Quenya zR5Ì#

-e

suffix. plural of adjectives

[PE17/076.2112] Group: Eldamo. Published by

-r

suffix. plural ending, [plural] impersonal, impersonal plural, 3rd person plural, plural, pl. ending, plural suffix

Variations of the word: -r, r, re.

[PM/402.0608; PE17/057.2702; PE17/062.1906; PE17/063.2609; PE17/073.0706; PE17/075.2301; PE17/127.2810; PE17/135.3008; PE17/190.2810; PE22/161.2613; VT49/16.3903; VT49/17.1701; VT49/48.3703; VT49/51.2803; VT49/49.0612] Group: Eldamo. Published by

-da

suffix. product of an action

Element in: Q. carda, Q. cenda, Q. yulda

-ëa

suffix. ordinal suffix

Variations of the word: -ea.

Element in: Q. attëa, Q. enquëa, Q. lempëa, Q. otsëa, Q. quainëa, Q. toldëa

[VT42/25.0804; VT42/26.2006] Group: Eldamo. Published by

ar-

prefix. beside; outside; near, near, beside, by, by-

Elements

WordGlossSource
ar(a)beside-

Element in: Q. Araman, Q. armaro, Q. artarindo, Q. Arvernien, Q. astarmo, Q. Arnen

[PE17/071.0904-1; PE17/169.2405; PE17/169.2603; VT42/17.2812] Group: Eldamo. Published by

asanótë

easily counted

[asanótë] ) ?adj. (not glossed, perhaps *"easily counted" (PE17:172)

Sindarin iT2#7T5

-th

suffix. gerund, abstract noun, -ing

Element in: S. cirith, S. eneth, S. firith, S. girith, S. gweneth, S. Gwirith, S. henneth, S. Ivanneth, S. lalaith, S. mereth, S. Neldoreth, S. peleth, S. sirith, S. tirith

[LotR/1107.4307-2; VT44/24.2306] Group: Eldamo. Published by

-ed

suffix. gerund

Variations of the word: -ad, -ed.

Element in: S. athragared, S. cabed, S. cened, S. genediad, S. lammad, S. methed, S. orthad, S. suilad, S. uluithiad

[S/113.2012-3; S/224.0106-2] Group: Eldamo. Published by

Adûnaic

-at

suffix. dual suffix

The suffix for dual-nouns in Adûnaic, with the a lengthened to â in subjective duals (SD/428-430). In later (Exhilic?) Adûnaic, the â was long in all cases (SD/431). See the entry on dual-nouns for further details. Carl Hostetter and Patrick Wynne suggested (AAD/11) that -at is derived from the same Primitive Elvish form ✶ata as the Quenya dual.
Variations of the word: -āt.

[SD/428.0702; SD/429.3806; SD/431.2604] Group: Eldamo. Published by

-ma

suffix. with, instrumental (draft)

The suffix used for the draft-instrumental case, translated “with” (SD/438). In a later conceptual stage, it became the ordinary prepositional suffix -mâ. Carl Hostetter and Partick Wynne suggested (VSH/33, AAD/19) that the deleted form -men on SD/311 is a separate prepositional suffix “on” related to ᴹQ. men “place”, but I believe it is a variant of the plural instrumental form -main.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-mainpluralwithSD/438.3312
-menplural-SD/311.3603

[SD/438.3310; SD/438.3312; SD/311.3603] Group: Eldamo. Published by

-n

suffix. is, predicate suffix

A suffix appearing at the end of several words in the first draft of [Lament of Akallabêth](/w/Lament of Akallabêth (first draft)), variously glossed with different forms of the verb “to be”: burudan “heavy-is”, rōkhī-nam “bent-are”, īdōn “now is” (SD/312). Evidentally the suffix -n “is” is the singular form and -nam “are” is plural. The plural form probably includes the plural verbal suffix -m. This use of the suffix -n is probably no longer be valid in later versions of Adûnaic, as discussed below.

Carl Hostetter and Patrick Wynne suggested (VSH/36) that -nam maybe related to Q. ná- “to be”, but they fail to analyze the singular forms of the suffix. Andreas Moehn (LGtAG) does connect the singular instances of the suffix -n to the plural -nam, but without connecting it to Q. ná-. I think both authors got part of the story right: the suffixal form -na is mostly likely derived from the same Elvish root √ as Q. ná-, losing its final a in the singular form but preserving it in the plural form when the plural suffix -m is added.

