Quenya zR5Ì#

-i 0

-i

-i nominative plural ending regularly used on nouns ending in a consonant and in -ë; in the latter case, is displaced (e.g. Quendë pl. Quendi).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-i 0

suffix. simplest aorist infinitive

Variations of the word: -i.

[PE17/068.1404; VT41/17.3908] Group: Eldamo. Published by

-i 0

suffix. general plural for nouns

Variations of the word: -i.

[PE17/062.2401; WJ/361.3509] Group: Eldamo. Published by

-ion 0

son (of), descendant

-ion (patronymic ending) "son (of), descendant" (YŌ/YON, LT1:271, LT2:344). Not to be confused with the genitive ending -on when added to words with nominative plurals in -i, e.g. elenion "of stars" vs. eleni "stars".

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

lócë 0

dragon, snake, serpent, drake

lócë ("k")noun "dragon, snake, serpent, drake", older hlócë _("k")(SA:lok-, LT2:340, LOK; in the Etymologies the word is followed by "-ī", whatever that is supposed to mean)_

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-a 0

it is said

-r nominative plural ending regularly used on nouns ending in -a, -i, -, -o, -u, e.g. Ainur, Valar, tier. Occasionally it is added also to nouns ending in -ë (that normally take the ending -I in the pl.). This seems to regularly happen in the case of nouns in - (see #fintalë, mallë, tyellë), sometimes also otherwise (see Ingwë, wendë, essë #1). This plural ending was ("it is said") first used by the Noldor (PM:402).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

esse 0

noun. name

[PE 22:124] Group: Mellonath Daeron. Published by

sanya 0

name

[sanya] (þ) (2) noun ?"name" (reading of gloss uncertain, VT46:16)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

sanda 0

name

[sanda, sandë] (þ) (2) noun "name" (VT46:16)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

nai 0

be it that

nai (1) imperative verb "be it that", used with a verb (usually in the future tense) to express a wish. The translation "maybe" in Tolkien's rendering of Namárië is somewhat misleading; he used "be it that" in the interlinear translation in RGEO:67. Apparently this is na as the imperative "be!" with a suffix -i "that", cf. i #3. It can be used with the future tense as an "expression of wish" (VT49:39). Nai hiruvalyë Valimar! Nai elyë hiruva! "May thou find Valimar. May even thou find it!" (Nam, VT49:39). Nai tiruvantes "be it that they will guard it" > "may they guard it" (CO). Nai elen siluva parma-restalyanna "may a star shine upon your book-fair" (VT49:38), nai elen siluva lyenna "may a star shine upon you" (VT49:40), nai elen atta siluvat aurenna veryanwesto "may two stars shine upon the day of your wedding" (VT49:42-45), nai laurë lantuva parmastanna lúmissen tengwiesto "may (a) golden light fall on your book at the times of your reading" (VT49:47). Nai may also be used with a present continuative verb if an ongoing situation is wished for: Nai Eru lye mánata "God bless you" (VT49:39) or literally "be it that God is (already) blessing you". The phrase nai amanyaonnalya "be it that your child [will be] blessed" omits any copula; Tolkien noted that "imper[ative] of wishes precedes adj." (VT49:41). VT49:28 has the form nái for "let it be that"; Patrick Wynne theorizes that nái is actually an etymological form underlying nai (VT49:36)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

fenumë 0

dragon

fenumë noun "dragon" (LT2:341 but lócë is the normal word in LotR-style Quenya)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

esta- 0

verb. name

[PE 22:124] Group: Mellonath Daeron. Published by

essë 0

noun. name

Inflections

WordFormGlossSource
esselya2nd-sg-polite-poss*thy nameVT43/14.3001
esserongenitive pluralof ... namesVT42/17.1302-2
essipluralnamesMR/216.1005; MR/470.1901; PM/339.2012
essipluralgiven namesUT/266.0410
essipluralnamesUTI/epessë.016

Element in: Q. amilessë, Q. anessë, Q. cilmessë, Q. epessë, Q. Essecilmë, Q. notessë

