Quenya zR5Ì#

-i

suffix. simplest aorist infinitive

Variations of the word: -i.

[PE17/068.1404; VT41/17.3908] Group: Eldamo. Published by

-i

-i

-i nominative plural ending regularly used on nouns ending in a consonant and in -ë; in the latter case, is displaced (e.g. Quendë pl. Quendi).

-i

suffix. general plural for nouns

Variations of the word: -i.

[PE17/062.2401; WJ/361.3509] Group: Eldamo. Published by

-ion

son (of), descendant

-ion (patronymic ending) "son (of), descendant" (YŌ/YON, LT1:271, LT2:344). Not to be confused with the genitive ending -on when added to words with nominative plurals in -i, e.g. elenion "of stars" vs. eleni "stars".

-a

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.

Element in: Q. airëa, Q. Aldëa, Q. amaurëa, Q. andúna, Q. endëa, Q. eressëa, Q. fínëa, Q. ilaurëa, Q. ilyarëa, Q. laurëa, Q. lillassëa, Q. lilótëa, Q. lómëa, Q. mírëa, Q. noa, Q. núla, Q. oialëa, Q. rávëa, Q. taurëa, Q. túrëa, Q. úfanwëa, Q. úpahtëa, Q. yaimëa

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

-a

it is said

-r nominative plural ending regularly used on nouns ending in -a, -i, -, -o, -u, e.g. Ainur, Valar, tier. Occasionally it is added also to nouns ending in -ë (that normally take the ending -I in the pl.). This seems to regularly happen in the case of nouns in - (see #fintalë, mallë, tyellë), sometimes also otherwise (see Ingwë, wendë, essë #1). This plural ending was ("it is said") first used by the Noldor (PM:402).

-r

suffix. plural, [plural] impersonal, plural suffix, impersonal plural, plural ending, pl. ending, 3rd person plural

Variations of the word: -r, r, re.

[PM/402.0608; PE17/057.2702; PE17/062.1906; PE17/063.2609; PE17/073.0706; PE17/075.2301; PE17/127.2810; PE17/135.3008; PE17/190.2810; PE22/161.2613; VT49/16.3903; VT49/17.1701; VT49/48.3703; VT49/51.2803; VT49/49.0612] Group: Eldamo. Published by

-on

name

-on gen.pl. ending (3O), in aldaron, aranion, elenion, Eldaron, #esseron, Ingweron, Istarion, Númevalion, Quendion, Silmarillion, Sindaron, tasarion (see Nan-Tasarion), Valion, wenderon, yénion. Normally the ending -on is added to the nominative plural, whether it ends in -i or -r, but some nouns in -ë that would have nominative plurals in -i seem to prefer the ending -ron in the genitive (hence #esseron as the gen. pl. of essë "name", though the nominative pl. is attested as essi and we might have expected the gen. pl. *ession; similarly wenderon, Ingweron).

nai

be it that

nai (1) imperative verb "be it that", used with a verb (usually in the future tense) to express a wish. The translation "maybe" in Tolkien's rendering of Namárië is somewhat misleading; he used "be it that" in the interlinear translation in RGEO:67. Apparently this is na as the imperative "be!" with a suffix -i "that", cf. i #3. It can be used with the future tense as an "expression of wish" (VT49:39). Nai hiruvalyë Valimar! Nai elyë hiruva! "May thou find Valimar. May even thou find it!" (Nam, VT49:39). Nai tiruvantes "be it that they will guard it" > "may they guard it" (CO). Nai elen siluva parma-restalyanna "may a star shine upon your book-fair" (VT49:38), nai elen siluva lyenna "may a star shine upon you" (VT49:40), nai elen atta siluvat aurenna veryanwesto "may two stars shine upon the day of your wedding" (VT49:42-45), nai laurë lantuva parmastanna lúmissen tengwiesto "may (a) golden light fall on your book at the times of your reading" (VT49:47). Nai may also be used with a present continuative verb if an ongoing situation is wished for: Nai Eru lye mánata "God bless you" (VT49:39) or literally "be it that God is (already) blessing you". The phrase nai amanyaonnalya "be it that your child [will be] blessed" omits any copula; Tolkien noted that "imper[ative] of wishes precedes adj." (VT49:41). VT49:28 has the form nái for "let it be that"; Patrick Wynne theorizes that nái is actually an etymological form underlying nai (VT49:36)

