Quenya zR5Ì#

-ya

elvish

-ya (5) adjectival ending, as in the word Quenya "Elvish" itself; when added to a verbal stem it may derive a kind of short active participle, as in melumatya "honey-eating" (mat- "eat"), saucarya "evil-doing" (car- "do"). (PE17:68)

-ya

dad

-ya (3) suffix of endearment, attested in Anardilya as an intimate form of the name Anardil (UT:174, 418), possibly also occurring in atya "dad", emya "mum" (q.v.) The forms ataryo "daddy" and amilyë "mummy" (q.v.) may contain gender-specific variants -yo masc. and - fem.

-ya

suffix. 3rd person singular possessive, 3rd sg. [possessive], his, her, its (colloquial), 3rd person possessive

[PE17/130.1918; PE17/130.2214; VT49/16.3902; VT49/17.0809; VT49/17.1805] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. suffix of endearment

[UT/174.1812-1] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: Q. Aldúya, Q. Amanyar, Q. Anarya, Q. apacenya, Q. attalya, Q. carya, Q. Eärenya, Q. elenya, Q. entya, Q. firya, Q. Isilya, Q. Menelya, Q. minya, Q. Narya, Q. Nenya, Q. tatya, Q. tercenya, Q. Valanya, Q. Vilya

[PE17/068.2209-1] Group: Eldamo. Published by

-ya

his

-ya (4) pronominal suffix "his" (and probably also "her, its"), said to be used in "colloquial Quenya" (which had redefined the "correct" ending for this meaning, -rya, to mean "their" because it was associated with the plural ending -r). Hence e.g. cambeya ("k") "his hand", yulmaya "his cup" (VT49:17) instead of formally "correct" forms in -rya. The ending -ya was actually ancient, primitive ¤- being used for "all numbers" in the 3rd person, predating elaborated forms like -rya. It is said that -ya "remained in Quenya" in the case of "old nouns with consonantal stems", Tolkien listing tál "foot", cas "head", nér "man", sír "river" and macil "sword" as examples. He refers to "the continued existence of such forms as talya his foot", that could apparently be used even in "correct" Quenya (VT49:17). In PE17:130, the forms talya "his foot" and macilya ("k") "his (or their) sword" are mentioned.

-ya⁴

suffix. verbal suffix

Element in: Q. amya-, Q. cesya-, Q. comya-, Q. lerya-, Q. tulya-

-nya

suffix. 1st person singular possessive, 1 sg., my

Element in: Q. amya, Q. atya, Q. onya

[PE17/057.2801; PE17/067.1001; PE17/132.0807; PE17/190.2702; VT49/16.3503; VT49/38.2209; VT49/48.3204] Group: Eldamo. Published by

-nya

my

-nya pronominal suffix, 1st person sg. possessive, "my" (VT49:16, 38, 48), e.g. tatanya "my daddy" (UT:191, VT48:17), meldonya "my [male] friend" (VT49:38), meldenya "my [female] friend" (Elaine inscription), omentienya "my meeting" (PE17:68), tyenya "my tye" (tye being an intimate form of "you"), used = "dear kinsman" (VT49:51, 56). This ending seems to prefer i as its connecting vowel where one is needed, cf. Anarinya "my sun" in LR:72, so also in hildinyar "my heirs". It was previously theorized by some that a final -ë would also be changed to -i- before -nya, but the example órenya "my heart [órë]" indicates that this is not the case (VT41:11).

-rya

suffix. 3rd sg. [possessive], its, 3 sg., his, her, 3rd person singular possessive, 3rd person adjective

Variations of the word: -arya, -rya, -ssa.

[PE17/076.0505; PE17/130.1506; PE17/057.2804; PE17/067.1201; PE17/076.2607; PE17/132.1107; PE17/190.2704; PE19/102.3820; VT49/16.3802; VT49/17.1409; VT49/38.2512; VT49/48.3604; PE17/190.2705] Group: Eldamo. Published by

-rya

his, her

-rya 3rd person sg. pronominal ending "his, her" and probably "its" (VT49:16, 38, 48, Nam, RGEO:67), attested in coivierya *"his/her life", máryat "her hands", ómaryo "of her voice" (genitive of *ómarya "her voice"), súmaryassë "in her bosom" (locative of súmarya "her bosom"); for the meaning "his" cf. coarya "his house" (WJ:369). The ending is descended from primitive ¤-sjā via -zya (VT49:17) and therefore connects with the 3rd person ending -s "he, she, it". In colloquial Quenya the ending -rya could be used for "their" rather than "his/her", because it was felt to be related to the plural ending -r,e.g. símaryassen "in their [not his/her] imaginations" (VT49:16, 17). See -ya #4.

-ya-

suffix. verbal suffix

-zya

his, her, its

-zya, archaic form of the pronominal ending -rya "his, her, its", q.v. (VT49:17)

-a

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.

