Quenya zR5Ì#

-na

slain

A shorter ending -na also occurs, e.g. nahtana "slain" (VT49:24); the example hastaina "marred" would suggest that *nahtaina is equally possible. In the example aistana "blessed" (VT43:30), -na may be preferred to -ina for euphonic reasons, to avoid creating a second diphthong ai *where one already occurs in the previous syllable (aistaina). In PE17:68, the ending -ina is said to be "aorist" (unmarked as regards time and aspect); the same source states that the shorter ending -na is "no longer part of verbal conjugation", though it obviously survives in many words that are maybe now to be considered independent adjectives. See -na** #4.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-na

no longer part of verbal conjugation

-na (4), ending used to form passive participles as well as some adjectives and nouns; see -ina. According to PE17:68, the ending -na was "no longer part of verbal conjugation"; the derived words are thus considered independent adjectives (sometimes nouns) rather than regularly derived passive participles, the obvious etymological connection to certain verbal stems notwithstanding. Where adding the ending to a root would produce the combinations tn, pn, kn (cn), metathesis occurs to produce nt, (np >) mp, nc, as in nanca *"slain" for older ¤ndakna, or hampa "restrained, delayed, kept" vs. the root KHAP "retain, keep, detain". Following -l, the suffix -na turns into -da, as in yulda "draught, the amount drunk" for older yulna (this being an example of a noun being derived with this ending, though Tolkien might also explain yulda as containing a distinct ending -da [q.v.] denoting the result of a verbal action). The word *turúna "mastered" (q.v., only attested in elided form turún) would seem to be a passive participle formed from the verb turu- "master" (PE17:113), suggesting that in the case of U-stem verbs, their final -u is lengthened to ú when -na is added.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ana

to

ana (1) prep. "to" (VT49:35), "as preposition _ana _is used when purely _dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that the preposition ana can be used instead of the dative ending -n (#1, q.v.) Also as prefix: ana- "to, towards" (NĀ1); an (q.v.) is used with this meaning in one source (PE17:127)_

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

na

to, towards

na (2) prep. "to, towards", possibly obsoleted by #1 above; for clarity writers may use the synonym ana instead (NĀ1). Originally, Tolkien glossed na as "at, by, near"; the new meaning entered together with the synonyms an, ana (VT45:36).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-nna

to, at, upon

-nna "to, at, upon", allative ending, originating from -na "to" with fortified n, VT49:14. Attested in cilyanna, coraryanna, Endorenna, Elendilenna, númenórenna, parma-restalyanna, rénna, senna, tielyanna, q.v. If a noun ends in -n already, the ending -nna merges with it, as in Amanna, formenna, Elenna, númenna, rómenna as the allative forms of Aman, formen, elen, númen, rómen (q.v.). Plural -nnar in mannar, valannar, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-nna

to

-n (1) dative ending, originating as a reduced form of - "to", related to the allative ending -nna (VT49:14). Attested in nin, men, ten, enyalien, Erun, airefëan, tárin, yondon (q.v.) and also added to the English name Elaine (Elainen) in a book dedication to Elaine Griffiths (VT49:40). The longer dative ending -na is also attested in connection with some pronouns, such as sena, téna, véna (q.v.), also in the noun mariéna from márië "goodness" (PE17:59). Pl. -in (as in hínin, see hína), partitive pl. -lin, dual -nt (Plotz). The preposition ana (#1) is said to be used "when purely dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that it can replace the dative ending, e.g. *ana Eru instead of Erun for "to God". In some of Tolkiens earlier material, the ending -n (or -en) expressed genitive rather than dative, but he later decided that the genitive ending was to be -o (cf. such a revision as Yénië Valinóren becoming Yénië Valinórëo, MR:200).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