sat-

set aside, appropriate to a special purpose or owner

#sat- vb. "set aside, appropriate to a special purpose or owner" (VT42:20). Cited in the form "sati-"; the final -i may be simply the connecting vowel of the aorist (as in *satin "I set aside"). This verb "was in Quenya applied to time as well as space" (VT42:20)

esta-

verb. name

[PE 22:124] Group: Mellonath Daeron. Published by

anessë

noun. surname, given (or added) name, nickname, given name, given or added name

Variations of the word: anesse.

Elements

WordGlossSource
anta-to give-
essëname-
essigiven (or added) namesMR/216.1005

Imported inflections

WordFormGlossSource
anessiplural-MR/470.1201
Anessipluralgiven (or added) namesMR/216.0709
Anessidefinitenicknames, surnamesPE21/85.2905

[PE21/85.3011; MR/217.2302; MR/470.1201; MR/470.1203; MR/216.0709; PE21/85.2905] Group: Eldamo. Published by

epessë

noun. after-name

Elements

WordGlossSource
epëbefore; after (of time)-
essëname-

[PM/339.3010; UT/266.1305; UTI/epessë.001] Group: Eldamo. Published by

ango

noun. dragon

[PE 22:124] Group: Mellonath Daeron. Published by

angulócë

dragon

angulócë noun("k") "dragon" (LOK)

esse

noun. name

[PE 22:124] Group: Mellonath Daeron. Published by

essë

noun. name

Imported inflections

WordFormGlossSource
esselya2nd-sg-polite-poss*thy nameVT43/14.3001
esserongenitive pluralof ... namesVT42/17.1302-2
essipluralnamesMR/216.1005; MR/470.1901; PM/339.2012
essipluralgiven namesUT/266.0410
essipluralnamesUTI/epessë.016

Element in: Q. amilessë, Q. anessë, Q. cilmessë, Q. epessë, Q. Essecilmë, Q. notessë

[LotR/1123.0701; WJ/359.1003-1; MR/470.1901; VT43/14.3001; VT42/17.1302-2; MR/216.1005; MR/470.1903; PM/339.2012; UT/266.0410; UTI/epessë.016; MR/216.1005|MR/470.1901|PM/339.2012] Group: Eldamo. Published by

essë

name

essë (1) noun "name", also later name of Tengwa #31, originally (MET) called árë (ázë). (Appendix E). With a pronominal ending esselya "thy name" (VT43:14). Pl. #essi in PM:339 and MR:470, gen.pl. #esseron "of names" in the compound Nómesseron (q.v.); we would rather have expected *ession, given the nom.pl. essi; perhaps #esser is a valid alternative plural form. Essecarmë noun "name-making" (MR:214, 470), Eldarin ceremony where the father announces the name of his child. Essecenta *("k") noun "Name-essay" (see centa) (MR:415); Essecilmë noun "name-choosing", an Eldarin ceremony where a child named him- or herself according to personal lámatyávë (q.v.) (MR:214, 471). The meaning Tolkien originally assigned to the word essë** in the Etymologies was "place" rather than "name" (VT45:12).

fenumë

dragon

fenumë noun "dragon" (LT2:341 but lócë is the normal word in LotR-style Quenya)

lungu

noun. dragon

Element in: Q. Lungumá

lócë

dragon, snake, serpent, drake

lócë ("k")noun "dragon, snake, serpent, drake", older hlócë _("k")(SA:lok-, LT2:340, LOK; in the Etymologies the word is followed by "-ī", whatever that is supposed to mean)_

sanda

name

[sanda, sandë] (þ) (2) noun "name" (VT46:16)

sanya

name

[sanya] (þ) (2) noun ?"name" (reading of gloss uncertain, VT46:16)

amilessë

noun. mother-name

Elements

WordGlossSource
amil(lë)mother-
essëname-

Imported inflections

WordFormGlossSource
amilessipluralmother-namesMR/217.0102; MR/470.1101

[MR/217.0102; MR/470.1101; MR/217.0102|MR/470.1101] Group: Eldamo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-i

