Quenya zR5Ì#

-ien

suffix. -daughter, feminine ending, feminine patronymic

[PE17/170.2507; PE17/170.2508] Group: Eldamo. Published by

-nna

to, at, upon

-nna "to, at, upon", allative ending, originating from -na "to" with fortified n, VT49:14. Attested in cilyanna, coraryanna, Endorenna, Elendilenna, númenórenna, parma-restalyanna, rénna, senna, tielyanna, q.v. If a noun ends in -n already, the ending -nna merges with it, as in Amanna, formenna, Elenna, númenna, rómenna as the allative forms of Aman, formen, elen, númen, rómen (q.v.). Plural -nnar in mannar, valannar, q.v.

-nna

to

-n (1) dative ending, originating as a reduced form of - "to", related to the allative ending -nna (VT49:14). Attested in nin, men, ten, enyalien, Erun, airefëan, tárin, yondon (q.v.) and also added to the English name Elaine (Elainen) in a book dedication to Elaine Griffiths (VT49:40). The longer dative ending -na is also attested in connection with some pronouns, such as sena, téna, véna (q.v.), also in the noun mariéna from márië "goodness" (PE17:59). Pl. -in (as in hínin, see hína), partitive pl. -lin, dual -nt (Plotz). The preposition ana (#1) is said to be used "when purely dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that it can replace the dative ending, e.g. *ana Eru instead of Erun for "to God". In some of Tolkiens earlier material, the ending -n (or -en) expressed genitive rather than dative, but he later decided that the genitive ending was to be -o (cf. such a revision as Yénië Valinóren becoming Yénië Valinórëo, MR:200).

-nya

my

-nya pronominal suffix, 1st person sg. possessive, "my" (VT49:16, 38, 48), e.g. tatanya "my daddy" (UT:191, VT48:17), meldonya "my [male] friend" (VT49:38), meldenya "my [female] friend" (Elaine inscription), omentienya "my meeting" (PE17:68), tyenya "my tye" (tye being an intimate form of "you"), used = "dear kinsman" (VT49:51, 56). This ending seems to prefer i as its connecting vowel where one is needed, cf. Anarinya "my sun" in LR:72, so also in hildinyar "my heirs". It was previously theorized by some that a final -ë would also be changed to -i- before -nya, but the example órenya "my heart [órë]" indicates that this is not the case (VT41:11).

-a

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

na

to, towards

na (2) prep. "to, towards", possibly obsoleted by #1 above; for clarity writers may use the synonym ana instead (NĀ1). Originally, Tolkien glossed na as "at, by, near"; the new meaning entered together with the synonyms an, ana (VT45:36).

-ya

suffix. adjective suffix

[PE17/068.2209-1] Group: Eldamo. Published by

ana

to

ana (1) prep. "to" (VT49:35), "as preposition _ana _is used when purely _dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that the preposition ana can be used instead of the dative ending -n (#1, q.v.) Also as prefix: ana- "to, towards" (NĀ1); an (q.v.) is used with this meaning in one source (PE17:127)_

Ilúvatar

all-father

Ilúvatar masc. name "All-father", God (SD:401, FS, IL; Ilúv-atar, ATA, Iluvatar with a short u, SD:346). Often in combination with the divine name as Eru Ilúvatar, "Eru Allfather", cf. MR:112. "Qenya" genitive Ilúvatáren "of Ilúvatar" in Fíriel's Song, LR:47 and SD:246, the genitive ending is -en instead of -o as in LotR-style Quenya. Cf. the later genitive Ilúvataro in the phrase Híni Ilúvataro (see "Children of Ilúvatar" in the Silmarillion Index)

sundo

noun. base

base

[PE 18:33, 60 PE 18:84, 95] Group: Mellonath Daeron. Published by

sundo

noun. base, base, root, root-word

[PE18/084.0406; UT/166.3504-2; WJ/319.0703] Group: Eldamo. Published by

ninya

my

ninya _possessive pron _occurring in Fíriel's Song, evidently meaning "my"; see indo-ninya. It may be derived from the dative form nin "for me" by adding the adjectival ending -ya. Compare menya, q.v.

