/077.1402] Group: Eldamo. Published by

pundo

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
pundonominative-PE16/111.1802
[pund]uinnominative plural-PE16/111.1803
[pund]uvaaccusative-PE16/111.1902
[pund]uiaccusative plural-PE16/111.1903
[pund]uvogenitive-PE16/111.2002
[pund]uviongenitive plural-PE16/111.2003
[pund]uiongenitive plural-PE16/111.2004
[pund]uvedative-PE16/111.2102
[pund]uirdative plural-PE16/111.2103
Qenya [PE16/111.1802; PE16/111.1803; PE16/111.1902; PE16/111.1903; PE16/111.2002; PE16/111.2003; PE16/111.2004; PE16/111.2102; PE16/111.2103] Group: Eldamo. Published by

tyue

noun. [unglossed]

Variations

  • tyue ✧ PE21/06.2810

Inflections

WordFormGlossSource
tyuinnominative plural-PE21/06.2817
tyuelinnominative plural-PE21/06.3518
tyuiogenitive-PE21/07.0415
tyuevapossessive-adjectival-PE21/07.3012
Qenya [PE21/06.2810; PE21/06.2817; PE21/06.3518; PE21/07.0415; PE21/07.3012] Group: Eldamo. Published by

tyue

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
†tyuinnominative plural-✧ PE21/06
tyuelinnominative plural-✧ PE21/06
tyuiogenitive-✧ PE21/07
tyuevapossessive-✧ PE21/07
Qenya [PE21/06; PE21/07] Group: Eldamo. Published by

usult

?. [unglossed]

Variations

  • usult ✧ QL/087.1701

Derivations

Qenya [QL/087.1701] Group: Eldamo. Published by

yu

?. [unglossed]

Variations

  • yu ✧ PE16/146.1603

Element in

Qenya [PE16/146.1603] Group: Eldamo. Published by

amaldume

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
amaldumelintanallative plural-PE21/07.1213
amaldum(el)inwapossessive-adjectival plural-PE21/07.1304
Qenya [PE21/07.1213; PE21/07.1304] Group: Eldamo. Published by

Doriathrin

mâb

noun. hand

An Ilkorin and Doriathrin noun for “hand” derived from primitive ᴹ✶mapā (Ety/MAP, EtyAC/MAP), where the [[ilk|voiceless stop [p] voiced to [b] after the vowel]]. Since its primitive form had a short [a] and its Ilkorin form a long [ā] (EtyAC/MAP), this word is an example of how short vowels sometimes lengthened in monosyllables in Ilkorin.

Variations

  • Mab ✧ Ety/KAB (Dor. Mab)
  • mab ✧ EtyAC/MAP; EtyAC/MAP (Dor. mab)

Derivations

  • ᴹ✶mapā “hand” ✧ Ety/MAP
    • ᴹ√MAP “lay hold of with hand, seize” ✧ Ety/MAP
  • ᴹ√MAP “lay hold of with hand, seize” ✧ EtyAC/MAP

Cognates

  • N. mab “grasp” ✧ EtyAC/MAP

Element in

  • Ilk. Mabluin “Pale-hand”
  • Ilk. Mablost “Empty-handed” ✧ Ety/KAB
  • Ilk. Mablosgen “Empty-handed” ✧ Ety/MAP
  • Ilk. Ermabuin “One-handed” ✧ Ety/MAP; EtyAC/MAP (Ermabin)
  • Ilk. Mablung “Heavy-hand” ✧ Ety/MAP

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶mapā > mâb[mapā] > [mapa] > [maba] > [mab] > [māb]✧ Ety/MAP
Doriathrin [Ety/KAB; Ety/MAP; EtyAC/MAP] Group: Eldamo. Published by

Old Noldorin 

maga

noun. hand

Derivations

  • ᴹ✶magā “hand” ✧ EtyAC/MAƷ
    • ᴹ√MAG “use, handle” ✧ EtyAC/MAƷ

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶magā > maga[magā] > [maga]✧ EtyAC/MAƷ
Old Noldorin [EtyAC/MAƷ] Group: Eldamo. Published by

kamba

noun. hand

Derivatives

  • N. cam “hand” ✧ Ety/MAƷ

Derivations

  • ᴹ√KAB “hollow” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
  • ᴹ✶kambā ✧ PE21/59; PE21/59
    • ᴹ√KAB “hollow”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√KAB > kamba[kamba]✧ Ety/MAƷ

Inflections

WordFormGlossSource
kambangenitive-✧ PE21/59
kambanēgenitive plural-✧ PE21/59
Old Noldorin [Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ; PE21/59] Group: Eldamo. Published by

noun. hand

Derivations

  • ᴹ✶māʒ “hand” ✧ Ety/MAƷ; PE18/035
    • ᴹ√MAƷ “hand” ✧ Ety/MAƷ

Cognates

  • ᴹQ. “hand, into the hands” ✧ Ety/MAƷ

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶māʒ > [māɣ] > [mā] > [mǭ]✧ Ety/MAƷ

Inflections

WordFormGlossSource
maiplural-✧ Ety/MAƷ
Old Noldorin [Ety/MAƷ; PE18/035] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

maiga

root. [unglossed]

An unglossed root appearing in the first version of Tengwesta Qenderinwa from the 1930s (TQ1) to illustrate certain patterns of root formation (PE18/66). It may have serving as the basis for ᴹQ. Maia, though this word was given different derivations later.