suffix. adjectival suffix, adjectival

Element in: S. serni

[VT42/10.3107] Group: Eldamo. Published by

esta-

verb. to name

[estathar SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

limlug

noun. fish-dragon, sea-serpent

[Ety/370, X/LH] lim+lhûg. Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

amlug

noun. dragon

eneth

noun. name

[VT/44:21,24] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

eneth

name

(noun) eneth (pl. enith)

eneth

noun. name

Elements

WordGlossSource
en-to nameVT44/24.2012
-thgerundVT44/24.2306

[VT44/24.2001] Group: Eldamo. Published by

esta

name

(verb.) esta- (call) (i esta, in estar)

lhûg

dragon

lhûg (construct lhug; with article ?i thlûg or ?i lûg the lenition product of lh is uncertain) (snake, serpent), pl. lhuig (?i luig), also amlug (pl. emlyg).

seidia

set aside

seidia- (appropriate to special purpose or owner) (i heidia, i seidiar) (VT42:20).

Noldorin 5^mY7T5

lhimlug

noun. fish-dragon, sea-serpent

[Ety/370, X/LH] lim+lhûg. Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

amlug

noun. dragon

[Ety/349, Ety/370] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

amlug

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
am-snake-
lhûgdragon-
LOKgreat serpentEty/ANGWA.015

[Ety/ANGWA.012; Ety/LOK.033] Group: Eldamo. Published by

lhûg

noun. dragon

Imported inflections

WordFormGlossSource
lugsoft-mutation-Ety/LOK.032

Element in: N. amlug, N. lhimlug

[Ety/LOK.032; Ety/LOK.033-2] Group: Eldamo. Published by

-ion

suffix. adjectival suffix

Element in: N. Tilion

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-i

suffix. aorist suffix, aorist ending

[PE18/086.1319; PE22/129.3009] Group: Eldamo. Published by

suffix. feminine personal ending

[PE17/067.2203] Group: Eldamo. Published by

suffix. plural ending, primitive plural ending, plural suffix

[PE17/062.2317; PE17/025.1409] Group: Eldamo. Published by

-r

suffix. plural ending, p[lural] [impers.]

[VT49/50.2510] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjective suffix, adjectival, adjectival suffix, active participle

Variations of the word: -i, -jā̆, ō-yā, ū-yā.

[PE21/81.0508; PE21/78.1704; PE22/136.2405; VT49/17.0601; PE21/81.0603; VT42/25.1611; VT42/25.1701; VT42/10.2801; VT42/25.0603] Group: Eldamo. Published by

satya-

verb. set aside

[VT42/20.0603] Group: Eldamo. Published by

hektā

verb. set aside, forsake, cast out

Variations of the word: hek-ta.

[WJ/365.2710; WJ/361.0408] Group: Eldamo. Published by

phawalōkō

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
phawaphawa-
(s)lōkōreptile-
PHAWbreathPE17/181.0101

[PE17/181.0106] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-i

suffix. plural suffix

[GG/10.1708] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ina, -na, -in.

Element in: EQ. aksina, EQ. karina, EQ. kuluina, EQ. talqina, EQ. indositsina, EQ. kaina, EQ. kalassina, EQ. kanuina, EQ. kólemaina, EQ. latsina, EQ. laurina, EQ. lúsina, EQ. lúvina, EQ. malina, EQ. -noina, EQ. pimpina, EQ. polina, EQ. potsina, EQ. rimp(in)a, EQ. rúvina, EQ. salistina, EQ. silína, EQ. siltina, EQ. sinqina, EQ. sistina, EQ. sitsina, EQ. suksina, EQ. sunqelaina, EQ. tambina, EQ. tarqin(a), EQ. telpina, EQ. tirtina, EQ. torina, EQ. yaksina

[QL/043.6401-2; QL/093.6701-2; QL/088.5501-2; PE15/77.4401-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/086.9401-2; QL/087.3401-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/094.6301-2; QL/094.7701-2; QL/094.8201-2; QL/083.4301-2; QL/081.1801-2; QL/081.1001-2; QL/080.2501-2; QL/043.2301-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/045.3101-2; QL/051.7801-2; QL/047.5101-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/075.4501-2; QL/057.1301-2; QL/105.1901-2; QL/031.3701-2; QL/102.2201-2; QL/031.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-l

suffix. plural ending

-r

[GG/10.2305] Group: Eldamo. Published by

-l

suffix. dative suffix

Variations of the word: -l.