ninya

pronoun. my

sundo

base, root, root-word

sundo (þ) noun "base, root, root-word" (SUD), sc. a Quendian consonantal "base". According to VT46:16, Tolkien changed the root to STUD, thereby implying that sundo was earlier þundo (compare Sindarin thond "root"). PE18:95 gives the pl. form as sundur, seemingly implying a stem-form sundu-. It is not, however, used in the compound sundocarmë "base-structure" (PE18:84 not **sunducarmë), a term used in the description of the structure of the various Quendian "bases" or roots.

númeheru

lord of the west

#númeheru noun "Lord of the West" (númë + heru), attested in these inflected forms: 1) númeheruen "of [the] Lord of the West" (Manwë) (SD:290); this is "Qenya" with genitive in -en instead of -o as in LotR-style Quenya; 2) pl. númeheruvi "Lords-of-West" ("West-lords" = Valar) in SD:246.

talma

base, foundation, root

talma noun "base, foundation, root" (TALAM), also translated "bottom" in the expression "top to bottom", see below.% Talmar Ambaren (place-name, *"Foundations of the World" - this is pre-classical "Qenya" with genitive in -en instead of -o as in LotR-style Quenya) (TALAM). Allative talmanna in the phrase telmello talmanna** "from hood to base**, top to bottom" _(VT46:18; notice misreading "telmanna" in the Etymologies as printed in LR, entry TEL-, TELU-)_

-voitë

suffix. adjective suffix

Sindarin iT2#7T5

-en

suffix. 1st person singular possessive, my, 1st sg. poss. suffix, possessive suffix of 1st person sg.

[PE17/046.2302; PE17/046.2401] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. my

_1st sg. poss. suff. my.See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Later -nin_. lammen, -nin

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-en

suffix. used in patronimics

_ fem. suff. _used in patronimics. -ien, -ion, -on

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:170] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-ien

suffix. used in patronimics

_ fem. suff. _used in patronimics. -en, -ion, -on

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:170] < _(i)ondī_, _ondie_, _onde_, _-ionī_. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-eb

suffix. adjective suffix

[WJ/337.2409-3; WJ/412.3002] Group: Eldamo. Published by

-ion

suffix. used in patronimics

_ masc. suff. _used in patronimics. -en, -ien, -on

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:170] < -_(i)ŏn_, _-(ĭ)ondo_. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

an

preposition. to, towards, for

With suffixed article and elision in aglar'ni Pheriannath

[LotR/II:IV, UT/39, SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

an

to

_ prep. _to, for. naur an edraith ammen! 'fire [be] for rescue/saving for us'. aglar an|i Pheriannath  'glory to all the Halflings'.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:38:102:147] < _ana _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

na

preposition. to

prep. to Na-chaered palan-díriel lit. "To-distance (remote) after-gazing" na-chaered, nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:20-1:25] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

na

to

e _ prep. _to, towards (of spacetime). n' before vowels. nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:147] < _nā _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

nín

pronoun. my

[UT/040.3903; UT/054.2004; VT44/22.2701] Group: Eldamo. Published by

nín

adjective. my

The acute accent in nín has sometimes been regarded as an error for a slanted macron in the manuscript, since all the other attested personal adjectives from Sauron defeated all have a circumflex accent. It was however noted that if the acute accent is confirmed, then this word is probably an enclitic, see HL/73. The acute accent is now confirmed by VT/44

[UT/40, VT/44:22] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

-en

suffix. adjective suffix

[PE17/098.4102-2; RGEO/62.0301-2; SA/lin¹.006-3; SD/129.0202-2] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

[SA/anga.014-2] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

[S/235.3205-3] Group: Eldamo. Published by

an

to

(adverbial prefix) an-. 3)

an

to

(prep.) an (+ nasal mutation), with article ni "to the" (+ nasal mutation in plural).

nín

my

nín (following a noun with article: i adar nín, ”my father”). Not to be confused with nîn ”watery, wet” or as noun ”tear”, or the pl. form of nên ”water”. In a very few attested cases, the pronoun ”my” appears as an ending -en added to a noun (lammen ”my tongue”, guren ”my heart”).

