Quenya zR5Ì#

-da

suffix. product of an action

Element in: Q. carda, Q. cenda, Q. yulda

Ilúvatar

all-father

Ilúvatar masc. name "All-father", God (SD:401, FS, IL; Ilúv-atar, ATA, Iluvatar with a short u, SD:346). Often in combination with the divine name as Eru Ilúvatar, "Eru Allfather", cf. MR:112. "Qenya" genitive Ilúvatáren "of Ilúvatar" in Fíriel's Song, LR:47 and SD:246, the genitive ending is -en instead of -o as in LotR-style Quenya. Cf. the later genitive Ilúvataro in the phrase Híni Ilúvataro (see "Children of Ilúvatar" in the Silmarillion Index)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

sundo

noun. base

Also glossed as “root”, “root-word”.

Inflections

WordFormGlossSource
sundarpluralrootsUT/166.3504-2

Element in: Q. sundóma

[UT/166.3504-2; PE18/084.0406; WJ/319.0703] Group: Eldamo. Published by

sundo

noun. base

base

[PE 18:33, 60 PE 18:84, 95] Group: Mellonath Daeron. Published by

sundo

base, root, root-word

sundo (þ) noun "base, root, root-word" (SUD), sc. a Quendian consonantal "base". According to VT46:16, Tolkien changed the root to STUD, thereby implying that sundo was earlier þundo (compare Sindarin thond "root"). PE18:95 gives the pl. form as sundur, seemingly implying a stem-form sundu-. It is not, however, used in the compound sundocarmë "base-structure" (PE18:84 not **sunducarmë), a term used in the description of the structure of the various Quendian "bases" or roots.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

númeheru

lord of the west

#númeheru noun "Lord of the West" (númë + heru), attested in these inflected forms: 1) númeheruen "of [the] Lord of the West" (Manwë) (SD:290); this is "Qenya" with genitive in -en instead of -o as in LotR-style Quenya; 2) pl. númeheruvi "Lords-of-West" ("West-lords" = Valar) in SD:246.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ninya

my

ninya _possessive pron _occurring in Fíriel's Song, evidently meaning "my"; see indo-ninya. It may be derived from the dative form nin "for me" by adding the adjectival ending -ya. Compare menya, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

na

preposition. to

Also glossed as “towards”.
@@@ fix weird cognate bug

Element in: Q. namárië

na

to, towards

na (2) prep. "to, towards", possibly obsoleted by #1 above; for clarity writers may use the synonym ana instead (NĀ1). Originally, Tolkien glossed na as "at, by, near"; the new meaning entered together with the synonyms an, ana (VT45:36).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ar-

prefix. by-

Also glossed as “beside; outside; near”, “near”, “by”, “beside”.

Elements

WordGlossSource
ar(a)beside-

Element in: Q. Araman, Q. armaro, Q. artarindo, Q. Arvernien, Q. astarmo, Q. Arnen

[PE17/071.0904-1; PE17/169.2405; PE17/169.2603; VT42/17.2812] Group: Eldamo. Published by

-e

suffix. plural of adjectives

[PE17/076.2112] Group: Eldamo. Published by

ana

to

ana (1) prep. "to" (VT49:35), "as preposition _ana _is used when purely _dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that the preposition ana can be used instead of the dative ending -n (#1, q.v.) Also as prefix: ana- "to, towards" (NĀ1); an (q.v.) is used with this meaning in one source (PE17:127)_

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: Q. Aldúya, Q. Amanyar, Q. Anarya, Q. apacenya, Q. attalya, Q. carya, Q. Eärenya, Q. elenya, Q. entya, Q. firya, Q. Isilya, Q. Menelya, Q. minya, Q. Narya, Q. Nenya, Q. tatya, Q. tercenya, Q. Valanya, Q. Vilya

[PE17/068.2209-1] Group: Eldamo. Published by

-voitë

suffix. adjective suffix

-nya

suffix. my

Also glossed as “1st person singular possessive”, “1 sg.”.
Variations of the word: -nya.