[LotR/1123.0701; WJ/359.1003-1; MR/470.1901; VT43/14.3001; VT42/17.1302-2; MR/216.1005; MR/470.1903; PM/339.2012; UT/266.0410; UTI/epessë.016; MR/216.1005|MR/470.1901|PM/339.2012] Group: Eldamo. Published by

angulócë 0

dragon

angulócë noun("k") "dragon" (LOK)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

essë 0

name

essë (1) noun "name", also later name of Tengwa #31, originally (MET) called árë (ázë). (Appendix E). With a pronominal ending esselya "thy name" (VT43:14). Pl. #essi in PM:339 and MR:470, gen.pl. #esseron "of names" in the compound Nómesseron (q.v.); we would rather have expected *ession, given the nom.pl. essi; perhaps #esser is a valid alternative plural form. Essecarmë noun "name-making" (MR:214, 470), Eldarin ceremony where the father announces the name of his child. Essecenta *("k") noun "Name-essay" (see centa) (MR:415); Essecilmë noun "name-choosing", an Eldarin ceremony where a child named him- or herself according to personal lámatyávë (q.v.) (MR:214, 471). The meaning Tolkien originally assigned to the word essë** in the Etymologies was "place" rather than "name" (VT45:12).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

epessë 0

noun. after-name

Elements

WordGlossSource
epëbefore; after (of time)-
essëname-

[PM/339.3010; UT/266.1305; UTI/epessë.001] Group: Eldamo. Published by

-a 0

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.
Variations of the word: -a.

Element in: Q. airëa, Q. Aldëa, Q. amaurëa, Q. andúna, Q. endëa, Q. eressëa, Q. fínëa, Q. ilaurëa, Q. ilyarëa, Q. laurëa, Q. lillassëa, Q. lilótëa, Q. lómëa, Q. mírëa, Q. noa, Q. núla, Q. oialëa, Q. rávëa, Q. taurëa, Q. túrëa, Q. úfanwëa, Q. úpahtëa, Q. yaimëa

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

ango 0

noun. dragon

[PE 22:124] Group: Mellonath Daeron. Published by

anessë 0

noun. given (or added) name

Also glossed as “given name”, “given or added name”.

Elements

WordGlossSource
anta-to give-
essëname-
essigiven (or added) namesMR/216.1005

Inflections

WordFormGlossSource
anessiplural-MR/470.1201
Anessipluralgiven (or added) namesMR/216.0709

[MR/217.2302; MR/470.1201; MR/470.1203; MR/216.0709] Group: Eldamo. Published by

amilessë 0

noun. mother-name

Elements

WordGlossSource
amil(lë)mother-
essëname-

Inflections

WordFormGlossSource
amilessipluralmother-namesMR/217.0102; MR/470.1101

[MR/217.0102; MR/470.1101; MR/217.0102|MR/470.1101] Group: Eldamo. Published by

-r 0

suffix. plural suffix

Also glossed as “impersonal plural”, “plural”, “3rd person plural”, “pl. ending”, “plural ending”, “[Plural] impersonal”.
Variations of the word: -r, r, re.

[PM/402.0608; PE17/057.2702; PE17/062.1906; PE17/063.2609; PE17/073.0706; PE17/075.2301; PE17/127.2810; PE17/135.3008; PE17/190.2810; PE22/161.2613; VT49/16.3903; VT49/17.1701; VT49/48.3703; VT49/51.2803; VT49/49.0612] Group: Eldamo. Published by

-on 0

name

-on gen.pl. ending (3O), in aldaron, aranion, elenion, Eldaron, #esseron, Ingweron, Istarion, Númevalion, Quendion, Silmarillion, Sindaron, tasarion (see Nan-Tasarion), Valion, wenderon, yénion. Normally the ending -on is added to the nominative plural, whether it ends in -i or -r, but some nouns in -ë that would have nominative plurals in -i seem to prefer the ending -ron in the genitive (hence #esseron as the gen. pl. of essë "name", though the nominative pl. is attested as essi and we might have expected the gen. pl. *ession; similarly wenderon, Ingweron).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

sat- 0

set aside, appropriate to a special purpose or owner

#sat- vb. "set aside, appropriate to a special purpose or owner" (VT42:20). Cited in the form "sati-"; the final -i may be simply the connecting vowel of the aorist (as in *satin "I set aside"). This verb "was in Quenya applied to time as well as space" (VT42:20)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-i 0

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “adjectival”.