Variations

  • maiga ✧ PE18/066
Middle Primitive Elvish [PE18/066] Group: Eldamo. Published by

magā

noun. hand

Derivatives

  • ᴹQ. “hand, into the hands” ✧ EtyAC/MAƷ
  • On. maga “hand” ✧ EtyAC/MAƷ

Derivations

  • ᴹ√MAG “use, handle” ✧ EtyAC/MAƷ
Middle Primitive Elvish [EtyAC/MAƷ] Group: Eldamo. Published by

mapā

noun. hand

Derivatives

  • Ilk. mâb “hand” ✧ Ety/MAP

Derivations

  • ᴹ√MAP “lay hold of with hand, seize” ✧ Ety/MAP
Middle Primitive Elvish [Ety/MAP] Group: Eldamo. Published by

kōmā

noun. [unglossed]

Variations

  • kṓmā ✧ PE19/059

Derivatives

  • ᴹQ. kóma “*ball” ✧ PE19/059; PE19/059

Inflections

WordFormGlossSource
kṓmallṑablative-✧ PE19/059
Middle Primitive Elvish [PE19/059] Group: Eldamo. Published by

maʒ

root. hand

Derivatives

  • ᴹ✶māʒ “hand” ✧ Ety/MAƷ
    • ᴹQ. “hand, into the hands” ✧ Ety/MAƷ; PE18/035
    • On. “hand” ✧ Ety/MAƷ; PE18/035
  • ᴹ✶maʒiti “handy, skilled” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
    • ᴹQ. maite “handy, skilled” ✧ Ety/MAƷ
    • On. maite “handy, skilled” ✧ Ety/MAƷ
    • N. moed “handy, skilled” ✧ Ety/MAƷ
  • ᴹ✶mahtā- “to handle, stroke, feel; to deal with, wield, treat” ✧ PE19/048
    • ᴹQ. mahta- “to handle, wield; to deal with, treat; to stroke, feel; to wield a weapon, fight” ✧ Ety/MAƷ; PE19/048
    • On. mattha- “to stroke, feel, handle” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
    • N. matha- “to stroke, feel, handle” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
  • ᴹ✶maʒtā- “to handle, stroke, feel” ✧ Ety/MAƷ; Ety/MAK; EtyAC/MAƷ
    • ᴹ✶mahtā- “to handle, stroke, feel; to deal with, wield, treat” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
    • ᴹQ. mahta- “to handle, wield; to deal with, treat; to stroke, feel; to wield a weapon, fight” ✧ Ety/MAƷ; PE19/048
    • On. mattha- “to stroke, feel, handle” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
      • N. matha- “to stroke, feel, handle” ✧ Ety/MAƷ; EtyAC/MAƷ
  • ᴹQ. masse “handful, share, just portion (in distribution), measure or capacity (of a person)” ✧ PE19/048
  • N. moed “handy, skilled” ✧ EtyAC/KHYAR

Element in

  • ᴹQ. formaite “righthanded, dexterous” ✧ Ety/PHOR
  • ᴹQ. hyarmaite “left-handed” ✧ Ety/KHYAR
Middle Primitive Elvish [Ety/KHYAR; Ety/MAƷ; Ety/MAK; Ety/PHOR; EtyAC/KHYAR; EtyAC/MAƷ; PE19/048] Group: Eldamo. Published by

māʒ

noun. hand

Variations

  • ✧ Ety/DAL; PE18/035
  • mā̆ʒ ✧ PE18/035

Derivatives

  • ᴹQ. “hand, into the hands” ✧ Ety/MAƷ; PE18/035
  • On. “hand” ✧ Ety/MAƷ; PE18/035

Derivations

  • ᴹ√MAƷ “hand” ✧ Ety/MAƷ

Element in

  • On. dalma “palm of hand” ✧ Ety/DAL

Inflections

WordFormGlossSource
maʒ-stem-✧ Ety/MAƷ
mahtsubjective-✧ PE21/58
objective“hand”✧ PE21/58
Middle Primitive Elvish [Ety/DAL; Ety/MAƷ; PE18/035; PE21/58] Group: Eldamo. Published by

kaltwa

?. [unglossed]

Variations

  • kalt-wa ✧ PE19/048

Derivatives

  • ᴹQ. kaltua “[unglossed]” ✧ PE19/048
Middle Primitive Elvish [PE19/048] Group: Eldamo. Published by

torōmā

noun. [unglossed]

Variations

  • torṓmā ✧ PE19/059

Derivatives

  • ᴹQ. toróma “[unglossed]” ✧ PE19/059; PE19/059

Inflections

WordFormGlossSource
torṓmànnaallative-✧ PE19/059
Middle Primitive Elvish [PE19/059] Group: Eldamo. Published by

auluta-

verb. [unglossed]

