Quenya zR5Ì#

-ina

general 'passive' participle

-ina ending for what Tolkien called "general 'passive' participle" (VT43:15); compare nótina "counted", rácina "broken", hastaina "marred" (q.v.). The stem-vowel is usually lengthened when the ending is added to the stem of a primary verb (as in the two first examples above), though the lengthening fails to occur (or is not denoted) in carina as the passive participle of car- "make, do" (VT43:15).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-ina

suffix. passive (past) participle; adjective suffix

Variations of the word: -ina.

Elements

WordGlossSource
-isimplest aorist infinitivePE17/068.1404
-nāadjective suffix; passive participlePE17/068.1001

Element in: Q. calina, Q. hastaina, Q. lambina, Q. toina, Q. túrinasta

[PE17/068.1305; PE17/068.1808] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.
Variations of the word: -a.

Element in: Q. airëa, Q. Aldëa, Q. amaurëa, Q. andúna, Q. endëa, Q. eressëa, Q. fínëa, Q. ilaurëa, Q. ilyarëa, Q. laurëa, Q. lillassëa, Q. lilótëa, Q. lómëa, Q. mírëa, Q. noa, Q. núla, Q. oialëa, Q. rávëa, Q. taurëa, Q. túrëa, Q. úfanwëa, Q. úpahtëa, Q. yaimëa

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

-na

slain

A shorter ending -na also occurs, e.g. nahtana "slain" (VT49:24); the example hastaina "marred" would suggest that *nahtaina is equally possible. In the example aistana "blessed" (VT43:30), -na may be preferred to -ina for euphonic reasons, to avoid creating a second diphthong ai *where one already occurs in the previous syllable (aistaina). In PE17:68, the ending -ina is said to be "aorist" (unmarked as regards time and aspect); the same source states that the shorter ending -na is "no longer part of verbal conjugation", though it obviously survives in many words that are maybe now to be considered independent adjectives. See -na** #4.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-na

no longer part of verbal conjugation

-na (4), ending used to form passive participles as well as some adjectives and nouns; see -ina. According to PE17:68, the ending -na was "no longer part of verbal conjugation"; the derived words are thus considered independent adjectives (sometimes nouns) rather than regularly derived passive participles, the obvious etymological connection to certain verbal stems notwithstanding. Where adding the ending to a root would produce the combinations tn, pn, kn (cn), metathesis occurs to produce nt, (np >) mp, nc, as in nanca *"slain" for older ¤ndakna, or hampa "restrained, delayed, kept" vs. the root KHAP "retain, keep, detain". Following -l, the suffix -na turns into -da, as in yulda "draught, the amount drunk" for older yulna (this being an example of a noun being derived with this ending, though Tolkien might also explain yulda as containing a distinct ending -da [q.v.] denoting the result of a verbal action). The word *turúna "mastered" (q.v., only attested in elided form turún) would seem to be a passive participle formed from the verb turu- "master" (PE17:113), suggesting that in the case of U-stem verbs, their final -u is lengthened to ú when -na is added.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-voitë

suffix. adjective suffix

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: Q. Aldúya, Q. Amanyar, Q. Anarya, Q. apacenya, Q. attalya, Q. carya, Q. Eärenya, Q. elenya, Q. entya, Q. firya, Q. Isilya, Q. Menelya, Q. minya, Q. Narya, Q. Nenya, Q. tatya, Q. tercenya, Q. Valanya, Q. Vilya

[PE17/068.2209-1] Group: Eldamo. Published by

nahtana

adjective. slain

Elements

WordGlossSource
nahta-to slay; to hurt-

[VT49/24.3101] Group: Eldamo. Published by

nanca

slain

nanca adj. *"slain" (PE17:68); see -na

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

nanca

adjective. slain

[PE17/068.1112] Group: Eldamo. Published by

toina

wood of material

toina adj.? "wood of material" (PE17:115). Since -ina is normally an adjectival ending, the word is best understood as meaning "(made) of wood".