Element in: S. serni

[VT42/10.3107] Group: Eldamo. Published by

amlug 0

noun. dragon

eneth 0

noun. name

[VT/44:21,24] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

eneth 0

noun. name

Elements

WordGlossSource
en-to nameVT44/24.2012
-thgerundVT44/24.2306

[VT44/24.2001] Group: Eldamo. Published by

esta- 0

verb. to name

[estathar SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

limlug 0

noun. fish-dragon, sea-serpent

[Ety/370, X/LH] lim+lhûg. Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

eneth 0

name

(noun) eneth (pl. enith)

esta 0

name

(verb.) esta- (call) (i esta, in estar)

lhûg 0

dragon

lhûg (construct lhug; with article ?i thlûg or ?i lûg the lenition product of lh is uncertain) (snake, serpent), pl. lhuig (?i luig), also amlug (pl. emlyg).

seidia 0

set aside

seidia- (appropriate to special purpose or owner) (i heidia, i seidiar) (VT42:20).

Noldorin 5^mY7T5

-ion 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion.

Element in: N. Tilion

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

amlug 0

noun. dragon

[Ety/349, Ety/370] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

amlug 0

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
am-snake-
lhûgdragon-
LOKLOKEty/ANGWA.015

[Ety/ANGWA.012; Ety/LOK.033] Group: Eldamo. Published by

lhimlug 0

noun. fish-dragon, sea-serpent

[Ety/370, X/LH] lim+lhûg. Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

lhûg 0

noun. dragon

Inflections

WordFormGlossSource
lugsoft-mutation-Ety/LOK.032

Element in: N. amlug, N. lhimlug

[Ety/LOK.032; Ety/LOK.033-2] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

0

suffix. plural ending

Also glossed as “primitive plural ending”, “plural suffix”.

[PE17/062.2317; PE17/025.1409] Group: Eldamo. Published by

0

suffix. feminine personal ending

[PE17/067.2203] Group: Eldamo. Published by

-i 0

suffix. aorist suffix

Also glossed as “aorist ending”.

[PE18/086.1319; PE22/129.3009] Group: Eldamo. Published by

-r 0

suffix. plural ending

Also glossed as “P[lural] [Impers.]”.

[VT49/50.2510] Group: Eldamo. Published by

-ya 0

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “active participle”, “adjectival”.
Variations of the word: ō-yā, ū-yā.

[PE22/136.2405; VT49/17.0601; VT42/25.1611; VT42/25.1701; VT42/10.2801; VT42/25.0603] Group: Eldamo. Published by

hektā 0

verb. set aside

Also glossed as “cast out”, “forsake”.
Variations of the word: hek-ta.

[WJ/365.2710; WJ/361.0408] Group: Eldamo. Published by

phawalōkō 0

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
phawaphawa-
(s)lōkōreptile-
PHAWbreathPE17/181.0101

[PE17/181.0106] Group: Eldamo. Published by

satya- 0

verb. set aside

[VT42/20.0603] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-i 0

suffix. plural suffix

Variations of the word: -i.

-ina 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ina, -na, -in.