[GG/10.2305] Group: Eldamo. Published by

-r

suffix. plural suffix

-r

suffix. plural suffix

Variations of the word: -r.

[GG/10.1808] Group: Eldamo. Published by

en(we)

noun. a name, name

Imported inflections

WordFormGlossSource
emb-stem-QL/035.7201

[QL/035.7202; QL/035.7201; QL/035.7301] Group: Eldamo. Published by

angulóke

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
angosnake-
lókedragon-
ANGWAANGWAEty/LOK.011

[Ety/LOK.009] Group: Eldamo. Published by

enwe

noun. name

Also glossed as “a name”.

Inflections

WordFormGlossSource
emb-stem-QL/035.7201

[QL/035.7202; QL/035.7201; QL/035.7301] Group: Eldamo. Published by

esse

noun. name, a name

Imported inflections

WordFormGlossSource
esselíneninstrumental partitive-plural-SD/047.0207
esseneninstrumentalby namePE22/124.2305
esserpluralnamesPE22/022.0105-2; PE22/022.2804-2
qessenenpassive-participleby namePE22/124.4102

Element in: MQ. Qantesser, MQ. Tengwesser

[Ety/ES.008; PE22/022.1203; PE22/051.0204; SD/047.0207; PE22/124.2305; PE22/022.0105-2; PE22/022.2804-2; PE22/124.4102; PE22/022.0105-2|PE22/022.2804-2] Group: Eldamo. Published by

fenume

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
fenovenomQL/038.1001
-meabstract nounQL/038.1401-2

[QL/038.1401; LT2A/Glorund.045] Group: Eldamo. Published by

kondo

noun. dragon

Element in: EQ. kondasse

[PE13/162.5204; PE13/162.6902] Group: Eldamo. Published by

lungu

noun. dragon

Imported inflections

WordFormGlossSource
lunguitapartitive-plural-PE21/15.1902

[PE21/15.1816; PE21/15.1902] Group: Eldamo. Published by

lóke

noun. dragon

Element in: MQ. Andalóke, MQ. angulóke, MQ. fealóke, MQ. lingwilóke, MQ. rámalóke, MQ. urulóke

[Ety/LOK.006] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a, -ea.

Element in: EQ. aistalea, EQ. alasta, EQ. aldea, EQ. ankassea, EQ. asampe(a), EQ. assea, EQ. atempa, EQ. auqa, EQ. aurea, EQ. avíka, EQ. kaimassea, EQ. koirea, EQ. kulmarinda, EQ. kulurinda, EQ. ekkia, EQ. eressea, EQ. falkasse(a), EQ. fanórea, EQ. loimea, EQ. pómea, EQ. hatsea, EQ. helinillea, EQ. órea, EQ. talqea, EQ. illia, EQ. isqalea, EQ. karneambara, EQ. kaurea, EQ. kiryassea, EQ. kityalea, EQ. kómea, EQ. kotsia, EQ. lassea, EQ. latukenda, EQ. laumea, EQ. laurea, EQ. lempea, EQ. lempea, EQ. limpalassea, EQ. lindelea, EQ. lindórea, EQ. nornelassea, EQ. líneneldora, EQ. lindea, EQ. linqea, EQ. lintasarindea, EQ. lintuilinda, EQ. lintuilindórea, EQ. lintyulussea, EQ. liqistea, EQ. listea, EQ. lómea, EQ. lómina, EQ. lótea, EQ. lotōrea, EQ. luina, EQ. lúlea, EQ. lúrea, EQ. lúmia, EQ. Makarnea, EQ. maksilistea, EQ. málea, EQ. malikondea, EQ. maqalea, EQ. melitsa, EQ. mírea, EQ. mirmila, EQ. mulda, EQ. murmea, EQ. naikelea, EQ. nardilea, EQ. narka, EQ. násea, EQ. niqissea, EQ. narwa, EQ. nornea, EQ. númea, EQ. nyenya, EQ. olórea, EQ. palassea, EQ. pampil(e)a, EQ. pirúk(end)ea, EQ. pínea, EQ. qalmea, EQ. qalūmea, EQ. qámea, EQ. qilda, EQ. qilea, EQ. qínea, EQ. qinqelea, EQ. qirqirinda, EQ. raustea, EQ. rua, EQ. saikelea, EQ. salamba, EQ. saminda, EQ. siliq(in)a, EQ. silmea, EQ. silqeléna, EQ. silqelossea, EQ. sunqelea, EQ. susúlima, EQ. talanda, EQ. telella, EQ. telpea, EQ. telúmea, EQ. telusta, EQ. tendilea, EQ. timpina, EQ. tólea, EQ. túrea, EQ. turinda, EQ. turinqia, EQ. ulwea, EQ. valdea, EQ. valkea, EQ. vanest(e)a, EQ. vea, EQ. waliemba, EQ. werelinda, EQ. wilwarinda, EQ. yarendila