Telerin 1RjR7T5

-ya

suffix. adjective suffix

[VT42/25.3309] Group: Eldamo. Published by

nia

pronoun. my

[VT41/11.2410] Group: Eldamo. Published by

pa

preposition. to, on

[PE13/151.5403] Group: Eldamo. Published by

Black Speech

u

preposition. to

[LotR/0445.1707; PE17/078.3902; PM/083.0909] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 5^mY7T5

-eb

suffix. adjective suffix

[Ety/AKLA-R.020-1; Ety/DYEL.021-2; Ety/KAY.019-2; Ety/OY.028-2] Group: Eldamo. Published by

heltha-

verb. to strip

The form helta- in the Etymologies is a misreading according to VT/46:14

[Ety/386, VT/46:14] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

-en

suffix. adjective suffix

[Ety/BARAS.036-2; Ety/DUL.013-2; Ety/LIS.011-2; Ety/MET.013-2; Ety/PHIR.032-2; Ety/PIS.008-2; Ety/SMAL.023-2; Ety/TÁWAR.041-2; Ety/WIL.030-2] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

[Ety/ANGĀ.012-2; Ety/GLAM.025-2; Ety/KHYAR.024-2; Ety/KWET.041-2; Ety/KYELEP.018-2; Ety/LUM.026-2; Ety/PHAL.059-2; Ety/PHOR.028-2; Ety/TATHAR.014-2; RS/432.2004-2] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

[Ety/LÁWAR.040-3; Ety/NEI.037-2] Group: Eldamo. Published by

-ion

suffix. adjectival suffix

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

[Ety/BAN.061-2; Ety/GYEL.014-2; Ety/IS.030-2; Ety/KURÚM.009-2; Ety/MEL.047-2; Ety/MIL-IK.025-2; EtyAC/REG.029-3] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-na

suffix. to

[VT49/14.2113] Group: Eldamo. Published by

-nā

suffix. adjective suffix, passive participle, passive participle, aorist (past)

[PE17/052.0501; PE17/068.1001; PE19/090.4711; PE21/78.1512; PE22/136.2802; VT49/18.0801-2] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. adjective suffix

talmā

noun. base

[PE21/71.3907; PE21/80.2604] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-se

suffix. adjective suffix

[QL/030.8301-3; QL/035.3901-2; QL/035.3902-2; QL/084.0501-2] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. adjectival suffix

[PE15/77.4401-2; QL/031.3701-2; QL/031.7401-2; QL/043.2301-2; QL/043.6401-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/045.3101-2; QL/047.5101-2; QL/051.7801-2; QL/057.1301-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/075.4501-2; QL/080.2501-2; QL/081.1001-2; QL/081.1801-2; QL/083.4301-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/086.9401-2; QL/087.3401-2; QL/088.5501-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/093.6701-2; QL/094.6301-2; QL/094.7701-2; QL/094.8201-2; QL/102.2201-2; QL/105.1901-2] Group: Eldamo. Published by

sundo

noun. base, base, root, root-word

[Ety/SUD.004; PE18/033.0301; PE18/060.2304] Group: Eldamo. Published by

ninya

pronoun. my

[LR/072.1705; PE22/123.4614] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. to

Also glossed as “against”, “next”, “on (wall)”.

Inflections

WordFormGlossSource
as-stem-QL/033.0801
asa-prefix-QL/033.0801

[QL/033.0801; QL/033.0802; QL/033.0901] Group: Eldamo. Published by

-noina

suffix. adjective suffix

[QL/040.4301-2; QL/101.1401-2] Group: Eldamo. Published by

-noite

suffix. adjective suffix

[PE15/69.0301-2; QL/039.3702-2; QL/067.5301-2; QL/077.2501-2; QL/077.4101-2; QL/080.3301-2; QL/104.2401-2] Group: Eldamo. Published by

-voite

suffix. adjective suffix

-voite

suffix. adjective suffix

[QL/029.5201-2; QL/031.7201-2; QL/048.5301-2; QL/049.1002-2; QL/051.3302-2; QL/055.0302-2; QL/057.5702-2; QL/057.6201-2; QL/062.0901-2; QL/078.7201-2; QL/083.7701-2; QL/096.4401-2; QL/098.5901-2; QL/100.1401-2; QL/102.7801-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

