Quenya 

úpa-

verb. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
ūpa-nye1st-sg-✧ PE17/126
ūpa-nēnpast 1st-sg-✧ PE17/126
ūpa-nēspast 3rd-sg-✧ PE17/126
ūpa-sse3rd-sg-✧ PE17/126

arra

adjective. [unglossed]

Derivations

  • SRAG “awkward, awry; hard, (very) difficult” ✧ PE17/172

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
SRA-G > asra > arra[asra] > [azra] > [arra]✧ PE17/172

naue

?. [unglossed]

Variations

  • nawe ✧ PE19/094 (nawe)

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ndagwē > ndau̯we > nau̯we > naue[ndagwē] > [ndaɣwē] > [ndauwē] > [nauwē] > [naue]✧ PE19/094

sal-

verb. [unglossed]

Derivations

  • SAL “[unglossed], *harp(ing), lyre” ✧ PE22/133

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
SAL > asálie[asālie]✧ PE22/133

Inflections

WordFormGlossSource
asálieperfect-✧ PE22/133

éna

?. [unglossed]

Derivations

  • eñna ✧ PE19/097
    • “be, exist”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
eñna > enna > éna[eŋna] > [enna]✧ PE19/097

amya-

verb. [unglossed]

Variations

  • amya ✧ PE17/157 (amya)

Derivations

  • AM “go up, go up, [ᴹ√] up” ✧ PE17/157

Elements

WordGloss
-ya“verbal suffix”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
AM > amya[amja-]✧ PE17/157

Inflections

WordFormGlossSource
-amanyepast-✧ PE17/157

cairë

?. [unglossed]

Variations

  • caire ✧ PE17/101

Derivations

  • KAY “lie, lie, [ᴹ√] lie down; [ᴱ√] rest, dwell” ✧ PE17/101

Cognates

  • S. caer “*flat isle on a river, [N.] flat isle on a river” ✧ PE17/101

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KAYA > caire[kaire]✧ PE17/101

ceura

noun. [unglossed]

cúma

noun. [unglossed]

Derivations

  • kūma ✧ PE17/122
    • KU(H) “bow, [ᴱ√] bend”

Cognates

  • S. “bow, bow; [N.] arch, crescent; [G.] waxing or waning moon” ✧ PE17/122

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
kūma > cúma[kūma]✧ PE17/122

felca

adjective. [unglossed]

Derivations

  • PHELEGexcavation, excavation; [ᴹ√] cave” ✧ PE17/118

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
PHELEK > felca[pʰelka] > [ɸelka] > [felka]✧ PE17/118

finca

noun. [unglossed]

Variations

  • finca ✧ PE17/017

Derivations

  • phinik ✧ PE17/017
    • SPIN(ID) “fine thread, filament; hair” ✧ PE17/017

Cognates

  • S. fing “lock of hair” ✧ PE17/017

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
finik/fink > finca[pʰinika] > [pʰinka] > [pʰiŋka] > [ɸiŋka] > [fiŋka]✧ PE17/017

hindo

noun. [unglossed]

Derivations

  • KHIN “child” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KHIN > hindo[kʰindo] > [xindo] > [hindo]✧ PE17/157

hindë

noun. [unglossed]

Variations

  • hinde ✧ PE17/157 (hinde)

Derivations

  • KHIN “child” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KHIN > hinde[kʰinde] > [xinde] > [hinde]✧ PE17/157

holdë

noun. [unglossed]

Variations

  • holde ✧ PE17/098

Derivations

  • SKOL “shut, close” ✧ PE17/098

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KHOL > holde[kʰolde] > [xolde] > [holde]✧ PE17/098

háro

?. [unglossed]

Variations

  • hāro ✧ PE22/148

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
khādo > hāzo > hāro[kʰādo] > [xādo] > [xāðo] > [hāðo] > [hāro]✧ PE22/148

malsa

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
maslā > malsa[maslā] > [malsā] > [malsa]✧ PE19/101

ratta

noun. track

Derivations

  • ratta “a track” ✧ NM/363
    • RAT “to find a way” ✧ NM/363

Cognates

  • T. ratta “a track” ✧ NM/363

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ratta > ratta[ratta]✧ NM/363

sóla

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
soglā > sóla[sogrā] > [soɣlā] > [sōlā] > [sōla]✧ PE19/095

thar-

verb. [unglossed]

Variations

  • thar ✧ PE22/133

Derivations

  • STAR “*stiff, [ᴹ√] stiff” ✧ PE22/133

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
STAR > thar[star-] > [θar-]✧ PE22/133

Inflections

WordFormGlossSource
athárieperfect-✧ PE22/133

tomba

noun. [unglossed]

Derivations

  • TOM “of resonant sounds” ✧ PE17/138

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
TOM > tomba[tomba]✧ PE17/138

tompë

noun. [unglossed]

Variations

  • tompe ✧ PE17/138

Derivations

  • TOM “of resonant sounds” ✧ PE17/138

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
TOM > tompe[tompe]✧ PE17/138

conta-

verb. [unglossed]

Variations

  • conta ✧ PE17/157 (conta)

Derivations

  • KOM “gather, collect” ✧ PE17/157

Elements

WordGloss
-ta“causative verb suffix”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KOM > conta[komta-] > [konta-]✧ PE17/157

Inflections

WordFormGlossSource
-contanepast-✧ PE17/157

hendas

?. [unglossed]

Element in

  • Q. calma hendas “*light in the eyes” ✧ PMCH/02; TMME/192
Quenya [PMCH/02; TMME/192] Group: Eldamo. Published by

maitya

?. [unglossed]

Variations

  • mahtya ✧ PE19/084 (mahtya)

melya-

verb. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
melyaaorist-✧ PE17/077
melyeapresent-✧ PE17/077
melenyepast-✧ PE17/077
emēlieperfect-✧ PE17/077
meluvafuture-✧ PE17/077