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-eb

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: S. aglareb, S. ereb, S. fíreb, S. gorthob, S. maecheneb

[WJ/337.2409-3; WJ/412.3002] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en.

Element in: S. dínen, S. glórin

[PE17/098.4102-2; RGEO/62.0301-2; SA/lin¹.006-3; SD/129.0202-2] Group: Eldamo. Published by

-i

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “adjectival”.

Element in: S. serni

[VT42/10.3107] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: S. glóriel

[S/235.3205-3] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ren.

Element in: S. angren, S. celebrin, S. edhellen, S. Falathren, S. gwaeren, S. gwathren, S. mithren, S. silivren

[SA/anga.014-2] Group: Eldamo. Published by

dangen

adjective. slain

Elements

WordGlossSource
dag-to slay-

Inflections

WordFormGlossSource
denghinplural-PE17/133.4306
N(d)enginmixed-mutation pluralslainPE17/097.2404
N(d)enginmixed-mutation pluraldeadPE17/097.3107
nenghinnasal-mutation plural-PE17/133.4306

Element in: S. Haudh-en-Ndengin

[PE17/133.4306; PE17/133.4608; PE17/097.2404; PE17/097.3107; PE17/133.4403] Group: Eldamo. Published by

dag

slain

(passive participle of dag- "slay", but treated almost like a derived noun) dangen (i nangen, o ndangen), pl. dengin (i ndengin; the spelling "in-ndengin" occurs in the Silmarillion). Compare SLAY.

Noldorin 5^mY7T5

-eb

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: N. aglareb, N. caeleb, N. deleb, N. ereb, N. Gondolindeb, N. Ossiriandeb, N. uireb, N. guireb

[Ety/AKLA-R.020-1; Ety/DYEL.021-2; Ety/KAY.019-2; Ety/OY.028-2] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en, -n.

Element in: N. Alchorin, N. brassen, N. dolen, N. firen, N. gwelwen, N. lhaden, N. malthen, N. methen, N. pichen, N. tawaren, N. tithen

[Ety/BARAS.036-2; Ety/DUL.013-2; Ety/MET.013-2; Ety/PHIR.032-2; Ety/PIS.008-2; Ety/SMAL.023-2; Ety/TÁWAR.041-2; Ety/WIL.030-2; Ety/LIS.011-2] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: N. gloriel

[Ety/LÁWAR.040-3; Ety/NEI.037-2] Group: Eldamo. Published by

-ion

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion.

Element in: N. Tilion

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ren, -rin.

Element in: N. angren, N. Beleriandren, N. celebren, N. Dagor Delothrin, N. Falathrin, N. forodren, N. glamren, N. gobennathren, N. Gondolidhren, N. gondren, N. haradren, N. idhren, N. lothren, N. lhumren, N. tathren

[Ety/ANGĀ.012-2; Ety/GLAM.025-2; Ety/KHYAR.024-2; Ety/KWET.041-2; Ety/KYELEP.018-2; Ety/LUM.026-2; Ety/PHAL.059-2; Ety/PHOR.028-2; Ety/TATHAR.014-2; RS/432.2004-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ui.

Element in: N. bronadui, N. crumui, N. edraenui, N. Erchamui, N. gellui, N. hithui, N. istui, N. lithui, N. moelui, N. milui, N. nínui, N. Odothui, N. uanui, N. Úrui

[Ety/BAN.061-2; Ety/GYEL.014-2; Ety/IS.030-2; Ety/KURÚM.009-2; Ety/MEL.047-2; Ety/MIL-IK.025-2; EtyAC/REG.029-3] Group: Eldamo. Published by

dangen

noun. slain

[Ety/375] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

dangen

adjective. slain

Inflections

WordFormGlossSource
Ndenginnasal-mutation pluralslainEty/NDAK.023

Element in: N. Haudh-na-Dengin, N. Amon Dengin, N. Cûm-na-Dengin

[Ety/NDAK.023; Ety/NDAK.028] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-ina

suffix. adjective suffix

-inā

suffix. passive participle

Also glossed as “gp.”, “old aorist”.