[PE14/047.1611-3; QL/078.1901-2; QL/078.0501-2; QL/077.7901-2; QL/077.7001-2; QL/077.1901-2; QL/076.3001-2; QL/076.2401-2; QL/076.2201-2; QL/074.8301-2; QL/074.5401-2; QL/073.8101-2; QL/079.3601-2; QL/072.3801-2; QL/070.8601-2; QL/069.8101-2; QL/069.0601-1; QL/068.2901-2; QL/068.2101-2; QL/068.2001-2; QL/067.8601-3; QL/067.8501-2; QL/066.4001-2; QL/103.6901-2; QL/064.7001-2; QL/072.1801-2; QL/064.5401-2; QL/080.7701-2; QL/081.6101-2; QL/103.1201-2; QL/102.0401-2; QL/101.7701-2; QL/101.2501-2; QL/099.8301-2; QL/097.8001-2; QL/096.0701-2; QL/096.0601-2; QL/095.7801-2; QL/094.2303-2; QL/092.7501-2; QL/081.4401-2; QL/091.6301-2; QL/091.4101-2; QL/091.2302-2; QL/091.0301-2; QL/090.2901-2; QL/088.6801-2; QL/088.5701-2; QL/087.3301-2; QL/086.7801-2; QL/083.5201-2; QL/083.5001-2; QL/082.5101-2; QL/091.4401-2; QL/063.5301-2; QL/065.1701-2; QL/061.6601-2; QL/051.5801-2; QL/051.4001-2; QL/049.1601-2; QL/049.1401-2; QL/048.9201-2; QL/048.6201-2; QL/048.5401-2; QL/047.7201-2; QL/047.1601-2; QL/043.4301-2; QL/042.1301-2; QL/039.7901-2; QL/063.4101-2; QL/039.6501-2; QL/037.1601-3; QL/035.1501-2; QL/034.0801-2; QL/033.6901-2; QL/033.4101-2; QL/030.8401-2; QL/030.0801-2; PE16/100.2406-3; PE15/73.0503-2; PE15/67.3304-1; PE14/079.2801-2; PE14/051.1904-2; QL/037.5101-2; QL/052.7501-2; QL/051.6501-2; QL/053.6701-3; QL/061.6301-2; QL/060.7901-2; QL/058.3901-2; QL/057.6501-2; QL/057.5501-2; QL/057.3301-2; QL/057.0201-2; QL/056.7601-2; QL/056.7202-2; QL/056.6201-2; QL/056.5301-2; QL/056.0101-2; QL/053.6401-3; QL/055.5401-2; QL/055.9001-2; QL/054.6801-2; QL/053.6901-2; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/054.6101-2; QL/055.0301-2; QL/105.4001-2; QL/054.7301-2; QL/054.7501-3; QL/092.8501-2; QL/092.7601-2; QL/077.1301-2; QL/077.4002-2; QL/092.3701-2; QL/074.5101-2; QL/075.2401-2; QL/091.0302-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