þúna

?. [unglossed]

Variations

  • thúna ✧ PE19/086 (thúna)

Derivations

  • stuknā ✧ PE19/086
    • STUK “[unglossed]” ✧ PE19/086

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
stuknā > thúna[stuknā] > [stugnā] > [θugnā] > [θuŋnā] > [θūnā] > [θūna] > [sūna]✧ PE19/086

um(ba)-

prefix. [unglossed]

Variations

  • um(ba) ✧ PE17/172 (um(ba))

Derivations

  • UMU “not, expressing privation, not, expressing privation; [ᴹ√] negative stems” ✧ PE17/172
    • Ū “denial of fact, privation, negative element, denial of fact, privation, negative element, [ᴱ√] not”

Element in

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
UMU > um(ba)[umba-]✧ PE17/172

felehta-

verb. [unglossed], *to excavate, tunnel, mine

Variations

  • felehta ✧ PE17/118

Derivations

  • PHELEGexcavation, excavation; [ᴹ√] cave” ✧ PE17/118

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
PHELEK > felehta[pʰelektā] > [ɸelektā] > [ɸelextā] > [ɸelextā] > [felextā]✧ PE17/118

lingi-

verb. [unglossed]

sélo

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
steglō > thélo > þélo > sélo[steglō] > [θeglō] > [θeɣlō] > [θēlō] > [θēlo] > [sēlo]✧ PE19/095

umbacarin

noun. [unglossed]

Sindarin 

pad

track

_ n. _track, road (only of 'roads' or tracks unpaved in open country).

Sindarin [(PE17 Sindarin Corpus) PE17:34] < _pat_-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

pâd

noun. a step (action); track, road; ford, a step (action); track, road; ford; [N.] way

Variations

  • pad ✧ PE17/034

Derivations

  • pat(a) “track, road, way; ford” ✧ PE17/034; PE17/034
    • PAT “*step, walk”

Element in

  • S. Tharbad “Crossway, Crossing” ✧ PE17/034

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
pat- > pad[pata] > [pat] > [pad] > [pād]✧ PE17/034
pata- > pâd[pata] > [pat] > [pad] > [pād]✧ PE17/034
Sindarin [PE17/034] Group: Eldamo. Published by

madu

?. [unglossed]

maud

?. [unglossed]

Variations

  • madu ✧ PE17/148

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
matwā > madw̯ > maud[matwā] > [matwa] > [matw] > [maut] > [maud]✧ PE17/148
matwā > madw̯ > madu[matwā] > [matwa] > [matw] > [madw] > [madu]✧ PE17/148
Sindarin [PE17/148] Group: Eldamo. Published by

cidinn

?. [unglossed]

Derivations

  • KIT “*small” ✧ PE17/157

Cognates

  • Q. cinta “small” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KIT > cidinn[kitinne] > [kitinn] > [kidinn]✧ PE17/157
Sindarin [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

cinnog

?. [unglossed]

Derivations

  • KIT “*small” ✧ PE17/157

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
KIT > cinnog[kintok] > [kintʰok] > [kinθok] > [kinθog] > [kinnog]✧ PE17/157
Sindarin [PE17/157] Group: Eldamo. Published by

râd

track

1) (path) râd, construct rad, pl. raid (idh raidh), 2) *ruin (slot, spoor, footprint), pl. rŷn (idh rŷn). Suggested Sindarin form of ”Noldorin” ”rhoein” = rhöin, LR:364 s.v. __. Note: a homophone means ”blazing fire, red flame” and also ”fiery red, burning” as an adj.

Adûnaic

asdi

?. [unglossed]

A word Tolkien used to illustrate Adûnaic pronunciation (pronounced [azdi]) without giving its meaning (SD/421).

Variations

  • Asdi ✧ SD/421

Derivations

  • √Ad. ASAD “?” ✧ SD/421

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
√Ad. ASAD > Asdi[asdi]✧ SD/421

sapda

?. [unglossed]

A word Tolkien used to illustrate Adûnaic pronunciation without giving its meaning (SD/421).

Variations

  • Sapda ✧ SD/421

Derivations

  • √Ad. SAPAD “?” ✧ SD/421

Primitive elvish

sal

root. [unglossed], *harp(ing), lyre

The unglossed root ᴱ√SALA appeared in the Qenya Lexicon of the 1910s with derivatives like ᴱQ. salma “lyre, small harp” and ᴱQ. salumbe “harping, music” (QL/81). The root √SAL appeared again Common Eldarin: Verb Structure from the early 1950s to illustrate the reformed perfect form of its verb Q. asálie (PE22/132), but since these later forms are unglossed it is unclear whether they have the same meaning (“*harp(ing)”) as the earlier version of the root.

Derivatives

  • Q. sal- “[unglossed]” ✧ PE22/133
Primitive elvish [PE22/133] Group: Eldamo. Published by

phut

root. [unglossed]

An unglossed root appearing in the second version of Tengwesta Qenderinwa (TQ2) as an etymological variation of √PUT (PE18/90).

Primitive elvish [PE18/090] Group: Eldamo. Published by

lemek

root. [unglossed]

An unglossed root in the Outline of Phonology from the early 1950s illustrating certain phonetic combinations (PE19/98), and therefore possibly not a “real” root.

Primitive elvish [PE19/098] Group: Eldamo. Published by

stuk

root. [unglossed]

An unglossed root in a rejected section of the Outline of Phonology (OP2) from the early 1950s, serving to illustration certain phonetic developments: ✶stuknā > Q. thúna (PE19/86).