[PE14/047.1611-3; PE14/051.1904-2; PE14/079.2801-2; PE15/67.3304-1; PE15/73.0503-2; PE16/100.2406-3; QL/030.0801-2; QL/030.8401-2; QL/033.4101-2; QL/033.6901-2; QL/034.0801-2; QL/035.1501-2; QL/037.1601-3; QL/037.5101-2; QL/039.6501-2; QL/039.7901-2; QL/042.1301-2; QL/043.4301-2; QL/047.1601-2; QL/047.7201-2; QL/048.5401-2; QL/048.6201-2; QL/048.9201-2; QL/049.1401-2; QL/049.1601-2; QL/051.4001-2; QL/051.5801-2; QL/051.6501-2; QL/052.7501-2; QL/053.6401-3; QL/053.6701-3; QL/053.6901-2; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/054.6101-2; QL/054.6801-2; QL/054.7301-2; QL/054.7501-3; QL/055.0301-2; QL/055.5401-2; QL/055.9001-2; QL/056.0101-2; QL/056.5301-2; QL/056.6201-2; QL/056.7202-2; QL/056.7601-2; QL/057.0201-2; QL/057.3301-2; QL/057.5501-2; QL/057.6501-2; QL/058.3901-2; QL/060.7901-2; QL/061.6301-2; QL/061.6601-2; QL/063.4101-2; QL/063.5301-2; QL/064.5401-2; QL/064.7001-2; QL/065.1701-2; QL/066.4001-2; QL/067.8501-2; QL/067.8601-3; QL/068.2001-2; QL/068.2101-2; QL/068.2901-2; QL/069.0601-1; QL/069.8101-2; QL/070.8601-2; QL/072.1801-2; QL/072.3801-2; QL/073.8101-2; QL/074.5101-2; QL/074.5401-2; QL/074.8301-2; QL/075.2401-2; QL/076.2201-2; QL/076.2401-2; QL/076.3001-2; QL/077.1301-2; QL/077.1901-2; QL/077.4002-2; QL/077.7001-2; QL/077.7901-2; QL/078.0501-2; QL/078.1901-2; QL/079.3601-2; QL/080.7701-2; QL/081.4401-2; QL/081.6101-2; QL/082.5101-2; QL/083.5001-2; QL/083.5201-2; QL/086.7801-2; QL/087.3301-2; QL/088.5701-2; QL/088.6801-2; QL/090.2901-2; QL/091.0301-2; QL/091.0302-2; QL/091.2302-2; QL/091.4101-2; QL/091.4401-2; QL/091.6301-2; QL/092.3701-2; QL/092.7501-2; QL/092.7601-2; QL/092.8501-2; QL/094.2303-2; QL/095.7801-2; QL/096.0601-2; QL/096.0701-2; QL/097.8001-2; QL/099.8301-2; QL/101.2501-2; QL/101.7701-2; QL/102.0401-2; QL/103.1201-2; QL/103.6901-2; QL/105.4001-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjectival suffix

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

-wa

suffix. adjective suffix

-ya

suffix. adjective suffix

-ya

suffix. adjective suffix

[PE14/082.0306-2; QL/032.1701-2] Group: Eldamo. Published by

Doriathrin

-en

suffix. adjectival suffix

An adjectival suffix appearing as both -en and -in, and in one place as -on: Brithon. The -en form can be easily explained as a derivative of the primitive suffix ᴹ✶-inā, with the primitive [i] becoming [e] due to Ilkorin a-affection, the same origin as the Noldorin adjectival suffix -en. The -in variant is more difficult to explain. At least one example lómen had variations with both -en and -in, so perhaps the two forms represented vacillation on the function of Ilkorin a-affection, or an alternate primitive form ᴹ✶-ină where the final ă was lost before a-affection.

Alterately, -in could be a Doriathrin-specific variant, since the forms where it appears are all Doriathrin, while the forms where -en appear are marked Ilkorin, excepting only lómen which was itself revised from lómin.