Elements

WordGlossSource
-nāpassive participlePE22/136.2802

[PE22/136.3305; PE17/131.3406; PE17/131.3402] Group: Eldamo. Published by

-nwā

suffix. passive participle

Also glossed as “present (perfect)”.

Element in: P. wanwa

[PE22/136.2803] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “active participle”, “adjectival”.
Variations of the word: ō-yā, ū-yā.

[PE22/136.2405; VT49/17.0601; VT42/25.1611; VT42/25.1701; VT42/10.2801; VT42/25.0603] Group: Eldamo. Published by

dankĭna

noun. slain

Variations of the word: dankĭna.

[PE17/133.4301] Group: Eldamo. Published by

North sindarin

dachen

adjective. slain

Inflections

WordFormGlossSource
ndencinnasal-mutation plural-PE17/133.4309

[PE17/133.4309; PE17/133.4409-2] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-ina

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ina, -na, -in.

Element in: EQ. aksina, EQ. karina, EQ. kuluina, EQ. talqina, EQ. indositsina, EQ. kaina, EQ. kalassina, EQ. kanuina, EQ. kólemaina, EQ. latsina, EQ. laurina, EQ. lúsina, EQ. lúvina, EQ. malina, EQ. -noina, EQ. pimpina, EQ. polina, EQ. potsina, EQ. rimp(in)a, EQ. rúvina, EQ. salistina, EQ. silína, EQ. siltina, EQ. sinqina, EQ. sistina, EQ. sitsina, EQ. suksina, EQ. sunqelaina, EQ. tambina, EQ. tarqin(a), EQ. telpina, EQ. tirtina, EQ. torina

[QL/093.6701-2; QL/043.6401-2; QL/088.5501-2; PE15/77.4401-2; QL/083.4301-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/087.3401-2; QL/081.1801-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/094.6301-2; QL/086.9401-2; QL/081.1001-2; QL/080.2501-2; QL/075.4501-2; QL/043.2301-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/094.7701-2; QL/047.5101-2; QL/045.3101-2; QL/057.1301-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/051.7801-2; QL/094.8201-2; QL/031.3701-2; QL/031.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. general passive participle

Also glossed as “passive [aorist] participle”, “passive”.
Variations of the word: aina, -nta.

Element in: MQ. angaina, MQ. taurina, MQ. telpina, MQ. valaina

[PE22/107.1010; VT43/15.2511; PE22/111.0908; PE22/107.0405; PE22/108.0411; PE22/108.3004] Group: Eldamo. Published by

-noina

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -noina.

Elements

WordGlossSource
-inaadjectival suffix-

Element in: EQ. hestanoina, EQ. vestanoina

[QL/040.4301-2; QL/101.1401-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a.

Element in: MQ. kaimassea, MQ. kuivea, MQ. eressea, MQ. fárea, MQ. hiswa, MQ. lindornea, MQ. lintyulussea, MQ. lúmeqentalea, MQ. mailea, MQ. naikelea, MQ. nengwea, MQ. rinda, MQ. toa, MQ. valya, MQ. vórea, MQ. yalúmea, MQ. yárea

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a, -ea.