Derivatives

Primitive elvish [PE19/086] Group: Eldamo. Published by

tig

root. [unglossed]

A root appearing in Late Notes on Verbs (LVS) from 1969 as the basis for the verb Q. tinga- “go (for a long while)” (PE22/157). The etymology was marked with an “X” and so was probably a transient idea (PE22/157 note #70).

Derivatives

  • Q. tinga- “to go (for a long while)” ✧ PE22/157
Primitive elvish [PE22/157] Group: Eldamo. Published by

graw Reconstructed

root. [unglossed], [ᴹ√] dark, swart

This root appeared as a primitive form grawa serving as the basis of the word Q. roa “bear” >> “dog” in notes on monosyllabic roots from 1968 (VT47/35); a Sindarin derivative S. graw “bear” appeared in other notes written around the same time (VT47/12). Patrick Wynne suggested that in the sense “bear” grawa might be connected to the root ᴹ√GRAWA “dark, swart” from The Etymologies of the 1930s (EtyAC/GRAWA).

Variations

  • grāw(ɜ) ✧ VT47/35 (grāw(ɜ))

Derivatives

  • grawa “dog” ✧ VT47/35
    • Q. roa “dog” ✧ VT47/35
  • grā “dog, bear” ✧ VT47/35
    • S. graw “bear” ✧ VT47/12
Primitive elvish [VT47/35] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 

bâd

noun. beaten track, pathway

Noldorin [Ety/351] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

nithrad

?. [unglossed]

Element in

mauth

?. [unglossed]

Noldorin [PE22/034] Group: Eldamo. Published by

menwed

?. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
venwedsoft-mutation-✧ RS/451

diragas

?. [unglossed]

Variations

  • diragath ✧ RS/451

Element in

porennin

?. [unglossed]

Variations

  • porannin ✧ RS/451

Element in

borth

?. [unglossed]

Variations

  • Borth ✧ Ety/BOR

Derivations

  • ᴹ√BOR(ON) “endure” ✧ Ety/BOR

Element in

  • N. Borthandos “*Steadfast-intelligence” ✧ Ety/BOR

clei

?. [unglossed]

Noldorin [PE22/034] Group: Eldamo. Published by

coen

?. [unglossed]

Noldorin [PE22/034] Group: Eldamo. Published by

nith

?. [unglossed]

Variations

  • nĭth ✧ PE22/037

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
On. nitse > nĭth[nitse] > [niθθe] > [niθθ] > [niθ]✧ PE22/037
Noldorin [PE22/037] Group: Eldamo. Published by

níth

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
On. nikthe > níth[niktʰe] > [nixθe] > [nīθe] > [nīθ]✧ PE22/037
Noldorin [PE22/037] Group: Eldamo. Published by

telwen

?. [unglossed]

Element in


Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Ancient quenya

caia-

verb. [unglossed]

Derivations

  • KAY “lie, lie, [ᴹ√] lie down; [ᴱ√] rest, dwell”

Inflections

WordFormGlossSource
caiaaorist-✧ PE22/159
ceapresent-✧ PE22/159
cáyapresent-✧ PE22/159
cayuvafuture-✧ PE22/159
acáyeperfect-✧ PE22/159
Ancient quenya [PE22/159] Group: Eldamo. Published by

Qenya 

a

preposition. [unglossed]

Variations

  • a ✧ PE21/03

kanda

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ✶kandā “bold” ✧ PE19/060; PE19/060
    • ᴹ√KAN “dare” ✧ Ety/KAN

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶kándāvā̀ > kandava[kandāwā] > [kandawā] > [kandawa] > [kandava]✧ PE19/060
ᴹ✶kandālī́nen > kandalīnen[kandālīnen] > [kandalīnen]✧ PE19/060

Inflections

WordFormGlossSource
kandavapossessive-✧ PE19/060
kandalīnenpartitive-plural instrumental-✧ PE19/060

maldo

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
maldundonsimilative-✧ PE21/11

rampa

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√RAP “climb (as a tree by clinging[?])” ✧ PE22/127

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√RAP² > rampa[rampa]✧ PE22/127

timpana

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
timpanámeninstrumental-✧ PE21/43

amaldume

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
amaldumelintanallative plural-✧ PE21/07
amaldum(el)inwapossessive plural-✧ PE21/07

nandakka-

verb. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√(N)DAK “slay” ✧ PE22/112

Elements

WordGloss
nak-“to kill, slay; to hate”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√NDAK- > nandakka-[ndandakka-] > [nandakka-]✧ PE22/112

assa

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assantnominative dual-✧ VT36/08
assataccusative dual-✧ VT36/08
assaugenitive dual-✧ VT36/08
†assugenitive dual-✧ VT36/08
assordative dual-✧ VT36/08
assurdative dual-✧ VT36/08
assaimetinstrumental dual-✧ VT36/08
assahtopartitive dual-✧ VT36/08
assantaallative dual-✧ VT36/08
[assant]asallative dual-✧ VT36/08
assanye(t)locative dual-✧ VT36/08
assalloablative dual-✧ VT36/08
[assall]utablative dual-✧ VT36/08
assandossimilative dual-✧ VT36/08
assapossessive dual-✧ VT36/08
assavapossessive dual-✧ VT36/08

asse

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assintnominative dual-✧ VT36/08
assitaccusative dual-✧ VT36/08
assigenitive dual-✧ VT36/08
†assiogenitive dual-✧ VT36/08
assirdative dual-✧ VT36/08
assímetinstrumental dual-✧ VT36/08
assihtopartitive dual-✧ VT36/08
assintaallative dual-✧ VT36/08
[assint]asallative dual-✧ VT36/08
assinye(t)locative dual-✧ VT36/08
assilloablative dual-✧ VT36/08
[assill]utablative dual-✧ VT36/08
assindossimilative dual-✧ VT36/08
assiapossessive dual-✧ VT36/08
assivapossessive dual-✧ VT36/08

asso

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
assuntnominative dual-✧ VT36/08
assutaccusative dual-✧ VT36/08
assugenitive dual-✧ VT36/08
assurdative dual-✧ VT36/08
assuimetinstrumental dual-✧ VT36/08
assuhtopartitive dual-✧ VT36/08
assuntaallative dual-✧ VT36/08
[assunt]asallative dual-✧ VT36/08
assunye(t)locative dual-✧ VT36/08
assulloablative dual-✧ VT36/08
[assull]utablative dual-✧ VT36/08
assundossimilative dual-✧ VT36/08
assuvapossessive dual-✧ VT36/08