Element in: Q. amya, Q. atya, Q. onya

[PE17/057.2801; PE17/067.1001; PE17/132.0807; PE17/190.2702; VT49/16.3503; VT49/38.2209; VT49/48.3204] Group: Eldamo. Published by

-nya

my

-nya pronominal suffix, 1st person sg. possessive, "my" (VT49:16, 38, 48), e.g. tatanya "my daddy" (UT:191, VT48:17), meldonya "my [male] friend" (VT49:38), meldenya "my [female] friend" (Elaine inscription), omentienya "my meeting" (PE17:68), tyenya "my tye" (tye being an intimate form of "you"), used = "dear kinsman" (VT49:51, 56). This ending seems to prefer i as its connecting vowel where one is needed, cf. Anarinya "my sun" in LR:72, so also in hildinyar "my heirs". It was previously theorized by some that a final -ë would also be changed to -i- before -nya, but the example órenya "my heart [órë]" indicates that this is not the case (VT41:11).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-nna

to

-n (1) dative ending, originating as a reduced form of - "to", related to the allative ending -nna (VT49:14). Attested in nin, men, ten, enyalien, Erun, airefëan, tárin, yondon (q.v.) and also added to the English name Elaine (Elainen) in a book dedication to Elaine Griffiths (VT49:40). The longer dative ending -na is also attested in connection with some pronouns, such as sena, téna, véna (q.v.), also in the noun mariéna from márië "goodness" (PE17:59). Pl. -in (as in hínin, see hína), partitive pl. -lin, dual -nt (Plotz). The preposition ana (#1) is said to be used "when purely dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that it can replace the dative ending, e.g. *ana Eru instead of Erun for "to God". In some of Tolkiens earlier material, the ending -n (or -en) expressed genitive rather than dative, but he later decided that the genitive ending was to be -o (cf. such a revision as Yénië Valinóren becoming Yénië Valinórëo, MR:200).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-nna

to, at, upon

-nna "to, at, upon", allative ending, originating from -na "to" with fortified n, VT49:14. Attested in cilyanna, coraryanna, Endorenna, Elendilenna, númenórenna, parma-restalyanna, rénna, senna, tielyanna, q.v. If a noun ends in -n already, the ending -nna merges with it, as in Amanna, formenna, Elenna, númenna, rómenna as the allative forms of Aman, formen, elen, númen, rómen (q.v.). Plural -nnar in mannar, valannar, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-ëa

suffix. ordinal suffix

Variations of the word: -ea.

Element in: Q. attëa, Q. enquëa, Q. lempëa, Q. otsëa, Q. quainëa, Q. toldëa

[VT42/25.0804; VT42/26.2006] Group: Eldamo. Published by

talma

base, foundation, root

talma noun "base, foundation, root" (TALAM), also translated "bottom" in the expression "top to bottom", see below.% Talmar Ambaren (place-name, *"Foundations of the World" - this is pre-classical "Qenya" with genitive in -en instead of -o as in LotR-style Quenya) (TALAM). Allative talmanna in the phrase telmello talmanna** "from hood to base**, top to bottom" _(VT46:18; notice misreading "telmanna" in the Etymologies as printed in LR, entry TEL-, TELU-)_

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-en

suffix. my

Also glossed as “1st sg. poss. suffix”, “possessive suffix of 1st person sg.”, “1st person singular possessive”.

[PE17/046.2302; PE17/046.2401] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. used in patronimics

_ fem. suff. _used in patronimics. -ien, -ion, -on

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:170] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en.

Element in: S. dínen, S. glórin

[PE17/098.4102-2; RGEO/62.0301-2; SA/lin¹.006-3; SD/129.0202-2] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. my

_1st sg. poss. suff. my.See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Later -nin_. lammen, -nin

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-ien

suffix. used in patronimics

_ fem. suff. _used in patronimics. -en, -ion, -on

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:170] < _(i)ondī_, _ondie_, _onde_, _-ionī_. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-ion

suffix. used in patronimics

_ masc. suff. _used in patronimics. -en, -ien, -on

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:170] < -_(i)ŏn_, _-(ĭ)ondo_. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-eb

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: S. aglareb, S. ereb, S. fíreb, S. gorthob, S. maecheneb

[WJ/337.2409-3; WJ/412.3002] Group: Eldamo. Published by

na

preposition. to

_prep.to. Na-chaered palan-díriel_ lit. 'To-distance (remote) after-gazing'. na-chaered, nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:20-1:25] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

nín

pronoun. my

Variations of the word: nín.