Element in: Q. airëa, Q. Aldëa, Q. amaurëa, Q. andúna, Q. endëa, Q. eressëa, Q. fínëa, Q. ilaurëa, Q. ilyarëa, Q. laurëa, Q. lillassëa, Q. lilótëa, Q. lómëa, Q. mírëa, Q. noa, Q. núla, Q. oialëa, Q. rávëa, Q. taurëa, Q. túrëa, Q. úfanwëa, Q. úpahtëa, Q. yaimëa

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

-ntya

their

-ntya, possessive 3rd person pl. pronominal ending: "their" (VT49:17), corresponding to -ntë as the ending for "they". Besides -ntya the form -nta is also attested, but the latter clashes with the ending for dual allative. (Other variants of Quenya uses -lta for "their", corresponding to -ltë as the ending for "they".) According to VT49:17, the ending -ntya appears as -intya following a consonant (other sources point to -e- rather than -i- as the connecting vowel in such cases).

-lma

our

-lma pronominal ending "our", 1st person pl. exclusive (VT49:16), also attested (with the genitive ending -o that displaces final -a) in the word omentielmo "of our meeting" (nominative omentielma, PE17:58). Tolkien emended omentielmo to omentielvo in the Second Edition of LotR, reflecting a revision of the Quenya pronominal system (cf. VT49:38, 49, Letters:447). The cluster -lm- in the endings for inclusive "we/our" was altered to -lv- (VT43:14). In the revised system, -lma should apparently signify exclusive "our".

-lta

their

-lta (and -ltya), 3rd person pl. pronominal possessive suffix "their", alternating with -nta/-ntya in Tolkiens writings (VT49:16, 17), just as the ending -ltë "they" also has the variant -ntë. According to VT49:17, the ending -lta or -ltya will appear as -ilta, -iltya following a consonant; other sources rather point to -e- as the connecting vowel in such cases (VT49:17).

-lwa

our

-lwa, possessive pronominal ending, 1st person pl. inclusive "our" (VT49:16), later (in exilic Quenya) used in the form #-lva, genitive -lvo in omentielvo (see -lv-).

-mma

our

-mma "our", 1st person dual exlusive possessive ending: *"my and one others" (VT49:16). At an earlier conceptual phase, Tolkien apparently intended the same ending to be plural inclusive "our" (VT49:55, RS:324), cf. Mélamarimma "Our Home" (q.v.) In the latter word, Tolkien slips in i as a connecting vowel before this ending; elsewhere he used e, as in Átaremma "our Father" (see atar).

-nta

their

-nta (2) possessive 3rd person pl. pronominal ending: "their" (VT49:17). Lintienta "their speed" (PE17:58), nassentar "their true-being[s]" (PE17:175). This ending corresponds to -ntë "they" (other versions of Quenya uses -ltë for "they" and hence -lta for "their"). Also -ntya, q.v. According to VT49:17, the ending -nta appears as -inta following a consonant (other sources point to -e- rather than -i- as the connecting vowel in such cases).

-ssa

suffix. his, her, its

-twa

their

-twa 2) an pronominal possessive ending mentioned in one chart of pronouns, apparently "their" referring to two persons (VT49:16); this may be an ending used in colloquial Quenya rather than formal language (it is listed together with the endings -ya "his, her" and -rya "their", that are explicitly said to belong to colloquial Quenya) (VT49:16-17)

-ngwa

our

-ngwa "our", 1st person dual inclusive possessive pronominal ending: *"thy and my", corresponding to the ending -ngwë for dual inclusive "we" (VT49:16)

menya

our

menya (pl. menyë is attested) possessive pron. "our", 1st person pl. exclusive independent possessive pronoun (VT43:19, 35). Evidently derived from the dative form men "for us" by adding the adjectival ending -ya. Compare ninya, q.v.

ninya

pronoun. my

ninya

my

ninya _possessive pron _occurring in Fíriel's Song, evidently meaning "my"; see indo-ninya. It may be derived from the dative form nin "for me" by adding the adjectival ending -ya. Compare menya, q.v.

yelca

sword

[yelca noun ?"sword" - Tolkien's gloss is not certainly legible, and the word was struck out anyway. (VT45:11)]

-tië

suffix. verbal suffix

Variations of the word: -tie, -tië.

[PE17/013.1903; PE17/058.3507] Group: Eldamo. Published by

tál

g.sg. talen

tál (tal-, as in "g.sg. talen"; in LotR-style Quenya this is rather the dative singular) noun "foot" (TAL, VT49:17). Also tala (VT49:42). Pl. táli "feet" (PE16:96); here Tolkien did not use tal- with a short a as the stem-form. VT43:16 mentions "an unpublished declension" of this word dating from ca. 1967; here the locative is said to appear as talassë and talsë. Cf. also talya "his foot"; see -ya #4. Early "Qenya" forms:tala "foot" (LT2:347) and dual talwi "the feet" (LT2:347); tálin "feet" (MC:216); instrumental talainen, talalínen (MC:213, 216, 220; this is "Qenya")

macil

noun. a cutting sword, sword, cutting sword, a forged sword blade, forged sword blade