Element in: EQ. aksina, EQ. karina, EQ. kuluina, EQ. talqina, EQ. indositsina, EQ. kaina, EQ. kalassina, EQ. kanuina, EQ. kólemaina, EQ. latsina, EQ. laurina, EQ. lúsina, EQ. lúvina, EQ. malina, EQ. -noina, EQ. pimpina, EQ. polina, EQ. potsina, EQ. rimp(in)a, EQ. rúvina, EQ. salistina, EQ. silína, EQ. siltina, EQ. sinqina, EQ. sistina, EQ. sitsina, EQ. suksina, EQ. sunqelaina, EQ. tambina, EQ. tarqin(a), EQ. telpina, EQ. tirtina, EQ. torina

[QL/093.6701-2; QL/043.6401-2; QL/088.5501-2; PE15/77.4401-2; QL/083.4301-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/087.3401-2; QL/081.1801-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/094.6301-2; QL/086.9401-2; QL/081.1001-2; QL/080.2501-2; QL/075.4501-2; QL/043.2301-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/094.7701-2; QL/047.5101-2; QL/045.3101-2; QL/057.1301-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/051.7801-2; QL/094.8201-2; QL/031.3701-2; QL/031.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-a 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a, -ea.

Element in: EQ. aistalea, EQ. alasta, EQ. aldea, EQ. ankassea, EQ. asampe(a), EQ. assea, EQ. atempa, EQ. auqa, EQ. aurea, EQ. avíka, EQ. kaimassea, EQ. koirea, EQ. kulmarinda, EQ. kulurinda, EQ. ekkia, EQ. eressea, EQ. falkasse(a), EQ. fanórea, EQ. loimea, EQ. pómea, EQ. hatsea, EQ. helinillea, EQ. órea, EQ. talqea, EQ. illia, EQ. isqalea, EQ. karneambara, EQ. kaurea, EQ. kiryassea, EQ. kityalea, EQ. kómea, EQ. kotsia, EQ. lassea, EQ. latukenda, EQ. laumea, EQ. laurea, EQ. lempea, EQ. lempea, EQ. limpalassea, EQ. lindea, EQ. lindelea, EQ. lindórea, EQ. nornelassea, EQ. líneneldora, EQ. linqea, EQ. lintasarindea, EQ. lintuilinda, EQ. lintuilindórea, EQ. lintyulussea, EQ. liqistea, EQ. listea, EQ. lómina, EQ. lótea, EQ. lotōrea, EQ. luina, EQ. lúlea, EQ. lúrea, EQ. lúmia, EQ. Makarnea, EQ. maksilistea, EQ. málea, EQ. malikondea, EQ. maqalea, EQ. melitsa, EQ. mírea, EQ. mirmila, EQ. mulda, EQ. murmea, EQ. naikelea, EQ. nardilea, EQ. narka, EQ. násea, EQ. niqissea, EQ. narwa, EQ. nornea, EQ. númea, EQ. nyenya, EQ. olórea, EQ. palassea, EQ. pampil(e)a, EQ. pirúkea, EQ. pínea, EQ. qalmea, EQ. qalūmea, EQ. qámea, EQ. qilda, EQ. qilea, EQ. qínea, EQ. qinqelea, EQ. qirqirinda, EQ. raustea, EQ. rua, EQ. saikelea, EQ. salamba, EQ. saminda, EQ. siliq(in)a, EQ. silmea, EQ. silqeléna, EQ. sunqelea, EQ. susúlima, EQ. talanda, EQ. telella, EQ. telpea, EQ. telúmea, EQ. telusta, EQ. tendilea, EQ. timpina, EQ. tólea, EQ. túrea, EQ. turinda, EQ. turinqia