[UT/040.3903; UT/054.2004; VT44/22.2701] Group: Eldamo. Published by

nín

adjective. my

The acute accent in nín has sometimes been regarded as an error for a slanted macron in the manuscript, since all the other attested personal adjectives from Sauron defeated all have a circumflex accent. It was however noted that if the acute accent is confirmed, then this word is probably an enclitic, see HL/73. The acute accent is now confirmed by VT/44

[UT/40, VT/44:22] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

na

preposition. to

Also glossed as “towards”, “at”, “at (a point of time or place)”, “To”.
Variations of the word: na.

[LotR/0209.3110; PE17/016.1302; PE17/025.2102; PE17/025.2112; PE17/147.0701; PE17/147.1314; LotR/0238.0601; RGEO/63.0601; RGEO/64.0601] Group: Eldamo. Published by

na

to

e _ prep. _to, towards (of spacetime). n' before vowels. nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:147] < _nā _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

an

to

_ prep. _to, for. naur an edraith ammen! 'fire [be] for rescue/saving for us'. aglar an|i Pheriannath  'glory to all the Halflings'.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:38:102:147] < _ana _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

an

preposition. to

Also glossed as “for”, “to the”, “to/for”, “to us”.
Variations of the word: an, ’ni, ann.

Elements

WordGlossSource
an-PE17/038.2603
menusPE17/038.2605

Inflections

WordFormGlossSource
AelidedtoSD/129.0801
amassimilatedtoLB/354.2803-1; SD/129.0804
amassimilated*toVT44/27.3701-1
ammen1st-plfor usLotR/0290.3703; LotR/0299.1804; LotR/0307.1305; PE17/045.2002
ammen1st-pl*to usVT50/23.1305
anim1st-sgfor myselfLotR/1061.4008; PE17/117.1602
anim1st-sgto selfVT47/37.4413
annin1st-sg-PE17/147.0413

Element in: S. an, S. anann, S. anglenna-, S. aníra-

[Let/448.3502; LotR/0953.2006; SD/129.0801; LB/354.2803-1; VT44/27.3701-1; SD/129.0804; PE17/045.2002; PE17/038.2602; VT50/23.1305; LotR/0307.1305; LotR/0299.1804; LotR/0290.3703; PE17/038.2102; PE17/147.0202; LotR/0299.1802; UT/039.1202; LotR/0290.3701; PE17/038.2603; VT47/37.4413; PE17/117.1602; LotR/1061.4008; VT44/22.1303; PE17/147.0413; LB/354.2803-1|SD/129.0804; LotR/0290.3703|LotR/0299.1804|LotR/0307.1305|PE17/045.2002; LotR/1061.4008|PE17/117.1602] Group: Eldamo. Published by

an

preposition. to, towards, for

With suffixed article and elision in aglar'ni Pheriannath

[LotR/II:IV, UT/39, SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ren.

Element in: S. angren, S. celebrin, S. edhellen, S. Falathren, S. gwaeren, S. gwathren, S. mithren, S. silivren

[SA/anga.014-2] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: S. glóriel

[S/235.3205-3] Group: Eldamo. Published by

thonnas

noun. base

Also glossed as “root”, “root-word”.

an

to

(prep.) an (+ nasal mutation), with article ni "to the" (+ nasal mutation in plural).

an

to

(adverbial prefix) an-. 3)

nín

my

nín (following a noun with article: i adar nín, ”my father”). Not to be confused with nîn ”watery, wet” or as noun ”tear”, or the pl. form of nên ”water”. In a very few attested cases, the pronoun ”my” appears as an ending -en added to a noun (lammen ”my tongue”, guren ”my heart”).

Black Speech

u

preposition. to

Variations of the word: u.