Imported inflections

WordFormGlossSource
makilya3rd-sg-posshis (or their) swordPE17/130.2011

Element in: Q. andamacil, Q. Calimmacil, Q. Calmacil, Q. Elemmacil, Q. Menelmacil, Q. Mormacil, Q. Narmacil

[VT39/11.3209; VT41/10.1112; VT49/17.1110; PE17/130.2011] Group: Eldamo. Published by

macil

sword

macil ("k")noun "sword" (MAK, LT1:259, VT39:11, VT45:32, VT49:17); macilya "his (or their) sword" (PE17:130), see -ya #4.

ecet

noun. short broad-bladed sword, short stabbing sword

[UT/284.0908; UTI/eket.001] Group: Eldamo. Published by

-voitë

suffix. adjective suffix

andamacil

noun. long sword

Elements

WordGlossSource
andalong-
macilsword-

Imported inflections

WordFormGlossSource
andamacilbapossessive-adjectival-PE17/147.1904
andamacilwapossessive-adjectivalof the Long SwordPE17/147.1715

[PE17/147.1904; PE17/147.1715] Group: Eldamo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-dyn

suffix. his

_3rd sg. poss. suff. his, her.See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -ed_. -deid, -deith, -ed, [[]]

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-main

suffix. our

_1st pl. poss. suff. our.Maybe the excl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -em_. -em, -men

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-en

suffix. 1st sg. poss. suffix, possessive suffix of 1st person sg., 1st person singular possessive, my

[PE17/046.2302; PE17/046.2401] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. my

_1st sg. poss. suff. my.See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Later -nin_. lammen, -nin

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-i

suffix. adjectival, adjectival suffix

Element in: S. serni

[VT42/10.3107] Group: Eldamo. Published by

nín

adjective. my

The acute accent in nín has sometimes been regarded as an error for a slanted macron in the manuscript, since all the other attested personal adjectives from Sauron defeated all have a circumflex accent. It was however noted that if the acute accent is confirmed, then this word is probably an enclitic, see HL/73. The acute accent is now confirmed by VT/44

[UT/40, VT/44:22] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

nín

pronoun. my

[UT/040.3903; UT/054.2004; VT44/22.2701] Group: Eldamo. Published by

-eb

suffix. adjective suffix

Element in: S. aglareb, S. ereb, S. fíreb, S. gorthob, S. maecheneb

[WJ/337.2409-3; WJ/412.3002] Group: Eldamo. Published by

-enc

suffix. our

_1st pl. poss. suff. _our.Maybe the incl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-ent

suffix. their, 3rd pl. poss. suffix, 3rd person plural possessive suffix

[PE17/046.2602] Group: Eldamo. Published by

-men

suffix. our

_1st pl. poss. suff. our.Maybe the excl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -em_. -em, -main

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-wen

suffix. their

_3rd pl. poss. suff. their.See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -ent_. -ent

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-deid

suffix. his

_3rd sg. poss. suff. his, her.See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -ed_. -deith, -dyn, -ed, [[]]

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

magol

noun. sword

-deith

suffix. his

_3rd sg. poss. suff. his, her.See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -ed_. -deid, -dyn, -ed, [[]]

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

în

adjective. his (referring to the subject)

[SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

edhellen

adjective. elvish, of the Elves

[LotR/II:IV, RS/463] edhel+-ren. Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

edhellen

elvish

edhellen (of language apparently = ”Sindarin”), pl. edhellin

edhellen

adjective. Elvish

_ adj. _Elvish. annon edhellen edro hi ammen! 'Elvish gate open now for us'. edhel

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:45] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

megil

noun. sword

The word was struck out in the Etymologies, but is well attested in late compounds such as Mormegil or Arvegil (with regular mutation). It is conceivably the Sindarinized form of Quenya makil, coexisting with magol (see tegil and tegol for a similar case)

[Ety/371] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

megil

noun. sword

_ n. _sword. i·arben na megil and 'The Knight of the Long Sword'.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:147] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

megil

noun. sword

Imported inflections

WordFormGlossSource
megilnasal-mutationLongswordPE17/147.1705

Element in: S. Arvegil, S. Malvegil, S. Mormegil

[PE17/147.1705] Group: Eldamo. Published by

megil

sword

1) megil (i vegil), no distinct pl. form except with article (i megil). This is a borrowing from Quenya macil (VT45:32). 2) magol (i vagol), analogical pl. megyl (i megyl), coll. pl. maglath (though analogical ?magolath may also be possible). In ”Noldorin”, this was the native word for ”sword” (derived from primitive makla, as is Quenya macil); it is unclear whether Tolkien definitely replaced it with megil when he turned ”Noldorin” into Sindarin, or whether both words coexist in the language. 3) lang (cutlass), pl. leng.

min

adjective. our

[VT/44:21,22,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

mín

pronoun. our

Variations of the word: min, mín.