éma

?. [unglossed]

alama

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
alamalintanallative plural-✧ PE21/08

engwa

?. [unglossed]

Variations

  • eñgwa ✧ PE19/047
  • ḗma ✧ PE19/047

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶eñ-ma > eñwa > eñgwa[eŋma] > [eŋgwā]✧ PE19/047

olta-

verb. [unglossed]

Variations

  • olta ✧ PE19/058

Derivations

  • ᴹ✶auluta- “[unglossed]” ✧ PE19/058

sahte

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
saksinnominative plural-✧ PE21/07

sarya

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
saryannominative-✧ VT28/08
saryarnominative plural-✧ VT28/08
sareaccusative-✧ VT28/08
sariaccusative plural-✧ VT28/08
saryogenitive-✧ VT28/08
saryarogenitive plural-✧ VT28/08
saryasdative-✧ VT28/08
saryaininstrumental-✧ VT28/08

séra

?. [unglossed]

Variations

  • thḗra ✧ PE19/046

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶stegrā > thḗra[stegrā] > [θegrā] > [θeɣrā] > [θērā] > [θēra] > [sēra]✧ PE19/046

sóla

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶soglā > sóla[sogrā] > [soɣlā] > [sōlā] > [sōla]✧ PE19/046

tante

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
tansinnominative plural-✧ PE21/07

teuka

?. [unglossed]

thar-

verb. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√STAR “stiff” ✧ PE22/112

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√STAR > thare[star-] > [θar-]✧ PE22/112

Inflections

WordFormGlossSource
thareaorist-✧ PE22/112
†astárieperfect-✧ PE22/112

toina

adjective. [unglossed]

hyelma

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√KHYEL(ES) “glass” ✧ Ety/KHYEL(ES)

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√KHYEL(ES) > hyelma[kʰjelma] > [xjelma] > [j̊elma]✧ Ety/KHYEL(ES)
Qenya [EtyAC/KHYEL(ES)] Group: Eldamo. Published by

kaltua

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ✶kaltwa “[unglossed]” ✧ PE19/048

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶kalt-wa > kaltua[kaltwa] > [kaltua]✧ PE19/048

laqe[t]-

verb. [unglossed]

Variations

  • laqe[t] ✧ EtyAC/LA (laqe[t])

Elements

WordGloss
“no, not”
qet-“to say”

mahtya

?. [unglossed]

Variations

  • maitya ✧ PE19/042 (maitya)
  • maštša ✧ PE19/042 (Lin. maštša)
Qenya [PE19/042; PE22/014; PE22/020] Group: Eldamo. Published by

ereáma

?. [unglossed]

Variations

  • ĕrĕāma ✧ PE22/018

lau(w)e

?. [unglossed]

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶dagwe > lau(w)e[dagwe] > [lagwe] > [laɣwe] > [lauwe] > [laue]✧ PE19/046

mai(y)a

noun. [unglossed]

Variations

  • maia ✧ PE19/062
  • maiya ✧ PE19/062

Derivations

  • ᴹ✶magyā ✧ PE19/046; PE19/062
    • ᴹ√MAG “use, handle”

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶magyā > mai(y)a[magjā] > [maɣjā] > [maijā] > [maija] > [maia]✧ PE19/046
ᴹ✶māya > mā̆iya > maia[māja] > [maija] > [maia]✧ PE19/062
Qenya [PE19/046; PE19/062] Group: Eldamo. Published by

toróma

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ✶torōmā “[unglossed]” ✧ PE19/059; PE19/059

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ✶torṓmā > toróma[torōmā] > [torōma]✧ PE19/059
ᴹ✶torṓmànna > torō̆mánna > torománna[torōmanna] > [toromanna]✧ PE19/059

Inflections

WordFormGlossSource
torománnaallative-✧ PE19/059

varinye

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
varinyeliaccusative plural-✧ PE21/07
varinyaineninstrumental plural-✧ PE21/07
varinyentanallative plural-✧ PE21/07
†varinyelintanallative plural-✧ PE21/07

tatalta-

verb. [unglossed]

Variations

  • tatalta ✧ PE22/115 (tatalta)

Elements

WordGloss
talta-“to slip (down), fall, slide down, slope”

anaristya

noun. [unglossed]

Elements

WordGloss
Anar“Sun”
istya“knowledge”

ente

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
ensinominative-✧ VT36/08
enteaccusative-✧ VT36/08
entengenitive-✧ VT36/08
ensirdative-✧ VT36/08
entininstrumental-✧ VT36/08
entíneninstrumental-✧ VT36/08
entíkopartitive-✧ VT36/08
ententaallative-✧ VT36/08
entesselocative-✧ VT36/08
[ent]ess-case-✧ VT36/08
ensinyelocative-✧ VT36/08
entelloablative-✧ VT36/08
ensilablative-✧ VT36/08
ensindonsimilative-✧ VT36/08
ensihtapartitive-✧ VT36/08
ensiapossessive-✧ VT36/08
enyapossessive-✧ VT36/08

ento

pronoun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
entunominative-✧ VT36/08
entoaccusative-✧ VT36/08
entongenitive-✧ VT36/08
enturdative-✧ VT36/08
entoininstrumental-✧ VT36/08
entoineninstrumental-✧ VT36/08
entoikopartitive-✧ VT36/08
entontaallative-✧ VT36/08
entosselocative-✧ VT36/08
[ent]oss-case-✧ VT36/08
entunyelocative-✧ VT36/08
entolloablative-✧ VT36/08
entulablative-✧ VT36/08
entundonsimilative-✧ VT36/08
entuhtapartitive-✧ VT36/08
entuvapossessive-✧ VT36/08
enwapossessive-✧ VT36/08

es

[unglossed]

nerno

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴹ√(N)DER “adult male, man; bridegroom”

niule

?. [unglossed]

sisíria-

verb. [unglossed]