Element in: EQ. aistalea, EQ. alasta, EQ. aldea, EQ. ankassea, EQ. asampe(a), EQ. assea, EQ. atempa, EQ. auqa, EQ. aurea, EQ. avíka, EQ. kaimassea, EQ. koirea, EQ. kulmarinda, EQ. kulurinda, EQ. ekkia, EQ. eressea, EQ. falkasse(a), EQ. fanórea, EQ. loimea, EQ. pómea, EQ. hatsea, EQ. helinillea, EQ. órea, EQ. talqea, EQ. illia, EQ. isqalea, EQ. karneambara, EQ. kaurea, EQ. kiryassea, EQ. kityalea, EQ. kómea, EQ. kotsia, EQ. lassea, EQ. latukenda, EQ. laumea, EQ. laurea, EQ. lempea, EQ. lempea, EQ. limpalassea, EQ. lindea, EQ. lindelea, EQ. lindórea, EQ. nornelassea, EQ. líneneldora, EQ. linqea, EQ. lintasarindea, EQ. lintuilinda, EQ. lintuilindórea, EQ. lintyulussea, EQ. liqistea, EQ. listea, EQ. lómina, EQ. lótea, EQ. lotōrea, EQ. luina, EQ. lúlea, EQ. lúrea, EQ. lúmia, EQ. Makarnea, EQ. maksilistea, EQ. málea, EQ. malikondea, EQ. maqalea, EQ. melitsa, EQ. mírea, EQ. mirmila, EQ. mulda, EQ. murmea, EQ. naikelea, EQ. nardilea, EQ. narka, EQ. násea, EQ. niqissea, EQ. narwa, EQ. nornea, EQ. númea, EQ. nyenya, EQ. olórea, EQ. palassea, EQ. pampil(e)a, EQ. pirúkea, EQ. pínea, EQ. qalmea, EQ. qalūmea, EQ. qámea, EQ. qilda, EQ. qilea, EQ. qínea, EQ. qinqelea, EQ. qirqirinda, EQ. raustea, EQ. rua, EQ. saikelea, EQ. salamba, EQ. saminda, EQ. siliq(in)a, EQ. silmea, EQ. silqeléna, EQ. sunqelea, EQ. susúlima, EQ. talanda, EQ. telella, EQ. telpea, EQ. telúmea, EQ. telusta, EQ. tendilea, EQ. timpina, EQ. tólea, EQ. túrea, EQ. turinda, EQ. turinqia

[PE14/047.1611-3; QL/076.2401-2; QL/076.2201-2; QL/074.8301-2; QL/074.5401-2; QL/073.8101-2; QL/072.3801-2; QL/072.1801-2; QL/070.8601-2; QL/069.8101-2; QL/069.0601-1; QL/076.3001-2; QL/068.2901-2; QL/068.2001-2; QL/067.8601-3; QL/067.8501-2; QL/066.4001-2; QL/065.1701-2; QL/064.7001-2; QL/064.5401-2; QL/096.0601-2; QL/063.4101-2; QL/061.6601-2; QL/068.2101-2; QL/061.6301-2; QL/077.1901-2; QL/077.7901-2; QL/095.7801-2; QL/094.2303-2; QL/092.7501-2; QL/091.6301-2; QL/091.4401-2; QL/091.4101-2; QL/091.2302-2; QL/091.0301-2; QL/090.2901-2; QL/088.6801-2; QL/077.7001-2; QL/088.5701-2; QL/086.7801-2; QL/083.5201-2; QL/083.5001-2; QL/082.5101-2; QL/081.6101-2; QL/081.4401-2; QL/080.7701-2; QL/079.3601-2; QL/078.1901-2; QL/078.0501-2; QL/087.3301-2; QL/060.7901-2; QL/063.5301-2; QL/057.6501-2; QL/049.1601-2; QL/049.1401-2; QL/048.9201-2; QL/048.6201-2; QL/048.5401-2; QL/047.7201-2; QL/047.1601-2; QL/043.4301-2; QL/042.1301-2; QL/039.7901-2; QL/039.6501-2; QL/037.5101-2; QL/037.1601-3; QL/035.1501-2; QL/034.0801-2; QL/033.6901-2; QL/033.4101-2; QL/030.8401-2; QL/030.0801-2; PE15/73.0503-2; PE15/67.3304-1; PE14/079.2801-2; PE14/051.1904-2; QL/058.3901-2; QL/051.5801-2; QL/051.4001-2; QL/051.6501-2; QL/057.5501-2; QL/057.3301-2; QL/057.0201-2; QL/056.7601-2; QL/056.7202-2; QL/056.6201-2; QL/056.5301-2; QL/056.0101-2; QL/055.9001-2; QL/055.5401-2; QL/054.7501-3; QL/054.7301-2; QL/055.0301-2; QL/054.6101-2; QL/052.7501-2; QL/053.6401-3; QL/054.6801-2; QL/053.6901-2; QL/053.6701-3; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/096.0701-2; QL/074.5101-2; QL/075.2401-2; QL/092.3701-2; QL/092.7601-2; QL/092.8501-2; QL/077.1301-2; QL/077.4002-2; QL/091.0302-2] Group: Eldamo. Published by

-noite

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -noite.