Variations

  • áuluta- ✧ PE19/058

Derivatives

  • ᴹQ. olta- “[unglossed]” ✧ PE19/058
Middle Primitive Elvish [PE19/058] Group: Eldamo. Published by

iw

root. [unglossed], [ᴱ√] *fish

Middle Primitive Elvish [EtyAC/IW] Group: Eldamo. Published by

bay

root. [unglossed]

Variations

  • baya ✧ EtyAC/WAY.041
Middle Primitive Elvish [EtyAC/WAY.041] Group: Eldamo. Published by

bay

root. [unglossed]

Variations

  • BAYA ✧ EtyAC/WAY (BAYA)
Middle Primitive Elvish [EtyAC/WAY] Group: Eldamo. Published by

stā

root. [unglossed]

Variations

  • stā ✧ EtyAC/KHAW.018
Middle Primitive Elvish [EtyAC/KHAW.018] Group: Eldamo. Published by

stā

root. [unglossed]

A deleted root reference in The Etymologies apparently serving as the basis for the verbal action suffix ᴹ✶-stā “-ing” in ᴹ✶khau̯-stā “rest-ing” (Ety/KHAW; EtyAC/KHAW). See the entry on ✶-stā for further discussion.

Derivatives

  • ᴹ✶-stā “-ing” ✧ EtyAC/KHAW
Middle Primitive Elvish [EtyAC/KHAW] Group: Eldamo. Published by

phan

root. [unglossed]

Variations

  • phan ✧ EtyAC/PHAN.001
Middle Primitive Elvish [EtyAC/PHAN.001] Group: Eldamo. Published by

phan

root. [unglossed]

A deleted root in The Etymologies of the 1930s with no glosses or derivatives and no clear function (EtyAC/PHAN).

Middle Primitive Elvish [EtyAC/PHAN] Group: Eldamo. Published by

skil

root. [unglossed]

Variations

  • skil ✧ Ety/KIL.004

Elements

  • KIL “divide”
Middle Primitive Elvish [Ety/KIL.004] Group: Eldamo. Published by

skil

root. [unglossed]

A root mentioned in passing in as a variant of ᴹ√KIL “divide” in The Etymologies of the 1930s, but it had no derivatives and appeared nowhere else (Ety/KIL).

Middle Primitive Elvish [Ety/KIL] Group: Eldamo. Published by

stin

root. [unglossed]

Variations

  • stin ✧ EtyAC/STIN.001
Middle Primitive Elvish [EtyAC/STIN.001] Group: Eldamo. Published by

stin

root. [unglossed]

Middle Primitive Elvish [EtyAC/STIN] Group: Eldamo. Published by

khlip

root. [unglossed]

Variations

  • khlip ✧ PE22/113.3802
Middle Primitive Elvish [PE22/113.3802] Group: Eldamo. Published by

khlip

root. [unglossed]

An unglossed root in a rejected paragraph from the Quenya Verbal System of the 1940s (PE22/112 note #78).

Middle Primitive Elvish [PE22/113] Group: Eldamo. Published by

liski

root. [unglossed]

Variations

  • liski- ✧ PE18/043.1503
  • liski ✧ PE18/066.1401
Middle Primitive Elvish [PE18/043.1503; PE18/066.1401] Group: Eldamo. Published by

uruk

root. [unglossed]

Variations

  • uruk ✧ EtyAC/URUK.001
Middle Primitive Elvish [EtyAC/URUK.001] Group: Eldamo. Published by

uruk

root. [unglossed]

A root in The Etymologies of the 1930s with no glosses or derivatives and no clear function (EtyAC/URUK).

Middle Primitive Elvish [EtyAC/URUK] Group: Eldamo. Published by

us

root. [unglossed]

Variations

  • us ✧ EtyAC/US.001
Middle Primitive Elvish [EtyAC/US.001] Group: Eldamo. Published by

us

root. [unglossed]

A root in The Etymologies of the 1930s with no glosses or derivatives and no clear function (EtyAC/US).

Middle Primitive Elvish [EtyAC/US] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

gatha

?. [unglossed]

@@@ form does not appear elsewhere and similar forms are not relevant

Variations

  • gatha ✧ GL/37.0805
Gnomish [GL/37.0805] Group: Eldamo. Published by

gatha

?. [unglossed]

@@@ form does not appear elsewhere and similar forms are not relevant

Gnomish [GL/37] Group: Eldamo. Published by

thail

noun. [unglossed]

Variations

  • thail ✧ GL/72.4101
Gnomish [GL/72.4101] Group: Eldamo. Published by

thail

noun. [unglossed]

Cognates

  • Eq. saile “[unglossed]” ✧ GL/72
Gnomish [GL/72] Group: Eldamo. Published by

pad

noun. [unglossed]