[LotR/0445.1707; PE17/078.3902; PM/083.0909] Group: Eldamo. Published by

Adûnaic

-dâ-

suffix. verbal suffix

A possible causative verbal suffix in ugrudâ- “to overshadow”, as suggested by Carl Hostetter and Patrick Wynne (VSH/24). It may be related to Primitive Elvish causative suffix ✶-tā. Carl Hostetter and Patrick Wynne instead suggested (VSH/24) it may be related to the Adûnaic prepositional suffix -ada “to, toward”.

Element in: AD. ugrudâ-

-ôn

suffix. adjective or agental suffix

A suffix appearing only in the name Pharazôn “Golden” and possibly also in Zimrathôn. Since the element pharaz is elsewhere defined as “gold” (LotR/1114, SD/426), perhaps this suffix can be used to form adjectives from nouns in Adûnaic. Andreas Moehn suggested (EotAL/ZIM’R) it may instead be an agental suffix, a variant of -ân.

Element in: AD. Pharazôn, AD. Zimrathôn

-râ-

suffix. causative suffix

A possible element in the verb azgarâ- “to wage war”, perhaps a causative suffix, as suggested by Carl Hostetter and Patrick Wynne (VSH/24).

Element in: AD. azgarâ-

Noldorin 5^mY7T5

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en, -n.

Element in: N. Alchorin, N. brassen, N. dolen, N. firen, N. gwelwen, N. lhaden, N. malthen, N. methen, N. pichen, N. tawaren, N. tithen

[Ety/BARAS.036-2; Ety/DUL.013-2; Ety/MET.013-2; Ety/PHIR.032-2; Ety/PIS.008-2; Ety/SMAL.023-2; Ety/TÁWAR.041-2; Ety/WIL.030-2; Ety/LIS.011-2] Group: Eldamo. Published by

-eb

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: N. aglareb, N. caeleb, N. deleb, N. ereb, N. Gondolindeb, N. Ossiriandeb, N. uireb, N. guireb

[Ety/AKLA-R.020-1; Ety/DYEL.021-2; Ety/KAY.019-2; Ety/OY.028-2] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: N. gloriel

[Ety/LÁWAR.040-3; Ety/NEI.037-2] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ren, -rin.

Element in: N. angren, N. Beleriandren, N. celebren, N. Dagor Delothrin, N. Falathrin, N. forodren, N. glamren, N. gobennathren, N. Gondolidhren, N. gondren, N. haradren, N. idhren, N. lothren, N. lhumren, N. tathren

[Ety/ANGĀ.012-2; Ety/GLAM.025-2; Ety/KHYAR.024-2; Ety/KWET.041-2; Ety/KYELEP.018-2; Ety/LUM.026-2; Ety/PHAL.059-2; Ety/PHOR.028-2; Ety/TATHAR.014-2; RS/432.2004-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ui.

Element in: N. bronadui, N. crumui, N. edraenui, N. Erchamui, N. gellui, N. hithui, N. istui, N. lithui, N. moelui, N. milui, N. nínui, N. Odothui, N. uanui, N. Úrui

[Ety/BAN.061-2; Ety/GYEL.014-2; Ety/IS.030-2; Ety/KURÚM.009-2; Ety/MEL.047-2; Ety/MIL-IK.025-2; EtyAC/REG.029-3] Group: Eldamo. Published by

heltha-

verb. to strip

The form helta- in the Etymologies is a misreading according to VT/46:14

[Ety/386, VT/46:14] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

thonn

noun. base

Also glossed as “root”, “root-word”.

Element in: N. Morthond, N. thonnas

[EtyAC/SUD.013; EtyAC/SUD.004] Group: Eldamo. Published by

thonnas

noun. base

Also glossed as “root”, “root-word”.

Elements

WordGlossSource
thonnbase, root, root-wordEtyAC/SUD.004
sunn-EtyAC/SUD.013

[EtyAC/SUD.014; EtyAC/SUD.005] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-ina

suffix. adjective suffix

-na

suffix. to

Element in: P. ndakna

[VT49/14.2113] Group: Eldamo. Published by

na/ana

root. to

Also glossed as “towards”, “allative”, “motion to”, “to(wards)”, “towards; added to”, “plu-”, “allative base”, “to (of movement that reached an object)”.
Variations of the word: ANA, NA, , an.