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. hambanoite, EQ. nolmenoite, EQ. qilinoite, EQ. rímenoite, EQ. ulwenoite, EQ. qimenoite

[PE15/69.0301-2; QL/039.3702-2; QL/067.5301-2; QL/077.2501-2; QL/077.4101-2; QL/080.3301-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: EQ. alkara, EQ. diéra, EQ. karkara, EQ. núora, EQ. tantara, EQ. tessara, EQ. oara

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

-se

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -se.

Element in: EQ. ankasse, EQ. eldaqetse, EQ. eldarisse, EQ. simpise

[QL/030.8301-3; QL/035.3901-2; QL/035.3902-2; QL/084.0501-2] Group: Eldamo. Published by

-voite

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -voite.

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. aikuvoite, EQ. kuluvoite, EQ. fatsevoite, EQ. anuvoite, EQ. kotsivoite, EQ. larmavoite, EQ. listevoite, EQ. mavoite, EQ. malkuvoite, EQ. rámavoite, EQ. sinqevoite, EQ. turuvoite

[QL/029.5201-2; QL/031.7201-2; QL/048.5301-2; QL/049.1002-2; QL/051.3302-2; QL/055.0302-2; QL/057.5702-2; QL/057.6201-2; QL/062.0901-2; QL/078.7201-2; QL/083.7701-2; QL/096.4401-2] Group: Eldamo. Published by

-voite

suffix. adjective suffix

Elements

WordGlossSource
-ite(verbal) adjective ending-

Element in: MQ. hanuvoite

-wa

suffix. adjective suffix

Element in: EQ. alaswa, EQ. aswa, EQ. fandelúva, EQ. haranwa, EQ. helinwa, EQ. mekilwa, EQ. naiqa, EQ. Noldorinwa, EQ. oiswa, EQ. perenwa, EQ. saratwa, EQ. singwa, EQ. sovalwa, EQ. terenwa, EQ. turinwa

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: MQ. arinya, MQ. formenya, MQ. hyarmenya, MQ. númenya, MQ. rómenya

-ya

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ya.

Element in: EQ. arinya, EQ. erya

[PE14/082.0306-2; QL/032.1701-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

-inā

suffix. adjective suffix

Variations of the word: ina.

[Ety/LEP.119] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-(i)on

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion, -on, -n, -an, -wion.

Element in: G. alewthion, G. faron

[GL/37.7201-2; GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/25.5101-2; GL/27.0401-2; GL/36.5001-2; GL/25.5301-2; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/46.6001-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2; GL/46.7701-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)in

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -rin, -in, -drin.

Element in: G. Egladrin, G. fedhin

[GL/34.7101-2; GL/27.3001-2; GL/38.4401-2; GL/38.5401-2; GL/33.4201-2; GL/39.4301-2; GL/33.3101-2; GL/30.7601-2; GL/28.1401-2; GL/27.7301-2; GL/40.1501-2; GL/42.8701-2; GL/37.3001-2; GL/20.6501-2; GL/20.7601-2; GL/22.8101-2; GL/22.7201-2; GL/20.9001-2; GL/47.7803-2; GL/25.7701-2; GL/22.3901-2; GL/40.7001-2; GL/38.2701-2; GL/48.4101-2; GL/39.0601-2; GL/39.5301-2; GL/39.5601-2; GL/39.6101-2; GL/47.2701-2; GL/37.6601-2; GL/39.7701-2; GL/44.8701-2; GL/40.3101-2; GL/39.4302-2; GL/19.5701-2; GL/34.3701-2; GL/36.1101-2; GL/19.6001-2; GL/21.5001-2; GL/23.2801-2; GL/24.7101-2; GL/25.8101-2; GL/25.8601-2; GL/26.2101-2; GL/26.3702-2; GL/37.3101-2; GL/26.4901-2; GL/32.4301-2; GL/32.7601-2; GL/33.0101-2; GL/33.3201-2; GL/48.9001-2; GL/34.7201-2; GL/35.6101-2; GL/35.8601-2; GL/32.1301-2; QL/037.7902-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)iol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iol, -riol.