Variations

  • pad ✧ GL/63.5001

Derivations

Gnomish [GL/63.5001] Group: Eldamo. Published by

pad

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√PATA “*rap, tap” ✧ GL/63
Gnomish [GL/63] Group: Eldamo. Published by

noun. [unglossed]

Variations

  • ✧ GG/14.2801

Inflections

WordFormGlossSource
fiogenitive-GG/14.2802
fîngenitive-GG/14.2804
fîrdative-GG/14.2805
fithplural-GG/14.2806
fithongenitive plural-GG/14.2807
fithirdative plural-GG/14.2808
fîlimclass-plural-GG/14.2901
Gnomish [GG/14.2801; GG/14.2802; GG/14.2804; GG/14.2805; GG/14.2806; GG/14.2807; GG/14.2808; GG/14.2901] Group: Eldamo. Published by

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
fiogenitive-✧ GG/14
fîngenitive-✧ GG/14
fîrdative-✧ GG/14
fithplural-✧ GG/14
fithongenitive plural-✧ GG/14
fithirdative plural-✧ GG/14
fîlimclass-plural-✧ GG/14
Gnomish [GG/14] Group: Eldamo. Published by

noun. hand

Variations

  • ✧ GG/14 ()

Derivations

  • ᴱ√MAHA “grasp” ✧ GL/55

Cognates

  • Eq. “hand, pair of hands”

Inflections

WordFormGlossSource
†maithplural-✧ GL/55
Gnomish [GG/14; GL/55; GL/57] Group: Eldamo. Published by

rab-

verb. [unglossed]

Gnomish [GL/64] Group: Eldamo. Published by

rab-

verb. [unglossed]

Variations

  • rab- ✧ GL/64.6501
Gnomish [GL/64.6501] Group: Eldamo. Published by

sind

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/68] Group: Eldamo. Published by

sind

noun. [unglossed]

Variations

  • sind ✧ GL/68.0201
Gnomish [GL/68.0201] Group: Eldamo. Published by

thil

noun. [unglossed]

Variations

  • thil ✧ GL/72.7801
Gnomish [GL/72.7801] Group: Eldamo. Published by

thil

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SILI “*gleam”
Gnomish [GL/72] Group: Eldamo. Published by

trum

?. [unglossed]

Gnomish [GL/71] Group: Eldamo. Published by

umeg

?. [unglossed]

Gnomish [GL/74] Group: Eldamo. Published by

brid-

verb. [unglossed]

Variations

  • brid- ✧ GL/22.1003
Gnomish [GL/22.1003] Group: Eldamo. Published by

brid-

verb. [unglossed]

Derivations

Element in

  • G. bridol “changing, varying, variable”
Gnomish [GL/22] Group: Eldamo. Published by

thion

noun. [unglossed]

Variations

  • thion ✧ GL/73.1101
Gnomish [GL/73.1101] Group: Eldamo. Published by

thion

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/73] Group: Eldamo. Published by

thrim

?. [unglossed]

Gnomish [GL/73] Group: Eldamo. Published by

praust

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/64] Group: Eldamo. Published by

praust

noun. [unglossed]

Variations

  • praust ✧ GL/64.5301
Gnomish [GL/64.5301] Group: Eldamo. Published by

sinthi

pronoun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SI(N) “this here by me” ✧ GL/68
Gnomish [GL/68] Group: Eldamo. Published by

sinthi

pronoun. [unglossed]

Variations

  • sinthi ✧ GL/68.1401

Derivations

Gnomish [GL/68.1401] Group: Eldamo. Published by

climbol

noun. [unglossed]

Variations

  • Climbol ✧ PE13/104

Derivations

  • ᴱ√TELE “cover in”

Element in

Gnomish [PE13/104] Group: Eldamo. Published by

ulthanc

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/72] Group: Eldamo. Published by

clidhron

noun. [unglossed]

Derivations

Cognates

  • Eq. qilde “quiet, rest, hush” ✧ GL/23

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√qḷd > clidhron[kwḷðron] > [kḷðron] > [kliðron]✧ GL/23
Gnomish [GL/23] Group: Eldamo. Published by

clidhron

noun. [unglossed]

Variations

  • clidhron ✧ GL/23.3202

Derivations

Gnomish [GL/23.3202] Group: Eldamo. Published by

beb

adverb. [unglossed]

Variations

  • beb ✧ GL/22.2202

Element in

Gnomish [GL/22.2202] Group: Eldamo. Published by

beb

adverb. [unglossed]

Element in

Gnomish [GL/22] Group: Eldamo. Published by

dôn

?. [unglossed]

Derivations

Gnomish [GL/30] Group: Eldamo. Published by

dôn

?. [unglossed]

Variations

  • dôn ✧ GL/30.3701
Gnomish [GL/30.3701] Group: Eldamo. Published by

prog

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/64] Group: Eldamo. Published by

prog

noun. [unglossed]

Variations

  • prog ✧ GL/64.5401
Gnomish [GL/64.5401] Group: Eldamo. Published by

rog

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/65] Group: Eldamo. Published by

rog

noun. [unglossed]