[PE22/168.1701; PE22/157.1905; PE18/085.3015; VT48/25.3408; PE18/088.0909; PE17/147.2001; PE17/147.3101; PE17/040.1111; PE17/091.3616; PE22/163.1017; PE17/091.3101; PE17/147.3107; PE17/147.3103; PE17/145.4110; PE17/082.0401; PE17/146.4201; PE17/166.0101; PE18/085.3017; PE17/166.0102; PE18/088.1106] Group: Eldamo. Published by

Primitive adûnaic

-k

suffix. masculine suffix

A (primitive?) masculine suffix used in the formation of (male) mîk “baby” from the root ✶Ad. √MIYI (SD/427). Tolkien stated that that k was one of the “favoured” masculine consonants (SD/427).

[SD/427.04061] Group: Eldamo. Published by

-th

suffix. feminine suffix

A (primitive?) feminine suffix used in the formation of mîth “baby girl” from the root ✶Ad. √MIYI (SD/427). Tolkien stated that that th was one of the “favoured” feminine consonants (SD/427).

[SD/427.0304] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-noina

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -noina.

Elements

WordGlossSource
-inaadjectival suffix-

Element in: EQ. hestanoina, EQ. vestanoina

[QL/040.4301-2; QL/101.1401-2] Group: Eldamo. Published by

an(a)

preposition. to

Also glossed as “towards”, “at”, “by”, “near”, “at hand”.

[SD/290.1110; Ety/NĀ¹.005; SD/290.1310; EtyAC/NĀ¹.003] Group: Eldamo. Published by

sundo

noun. base

Also glossed as “root”, “root-word”.

Element in: MQ. sundóma

[Ety/SUD.004] Group: Eldamo. Published by

ninya

pronoun. my

Variations of the word: inya.

[PE22/123.4614; LR/072.1705] Group: Eldamo. Published by

na

preposition. to

Also glossed as “towards”.

ar

noun. to

Also glossed as “against”, “next”, “on (wall)”.

Inflections

WordFormGlossSource
as-stem-QL/033.0801
asa-prefix-QL/033.0801

[QL/033.0801; QL/033.0802; QL/033.0901] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. to

Also glossed as “against”, “next”, “on (wall)”.

Inflections

WordFormGlossSource
as-stem-QL/033.0801
asa-prefix-QL/033.0801

[QL/033.0801; QL/033.0802; QL/033.0901] Group: Eldamo. Published by

ana-

prefix. to

Also glossed as “towards”.

[Ety/NĀ¹.011] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ya.

Element in: EQ. arinya, EQ. erya

[PE14/082.0306-2; QL/032.1701-2] Group: Eldamo. Published by

-noite

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -noite.

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. hambanoite, EQ. nolmenoite, EQ. qilinoite, EQ. rímenoite, EQ. ulwenoite, EQ. qimenoite

[PE15/69.0301-2; QL/039.3702-2; QL/067.5301-2; QL/077.2501-2; QL/077.4101-2; QL/080.3301-2] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: MQ. arinya, MQ. formenya, MQ. hyarmenya, MQ. númenya, MQ. rómenya

-wa

suffix. adjective suffix

Element in: EQ. alaswa, EQ. aswa, EQ. fandelúva, EQ. haranwa, EQ. helinwa, EQ. mekilwa, EQ. naiqa, EQ. Noldorinwa, EQ. oiswa, EQ. perenwa, EQ. saratwa, EQ. singwa, EQ. sovalwa, EQ. terenwa, EQ. turinwa

-voite

suffix. adjective suffix

Elements

WordGlossSource
-ite(verbal) adjective ending-

Element in: MQ. hanuvoite

-voite

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -voite.

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. aikuvoite, EQ. kuluvoite, EQ. fatsevoite, EQ. anuvoite, EQ. kotsivoite, EQ. larmavoite, EQ. listevoite, EQ. mavoite, EQ. malkuvoite, EQ. rámavoite, EQ. sinqevoite, EQ. turuvoite

[QL/029.5201-2; QL/031.7201-2; QL/048.5301-2; QL/049.1002-2; QL/051.3302-2; QL/055.0302-2; QL/057.5702-2; QL/057.6201-2; QL/062.0901-2; QL/078.7201-2; QL/083.7701-2; QL/096.4401-2] Group: Eldamo. Published by

-se

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -se.