Imported inflections

WordFormGlossSource
vinsoft-mutation*ourVT44/22.1005
vínsoft-mutation*ourVT44/28.1902

[VT44/22.1005; VT44/28.1902; VT44/24.4213; VT44/28.1701] Group: Eldamo. Published by

mín

adjective. our

[VT/44:21,22,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

tín

his

*tín (only attested in lenited form dín, following a noun with article). Possibly, the word also covers ”her(s)” and ”its” as a general 3rd person form. If ”his” refers to the same person as the subject, the form ín* is used instead (e.g. i venn sunc i haw ín** ”the man drank his (own) juice”, but *i venn sunc i haw dín ”the man drank his (somebody elses) juice”.

tîn

adjective. his

[bess dîn SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

tîn

pronoun. his

Non-lenited form suggested by Carl Hostetter (VT31/21).

Imported inflections

WordFormGlossSource
dînsoft-mutationhisSD/129.0510; SD/129.0608; SD/129.0707

[SD/129.0510; SD/129.0608; SD/129.0707; SD/129.0311; SD/129.0510|SD/129.0608|SD/129.0707] Group: Eldamo. Published by

vín

our

vín; see WE

nín

my

nín (following a noun with article: i adar nín, ”my father”). Not to be confused with nîn ”watery, wet” or as noun ”tear”, or the pl. form of nên ”water”. In a very few attested cases, the pronoun ”my” appears as an ending -en added to a noun (lammen ”my tongue”, guren ”my heart”).

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en.

Element in: S. dínen, S. glórin

[PE17/098.4102-2; RGEO/62.0301-2; SA/lin¹.006-3; SD/129.0202-2] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: S. glóriel

[S/235.3205-3] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Element in: S. angren, S. celebrin, S. edhellen, S. Falathren, S. gwaeren, S. gwathren, S. mithren, S. silivren

[SA/anga.014-2] Group: Eldamo. Published by

Adûnaic

zagar

noun. sword

An element appearing in the names Gimilzagar (UT/227) and Belzagar (UT/222). The Quenya name of Gimilzagar is Calmacil, the final element of which means “sword”, so perhaps this word means the same thing. Most authors have suggested this interpretation (AAD/24, AL/Adûnaic, EotAL/ZAG’R, NBA/20) as well as its possible relationship to azgarâ- “wage war”.

Element in: AD. Belzagar, AD. Gimilzagar

Noldorin 5^mY7T5

-eb

suffix. adjective suffix

Element in: N. aglareb, N. caeleb, N. deleb, N. ereb, N. Gondolindeb, N. Ossiriandeb, N. uireb, N. guireb

[Ety/AKLA-R.020-1; Ety/DYEL.021-2; Ety/KAY.019-2; Ety/OY.028-2] Group: Eldamo. Published by

magl

noun. sword

The word megil (q.v.), probably introduced by the Ñoldor, was also used

[Ety/371] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

magol

noun. sword

The word megil (q.v.), probably introduced by the Ñoldor, was also used

[Ety/371] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

magol

noun. sword

Element in: N. Magladhûr, N. Maglavorn, N. Mormegil

[Ety/MAK.017; Ety/MAK.090; Ety/MAK.089; EtyAC/MAK.129] Group: Eldamo. Published by

maethon

noun. sword

Elements

WordGlossSource
maethbattleEtyAC/MAK.138
-(r)onagental suffixEtyAC/MAK.143-2

[EtyAC/MAK.143] Group: Eldamo. Published by

deleg

noun. sword

[EtyAC/DYELEK.004] Group: Eldamo. Published by

megil

noun. sword

The word was struck out in the Etymologies, but is well attested in late compounds such as Mormegil or Arvegil (with regular mutation). It is conceivably the Sindarinized form of Quenya makil, coexisting with magol (see tegil and tegol for a similar case)

[Ety/371] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en, -n.

Element in: N. Alchorin, N. brassen, N. dolen, N. firen, N. gwelwen, N. lhaden, N. malthen, N. methen, N. pichen, N. tawaren, N. tithen

[Ety/BARAS.036-2; Ety/DUL.013-2; Ety/MET.013-2; Ety/PHIR.032-2; Ety/PIS.008-2; Ety/SMAL.023-2; Ety/TÁWAR.041-2; Ety/WIL.030-2; Ety/LIS.011-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

Element in: N. bronadui, N. crumui, N. edraenui, N. Erchamui, N. gellui, N. hithui, N. istui, N. lithui, N. moelui, N. milui, N. nínui, N. Odothui, N. uanui, N. Úrui

[Ety/BAN.061-2; Ety/GYEL.014-2; Ety/IS.030-2; Ety/KURÚM.009-2; Ety/MEL.047-2; Ety/MIL-IK.025-2; EtyAC/REG.029-3] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: N. gloriel

[Ety/LÁWAR.040-3; Ety/NEI.037-2] Group: Eldamo. Published by

-ion

suffix. adjectival suffix

Element in: N. Tilion

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ren, -rin.