Variations

  • rog ✧ GL/65.8101
Gnomish [GL/65.8101] Group: Eldamo. Published by

noun. [unglossed]

Variations

  • ✧ GG/14 ()

Inflections

WordFormGlossSource
-rothplural-✧ GG/14
-ruthplural-✧ GG/14
-rôngenitive-✧ GG/14
-ruthongenitive plural-✧ GG/14
-rôrdative-✧ GG/14
-ruthirdative plural-✧ GG/14
Gnomish [GG/14] Group: Eldamo. Published by

noun. [unglossed]

Variations

  • ✧ GG/14.3602

Inflections

WordFormGlossSource
rothplural-GG/14.3603
ruthplural-GG/14.3604
rôngenitive-GG/14.3702
ruthongenitive plural-GG/14.3703
rôrdative-GG/14.3802
ruthirdative plural-GG/14.3803
Gnomish [GG/14.3602; GG/14.3603; GG/14.3604; GG/14.3702; GG/14.3703; GG/14.3802; GG/14.3803] Group: Eldamo. Published by

thel

noun. [unglossed]

Variations

  • thel ✧ GL/72.6701
Gnomish [GL/72.6701] Group: Eldamo. Published by

thel

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/72] Group: Eldamo. Published by

thelg

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/72] Group: Eldamo. Published by

thelg

noun. [unglossed]

Variations

  • thelg ✧ GL/72.6801
Gnomish [GL/72.6801] Group: Eldamo. Published by

thû-

verb. [unglossed]

Gnomish [GL/73] Group: Eldamo. Published by

tûn

noun. [unglossed]

Gnomish [GL/72] Group: Eldamo. Published by

’ôs

noun. [unglossed]

Variations

  • ’ôs ✧ QL/041.1604

Derivations

Gnomish [QL/041.1604] Group: Eldamo. Published by

’ôs

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√OSO “*enclosure” ✧ QL/041
Gnomish [QL/041] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

caiad

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

ai-

prefix. [unglossed]

Early Noldorin Group: Eldamo. Published by

ai-

prefix. [unglossed]

cai

?. [unglossed]

Element in

  • En. caiad “[unglossed]” ✧ PE13/140
  • En. ciann “[unglossed]” ✧ PE13/140
Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

mab

noun. hand

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
maibplural-✧ PE13/124
#vabsoft-mutation“hand”✧ PE13/156
Early Noldorin [LB/056; PE13/124; PE13/149; PE13/156] Group: Eldamo. Published by

ciann

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

flair

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

raith

noun. [unglossed], [G.] extent, reach; region, sphere, district, scope

Early Noldorin [PE13/152] Group: Eldamo. Published by

braithgair

noun. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

bhraig

?. [unglossed]

Variations

  • bhreigros ✧ PE13/139
  • bhregint ✧ PE13/139
Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

braith

?. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

flaith

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

fraith

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

glaith

?. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

luaith

?. [unglossed]

luaith

?. [unglossed]

Early Noldorin Group: Eldamo. Published by

lhuaith

?. [unglossed]

Variations

  • luaith ✧ PE15/62
Early Noldorin [PE13/149; PE15/62] Group: Eldamo. Published by

bailchir

noun. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/128] Group: Eldamo. Published by

bailchir

noun. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/128] Group: Eldamo. Published by

blaithrod

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

ei-

prefix. [unglossed]

Variations

  • ai- ✧ PE13/161
Early Noldorin [PE13/161] Group: Eldamo. Published by

farn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

glaithfedhui

?. [unglossed]

Elements

WordGloss
glaith“[unglossed]”
fedhui“[unglossed]”
Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

harn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/147] Group: Eldamo. Published by

adjective. [unglossed]

Variations

  • ✧ PE13/125

Inflections

WordFormGlossSource
hintsuperlative-✧ PE13/125
Early Noldorin [PE13/125] Group: Eldamo. Published by

laus

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ✶lopse “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Noldorin [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

laus

?. [unglossed]

Variations

  • laus ✧ PE15/64.0702

Derivations

  • < lopse ✧ PE15/64.0701
Early Noldorin [PE15/64.0702] Group: Eldamo. Published by

pap-

verb. [unglossed]

Variations

  • pap ✧ PE13/132

Derivations

  • ᴱ√QAPA “chaffer”

Cognates

  • Eq. qapa- “to chaffer, bargain, swap, barter” ✧ PE13/132

Element in

  • En. gobab- “to shake” ✧ PE13/132

Inflections

WordFormGlossSource
babsoft-mutation-✧ PE13/132
Early Noldorin [PE13/132] Group: Eldamo. Published by

celin

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

delin

?. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/142] Group: Eldamo. Published by

glich

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

scarn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/153] Group: Eldamo. Published by

tharn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

fedhui

adjective. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√FEDE “*law, bond”

Element in

Early Noldorin [PE13/142; PE13/143] Group: Eldamo. Published by

glewin

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

isteth

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/148] Group: Eldamo. Published by

pethil

noun. [unglossed]