[PE14/047.1611-3; QL/076.2401-2; QL/076.2201-2; QL/074.8301-2; QL/074.5401-2; QL/073.8101-2; QL/072.3801-2; QL/072.1801-2; QL/070.8601-2; QL/069.8101-2; QL/069.0601-1; QL/076.3001-2; QL/068.2901-2; QL/068.2001-2; QL/067.8601-3; QL/067.8501-2; QL/066.4001-2; QL/065.1701-2; QL/064.7001-2; QL/064.5401-2; QL/096.0601-2; QL/063.4101-2; QL/061.6601-2; QL/068.2101-2; QL/061.6301-2; QL/077.1901-2; QL/077.7901-2; QL/095.7801-2; QL/094.2303-2; QL/092.7501-2; QL/091.6301-2; QL/091.4401-2; QL/091.4101-2; QL/091.2302-2; QL/091.0301-2; QL/090.2901-2; QL/088.6801-2; QL/077.7001-2; QL/088.5701-2; QL/086.7801-2; QL/083.5201-2; QL/083.5001-2; QL/082.5101-2; QL/081.6101-2; QL/081.4401-2; QL/080.7701-2; QL/079.3601-2; QL/078.1901-2; QL/078.0501-2; QL/087.3301-2; QL/060.7901-2; QL/063.5301-2; QL/057.6501-2; QL/049.1601-2; QL/049.1401-2; QL/048.9201-2; QL/048.6201-2; QL/048.5401-2; QL/047.7201-2; QL/047.1601-2; QL/043.4301-2; QL/042.1301-2; QL/039.7901-2; QL/039.6501-2; QL/037.5101-2; QL/037.1601-3; QL/035.1501-2; QL/034.0801-2; QL/033.6901-2; QL/033.4101-2; QL/030.8401-2; QL/030.0801-2; PE15/73.0503-2; PE15/67.3304-1; PE14/079.2801-2; PE14/051.1904-2; QL/058.3901-2; QL/051.5801-2; QL/051.4001-2; QL/051.6501-2; QL/057.5501-2; QL/057.3301-2; QL/057.0201-2; QL/056.7601-2; QL/056.7202-2; QL/056.6201-2; QL/056.5301-2; QL/056.0101-2; QL/055.9001-2; QL/055.5401-2; QL/054.7501-3; QL/054.7301-2; QL/055.0301-2; QL/054.6101-2; QL/052.7501-2; QL/053.6401-3; QL/054.6801-2; QL/053.6901-2; QL/053.6701-3; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/096.0701-2; QL/074.5101-2; QL/075.2401-2; QL/092.3701-2; QL/092.7601-2; QL/092.8501-2; QL/077.1301-2; QL/077.4002-2; QL/091.0302-2] Group: Eldamo. Published by

-a 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a.

Element in: MQ. kaimassea, MQ. kuivea, MQ. eressea, MQ. fárea, MQ. hiswa, MQ. lindornea, MQ. lintyulussea, MQ. lúmeqentalea, MQ. mailea, MQ. naikelea, MQ. nengwea, MQ. rinda, MQ. toa, MQ. valya, MQ. vórea, MQ. yalúmea, MQ. yárea

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-l 0

suffix. plural ending

-r

-l 0

suffix. dative suffix

Variations of the word: -l.

-r 0

suffix. plural suffix

Variations of the word: -r.

-r 0

suffix. plural suffix

-ra 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: EQ. alkara, EQ. diéra, EQ. karkara, EQ. núora, EQ. tantara, EQ. tessara, EQ. oara

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

angulóke 0

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
angosnake-
lókedragon-
ANGWAsnakeEty/LOK.011

en(we) 0

noun. name

Also glossed as “a name”.

Inflections

WordFormGlossSource
emb-stem-QL/035.7201

[QL/035.7202; QL/035.7201; QL/035.7301] Group: Eldamo. Published by

enwe 0

noun. name

Also glossed as “a name”.

Inflections

WordFormGlossSource
emb-stem-QL/035.7201

[QL/035.7202; QL/035.7201; QL/035.7301] Group: Eldamo. Published by

esse 0

noun. name

Also glossed as “a name”.

Inflections

WordFormGlossSource
esselíneninstrumental partitive-plural-SD/047.0207
esseneninstrumentalby namePE22/124.2305
esserpluralnamesPE22/022.0105-2; PE22/022.2804-2
qessenenpassive-participleby namePE22/124.4102

Element in: MQ. Qantesser, MQ. Tengwesser

[Ety/ES.008; PE22/022.1203; PE22/051.0204; SD/047.0207; PE22/124.2305; PE22/022.0105-2; PE22/022.2804-2; PE22/124.4102; PE22/022.0105-2|PE22/022.2804-2] Group: Eldamo. Published by

fenume 0

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
fenovenomQL/038.1001
-meabstract nounQL/038.1401-2

[QL/038.1401; LT2A/Glorund.045] Group: Eldamo. Published by

kondo 0

noun. dragon

Variations of the word: kondo.