Element in: N. angren, N. Beleriandren, N. celebren, N. Dagor Delothrin, N. Falathrin, N. forodren, N. glamren, N. gobennathren, N. Gondolidhren, N. gondren, N. haradren, N. idhren, N. lothren, N. lhumren, N. tathren

[Ety/ANGĀ.012-2; Ety/GLAM.025-2; Ety/KHYAR.024-2; Ety/KWET.041-2; Ety/KYELEP.018-2; Ety/LUM.026-2; Ety/PHAL.059-2; Ety/PHOR.028-2; Ety/TATHAR.014-2; RS/432.2004-2] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Ancient quenya

makal

noun. sword

[PE19/083.0507] Group: Eldamo. Published by

Primitive elvish

-ya

suffix. adjective suffix, active participle, adjectival suffix, adjectival

Variations of the word: -i, -jā̆, ō-yā, ū-yā.

[PE21/81.0508; PE21/78.1704; PE22/136.2405; VT49/17.0601; PE21/81.0603; VT42/25.1611; VT42/25.1701; VT42/10.2801; VT42/25.0603] Group: Eldamo. Published by

-yā

suffix. causative, causative [from] verbal bases

Element in: P. minya, P. otsōyā

[PE22/135.1015; PE22/156.0408] Group: Eldamo. Published by

-yă

suffix. formative

[PE22/156.0609] Group: Eldamo. Published by

-syā

suffix. his, her, its, 3rd sg. [possessive], 3rd person adjective

Elements

WordGlossSource
seheVT49/17.0706
-yaadjectival suffixVT49/17.0601

[VT49/17.1402; PE19/102.3822; PE17/076.2009; PE17/130.1505] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. adjective suffix

makla

noun. sword

Elements

WordGlossSource
-ilswordPE21/71.3301

[PE21/71.3211; PE19/083.0506] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-ya

suffix. aorist participle active, aorist active participle, general verbal adjective

Variations of the word: -lā.

[PE22/106.2214; PE22/106.4205; PE22/106.2403; PE22/110.3415] Group: Eldamo. Published by

-tya

adjective. causative

Variations of the word: -ta.

[QL/058.1401-2; PE14/058.3304] Group: Eldamo. Published by

-ta

suffix. causative

Element in: MQ. luhta-, MQ. ninqita-

-ina

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ina, -na, -in.

Element in: EQ. aksina, EQ. karina, EQ. kuluina, EQ. talqina, EQ. indositsina, EQ. kaina, EQ. kalassina, EQ. kanuina, EQ. kólemaina, EQ. latsina, EQ. laurina, EQ. lúsina, EQ. lúvina, EQ. malina, EQ. -noina, EQ. pimpina, EQ. polina, EQ. potsina, EQ. rimp(in)a, EQ. rúvina, EQ. salistina, EQ. silína, EQ. siltina, EQ. sinqina, EQ. sistina, EQ. sitsina, EQ. suksina, EQ. sunqelaina, EQ. tambina, EQ. tarqin(a), EQ. telpina, EQ. tirtina, EQ. torina, EQ. yaksina

[QL/043.6401-2; QL/093.6701-2; QL/088.5501-2; PE15/77.4401-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/086.9401-2; QL/087.3401-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/094.6301-2; QL/094.7701-2; QL/094.8201-2; QL/083.4301-2; QL/081.1801-2; QL/081.1001-2; QL/080.2501-2; QL/043.2301-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/045.3101-2; QL/051.7801-2; QL/047.5101-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/075.4501-2; QL/057.1301-2; QL/105.1901-2; QL/031.3701-2; QL/102.2201-2; QL/031.7401-2] Group: Eldamo. Published by

ninya

pronoun. my

Variations of the word: inya.

[PE22/123.4614; LR/072.1705] Group: Eldamo. Published by

yelka

noun. sword

[EtyAC/DYELEK.006] Group: Eldamo. Published by

-se

suffix. adjective suffix

Element in: EQ. ankasse, EQ. eldaqetse, EQ. eldarisse, EQ. simpise

[QL/030.8301-3; QL/035.3901-2; QL/035.3902-2; QL/084.0501-2] Group: Eldamo. Published by

etta

pronoun. his

[PE22/119.2208] Group: Eldamo. Published by

malt

noun. sword, broadsword

makil

noun. sword

Element in: MQ. Mormakil

[EtyAC/MAK.126; Ety/MAK.013] Group: Eldamo. Published by

makil

noun. broadsword, sword

Variations of the word: malt.

Element in: EQ. makillar, EQ. Mormakil

[LT1A/Makar.014; PME/058.0507; QL/057.8501; PME/058.0508; QL/057.8505] Group: Eldamo. Published by

ekte

noun. sword

Imported inflections

WordFormGlossSource
eksi-stem-PME/035.2402; QL/035.1001
ekti-stemswordPME/035.2401

Element in: EQ. eksiqilta

[PME/035.2402; QL/035.1002; GL/18.7101; QL/035.1001; PME/035.2401; PME/035.2402|QL/035.1001] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: EQ. arinya, EQ. erya, EQ. nea, EQ. úya-

[PE14/082.0306-2; QL/032.1701-2] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: MQ. arinya, MQ. formenya, MQ. hyarmenya, MQ. númenya, MQ. rómenya

-a

suffix. adjectival suffix

Element in: MQ. kaimassea, MQ. kuivea, MQ. eressea, MQ. fárea, MQ. hiswa, MQ. lindornea, MQ. lintyulussea, MQ. lúmeqentalea, MQ. mailea, MQ. naikelea, MQ. nengwea, MQ. rinda, MQ. toa, MQ. valya, MQ. vórea, MQ. yalúmea, MQ. yárea

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a, -ea.