Element in: EQ. ankasse, EQ. eldaqetse, EQ. eldarisse, EQ. simpise

[QL/030.8301-3; QL/035.3901-2; QL/035.3902-2; QL/084.0501-2] Group: Eldamo. Published by

-nta

suffix. to

Also glossed as “at”, “towards; allative suffix”, “towards”, “allative”.
Variations of the word: -tta, -inta, -itta, -ta, -anta, -atta.

Inflections

WordFormGlossSource
-intarplural-PE14/047.1010

[PE14/047.0214; PE14/078.1101; PE14/078.1103; PE14/047.0107; PE14/047.1010; PE14/047.0108; PE14/046.1001; PE14/078.0501; PE14/047.0209; PE14/078.1601; PE14/046.1002; PE14/078.0502] Group: Eldamo. Published by

talma

noun. base

Also glossed as “foundation”, “root”.
Variations of the word: telmanna.

Inflections

WordFormGlossSource
talmannaallativeto base, to foot, to bottomEty/TEL.011

Element in: MQ. Martalmar, MQ. Talmar Ambaren

[Ety/TAL.026; Ety/TEL.011; EtyAC/TEL.008] Group: Eldamo. Published by

Doriathrin

-en

suffix. adjectival suffix

An adjectival suffix appearing as both -en and -in, and in one place as -on: Brithon. The -en form can be easily explained as a derivative of the primitive suffix ᴹ✶-inā, with the [primitive [i] becoming [e] due to Ilkorin a-affection](/w/short [i], [u] became [e], [o] preceding final [a]), the same origin as the Noldorin adjectival suffix -en. The -in variant is more difficult to explain. At least one example lómen had variations with both -en and -in, so perhaps the two forms represented vacillation on the function of Ilkorin a-affection, or an alternate primitive form ᴹ✶-ină where the final ă was lost before a-affection.

Alterately, -in could be a Doriathrin-specific variant, since the forms where it appears are all Doriathrin, while the forms where -en appear are marked Ilkorin, excepting only lómen which was itself revised from lómin.
Variations of the word: -en.

Element in: ILK. losgen, ILK. muilin, ILK. ngorthin, ILK. brithon, ILK. Ermabuin, ILK. lómen, ILK. thúren

[Ety/LAM.020-2] Group: Eldamo. Published by

-os

suffix. abstract ending

Apparently an abstract noun suffix appearing in the words Aros and thalos, perhaps of the same origin as the abstract endings ᴹQ. -sse and N. -as, though Helge Fauskanger suggested instead that it is related to the locative suffix ᴹQ. -sse (AL-Ilkorin/thalos).
Variations of the word: -os.

Element in: ILK. Aros, ILK. thalos

[Ety/STAL.011-2; Ety/YAR.022-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

-inā

suffix. adjective suffix

Variations of the word: ina.

[Ety/LEP.119] Group: Eldamo. Published by

nā¹/ana

root. to

Also glossed as “towards”.
Variations of the word: NĀ¹, ANA¹.

Inflections

WordFormGlossSource
ANinversion-Ety/YAB.013
ANAinversion-Ety/ANA¹.003; Ety/AR¹.025; Ety/NĀ¹.001; Ety/RIG.024

[Ety/YAB.013; Ety/ANA¹.001; Ety/AR¹.025; Ety/NĀ¹.003; Ety/RIG.024; EtyAC/YAB.019; Ety/ANA¹.003; Ety/NĀ¹.001; Ety/ANA¹.003|Ety/AR¹.025|Ety/NĀ¹.001|Ety/RIG.024] Group: Eldamo. Published by

stud

root. base

Also glossed as “ground”.
Variations of the word: STUD.

[EtyAC/SUD.019; Ety/SUD.001] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-(r)in

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -rin, -in, -drin.