Element in: EQ. kondasse

[PE13/162.5204; PE13/162.6902] Group: Eldamo. Published by

lóke 0

noun. dragon

Element in: MQ. Andalóke, MQ. angulóke, MQ. fealóke, MQ. lingwilóke, MQ. rámalóke, MQ. urulóke

Middle Primitive Elvish

-i 0

suffix. aorist suffix

[PE22/095.1110] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-i 0

suffix. dative suffix

Also glossed as “dat. all. S.”.
Variations of the word: -r, -i.

Inflections

WordFormGlossSource
-irplural-GG/10.1404; GG/10.2201
-thirplural-GG/10.1404

[GG/10.1404; GG/10.2201; GG/10.1407; GG/10.2501; GG/10.1406; GG/10.2301; GG/10.1409; GG/10.1404|GG/10.2201] Group: Eldamo. Published by

-in 0

suffix. plural suffix

Also glossed as “nominative inessive P.”.

[GG/10.1207; GG/10.1701] Group: Eldamo. Published by

-(i)on 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion, -on, -n, -an, -wion.

Element in: G. alewthion, G. faron

[GL/37.7201-2; GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/25.5101-2; GL/27.0401-2; GL/36.5001-2; GL/25.5301-2; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/46.6001-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2; GL/46.7701-2] Group: Eldamo. Published by

-og 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -og, -eg, -weg.

Element in: G. aistog, G. alepthog, G. âlog, G. bodruithog, G. cuilog, G. crithog, G. cwiliog, G. driog, G. durog, G. aithog, G. fadrog, G. fedhrog, G. fenog, G. flanthog, G. dairog, G. glamog, G. golog, G. gruithog, G. guinog, G. hadruithog

[GL/32.4001-2; GL/42.4001-2; GL/34.7301-2; GL/31.2401-2; GL/33.0701-2; GL/32.5601-2; GL/42.7601-2; GL/41.0401-2; GL/39.3701-2; GL/35.5301-2; GL/34.8301-2; GL/33.3601-2; GL/18.0501-2; GL/31.5101-2; GL/30.8801-2; GL/29.5801-2; GL/28.7301-2; GL/27.6501-2; GL/27.2701-2; GL/23.6501-2; GL/19.1101-2; GL/18.8301-2; GL/47.5701-2; GL/46.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-th 0

suffix. plural suffix

Also glossed as “nominative inessive P.”.

Element in: G. gwadath(wen)

[GG/10.1209; GG/10.1801; GG/10.2801] Group: Eldamo. Published by

enn 0

noun. name

Element in: G. enos, G. entha-, G. enweg

gunn 0

noun. dragon

Variations of the word: gunn.

Element in: G. Glorund

lingwir 0

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
lingdragonGL/54.3401

ulug 0

noun. dragon

Also glossed as “wolf”.
Variations of the word: ulug.

Inflections

WordFormGlossSource
ulûginplural-GL/74.7901

Element in: G. fuithlug, G. uluch

[GL/74.7901; GL/74.7908; LT2A/Foalókë.059; LT2A/Foalókë.082; QL/097.6504; GL/74.7903] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

-eb 0

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: EN. aitheb

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

cunn 0

noun. dragon

Element in: EN. gonnas

gunn 0

noun. dragon

Variations of the word: gunn, gund, cunn.

Inflections

WordFormGlossSource
gyndplural-PE13/162.6601
gynnplural-PE13/162.6601

Element in: EN. gonnas

[PE13/141.4001; PE13/145.9202; PE13/162.7203; PE13/144.8106; PE13/145.9001; PE13/162.6607; PE13/162.5207; PE13/162.6601; PE13/162.6701; PE13/162.6603] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.