Variations

  • sisíria ✧ PE22/115 (sisíria)

Elements

WordGloss
sirya-“to flow [smoothly]”

tyue

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
†tyuinnominative plural-✧ PE21/06
tyuelinnominative plural-✧ PE21/06
tyuiogenitive-✧ PE21/07
tyuevapossessive-✧ PE21/07
Qenya [PE21/06; PE21/07] Group: Eldamo. Published by

yelme

noun. [unglossed]

Variations

  • yelme ✧ Ety/YEL (yelme)

Derivations

  • ᴹ√YEL “friend” ✧ Ety/YEL

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴹ√YEL > yelme[jelme]✧ Ety/YEL

Middle Primitive Elvish

pad

root. *enclosure

An unglossed root in The Etymologies of the 1930s with derivatives like ᴹQ. panda “enclosure” and N. pann “courtyard” (Ety/PAD), so perhaps meaning “*enclosure”.

Derivatives

  • ᴹQ. panda “enclosure” ✧ Ety/PAD
  • N. pann “courtyard” ✧ Ety/PAD
Middle Primitive Elvish [Ety/PAD] Group: Eldamo. Published by

phan

root. [unglossed]

A deleted root in The Etymologies of the 1930s with no glosses or derivatives and no clear function (EtyAC/PHAN).

Middle Primitive Elvish [EtyAC/PHAN] Group: Eldamo. Published by

bay

root. [unglossed]

Variations

  • BAYA ✧ EtyAC/WAY (BAYA)
Middle Primitive Elvish [EtyAC/WAY] Group: Eldamo. Published by

stā

root. [unglossed]

A deleted root reference in The Etymologies apparently serving as the basis for the verbal action suffix ᴹ✶-stā “-ing” in ᴹ✶khau̯-stā “rest-ing” (Ety/KHAW; EtyAC/KHAW). See the entry on ✶-stā for further discussion.

Derivatives

  • ᴹ✶-stā “-ing” ✧ EtyAC/KHAW
Middle Primitive Elvish [EtyAC/KHAW] Group: Eldamo. Published by

kōmā

noun. [unglossed]

Variations

  • kṓmā ✧ PE19/059

Derivatives

  • ᴹQ. kóma “*ball” ✧ PE19/059; PE19/059

Inflections

WordFormGlossSource
kṓmallṑablative-✧ PE19/059
Middle Primitive Elvish [PE19/059] Group: Eldamo. Published by

khlip

root. [unglossed]

An unglossed root in a rejected paragraph from the Quenya Verbal System of the 1940s (PE22/112 note #78).

Middle Primitive Elvish [PE22/113] Group: Eldamo. Published by

maiga

root. [unglossed]

An unglossed root appearing in the first version of Tengwesta Qenderinwa from the 1930s (TQ1) to illustrate certain patterns of root formation (PE18/66). It may have serving as the basis for ᴹQ. Maia, though this word was given different derivations later.

Variations

  • maiga ✧ PE18/066
Middle Primitive Elvish [PE18/066] Group: Eldamo. Published by

kaltwa

?. [unglossed]

Variations

  • kalt-wa ✧ PE19/048

Derivatives

  • ᴹQ. kaltua “[unglossed]” ✧ PE19/048
Middle Primitive Elvish [PE19/048] Group: Eldamo. Published by

torōmā

noun. [unglossed]

Variations

  • torṓmā ✧ PE19/059

Derivatives

  • ᴹQ. toróma “[unglossed]” ✧ PE19/059; PE19/059

Inflections

WordFormGlossSource
torṓmànnaallative-✧ PE19/059
Middle Primitive Elvish [PE19/059] Group: Eldamo. Published by

auluta-

verb. [unglossed]

Variations

  • áuluta- ✧ PE19/058

Derivatives

  • ᴹQ. olta- “[unglossed]” ✧ PE19/058
Middle Primitive Elvish [PE19/058] Group: Eldamo. Published by

iw

root. [unglossed], [ᴱ√] *fish

Middle Primitive Elvish [EtyAC/IW] Group: Eldamo. Published by

skil

root. [unglossed]

A root mentioned in passing in as a variant of ᴹ√KIL “divide” in The Etymologies of the 1930s, but it had no derivatives and appeared nowhere else (Ety/KIL).

Middle Primitive Elvish [Ety/KIL] Group: Eldamo. Published by

stin

root. [unglossed]

Middle Primitive Elvish [EtyAC/STIN] Group: Eldamo. Published by

uruk

root. [unglossed]

A root in The Etymologies of the 1930s with no glosses or derivatives and no clear function (EtyAC/URUK).

Middle Primitive Elvish [EtyAC/URUK] Group: Eldamo. Published by

us

root. [unglossed]

A root in The Etymologies of the 1930s with no glosses or derivatives and no clear function (EtyAC/US).