Element in: G. clochiol, G. egriol

[GL/24.4601-2; GL/45.6201-2; GL/45.2101-2; GL/44.6301-2; GL/40.7702-2; GL/40.1401-2; GL/39.4701-2; GL/45.8501-2; GL/49.3401-2; GL/30.7301-2; GL/30.1301-2; GL/29.5901-2; GL/25.8201-2; GL/24.6701-2; GL/32.7701-2; GL/29.8801-2; GL/42.1901-2; GL/24.7201-2; GL/32.9101-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)ol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ol, -rol.

Element in: G. ausirol, G. bridol, G. gothriol

[GL/17.5301-2; GL/47.5301-2; GL/47.2101-2; GL/46.2101-2; GL/43.3901-2; GL/42.8601-2; GL/42.1001-2; GL/38.9001-2; GL/47.5801-2; GL/27.5802-2; GL/24.7501-2; GL/24.2701-2; GL/24.1901-2; GL/23.6401-2; GL/22.0501-2; GL/27.5801-2; GL/25.3301-2; GL/17.6301-2; GL/48.5901-3] Group: Eldamo. Published by

-og

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -og, -eg, -weg.

Element in: G. aistog, G. alepthog, G. âlog, G. bodruithog, G. cuilog, G. crithog, G. cwiliog, G. driog, G. durog, G. aithog, G. fadrog, G. fedhrog, G. fenog, G. flanthog, G. dairog, G. glamog, G. golog, G. gruithog, G. guinog, G. hadruithog

[GL/32.4001-2; GL/42.4001-2; GL/34.7301-2; GL/31.2401-2; GL/33.0701-2; GL/32.5601-2; GL/42.7601-2; GL/41.0401-2; GL/39.3701-2; GL/35.5301-2; GL/34.8301-2; GL/33.3601-2; GL/18.0501-2; GL/31.5101-2; GL/30.8801-2; GL/29.5801-2; GL/28.7301-2; GL/27.6501-2; GL/27.2701-2; GL/23.6501-2; GL/19.1101-2; GL/18.8301-2; GL/47.5701-2; GL/46.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: G. cingra

[GL/18.7301-2; GL/23.5901-2; GL/26.1301-2; GL/32.0901-2; GL/35.8301-2; GL/47.1301-2; GL/47.4101-2; GL/47.6101-2; GL/48.0401-2; LT1A/Vána.055-2] Group: Eldamo. Published by

-thol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -thol.

Element in: G. cômathol

[GL/26.7001-2] Group: Eldamo. Published by

-wed

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -wed, -web, -nwed.

Element in: G. caithonwed, G. calwed, G. celchwed, G. clogwed, G. codwed, G. dairwed, G. deldrinwed, G. drogwed, G. egwed, G. erwed, G. faronwed, G. fathwed, G. fedhwed, G. galwed, G. gonwed, G. gwavwed, G. gwegwed, G. gwinwed, G. hilwed

[GL/42.5001-2; GL/40.7301-2; GL/34.0201-2; GL/24.8801-2; GL/49.1901-2; GL/45.8701-2; GL/44.8101-2; GL/43.7201-2; GL/41.4801-2; GL/34.3601-2; GL/34.1601-2; GL/33.0801-2; GL/31.0401-2; GL/30.0901-2; GL/29.6001-2; GL/26.4801-2; GL/26.3502-2; GL/25.7801-2; GL/25.1301-2; PE13/113.3501-2; PE13/114.4601-2] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

-eb

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: EN. aitheb

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ui.

Element in: EN. inathui

[PE13/148.1701-1] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.