Element in: G. Egladrin, G. fedhin

[GL/34.7101-2; GL/27.3001-2; GL/38.4401-2; GL/38.5401-2; GL/33.4201-2; GL/39.4301-2; GL/33.3101-2; GL/30.7601-2; GL/28.1401-2; GL/27.7301-2; GL/40.1501-2; GL/42.8701-2; GL/37.3001-2; GL/20.6501-2; GL/20.7601-2; GL/22.8101-2; GL/22.7201-2; GL/20.9001-2; GL/47.7803-2; GL/25.7701-2; GL/22.3901-2; GL/40.7001-2; GL/38.2701-2; GL/48.4101-2; GL/39.0601-2; GL/39.5301-2; GL/39.5601-2; GL/39.6101-2; GL/47.2701-2; GL/37.6601-2; GL/39.7701-2; GL/44.8701-2; GL/40.3101-2; GL/39.4302-2; GL/19.5701-2; GL/34.3701-2; GL/36.1101-2; GL/19.6001-2; GL/21.5001-2; GL/23.2801-2; GL/24.7101-2; GL/25.8101-2; GL/25.8601-2; GL/26.2101-2; GL/26.3702-2; GL/37.3101-2; GL/26.4901-2; GL/32.4301-2; GL/32.7601-2; GL/33.0101-2; GL/33.3201-2; GL/48.9001-2; GL/34.7201-2; GL/35.6101-2; GL/35.8601-2; GL/32.1301-2; QL/037.7902-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)iol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iol, -riol.

Element in: G. clochiol, G. egriol

[GL/24.4601-2; GL/45.6201-2; GL/45.2101-2; GL/44.6301-2; GL/40.7702-2; GL/40.1401-2; GL/39.4701-2; GL/45.8501-2; GL/49.3401-2; GL/30.7301-2; GL/30.1301-2; GL/29.5901-2; GL/25.8201-2; GL/24.6701-2; GL/32.7701-2; GL/29.8801-2; GL/42.1901-2; GL/24.7201-2; GL/32.9101-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)ol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ol, -rol.

Element in: G. ausirol, G. bridol, G. gothriol

[GL/17.5301-2; GL/47.5301-2; GL/47.2101-2; GL/46.2101-2; GL/43.3901-2; GL/42.8601-2; GL/42.1001-2; GL/38.9001-2; GL/47.5801-2; GL/27.5802-2; GL/24.7501-2; GL/24.2701-2; GL/24.1901-2; GL/23.6401-2; GL/22.0501-2; GL/27.5801-2; GL/25.3301-2; GL/17.6301-2; GL/48.5901-3] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: G. cingra

[GL/18.7301-2; GL/23.5901-2; GL/26.1301-2; GL/32.0901-2; GL/35.8301-2; GL/47.1301-2; GL/47.4101-2; GL/47.6101-2; GL/48.0401-2; LT1A/Vána.055-2] Group: Eldamo. Published by

-thol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -thol.

Element in: G. cômathol

[GL/26.7001-2] Group: Eldamo. Published by

-wed

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -wed, -web, -nwed.

Element in: G. caithonwed, G. calwed, G. celchwed, G. clogwed, G. codwed, G. dairwed, G. deldrinwed, G. drogwed, G. egwed, G. erwed, G. faronwed, G. fathwed, G. fedhwed, G. galwed, G. gonwed, G. gwavwed, G. gwegwed, G. gwinwed, G. hilwed

[GL/42.5001-2; GL/40.7301-2; GL/34.0201-2; GL/24.8801-2; GL/49.1901-2; GL/45.8701-2; GL/44.8101-2; GL/43.7201-2; GL/41.4801-2; GL/34.3601-2; GL/34.1601-2; GL/33.0801-2; GL/31.0401-2; GL/30.0901-2; GL/29.6001-2; GL/26.4801-2; GL/26.3502-2; GL/25.7801-2; GL/25.1301-2; PE13/113.3501-2; PE13/114.4601-2] Group: Eldamo. Published by

to

proper name. To

Variations of the word: To.

[PE15/07.1301] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

-ui

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ui.

Element in: EN. inathui

[PE13/148.1701-1] Group: Eldamo. Published by

ô

preposition. to

Also glossed as “on”.

[PE13/151.5301] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

apa

preposition. to

Also glossed as “on”.

[PE13/151.5304] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.