*turúna

mastered

*turúna passive participle "mastered", only attested attested in the elided form turún' (UT:138, apparently incomplete spelling turun in Silm ch. 21). The form may be understood as the passive participle of the verb turu- "master, defeat, have victory over" (PE17:113), the sole available example of a U-stem verb appearing in such a participle form. Compare -na #4.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

na

preposition. to

Also glossed as “towards”.
@@@ fix weird cognate bug

Element in: Q. namárië

nahtana

adjective. slain

Elements

WordGlossSource
nahta-to slay; to hurt-

[VT49/24.3101] Group: Eldamo. Published by

nanca

slain

nanca adj. *"slain" (PE17:68); see -na

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

nanca

adjective. slain

[PE17/068.1112] Group: Eldamo. Published by

turúna

adjective. mastered

Sindarin iT2#7T5

an

preposition. to, towards, for

With suffixed article and elision in aglar'ni Pheriannath

[LotR/II:IV, UT/39, SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

an

to

_ prep. _to, for. naur an edraith ammen! 'fire [be] for rescue/saving for us'. aglar an|i Pheriannath  'glory to all the Halflings'.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:38:102:147] < _ana _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

an

preposition. to

Also glossed as “for”, “to the”, “to/for”, “to us”.
Variations of the word: an, ’ni, ann.

Elements

WordGlossSource
an-PE17/038.2603
menusPE17/038.2605

Inflections

WordFormGlossSource
AelidedtoSD/129.0801
amassimilatedtoLB/354.2803-1; SD/129.0804
amassimilated*toVT44/27.3701-1
ammen1st-plfor usLotR/0290.3703; LotR/0299.1804; LotR/0307.1305; PE17/045.2002
ammen1st-pl*to usVT50/23.1305
anim1st-sgfor myselfLotR/1061.4008; PE17/117.1602
anim1st-sgto selfVT47/37.4413
annin1st-sg-PE17/147.0413

Element in: S. an, S. anann, S. anglenna-, S. aníra-

[Let/448.3502; LotR/0953.2006; SD/129.0801; LB/354.2803-1; VT44/27.3701-1; SD/129.0804; PE17/045.2002; PE17/038.2602; VT50/23.1305; LotR/0307.1305; LotR/0299.1804; LotR/0290.3703; PE17/038.2102; PE17/147.0202; LotR/0299.1802; UT/039.1202; LotR/0290.3701; PE17/038.2603; VT47/37.4413; PE17/117.1602; LotR/1061.4008; VT44/22.1303; PE17/147.0413; LB/354.2803-1|SD/129.0804; LotR/0290.3703|LotR/0299.1804|LotR/0307.1305|PE17/045.2002; LotR/1061.4008|PE17/117.1602] Group: Eldamo. Published by

dangen

adjective. slain

Elements

WordGlossSource
dag-to slay-

Inflections

WordFormGlossSource
denghinplural-PE17/133.4306
N(d)enginmixed-mutation pluralslainPE17/097.2404
N(d)enginmixed-mutation pluraldeadPE17/097.3107
nenghinnasal-mutation plural-PE17/133.4306

Element in: S. Haudh-en-Ndengin

[PE17/133.4306; PE17/133.4608; PE17/097.2404; PE17/097.3107; PE17/133.4403] Group: Eldamo. Published by

na

preposition. to

_prep.to. Na-chaered palan-díriel_ lit. 'To-distance (remote) after-gazing'. na-chaered, nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:20-1:25] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

na

to

e _ prep. _to, towards (of spacetime). n' before vowels. nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:147] < _nā _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

na

preposition. to

Also glossed as “towards”, “at”, “at (a point of time or place)”, “To”.
Variations of the word: na.

[LotR/0209.3110; PE17/016.1302; PE17/025.2102; PE17/025.2112; PE17/147.0701; PE17/147.1314; LotR/0238.0601; RGEO/63.0601; RGEO/64.0601] Group: Eldamo. Published by

an

to

(adverbial prefix) an-. 3)

an

to

(prep.) an (+ nasal mutation), with article ni "to the" (+ nasal mutation in plural).

dag

slain

(passive participle of dag- "slay", but treated almost like a derived noun) dangen (i nangen, o ndangen), pl. dengin (i ndengin; the spelling "in-ndengin" occurs in the Silmarillion). Compare SLAY.

Telerin 1RjR7T5

pa

preposition. to, on

[PE13/151.5403] Group: Eldamo. Published by

Black Speech

u

preposition. to

Variations of the word: u.