Element in: EQ. aistalea, EQ. alasta, EQ. aldea, EQ. ankassea, EQ. asampe(a), EQ. assea, EQ. atempa, EQ. auqa, EQ. aurea, EQ. avíka, EQ. kaimassea, EQ. koirea, EQ. kulmarinda, EQ. kulurinda, EQ. ekkia, EQ. eressea, EQ. falkasse(a), EQ. fanórea, EQ. loimea, EQ. pómea, EQ. hatsea, EQ. helinillea, EQ. órea, EQ. talqea, EQ. illia, EQ. isqalea, EQ. karneambara, EQ. kaurea, EQ. kiryassea, EQ. kityalea, EQ. kómea, EQ. kotsia, EQ. lassea, EQ. latukenda, EQ. laumea, EQ. laurea, EQ. lempea, EQ. lempea, EQ. limpalassea, EQ. lindelea, EQ. lindórea, EQ. nornelassea, EQ. líneneldora, EQ. lindea, EQ. linqea, EQ. lintasarindea, EQ. lintuilinda, EQ. lintuilindórea, EQ. lintyulussea, EQ. liqistea, EQ. listea, EQ. lómea, EQ. lómina, EQ. lótea, EQ. lotōrea, EQ. luina, EQ. lúlea, EQ. lúrea, EQ. lúmia, EQ. Makarnea, EQ. maksilistea, EQ. málea, EQ. malikondea, EQ. maqalea, EQ. melitsa, EQ. mírea, EQ. mirmila, EQ. mulda, EQ. murmea, EQ. naikelea, EQ. nardilea, EQ. narka, EQ. násea, EQ. niqissea, EQ. narwa, EQ. nornea, EQ. númea, EQ. nyenya, EQ. olórea, EQ. palassea, EQ. pampil(e)a, EQ. pirúk(end)ea, EQ. pínea, EQ. qalmea, EQ. qalūmea, EQ. qámea, EQ. qilda, EQ. qilea, EQ. qínea, EQ. qinqelea, EQ. qirqirinda, EQ. raustea, EQ. rua, EQ. saikelea, EQ. salamba, EQ. saminda, EQ. siliq(in)a, EQ. silmea, EQ. silqeléna, EQ. silqelossea, EQ. sunqelea, EQ. susúlima, EQ. talanda, EQ. telella, EQ. telpea, EQ. telúmea, EQ. telusta, EQ. tendilea, EQ. timpina, EQ. tólea, EQ. túrea, EQ. turinda, EQ. turinqia, EQ. ulwea, EQ. valdea, EQ. valkea, EQ. vanest(e)a, EQ. vea, EQ. waliemba, EQ. werelinda, EQ. wilwarinda, EQ. yarendila

[PE14/047.1611-3; QL/078.1901-2; QL/078.0501-2; QL/077.7901-2; QL/077.7001-2; QL/077.1901-2; QL/076.3001-2; QL/076.2401-2; QL/076.2201-2; QL/074.8301-2; QL/074.5401-2; QL/073.8101-2; QL/079.3601-2; QL/072.3801-2; QL/070.8601-2; QL/069.8101-2; QL/069.0601-1; QL/068.2901-2; QL/068.2101-2; QL/068.2001-2; QL/067.8601-3; QL/067.8501-2; QL/066.4001-2; QL/103.6901-2; QL/064.7001-2; QL/072.1801-2; QL/064.5401-2; QL/080.7701-2; QL/081.6101-2; QL/103.1201-2; QL/102.0401-2; QL/101.7701-2; QL/101.2501-2; QL/099.8301-2; QL/097.8001-2; QL/096.0701-2; QL/096.0601-2; QL/095.7801-2; QL/094.2303-2; QL/092.7501-2; QL/081.4401-2; QL/091.6301-2; QL/091.4101-2; QL/091.2302-2; QL/091.0301-2; QL/090.2901-2; QL/088.6801-2; QL/088.5701-2; QL/087.3301-2; QL/086.7801-2; QL/083.5201-2; QL/083.5001-2; QL/082.5101-2; QL/091.4401-2; QL/063.5301-2; QL/065.1701-2; QL/061.6601-2; QL/051.5801-2; QL/051.4001-2; QL/049.1601-2; QL/049.1401-2; QL/048.9201-2; QL/048.6201-2; QL/048.5401-2; QL/047.7201-2; QL/047.1601-2; QL/043.4301-2; QL/042.1301-2; QL/039.7901-2; QL/063.4101-2; QL/039.6501-2; QL/037.1601-3; QL/035.1501-2; QL/034.0801-2; QL/033.6901-2; QL/033.4101-2; QL/030.8401-2; QL/030.0801-2; PE16/100.2406-3; PE15/73.0503-2; PE15/67.3304-1; PE14/079.2801-2; PE14/051.1904-2; QL/037.5101-2; QL/052.7501-2; QL/051.6501-2; QL/053.6701-3; QL/061.6301-2; QL/060.7901-2; QL/058.3901-2; QL/057.6501-2; QL/057.5501-2; QL/057.3301-2; QL/057.0201-2; QL/056.7601-2; QL/056.7202-2; QL/056.6201-2; QL/056.5301-2; QL/056.0101-2; QL/053.6401-3; QL/055.5401-2; QL/055.9001-2; QL/054.6801-2; QL/053.6901-2; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/054.6101-2; QL/055.0301-2; QL/105.4001-2; QL/054.7301-2; QL/054.7501-3; QL/092.8501-2; QL/092.7601-2; QL/077.1301-2; QL/077.4002-2; QL/092.3701-2; QL/074.5101-2; QL/075.2401-2; QL/091.0302-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjectival suffix