Middle Primitive Elvish [EtyAC/US] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

pad

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√PATA “*rap, tap” ✧ GL/63

praust

noun. [unglossed]

prog

noun. [unglossed]

rab-

verb. [unglossed]

sind

noun. [unglossed]

brid-

verb. [unglossed]

Derivations

Element in

  • G. bridol “changing, varying, variable”

dôn

?. [unglossed]

Derivations

gatha

?. [unglossed]

@@@ form does not appear elsewhere and similar forms are not relevant

thail

noun. [unglossed]

Cognates

  • Eq. saile “[unglossed]” ✧ GL/72

ulthanc

noun. [unglossed]

clidhron

noun. [unglossed]

Derivations

Cognates

  • Eq. qilde “quiet, rest, hush” ✧ GL/23

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√qḷd > clidhron[kwḷðron] > [kḷðron] > [kliðron]✧ GL/23

beb

adverb. [unglossed]

Element in

climbol

noun. [unglossed]

Variations

  • Climbol ✧ PE13/104

Derivations

  • ᴱ√TELE “cover in”

Element in

Gnomish [PE13/104] Group: Eldamo. Published by

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
fiogenitive-✧ GG/14
fîngenitive-✧ GG/14
fîrdative-✧ GG/14
fithplural-✧ GG/14
fithongenitive plural-✧ GG/14
fithirdative plural-✧ GG/14
fîlimclass-plural-✧ GG/14

rog

noun. [unglossed]

noun. [unglossed]

Variations

  • ✧ GG/14 ()

Inflections

WordFormGlossSource
-rothplural-✧ GG/14
-ruthplural-✧ GG/14
-rôngenitive-✧ GG/14
-ruthongenitive plural-✧ GG/14
-rôrdative-✧ GG/14
-ruthirdative plural-✧ GG/14

sinthi

pronoun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SI(N) “this here by me” ✧ GL/68

thel

noun. [unglossed]

thelg

noun. [unglossed]

thil

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SILI “*gleam”

thion

noun. [unglossed]

thrim

?. [unglossed]

thû-

verb. [unglossed]

trum

?. [unglossed]

tûn

noun. [unglossed]

umeg

?. [unglossed]

’ôs

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√OSO “*enclosure” ✧ QL/041

Early Noldorin

pap-

verb. [unglossed]

Variations

  • pap ✧ PE13/132

Derivations

  • ᴱ√QAPA “chaffer”

Cognates

  • Eq. qapa- “to chaffer, bargain, swap, barter” ✧ PE13/132

Element in

  • En. gobab- “to shake” ✧ PE13/132

Inflections

WordFormGlossSource
babsoft-mutation-✧ PE13/132
Early Noldorin [PE13/132] Group: Eldamo. Published by

caiad

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

thrand

?. [unglossed]

Variations

  • thrann ✧ PE13/154
Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

ai-

prefix. [unglossed]

blaithrod

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

cai

?. [unglossed]

Element in

  • En. caiad “[unglossed]” ✧ PE13/140
  • En. ciann “[unglossed]” ✧ PE13/140
Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

farn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

harn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/147] Group: Eldamo. Published by

laus

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ✶lopse “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Noldorin [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

glaithfedhui

?. [unglossed]

Elements

WordGloss
glaith“[unglossed]”
fedhui“[unglossed]”
Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

ciann

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

delin

?. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/142] Group: Eldamo. Published by

flair

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

geryd

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

raith

noun. [unglossed], [G.] extent, reach; region, sphere, district, scope

Early Noldorin [PE13/152] Group: Eldamo. Published by

scarn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/153] Group: Eldamo. Published by

tharn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

bhraig

?. [unglossed]

Variations

  • bhreigros ✧ PE13/139
  • bhregint ✧ PE13/139
Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

braith

?. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

fedhui

adjective. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√FEDE “*law, bond”

Element in

Early Noldorin [PE13/142; PE13/143] Group: Eldamo. Published by

flaith

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

fraith

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

glaith

?. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

luaith

?. [unglossed]

pethil

noun. [unglossed]

Variations

  • Pethil ✧ PE13/152

Element in

Early Noldorin [PE13/152] Group: Eldamo. Published by

thrann

?. [unglossed]

lhuaith

?. [unglossed]

Variations

  • luaith ✧ PE15/62
Early Noldorin [PE13/149; PE15/62] Group: Eldamo. Published by

bailchir

noun. [unglossed]

Element in

Early Noldorin [PE13/128] Group: Eldamo. Published by

bhregint

?. [unglossed]

bhreigros

?. [unglossed]

braithgair

noun. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/139] Group: Eldamo. Published by

celin

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/140] Group: Eldamo. Published by

ei-

prefix. [unglossed]

Variations

  • ai- ✧ PE13/161
Early Noldorin [PE13/161] Group: Eldamo. Published by

floth

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/143] Group: Eldamo. Published by

glewin

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

glich

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/144] Group: Eldamo. Published by

?. [unglossed]

Variations

  • ✧ PE13/145
Early Noldorin [PE13/145] Group: Eldamo. Published by

adjective. [unglossed]

Variations

  • ✧ PE13/125

Inflections

WordFormGlossSource
hintsuperlative-✧ PE13/125
Early Noldorin [PE13/125] Group: Eldamo. Published by

isteth

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/148] Group: Eldamo. Published by

leus

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ✶lepse “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Noldorin [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

lhû

noun. [unglossed]

Variations

  • lhú ✧ PE13/149
Early Noldorin [PE13/149] Group: Eldamo. Published by

nelyn

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/150] Group: Eldamo. Published by

stroth

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/153] Group: Eldamo. Published by

thesg

?. [unglossed]

Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

?. [unglossed]

Variations

  • ✧ PE13/154
Early Noldorin [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

saw̯a

root. [unglossed]

An unglossed root in the Qenya Lexicon of the 1910s (QL/82), which may have reemerged as √SAWA “disgusting, foul, vile” in notes from the 1950s (PE17/172, 183).