Variations

  • Pethil ✧ PE13/152

Element in

Early Noldorin [PE13/152] Group: Eldamo. Published by

thrand

?. [unglossed]

Variations

  • thrann ✧ PE13/154
Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

thrann

?. [unglossed]

thrann

?. [unglossed]

Early Noldorin Group: Eldamo. Published by

bhregint

?. [unglossed]

Early Noldorin Group: Eldamo. Published by

bhregint

?. [unglossed]

bhreigros

?. [unglossed]

Early Noldorin Group: Eldamo. Published by

bhreigros

?. [unglossed]

floth

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

geryd

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

?. [unglossed]

Variations

  • ✧ PE13/145
Early Noldorin [PE13/145] Group: Eldamo. Published by

leus

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ✶lepse “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Noldorin [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

leus

?. [unglossed]

Variations

  • leus ✧ PE15/64.0902

Derivations

  • < lepse ✧ PE15/64.0901
Early Noldorin [PE15/64.0902] Group: Eldamo. Published by

lhû

noun. [unglossed]

Variations

  • lhú ✧ PE13/149
Early Noldorin [PE13/149] Group: Eldamo. Published by

nelyn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/150] Group: Eldamo. Published by

stroth

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/153] Group: Eldamo. Published by

thesg

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

?. [unglossed]

Variations

  • ✧ PE13/154
Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

saw̯a

root. [unglossed]

An unglossed root in the Qenya Lexicon of the 1910s (QL/82), which may have reemerged as √SAWA “disgusting, foul, vile” in notes from the 1950s (PE17/172, 183).

Derivatives

  • Eq. sauke “[unglossed]” ✧ QL/082
Early Primitive Elvish [QL/082] Group: Eldamo. Published by

saw̯a

root. [unglossed]

Variations

  • saw̯a ✧ QL/082.4501
Early Primitive Elvish [QL/082.4501] Group: Eldamo. Published by

sivi

root. [unglossed]

Variations

  • sivi ✧ QL/084.4701
  • siwi ✧ QL/084.4702
Early Primitive Elvish [QL/084.4701; QL/084.4702] Group: Eldamo. Published by

sivi

root. [unglossed]

Unglossed roots in the Qenya Lexicon of the 1910s with variants ᴱ√SIVI and ᴱ√SIWI and a single unglossed derivative ᴱQ. sivilda (QL/84). It is difficult to guess what Tolkien intended for these forms to mean, though they conceivably reemerged as the later roots ᴹ√SIW “excite, egg on, urge” (Ety/SIW) or √SIB “rest, quiet” (VT44/35).

Variations

  • SIWI ✧ QL/084

Derivatives

  • Eq. sivilda “[unglossed]” ✧ QL/084
Early Primitive Elvish [QL/084] Group: Eldamo. Published by

root. [unglossed]

Variations

  • ✧ QL/035.6102

Element in

  • elte- “to thrust in”
  • enye- “to think out, plan, devise”
Early Primitive Elvish [QL/035.6102] Group: Eldamo. Published by

-yǝ

suffix. [unglossed]

Variations

  • ✧ QL/035

Element in

  • Eq. enya “device, method, trick; machine, engine” ✧ QL/035
  • Eq. enye- “to think out, plan, devise” ✧ QL/035
  • Eq. inye- “to imitate, make like”
Early Primitive Elvish [QL/035] Group: Eldamo. Published by

lepse

?. [unglossed]

Derivatives

  • En. leus “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Primitive Elvish [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

lepse

?. [unglossed]

Variations

  • lepse ✧ PE15/64.0901
Early Primitive Elvish [PE15/64.0901] Group: Eldamo. Published by

lopse

?. [unglossed]

Derivatives

  • En. laus “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Primitive Elvish [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

lopse

?. [unglossed]

Variations

  • lopse ✧ PE15/64.0701
Early Primitive Elvish [PE15/64.0701] Group: Eldamo. Published by

teled-

noun. [unglossed]

Variations

  • teled- ✧ PE13/154.4204
Early Primitive Elvish [PE13/154.4204] Group: Eldamo. Published by

teled-

noun. [unglossed]

Derivatives

  • Eq. Teler “little elf, fairies, Fairies, one of the Elf-kindreds, Sea-elves” ✧ PE13/154
  • En. Tiledh “Sea-elf” ✧ PE13/154
Early Primitive Elvish [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

tołᵂo

root. [unglossed]

Variations

  • tołᵂo ✧ PE12/016.1004
Early Primitive Elvish [PE12/016.1004] Group: Eldamo. Published by

tołᵂo

root. [unglossed]

An unglossed root in The Qenya Phonology of the 1910s illustrating a hypothetical series of ancient lateral approximants, with derived roots like ᴱ√TOLO and ᴱ√TOẆO [with = ɣʷ] (PE12/16). The former appeared in the contemporaneous Qenya Lexicon as the basis for island words (QL/94), but the latter appeared nowhere else in Early Qenya writings.