[LotR/0445.1707; PE17/078.3902; PM/083.0909] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 5^mY7T5

dangen

adjective. slain

Inflections

WordFormGlossSource
Ndenginnasal-mutation pluralslainEty/NDAK.023

Element in: N. Haudh-na-Dengin, N. Amon Dengin, N. Cûm-na-Dengin

[Ety/NDAK.023; Ety/NDAK.028] Group: Eldamo. Published by

dangen

noun. slain

[Ety/375] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

heltha-

verb. to strip

The form helta- in the Etymologies is a misreading according to VT/46:14

[Ety/386, VT/46:14] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-na

suffix. to

Element in: P. ndakna

[VT49/14.2113] Group: Eldamo. Published by

-nā

suffix. adjective suffix; passive participle

Also glossed as “adjective”, “passive participle”, “aorist (past)”.
Variations of the word: , -nā.

Element in: P. -inā, P. kalinā, P. matnā, P. ndakna, P. sĭnā, P. yulnā

[PE17/068.1001; PE17/052.0501; PE19/090.4711; PE22/136.2802; VT49/18.0801-2] Group: Eldamo. Published by

dankĭna

noun. slain

Variations of the word: dankĭna.

[PE17/133.4301] Group: Eldamo. Published by

na/ana

root. to

Also glossed as “towards”, “allative”, “motion to”, “to(wards)”, “towards; added to”, “plu-”, “allative base”, “to (of movement that reached an object)”.
Variations of the word: ANA, NA, , an.

[PE22/168.1701; PE22/157.1905; PE18/085.3015; VT48/25.3408; PE18/088.0909; PE17/147.2001; PE17/147.3101; PE17/040.1111; PE17/091.3616; PE22/163.1017; PE17/091.3101; PE17/147.3107; PE17/147.3103; PE17/145.4110; PE17/082.0401; PE17/146.4201; PE17/166.0101; PE18/085.3017; PE17/166.0102; PE18/088.1106] Group: Eldamo. Published by

North sindarin

dachen

adjective. slain

Inflections

WordFormGlossSource
ndencinnasal-mutation plural-PE17/133.4309

[PE17/133.4309; PE17/133.4409-2] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-nta

suffix. to

Also glossed as “at”, “towards; allative suffix”, “towards”, “allative”.
Variations of the word: -tta, -inta, -itta, -ta, -anta, -atta.

Inflections

WordFormGlossSource
-intarplural-PE14/047.1010

[PE14/047.0214; PE14/078.1101; PE14/078.1103; PE14/047.0107; PE14/047.1010; PE14/047.0108; PE14/046.1001; PE14/078.0501; PE14/047.0209; PE14/078.1601; PE14/046.1002; PE14/078.0502] Group: Eldamo. Published by

an(a)

preposition. to

Also glossed as “towards”, “at”, “by”, “near”, “at hand”.

[SD/290.1110; Ety/NĀ¹.005; SD/290.1310; EtyAC/NĀ¹.003] Group: Eldamo. Published by

ana-

prefix. to

Also glossed as “towards”.

[Ety/NĀ¹.011] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. to

Also glossed as “against”, “next”, “on (wall)”.

Inflections

WordFormGlossSource
as-stem-QL/033.0801
asa-prefix-QL/033.0801

[QL/033.0801; QL/033.0802; QL/033.0901] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. to

Also glossed as “against”, “next”, “on (wall)”.

Inflections

WordFormGlossSource
as-stem-QL/033.0801
asa-prefix-QL/033.0801

[QL/033.0801; QL/033.0802; QL/033.0901] Group: Eldamo. Published by

na

preposition. to

Also glossed as “towards”.

Middle Primitive Elvish

-nā

suffix. adjective

[PE22/107.1110; PE22/111.1115] Group: Eldamo. Published by

nā¹/ana

root. to

Also glossed as “towards”.
Variations of the word: NĀ¹, ANA¹.

Inflections

WordFormGlossSource
ANinversion-Ety/YAB.013
ANAinversion-Ety/ANA¹.003; Ety/AR¹.025; Ety/NĀ¹.001; Ety/RIG.024

[Ety/YAB.013; Ety/ANA¹.001; Ety/AR¹.025; Ety/NĀ¹.003; Ety/RIG.024; EtyAC/YAB.019; Ety/ANA¹.003; Ety/NĀ¹.001; Ety/ANA¹.003|Ety/AR¹.025|Ety/NĀ¹.001|Ety/RIG.024] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

to

proper name. To

Variations of the word: To.

[PE15/07.1301] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

ô

preposition. to

Also glossed as “on”.

[PE13/151.5301] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

apa

preposition. to

Also glossed as “on”.

[PE13/151.5304] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.