In its first two appearances in the draft version of the Lament, this suffix is attached to the predicate of a copula (a linguistic term for a “to be” expression). For that reason, this lexicon uses the term “predicate suffix” for this use of the -n suffix:

<ul> <li><a l="ad" v="agannūlo burudan nēnum">agannūlo buruda<u>n</u> nēnum</a> “death-shade heavy-<u>is</u> on-us”<br/>subject agannūlo “death-shade”, predicate buruda “heavy” + -n “is”.</li> <li><a l="ad" v="īdō kathī batānī rōkhī-nam">īdō kathī batānī rōkhī-<u>nam</u></a> “lo! now all ways bent-<u>are</u>”<br/>subject batānī “ways”, predicate rōkhī “bent” + -nam “are”.</li> </ul> The suffix’s second two appearances in the draft version of the Lament are more ambiguous.

<ul> <li><a l="ad" v="ēphalek īdōn akallabēth">ēphalek īdō<u>n</u> akallabēth</a> “far away lo!now <u>is</u> She-that-is-fallen”.</li> <li><a l="ad" v="ēphal ēphalek īdōn athanātē">ēphal ēphalek īdō<u>n</u> athanātē</a> “far far away <u>is</u> now the Land of Gift”.</li> </ul> Going by word order alone, it seems that the -n is attached to the predicate in both of these sentences as well. However, as Andreas Moehn points out (LGtAG), īdō could be the subject of both sentences if the predicates are the final word of each sentence, which is more consistent with the later subjective inflection.

In the later version of Adûnaic described in Lowdham’s Report, the suffix -n has a new function, namely as the common subjective suffix: -an/-n. This new use differs from the older one in that it applies to the subject of a copula instead of the predicate. Despite this grammatical change from draft-Adûnaic, the word form īdōn appears in all later versions of the Lament of Akallabêth except the final manuscript version.

<ul> <li>[Ēphalak īdōn Yōzāyan](/w/êphalak îdô Yôzâyan) “far away now (is) Land of Gift” (SD/247).</li> <li>[Ēphal ēphalak īdōn hi-Akallabēth](/w/êphal êphalak îdô hi-Akallabêth) “far far away now (is) She-that-hath-fallen” (SD/247).</li> </ul> These later appearances of īdōn still have the gloss “now (is)”, so it seems possible that these they are remnants of the predicate suffix from draft Adûnaic. Moehn, Hostetter and Wynne all suggested (LGtAG, AAD/16) that these later appearances of īdōn can be reinterpreted as a subjective inflection. However, this interpretation is still problematic, since îdô would surely be a neuter instead of a common noun, whose subjective form would therefore be *îdôwa.

The suffix -n did not appear after īdō in the final manuscript version of the Lament, and the gloss “is” was removed as well:
<ul> <li>[Ēphalak īdō Yōzāyan](/w/êphalak îdô Yôzâyan) “far away now Gift-land” (VT24/12).</li> <li>[Ēphal-ēphalak īdō hi Akallabēth](/w/êphal êphalak îdô hi-Akallabêth) “far far away now She that hath Fallen” (VT24/12).</li> </ul> It is my belief that Tolkien eventually decided that the suffix -n could no longer be used in this context and removed it.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-nampluralareSD/312.0503

[SD/247.25021; SD/312.01041; SD/312.07011; SD/312.09031; SD/312.0503] Group: Eldamo. Published by

-s

suffix. dative (draft)

The suffix used for the draft-dative case (SD/438). It is attested in the Lament of Akallabêth (first draft) in a plural form: [avalōi-si](/w/arpharazōn azgaranādu avalōi-{men >>}si) “Powers on” (SD/311). In a later conceptual stage, it may have become the ordinary prepositional suffix -zê “at”.
Variations of the word: -s/-se.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-sipluralonSD/311.36041

[SD/438.3303; SD/311.36041] Group: Eldamo. Published by

suffix. genitive (draft)

The suffix used for the draft-genitive case, with a plural form -ōm (SD/438). In a later conceptual stage, it became the ordinary prepositional suffix .
Variations of the word: ō.

[SD/438.3209] Group: Eldamo. Published by

-a-

suffix. subjective inflection, subjective suffix

The inflection used to put neuter nouns into the subjective case (SD/430), used either as a suffix (for weak-nouns) or augmenting the last vowel (for strong-nouns). See the entry on the subjective case for further details.

[SD/430.0402] Group: Eldamo. Published by

-an

suffix. common subjective suffix

The subjective suffix for singular common-nouns, reduced to -n when the noun ends in a vowel (SD/430, 436).

Element in: AD. anadûni

[SD/436.1512; SD/430.0602] Group: Eldamo. Published by

-im

suffix. gendered plural subjective suffix

A suffix used in plural subjective inflections of gendered-nouns, in most cases blending with the plural ending to become -îm (SD/430).

[SD/430.0706] Group: Eldamo. Published by

-in

suffix. feminine subjective suffix

The subjective suffix for singular feminine-nouns, reduced to -n when the noun ends in a vowel (SD/430, 436).