Derivatives

  • ᴱ√TOLO “*stick up” ✧ PE12/016
    • Eq. tol “island, isle” ✧ LT1A/Tol Eressëa; QL/094
    • Eq. tolda “hill (with a flat top), hill top; town on a hill” ✧ QL/094
    • Eq. tóle “centre” ✧ LT1A/Tol Eressëa; QL/094
    • Eq. tolos “knob, lump” ✧ LT1A/Tol Eressëa; QL/094
    • Eq. tolma “helm”
    • Eq. tolmen “boss (of shield), isolated round hill” ✧ LT1A/Tol Eressëa
    • G. tol “isle (with high steep coast)” ✧ LT1A/Tol Eressëa
  • ᴱ√TOẆO “[unglossed]” ✧ PE12/016
Early Primitive Elvish [PE12/016] Group: Eldamo. Published by

toẇo

root. [unglossed]

Variations

  • toẇo- ✧ PE12/016.0910

Derivations

Early Primitive Elvish [PE12/016.0910] Group: Eldamo. Published by

toẇo

root. [unglossed]

Variations

  • toẇo- ✧ PE12/016

Derivations

  • ᴱ√TOŁᵂO “[unglossed]” ✧ PE12/016
Early Primitive Elvish [PE12/016] Group: Eldamo. Published by

tḷkḷ

root. [unglossed]

Variations

  • tḷkḷ ✧ QL/093.4901
Early Primitive Elvish [QL/093.4901] Group: Eldamo. Published by

tḷkḷ

root. [unglossed]

Early Primitive Elvish [QL/093] Group: Eldamo. Published by

Early Quenya

noun. hand, pair of hands

Variations

  • ✧ GL/55; PE15/73
  • ✧ LT2A/Ermabwed; PE16/137; QL/057

Derivations

  • ᴱ√MAHA “grasp” ✧ LT2A/Ermabwed; QL/057

Cognates

  • G. ma “with instrument or by agent” ✧ GL/55
  • G. “hand”

Element in

  • Eq. malenka “left handed” ✧ QL/057
  • Eq. mavoite “having hands” ✧ LT2A/Ermabwed; QL/057
  • Eq. Makarnea “Red-handed”
  • Eq. marikta “wrist” ✧ QL/057
  • Eq. mapalin “plane, sycamore” ✧ QL/057
  • Eq. torwa pior má tarasse “*the dark-brown fruit in the hand of the hawthorns” ✧ VT40/08

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√MAHA > maha > [maxa] > [maxǝ] > [max] > [maɣ] > [mā]✧ QL/057

Inflections

WordFormGlossSource
maqidual-✧ PE14/052; PE14/076; PE14/117; QL/057
maqitdual-✧ PE14/052
máliplural-✧ PE14/076; PE14/117
măqidual-✧ PE15/73
māliplural-✧ PE15/73
Early Quenya [GL/55; LT2A/Ermabwed; PE14/052; PE14/076; PE14/117; PE15/73; PE16/137; QL/057; VT40/08] Group: Eldamo. Published by

umpai

?. [unglossed]

Variations

  • úmpài ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

min-

verb. [unglossed]

Early Quenya [PE14/028] Group: Eldamo. Published by

upaitya-

verb. [unglossed]

Variations

  • upaitya ✧ QL/034
Early Quenya [QL/034] Group: Eldamo. Published by

tantilta-

verb. [unglossed]

Variations

  • tantilta ✧ PE14/058

Derivations

Inflections

WordFormGlossSource
tantilantepast-✧ PE14/058
tantiltapresent-✧ PE14/058
[tantil]tŭvafuture-✧ PE14/058
Early Quenya [PE14/058] Group: Eldamo. Published by

intya

?. [unglossed]

Early Quenya [PE14/107] Group: Eldamo. Published by

makte

noun. hand

Variations

  • makte ✧ QL/057 (makte)

Derivations

  • ᴱ√MAHA “grasp” ✧ QL/057

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√MAHA > makte[makti] > [makte]✧ QL/057

Inflections

WordFormGlossSource
makti-stem-✧ QL/057
Early Quenya [QL/057] Group: Eldamo. Published by

nawa-

verb. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√NAWA “dwarf”
Early Quenya [QL/064] Group: Eldamo. Published by

saile

noun. [unglossed]

Cognates

  • G. thail “[unglossed]” ✧ GL/72
Early Quenya [GL/72] Group: Eldamo. Published by

saqa-

verb. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
saqaaorist-✧ PE14/034
saksoaorist masc-✧ PE14/034
sakseaorist fem-✧ PE14/034
saqeaorist fem-✧ PE14/034
saqa, saktaaorist neut-✧ PE14/034
Early Quenya [PE14/034] Group: Eldamo. Published by

táne

adjective. [unglossed]

Variations

  • tánie ✧ PE13/161

Derivations

Cognates

  • En. dain “height, summit; height, loftiness, sublimity” ✧ PE13/161
Early Quenya [PE13/161] Group: Eldamo. Published by

laisifalle

noun. [unglossed]

Early Quenya [QL/052] Group: Eldamo. Published by

súlimarya

?. [unglossed]