Derivatives

  • Eq. sauke “[unglossed]” ✧ QL/082
Early Primitive Elvish [QL/082] Group: Eldamo. Published by

lepse

?. [unglossed]

Derivatives

  • En. leus “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Primitive Elvish [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

lopse

?. [unglossed]

Derivatives

  • En. laus “[unglossed]” ✧ PE15/64
Early Primitive Elvish [PE15/64] Group: Eldamo. Published by

teled-

noun. [unglossed]

Derivatives

  • Eq. Teler “little elf” ✧ PE13/154
  • En. Tiledh “Sea-elf” ✧ PE13/154
Early Primitive Elvish [PE13/154] Group: Eldamo. Published by

-yǝ

suffix. [unglossed]

Variations

  • ✧ QL/035

Element in

  • Eq. enya “device, method, trick; machine, engine” ✧ QL/035
  • Eq. enye- “to think out, plan, devise” ✧ QL/035
  • Eq. inye- “to imitate, make like”
Early Primitive Elvish [QL/035] Group: Eldamo. Published by

sivi

root. [unglossed]

Unglossed roots in the Qenya Lexicon of the 1910s with variants ᴱ√SIVI and ᴱ√SIWI and a single unglossed derivative ᴱQ. sivilda (QL/84). It is difficult to guess what Tolkien intended for these forms to mean, though they conceivably reemerged as the later roots ᴹ√SIW “excite, egg on, urge” (Ety/SIW) or √SIB “rest, quiet” (VT44/35).

Variations

  • SIWI ✧ QL/084

Derivatives

  • Eq. sivilda “[unglossed]” ✧ QL/084
Early Primitive Elvish [QL/084] Group: Eldamo. Published by

tołᵂo

root. [unglossed]

An unglossed root in The Qenya Phonology of the 1910s illustrating a hypothetical series of ancient lateral approximants, with derived roots like ᴱ√TOLO and ᴱ√TOẆO [with = ɣʷ] (PE12/16). The former appeared in the contemporaneous Qenya Lexicon as the basis for island words (QL/94), but the latter appeared nowhere else in Early Qenya writings.

Derivatives

  • ᴱ√TOLO “*stick up” ✧ PE12/016
    • Eq. tolda “hill (with a flat top), hill top; town on a hill” ✧ QL/094
    • Eq. tóle “centre” ✧ LT1A/Tol Eressëa; QL/094
    • Eq. tol “island, isle” ✧ LT1A/Tol Eressëa; QL/094
    • Eq. tolos “knob, lump” ✧ LT1A/Tol Eressëa; QL/094
    • Eq. tolma “helm”
    • G. tol “isle (with high steep coast)” ✧ LT1A/Tol Eressëa
  • ᴱ√TOẆO “[unglossed]” ✧ PE12/016
Early Primitive Elvish [PE12/016] Group: Eldamo. Published by

toẇo

root. [unglossed]

Variations

  • toẇo- ✧ PE12/016

Derivations

  • ᴱ√TOŁᵂO “[unglossed]” ✧ PE12/016
Early Primitive Elvish [PE12/016] Group: Eldamo. Published by

tḷkḷ

root. [unglossed]

Early Primitive Elvish [QL/093] Group: Eldamo. Published by

oso

root. *enclosure

Variations

  • OSO ✧ LT2A/Belegost
  • ‘OSO ✧ QL/041

Derivatives

  • Eq. ossa “wall and moat” ✧ LT2A/Belegost; QL/071
  • Eq. ostar “township” ✧ LT2A/Belegost; QL/071
  • Eq. os “cottage, house” ✧ LT2A/Belegost; QL/071
  • Eq. osta “homestead” ✧ LT2A/Belegost; QL/071
  • G. ’ôs “[unglossed]” ✧ QL/041
  • G. oss “outer wall (with moat), town wall, moat” ✧ LT2A/Belegost
  • G. ost “enclosure, yard; town” ✧ LT2A/Belegost
  • G. osta- “to surround with walls, build up, fortify, protect; to surround” ✧ LT2A/Belegost
  • G. ostor “enclosure, circuit of walls” ✧ LT2A/Belegost
Early Primitive Elvish [LT2A/Belegost; QL/041; QL/071] Group: Eldamo. Published by

Early Quenya

pundo

noun. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
pundonominative-✧ PE16/111
[pund]uinnominative plural-✧ PE16/111
[pund]uvaaccusative-✧ PE16/111
[pund]uiaccusative plural-✧ PE16/111
[pund]uvogenitive-✧ PE16/111
[pund]uviongenitive plural-✧ PE16/111
[pund]uiongenitive plural-✧ PE16/111
[pund]uvedative-✧ PE16/111
[pund]uirdative plural-✧ PE16/111
Early Quenya [PE16/111] Group: Eldamo. Published by

póya

adjective. [unglossed]

Variations

  • pōya ✧ QL/074

Derivations

  • ᴱ√PO “‽” ✧ QL/074

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√PO > pōya[pōjā] > [pōja]✧ QL/074
Early Quenya [QL/074] Group: Eldamo. Published by

umpai

?. [unglossed]

Variations

  • úmpài ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

ka

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE14/054] Group: Eldamo. Published by

upaitya-

verb. [unglossed]

Variations

  • upaitya ✧ QL/034
Early Quenya [QL/034] Group: Eldamo. Published by

las

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√LAQA “catch” ✧ QL/051

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√LAQA > las[lakʷsǝ] > [lakʷs] > [laks] > [las]✧ QL/051

Inflections

WordFormGlossSource
laks-stem-✧ QL/051
Early Quenya [QL/051] Group: Eldamo. Published by

alle

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

anwe

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE16/147] Group: Eldamo. Published by

eant

?. [unglossed]