Element in: EQ. alkara, EQ. diéra, EQ. karkara, EQ. núora, EQ. panyara, EQ. tanta(ra), EQ. tessara, EQ. oara, EQ. úsiéra

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

-wa

suffix. adjective suffix

Element in: EQ. alaswa, EQ. aswa, EQ. fandelúva, EQ. haranwa, EQ. helinwa, EQ. mekilwa, EQ. naiqa, EQ. Noldorinwa, EQ. oiswa, EQ. perenwa, EQ. saratwa, EQ. singwa, EQ. sovalwa, EQ. terenwa, EQ. turinwa, EQ. yerenwa

-noina

suffix. adjective suffix

Elements

WordGlossSource
-inaadjectival suffix-

Element in: EQ. hestanoina, EQ. vestanoina

[QL/040.4301-2; QL/101.1401-2] Group: Eldamo. Published by

-noite

suffix. adjective suffix

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. hambanoite, EQ. nolmenoite, EQ. qilinoite, EQ. rímenoite, EQ. ulwenoite, EQ. qimenoite, EQ. winwinoite

[PE15/69.0301-2; QL/039.3702-2; QL/067.5301-2; QL/077.2501-2; QL/077.4101-2; QL/080.3301-2; QL/104.2401-2] Group: Eldamo. Published by

-voite

suffix. adjective suffix

Elements

WordGlossSource
-ite(verbal) adjective ending-

Element in: MQ. hanuvoite

-voite

suffix. adjective suffix

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. aikuvoite, EQ. kuluvoite, EQ. fatsevoite, EQ. anuvoite, EQ. kotsivoite, EQ. larmavoite, EQ. listevoite, EQ. mavoite, EQ. malkuvoite, EQ. rámavoite, EQ. sinqevoite, EQ. turuvoite, EQ. uruvoite, EQ. varivoite, EQ. wanwavoite

[QL/029.5201-2; QL/031.7201-2; QL/048.5301-2; QL/049.1002-2; QL/051.3302-2; QL/055.0302-2; QL/057.5702-2; QL/057.6201-2; QL/062.0901-2; QL/078.7201-2; QL/083.7701-2; QL/096.4401-2; QL/098.5901-2; QL/100.1401-2; QL/102.7801-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

-yā

suffix. causatives from verbs

[PE22/098.3107] Group: Eldamo. Published by

-inā

suffix. adjective suffix

Variations of the word: ina.

[Ety/LEP.119] Group: Eldamo. Published by

makla

noun. sword

[EtyAC/MAK.124; Ety/MAK.011] Group: Eldamo. Published by

dyelek

root. sword

[EtyAC/DYELEK.001] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

aith

noun. sword

Variations of the word: aith.

Element in: G. aith(i)or, G. aithrog, G. aithron, G. aithweg

[GL/31.5904; GL/18.7005] Group: Eldamo. Published by

aithi

noun. sword

[GL/18.8401; PE13/109.0501] Group: Eldamo. Published by

ectha

noun. sword

Element in: G. ecthadra-, G. ecthor

[GL/18.8003; GL/31.5901; GL/32.0405] Group: Eldamo. Published by

ontha

pronoun. his

[GG/11.0806; GL/62.8401] Group: Eldamo. Published by

-la

suffix. verbal suffix

Variations of the word: -la.

Element in: G. brigla-, G. crithla-

[GL/24.2001-2; GL/27.2801-2; GL/36.2401-2; GL/45.7701-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: G. cingra

[GL/18.7301-2; GL/23.5901-2; GL/26.1301-2; GL/32.0901-2; GL/35.8301-2; GL/47.1301-2; GL/47.4101-2; GL/47.6101-2; GL/48.0401-2; LT1A/Vána.055-2] Group: Eldamo. Published by

-og

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -og, -eg, -weg.