Element in: MQ. kaimassea, MQ. kuivea, MQ. eressea, MQ. fárea, MQ. hiswa, MQ. lindornea, MQ. lintyulussea, MQ. lúmeqentalea, MQ. mailea, MQ. naikelea, MQ. nengwea, MQ. rinda, MQ. toa, MQ. valya, MQ. vórea, MQ. yalúmea, MQ. yárea

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjectival suffix

Element in: EQ. alkara, EQ. diéra, EQ. karkara, EQ. núora, EQ. panyara, EQ. tanta(ra), EQ. tessara, EQ. oara, EQ. úsiéra

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

-i

suffix. aorist suffix

[PE22/095.1110] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-i

suffix. dative suffix, dat. all. s.

Variations of the word: -r, -i.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-irplural-GG/10.1404; GG/10.2201
-thirplural-GG/10.1404

[GG/10.1404; GG/10.2201; GG/10.1407; GG/10.2501; GG/10.1406; GG/10.2301; GG/10.1409; GG/10.1404|GG/10.2201] Group: Eldamo. Published by

-in

suffix. plural suffix, nominative inessive p.

[GG/10.1207; GG/10.1701] Group: Eldamo. Published by

-th

suffix. nominative inessive p., plural suffix

Element in: G. gwadath(wen)

[GG/10.1209; GG/10.1801; GG/10.2801] Group: Eldamo. Published by

lingwir

noun. dragon

Elements

WordGlossSource
lingdragonGL/54.3401

[GL/54.3501] Group: Eldamo. Published by

enn

noun. name

Element in: G. enos, G. entha-, G. enweg

[GL/32.8001] Group: Eldamo. Published by

gunn

noun. dragon

Element in: G. Glorund

[GL/40.2403] Group: Eldamo. Published by

ulug

noun. dragon, wolf

Imported inflections

WordFormGlossSource
ulûginplural-GL/74.7901

Element in: G. fuithlug, G. uluch

[GL/74.7901; GL/74.7908; LT2A/Foalókë.059; LT2A/Foalókë.082; QL/097.6504; GL/74.7903] Group: Eldamo. Published by

-(i)on

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion, -on, -n, -an, -wion.

Element in: G. alewthion, G. faron

[GL/37.7201-2; GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/25.5101-2; GL/27.0401-2; GL/36.5001-2; GL/25.5301-2; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/46.6001-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2; GL/46.7701-2] Group: Eldamo. Published by

-og

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -og, -eg, -weg.

Element in: G. aistog, G. alepthog, G. âlog, G. bodruithog, G. cuilog, G. crithog, G. cwiliog, G. driog, G. durog, G. aithog, G. fadrog, G. fedhrog, G. fenog, G. flanthog, G. dairog, G. glamog, G. golog, G. gruithog, G. guinog, G. hadruithog

[GL/32.4001-2; GL/42.4001-2; GL/34.7301-2; GL/31.2401-2; GL/33.0701-2; GL/32.5601-2; GL/42.7601-2; GL/41.0401-2; GL/39.3701-2; GL/35.5301-2; GL/34.8301-2; GL/33.3601-2; GL/18.0501-2; GL/31.5101-2; GL/30.8801-2; GL/29.5801-2; GL/28.7301-2; GL/27.6501-2; GL/27.2701-2; GL/23.6501-2; GL/19.1101-2; GL/18.8301-2; GL/47.5701-2; GL/46.7401-2] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

cunn

noun. dragon

Element in: EN. gonnas

gunn

noun. dragon

Variations of the word: gunn, gund, cunn.

Imported inflections

WordFormGlossSource
gyndplural-PE13/162.6601
gynnplural-PE13/162.6601

Element in: EN. gonnas

[PE13/141.4001; PE13/145.9202; PE13/162.7203; PE13/144.8106; PE13/145.9001; PE13/162.6607; PE13/162.5207; PE13/162.6601; PE13/162.6701; PE13/162.6603] Group: Eldamo. Published by

-eb

suffix. adjectival suffix

Element in: EN. aitheb

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.