Variations

  • éant ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

angwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

intya

?. [unglossed]

Early Quenya [PE14/107] Group: Eldamo. Published by

nauto

noun. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√NAWA “dwarf”
Early Quenya [QL/064] Group: Eldamo. Published by

nawa-

verb. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√NAWA “dwarf”
Early Quenya [QL/064] Group: Eldamo. Published by

ralle

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

saile

noun. [unglossed]

Cognates

  • G. thail “[unglossed]” ✧ GL/72
Early Quenya [GL/72] Group: Eldamo. Published by

saqa-

verb. [unglossed]

Inflections

WordFormGlossSource
saqaaorist-✧ PE14/034
saksoaorist masc-✧ PE14/034
sakseaorist fem-✧ PE14/034
saqeaorist fem-✧ PE14/034
saqa, saktaaorist neut-✧ PE14/034
Early Quenya [PE14/034] Group: Eldamo. Published by

sauke

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SAW̯A “[unglossed]” ✧ QL/082

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√SAW̯A > sauke[sawkē] > [sawke] > [saule]✧ QL/082
Early Quenya [QL/082] Group: Eldamo. Published by

táne

adjective. [unglossed]

Variations

  • tánie ✧ PE13/161

Derivations

Cognates

  • En. dain “height, summit; height, loftiness, sublimity” ✧ PE13/161
Early Quenya [PE13/161] Group: Eldamo. Published by

valle

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

varne

adjective. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
varnennominative-✧ PE16/080
Early Quenya [PE16/080] Group: Eldamo. Published by

ematte

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

hyanta

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/143] Group: Eldamo. Published by

pingwe

?. [unglossed]

Derivations

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

tyanta

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/142] Group: Eldamo. Published by

tánie

adjective. [unglossed]

aukaine

?. [unglossed]

Variations

  • àukáine ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

porokoi

?. [unglossed]

Early Quenya [QL/075] Group: Eldamo. Published by

sivilda

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SIVI “[unglossed]” ✧ QL/084

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√SIVI > sivilda[siβildā] > [siβilda] > [sivilda]✧ QL/084
Early Quenya [QL/084] Group: Eldamo. Published by

talarin

adjective. [unglossed]

Early Quenya [QL/088] Group: Eldamo. Published by

lantanwa

adjective. [unglossed]

Variations

  • lanta̹nwa ✧ PE12/006

Derivations

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ✶lṇ̹ta̜nwa > lanta̹nwa[lṇtanwā] > [lṇtanwa] > [lantanwa]✧ PE12/006
Early Quenya [PE12/006] Group: Eldamo. Published by

sinqita-

verb. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
Sinqitallaactive-participle-✧ VT40/08
Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

tirípti

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [LT1/047] Group: Eldamo. Published by

ukárele

noun. [unglossed]

Variations

  • uká̹rele ✧ PE12/006

Derivations

Early Quenya [PE12/006] Group: Eldamo. Published by

anaukante

?. [unglossed]

Variations

  • anaükante ✧ PE12/027
Early Quenya [PE12/027] Group: Eldamo. Published by

fingwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

hingwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

laisifalle

noun. [unglossed]

Early Quenya [QL/052] Group: Eldamo. Published by

lilyen

?. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
lilyennominative plural-✧ PE16/080
Early Quenya [PE16/080] Group: Eldamo. Published by

linqarassea

adjective. [unglossed]

Element in

Inflections

WordFormGlossSource
linqarasseannominative-✧ PE16/080
Early Quenya [PE16/080] Group: Eldamo. Published by

lossiattea

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE16/147] Group: Eldamo. Published by

lungwe

?. [unglossed]

Derivations

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

láwakéle

?. [unglossed]

Variations

  • lāwakēle ✧ QL/052

Elements

WordGloss
LAWA“*life (esp. plants)”
KELE“flow, run; ooze, trickle”
Early Quenya [QL/052] Group: Eldamo. Published by

min-

verb. [unglossed]

Early Quenya [PE14/028] Group: Eldamo. Published by

nierme

?. [unglossed]

Variations

  • Nierme ✧ VT40/08

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

ningwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

nyúken

?. [unglossed]

Variations

  • nyuuken ✧ PE16/077

Element in

Early Quenya [PE16/077] Group: Eldamo. Published by

súlimarya

?. [unglossed]

Variations

  • Súlimarya ✧ VT40/08

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

súme

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [VT40/08] Group: Eldamo. Published by

tantilta-

verb. [unglossed]

Variations

  • tantilta ✧ PE14/058

Derivations

Inflections

WordFormGlossSource
tantilantepast-✧ PE14/058
tantiltapresent-✧ PE14/058
[tantil]tŭvafuture-✧ PE14/058
Early Quenya [PE14/058] Group: Eldamo. Published by

toron

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√TORO “*bake” ✧ QL/094

Phonetic Developments

DevelopmentStagesSources
ᴱ√TORO > toron[toron]✧ QL/094
Early Quenya [QL/094] Group: Eldamo. Published by

tultárie

adjective. [unglossed]

Elements

WordGloss
tulu-“to bring, carry, fetch; to move (intr.), come; to produce, bear fruit”
Early Quenya [PE14/030] Group: Eldamo. Published by

usult

?. [unglossed]

Derivations

  • ᴱ√SULU “*support” ✧ QL/087
Early Quenya [QL/087] Group: Eldamo. Published by

vingwe

?. [unglossed]

Early Quenya [PE16/145] Group: Eldamo. Published by

yu

?. [unglossed]

Element in

Early Quenya [PE16/146] Group: Eldamo. Published by

ómu

adverb. [unglossed]

Variations

  • ōmu ✧ PE15/32

Element in

Elements

WordGloss
on(t)“everything”
Early Quenya [PE15/32] Group: Eldamo. Published by