Element in: G. aistog, G. alepthog, G. âlog, G. bodruithog, G. cuilog, G. crithog, G. cwiliog, G. driog, G. durog, G. aithog, G. fadrog, G. fedhrog, G. fenog, G. flanthog, G. dairog, G. glamog, G. golog, G. gruithog, G. guinog, G. hadruithog

[GL/32.4001-2; GL/42.4001-2; GL/34.7301-2; GL/31.2401-2; GL/33.0701-2; GL/32.5601-2; GL/42.7601-2; GL/41.0401-2; GL/39.3701-2; GL/35.5301-2; GL/34.8301-2; GL/33.3601-2; GL/18.0501-2; GL/31.5101-2; GL/30.8801-2; GL/29.5801-2; GL/28.7301-2; GL/27.6501-2; GL/27.2701-2; GL/23.6501-2; GL/19.1101-2; GL/18.8301-2; GL/47.5701-2; GL/46.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-wed

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -wed, -web, -nwed.

Element in: G. caithonwed, G. calwed, G. celchwed, G. clogwed, G. codwed, G. dairwed, G. deldrinwed, G. drogwed, G. egwed, G. erwed, G. faronwed, G. fathwed, G. fedhwed, G. galwed, G. gonwed, G. gwavwed, G. gwegwed, G. gwinwed, G. hilwed

[GL/42.5001-2; GL/40.7301-2; GL/34.0201-2; GL/24.8801-2; GL/49.1901-2; GL/45.8701-2; GL/44.8101-2; GL/43.7201-2; GL/41.4801-2; GL/34.3601-2; GL/34.1601-2; GL/33.0801-2; GL/31.0401-2; GL/30.0901-2; GL/29.6001-2; GL/26.4801-2; GL/26.3502-2; GL/25.7801-2; GL/25.1301-2; PE13/113.3501-2; PE13/114.4601-2] Group: Eldamo. Published by

-thol

suffix. adjective suffix

Element in: G. cômathol

[GL/26.7001-2] Group: Eldamo. Published by

-(i)on

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion, -on, -n, -an, -wion.

Element in: G. alewthion, G. faron

[GL/37.7201-2; GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/25.5101-2; GL/27.0401-2; GL/36.5001-2; GL/25.5301-2; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/46.6001-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2; GL/46.7701-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)in

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -rin, -in, -drin.

Element in: G. Egladrin, G. fedhin

[GL/34.7101-2; GL/27.3001-2; GL/38.4401-2; GL/38.5401-2; GL/33.4201-2; GL/39.4301-2; GL/33.3101-2; GL/30.7601-2; GL/28.1401-2; GL/27.7301-2; GL/40.1501-2; GL/42.8701-2; GL/37.3001-2; GL/20.6501-2; GL/20.7601-2; GL/22.8101-2; GL/22.7201-2; GL/20.9001-2; GL/47.7803-2; GL/25.7701-2; GL/22.3901-2; GL/40.7001-2; GL/38.2701-2; GL/48.4101-2; GL/39.0601-2; GL/39.5301-2; GL/39.5601-2; GL/39.6101-2; GL/47.2701-2; GL/37.6601-2; GL/39.7701-2; GL/44.8701-2; GL/40.3101-2; GL/39.4302-2; GL/19.5701-2; GL/34.3701-2; GL/36.1101-2; GL/19.6001-2; GL/21.5001-2; GL/23.2801-2; GL/24.7101-2; GL/25.8101-2; GL/25.8601-2; GL/26.2101-2; GL/26.3702-2; GL/37.3101-2; GL/26.4901-2; GL/32.4301-2; GL/32.7601-2; GL/33.0101-2; GL/33.3201-2; GL/48.9001-2; GL/34.7201-2; GL/35.6101-2; GL/35.8601-2; GL/32.1301-2; QL/037.7902-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)ol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ol, -rol.

Element in: G. ausirol, G. bridol, G. gothriol

[GL/17.5301-2; GL/47.5301-2; GL/47.2101-2; GL/46.2101-2; GL/43.3901-2; GL/42.8601-2; GL/42.1001-2; GL/38.9001-2; GL/47.5801-2; GL/27.5802-2; GL/24.7501-2; GL/24.2701-2; GL/24.1901-2; GL/23.6401-2; GL/22.0501-2; GL/27.5801-2; GL/25.3301-2; GL/17.6301-2; GL/48.5901-3] Group: Eldamo. Published by

-(r)iol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iol, -riol.

Element in: G. clochiol, G. egriol

[GL/24.4601-2; GL/45.6201-2; GL/45.2101-2; GL/44.6301-2; GL/40.7702-2; GL/40.1401-2; GL/39.4701-2; GL/45.8501-2; GL/49.3401-2; GL/30.7301-2; GL/30.1301-2; GL/29.5901-2; GL/25.8201-2; GL/24.6701-2; GL/32.7701-2; GL/29.8801-2; GL/42.1901-2; GL/24.7201-2; GL/32.9101-2] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

segeth

noun. sword

[PE13/153.1401] Group: Eldamo. Published by

-eb

suffix. adjectival suffix

Element in: EN. aitheb

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

Element in: EN. inathui

[PE13/148.1701-1] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.