Variations

  • Súlimarya ✧ VT40/08

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

ematte

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

hyanta

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

tyanta

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/142] Group: Eldamo. Published by

tánie

adjective. [unglossed]

Early Quenya Group: Eldamo. Published by

aukaine

?. [unglossed]

Variations

  • àukáine ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

sivilda

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SIVI “[unglossed]” ✧ QL/084

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√SIVI > sivilda[siβildā] > [siβilda] > [sivilda]✧ QL/084
Early Quenya [QL/084] Group: Eldamo. Published by

talarin

adjective. [unglossed]

Early Quenya [QL/088] Group: Eldamo. Published by

ka

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE14/054] Group: Eldamo. Published by

lantanwa

adjective. [unglossed]

Variations

  • lanta̹nwa ✧ PE12/006

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ✶lṇ̹ta̜nwa > lanta̹nwa[lṇtanwā] > [lṇtanwa] > [lantanwa]✧ PE12/006
Early Quenya [PE12/006] Group: Eldamo. Published by

sinqita-

verb. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
Sinqitallaactive-participle-✧ VT40/08
Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

ukárele

noun. [unglossed]

Variations

  • uká̹rele ✧ PE12/006

Derivations

Early Quenya [PE12/006] Group: Eldamo. Published by

anaukante

?. [unglossed]

Variations

  • anaükante ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

tultárie

adjective. [unglossed]

Elements

WordGloss
tulu-“to bring, carry, fetch; to move (intr.), come; to produce, bear fruit”
Early Quenya [PE14/030] Group: Eldamo. Published by

las

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√LAQA “catch” ✧ QL/051

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√LAQA > las[lakʷsǝ] > [lakʷs] > [laks] > [las]✧ QL/051

Inflections

WordFormGlossSource
laks-stem-✧ QL/051
Early Quenya [QL/051] Group: Eldamo. Published by

lossiattea

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE16/147] Group: Eldamo. Published by

láwakéle

?. [unglossed]

Variations

  • lāwakēle ✧ QL/052

Elements

WordGloss
LAWA“*life (esp. plants)”
KELE“flow, run; ooze, trickle”
Early Quenya [QL/052] Group: Eldamo. Published by

linqarassea

adjective. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
linqarasseannominative-✧ PE16/080
Early Quenya [PE16/080] Group: Eldamo. Published by

alle

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

anwe

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE16/147] Group: Eldamo. Published by

eant

?. [unglossed]

Variations

  • éant ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

ómu

adverb. [unglossed]

Variations

  • ōmu ✧ PE15/32

Element in

Elements

WordGloss
on(t)“everything”
Early Quenya [PE15/32] Group: Eldamo. Published by

angwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

nauto

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√NAWA “dwarf”
Early Quenya [QL/064] Group: Eldamo. Published by

póya

adjective. [unglossed]

Variations

  • pōya ✧ QL/074

Derivations

  • ᴱ√PO “‽” ✧ QL/074

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√PO > pōya[pōjā] > [pōja]✧ QL/074
Early Quenya [QL/074] Group: Eldamo. Published by

ralle

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

sauke

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SAW̯A “[unglossed]” ✧ QL/082

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√SAW̯A > sauke[sawkē] > [sawke] > [saule]✧ QL/082
Early Quenya [QL/082] Group: Eldamo. Published by

súme

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

valle

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

varne

adjective. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
varnennominative-✧ PE16/080
Early Quenya [PE16/080] Group: Eldamo. Published by

fingwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

hingwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

lilyen

?. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
lilyennominative plural-✧ PE16/080
Early Quenya [PE16/080] Group: Eldamo. Published by

nierme

?. [unglossed]

Variations

  • Nierme ✧ VT40/08

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

ningwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

pingwe

?. [unglossed]

Derivations

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

vingwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

porokoi

?. [unglossed]

Early Quenya [QL/075] Group: Eldamo. Published by

tirípti

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [LT1/047] Group: Eldamo. Published by

lungwe

?. [unglossed]

Derivations

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

nyúken

?. [unglossed]

Variations

  • nyuuken ✧ PE16/077

Element in

Early Quenya [PE16/077] Group: Eldamo. Published by

pundo

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
pundonominative-✧ PE16/111
[pund]uinnominative plural-✧ PE16/111
[pund]uvaaccusative-✧ PE16/111
[pund]uiaccusative plural-✧ PE16/111
[pund]uvogenitive-✧ PE16/111
[pund]uviongenitive plural-✧ PE16/111
[pund]uiongenitive plural-✧ PE16/111
[pund]uvedative-✧ PE16/111
[pund]uirdative plural-✧ PE16/111
Early Quenya [PE16/111] Group: Eldamo. Published by

toron

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√TORO “*bake” ✧ QL/094

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√TORO > toron[toron]✧ QL/094
Early Quenya [QL/094] Group: Eldamo. Published by

usult

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SULU “*support” ✧ QL/087
Early Quenya [QL/087] Group: Eldamo. Published by

yu

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE16/146] Group: Eldamo. Published by