[Ety/LAM.020-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

-inā

suffix. adjective suffix

[Ety/LEP.119] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

hamra

adjective. base, lowly, lowlying, lowly, lowlying; base

[GL/48.0401] Group: Eldamo. Published by

to

proper name. to

[PE15/07.1301] Group: Eldamo. Published by

-wed

suffix. adjective suffix

[GL/24.8801-2; GL/25.1301-2; GL/25.7801-2; GL/26.3502-2; GL/26.4801-2; GL/29.6001-2; GL/30.0901-2; GL/31.0401-2; GL/33.0801-2; GL/34.0201-2; GL/34.1601-2; GL/34.3601-2; GL/40.7301-2; GL/41.4801-2; GL/42.5001-2; GL/43.7201-2; GL/44.8101-2; GL/45.8701-2; GL/49.1901-2; PE13/113.3501-2; PE13/114.4601-2] Group: Eldamo. Published by

-(i)on

suffix. adjectival suffix

[GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/25.5101-2; GL/25.5301-2; GL/27.0401-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/36.5001-2; GL/37.7201-2; GL/46.6001-2; GL/46.7701-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)in

suffix. adjective suffix

[GL/19.5701-2; GL/19.6001-2; GL/20.6501-2; GL/20.7601-2; GL/20.9001-2; GL/21.5001-2; GL/22.3901-2; GL/22.7201-2; GL/22.8101-2; GL/23.2801-2; GL/24.7101-2; GL/25.7701-2; GL/25.8101-2; GL/25.8601-2; GL/26.2101-2; GL/26.3702-2; GL/26.4901-2; GL/27.3001-2; GL/27.7301-2; GL/28.1401-2; GL/30.7601-2; GL/32.1301-2; GL/32.4301-2; GL/32.7601-2; GL/33.0101-2; GL/33.3101-2; GL/33.3201-2; GL/33.4201-2; GL/34.3701-2; GL/34.7101-2; GL/34.7201-2; GL/35.6101-2; GL/35.8601-2; GL/36.1101-2; GL/37.3001-2; GL/37.3101-2; GL/37.6601-2; GL/38.2701-2; GL/38.4401-2; GL/38.5401-2; GL/39.0601-2; GL/39.4301-2; GL/39.4302-2; GL/39.5301-2; GL/39.5601-2; GL/39.6101-2; GL/39.7701-2; GL/40.1501-2; GL/40.3101-2; GL/40.7001-2; GL/42.8701-2; GL/44.8701-2; GL/47.2701-2; GL/47.7803-2; GL/48.4101-2; GL/48.9001-2; QL/037.7902-2] Group: Eldamo. Published by

-og

suffix. adjectival suffix

[GL/18.0501-2; GL/18.8301-2; GL/19.1101-2; GL/23.6501-2; GL/27.2701-2; GL/27.6501-2; GL/28.7301-2; GL/29.5801-2; GL/30.8801-2; GL/31.2401-2; GL/31.5101-2; GL/32.4001-2; GL/32.5601-2; GL/33.0701-2; GL/33.3601-2; GL/34.7301-2; GL/34.8301-2; GL/35.5301-2; GL/39.3701-2; GL/41.0401-2; GL/42.4001-2; GL/42.7601-2; GL/46.7401-2; GL/47.5701-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjective suffix

[GL/18.7301-2; GL/23.5901-2; GL/26.1301-2; GL/32.0901-2; GL/35.8301-2; GL/47.1301-2; GL/47.4101-2; GL/47.6101-2; GL/48.0401-2; LT1A/Vána.055-2] Group: Eldamo. Published by

-thol

suffix. adjective suffix

[GL/26.7001-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)ol

suffix. adjective suffix

[GL/17.5301-2; GL/17.6301-2; GL/22.0501-2; GL/23.6401-2; GL/24.1901-2; GL/24.2701-2; GL/24.7501-2; GL/25.3301-2; GL/27.5801-2; GL/27.5802-2; GL/38.9001-2; GL/42.1001-2; GL/42.8601-2; GL/43.3901-2; GL/46.2101-2; GL/47.2101-2; GL/47.5301-2; GL/47.5801-2; GL/48.5901-3] Group: Eldamo. Published by

-(r)iol

suffix. adjective suffix

[GL/24.4601-2; GL/24.6701-2; GL/24.7201-2; GL/25.8201-2; GL/29.5901-2; GL/29.8801-2; GL/30.1301-2; GL/30.7301-2; GL/32.7701-2; GL/32.9101-2; GL/39.4701-2; GL/40.1401-2; GL/40.7702-2; GL/42.1901-2; GL/44.6301-2; GL/45.2101-2; GL/45.6201-2; GL/45.8501-2; GL/49.3401-2] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

-eb

suffix. adjectival suffix

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

[PE13/148.1701-1] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.