[SD/430.0508; SD/436.1510] Group: Eldamo. Published by

-u-

suffix. objective suffix, objective inflection

The inflection used to mark nouns in the objective case (SD/430), used either as a suffix (for weak-nouns) or replacing the last vowel (for strong-nouns). Feminine nouns sometimes use -i- instead for their objective forms (SD/432), owing to the association of the final vowel -u with masculinity.

[SD/430.0906] Group: Eldamo. Published by

-un

suffix. masculine subjective suffix

The subjective suffix for singular masculine-nouns (SD/430, 436), reduced to -n when the noun ends in a vowel.

[SD/430.0501; SD/436.1508] Group: Eldamo. Published by

an-

prefix. of; genitive/adjectival prefix, genitive prefix, of

A prefix translated as “of” (SD/247) and one of the ways that genitive relationships are expressed in Adûnaic (SD/429). According to Tolkien, “it is not a preposition ... it is the equivalent of an inflexion or suffix” (SD/435). As such, it is used to form adjectives from nouns, as anadûni “western, *of the West” from adûni “the West”. When following another noun, it is often elided so that the a is lost, as in Ârû ’nAdûnâi “King of the Númenóreans” (SD/429) and [Bâr ’nAnadûnê](/w/Ar-Pharazônun Bâr ’nAnadûnê) “Lord of Númenor” (SD/428). This elision occurs in most examples, but seems not to happen in some cases:

<ul> <li>When the an- is separated from the modified noun: [balîk hazad an-Nimruzîr](/w/balîk hazad an-Nimruzîr azûlada) “ships seven of-Nimruzîr” (SD/247).</li> <li>When the modified nouns is declined into the subjective case: [Bârim an-Adûn](/w/Bârim an-Adûn yurahtam dâira sâibêth-mâ Êruvô) “Lords of the West” (SD/247).</li> <li>However, when the subjective noun ends in a vowel, elision still occurs: [narîka ’nBâri ’nAdûn](/w/narîka ’nBâri ’nAdûn yanâkhim) “Eagles of the Lords of the West” (SD/251).</li> </ul> Tolkien used a dash to separate an- from the noun to which it is prefixed but omitted the dash when the prefix was elided. Carl Hostetter and Patrick Wynne suggested (AAD/10) that Ad. an- may be related to the Sindarin genitive marker S. na “with, by”

Imported inflections

WordFormGlossSource
’nelidedofSD/251.0302; SD/428.3905

Element in: AD. Zen’namân, AD. Zen’nabâr

[SD/251.0302; SD/428.3905; SD/247.0803; SD/247.1403; SD/429.3202; SD/435.2004; SD/251.0302|SD/428.3905] Group: Eldamo. Published by

-î-

suffix. plural inflection, plural inflexion, plural suffix

The inflection used to mark nouns as plural (S/429), used either as a suffix (for weak-nouns) or replacing the last vowel (for strong-nouns). According to Tolkien, the primitive form of this suffix was most likely ✶-yī (SD/424). See the entry on the plural-nouns case for further details.

[SD/429.3606; SD/424.2512] Group: Eldamo. Published by

-ôn

suffix. adjective or agental suffix

A suffix appearing only in the name Pharazôn “Golden” and possibly also in Zimrathôn. Since the element pharaz is elsewhere defined as “gold” (LotR/1114, SD/426), perhaps this suffix can be used to form adjectives from nouns in Adûnaic. Andreas Moehn suggested (EotAL/ZIM’R) it may instead be an agental suffix, a variant of -ân.

Element in: AD. Pharazôn, AD. Zimrathôn

-dâ-

suffix. verbal suffix

A possible causative verbal suffix in ugrudâ- “to overshadow”, as suggested by Carl Hostetter and Patrick Wynne (VSH/24). It may be related to Primitive Elvish causative suffix ✶-tā. Carl Hostetter and Patrick Wynne instead suggested (VSH/24) it may be related to the Adûnaic prepositional suffix -ada “to, toward”.

Element in: AD. ugrudâ-

-râ-

suffix. causative suffix

A possible element in the verb azgarâ- “to wage war”, perhaps a causative suffix, as suggested by Carl Hostetter and Patrick Wynne (VSH/24).

Element in: AD. azgarâ-

Noldorin 5^mY7T5

-th

suffix. gerund

Variations of the word: -th, -eth.

Element in: N. gilith, N. girith, N. gwilith, N. gwilwileth, N. meleth, N. tirith

[Ety/WEN.045-2; Ety/TIR.022-2; Ety/GIR.007-2] Group: Eldamo. Published by

-ed

suffix. gerund

Variations of the word: -ed, -ad.

Element in: N. harthad, N. nestad, N. pathred

[Ety/ÑGAW.016-2; Ety/KWAT.013-2] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-iyē

suffix. gerund, -ing

[PE22/129.0213; PE22/137.2102] Group: Eldamo. Published by

Primitive adûnaic

-th

suffix. feminine suffix

A (primitive?) feminine suffix used in the formation of mîth “baby girl” from the root ✶Ad. √MIYI (SD/427). Tolkien stated that that th was one of the “favoured” feminine consonants (SD/427).

[SD/427.0304] Group: Eldamo. Published by

-k

suffix. masculine suffix

A (primitive?) masculine suffix used in the formation of (male) mîk “baby” from the root ✶Ad. √MIYI (SD/427). Tolkien stated that that k was one of the “favoured” masculine consonants (SD/427).

[SD/427.04061] Group: Eldamo. Published by

-yī

noun. plural inflection, plural inflexion

The likely primitive form of the Classical Adûnaic plural inflection -î- (SD/429), appearing in a few examples of primitive plurals in the form -yi: manaw+yi, izray+yi (SD/424). Tolkien gave no indication of whether the primitive inflection was also used as an infix, as was the case for Classical Adûnaic plurals of strong-nouns.

[SD/429.3706; SD/424.2510] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-i

suffix. plural suffix

[GG/10.1708] Group: Eldamo. Published by

-r

suffix. plural suffix

Variations of the word: -r.

[GG/10.1808] Group: Eldamo. Published by

-r

suffix. plural suffix

-re

suffix. gerund

[PE22/116.1906; PE22/116.4106] Group: Eldamo. Published by

Doriathrin

-a(n)

suffix. genitive

The Ilkorin genitive suffix (Ety/NAUK), attested in Dor. Tor Tinduma “King of Twilight” (Ety/TIN). It might have developed from the root ᴹ√NĀ/ANA, which is the source of the Quenya genitive suffix ᴹQ. -n and the Noldorin preposition N. na “of”. Helge Fauskanger suggested instead that it developed from a suffixal form of ᴹ✶ʒō (AL-Ilkorin/-a). This second derivation seems more plausible given its plural form -ion, though the plural could also have developed from (plural) ✶ī + (genitive) ✶āna > *✶-iān(a) > -iōn > -ion. See the entry on the genitive inflection for further discussion.

Conceptual Development: This suffix and its plural are the same as the Gnomish genitive suffix -a with plural -ion (GG/10). The derivation of the Gnomish genitive is closer to Mr. Fauskanger’s suggested etymology of the Ilkorin genitive, giving further support to his theory.

[Ety/NAUK.029] Group: Eldamo. Published by

-th

suffix. plural suffix

A suffix appearing in one Ilkorin plural: Eglath “Elves” ← Egla (Ety/ELED). This example is notable as the only attested plural of an Ilkorin noun ending in a vowel. It may have the same origin as the Noldorin class-plural suffix -ath.

Conceptual Development: This suffix is the same as the common Gnomish plural suffix -th, also used with nouns ending in vowels (GG/10, 13-14).

[Ety/ELED.087-2] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. adjectival suffix

An adjectival suffix appearing as both -en and -in, and in one place as -on: Brithon. The -en form can be easily explained as a derivative of the primitive suffix ᴹ✶-inā, with the [primitive [i] becoming [e] due to Ilkorin a-affection](/w/short [i], [u] became [e], [o] preceding final [a]), the same origin as the Noldorin adjectival suffix -en. The -in variant is more difficult to explain. At least one example lómen had variations with both -en and -in, so perhaps the two forms represented vacillation on the function of Ilkorin a-affection, or an alternate primitive form ᴹ✶-ină where the final ă was lost before a-affection.

Alterately, -in could be a Doriathrin-specific variant, since the forms where it appears are all Doriathrin, while the forms where -en appear are marked Ilkorin, excepting only lómen which was itself revised from lómin.

Element in: ILK. losgen, ILK. muilin, ILK. ngorthin, ILK. brithon, ILK. Ermabuin, ILK. lómen, ILK. thúren

[Ety/LAM.020-2] Group: Eldamo. Published by

-in

suffix. plural suffix

A suffix appearing in almost all attested Ilkorin plurals.

Conceptual Development: This suffix is the same as the most common Gnomish plural suffix -in (GG/10).

[Ety/BAL.088-2] Group: Eldamo. Published by

-os

suffix. abstract ending

Apparently an abstract noun suffix appearing in the words Aros and thalos, perhaps of the same origin as the abstract endings ᴹQ. -sse and N. -as, though Helge Fauskanger suggested instead that it is related to the locative suffix ᴹQ. -sse (AL-Ilkorin/thalos).

Element in: ILK. Aros, ILK. thalos

[Ety/STAL.011-2; Ety/YAR.022-2] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-th

suffix. plural suffix, nominative inessive p.

Element in: G. gwadath(wen)

[GG/10.1209; GG/10.1801; GG/10.2801] Group: Eldamo. Published by

-in

suffix. plural suffix, nominative inessive p.

[GG/10.1207; GG/10.1701] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.