Quenya zR5Ì#

-in

-in

-in dative pl. ending, seen in eldain, fírimoin, q.v.

-nna

to

-n (1) dative ending, originating as a reduced form of - "to", related to the allative ending -nna (VT49:14). Attested in nin, men, ten, enyalien, Erun, airefëan, tárin, yondon (q.v.) and also added to the English name Elaine (Elainen) in a book dedication to Elaine Griffiths (VT49:40). The longer dative ending -na is also attested in connection with some pronouns, such as sena, téna, véna (q.v.), also in the noun mariéna from márië "goodness" (PE17:59). Pl. -in (as in hínin, see hína), partitive pl. -lin, dual -nt (Plotz). The preposition ana (#1) is said to be used "when purely dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that it can replace the dative ending, e.g. *ana Eru instead of Erun for "to God". In some of Tolkiens earlier material, the ending -n (or -en) expressed genitive rather than dative, but he later decided that the genitive ending was to be -o (cf. such a revision as Yénië Valinóren becoming Yénië Valinórëo, MR:200).

-nna

to, at, upon

-nna "to, at, upon", allative ending, originating from -na "to" with fortified n, VT49:14. Attested in cilyanna, coraryanna, Endorenna, Elendilenna, númenórenna, parma-restalyanna, rénna, senna, tielyanna, q.v. If a noun ends in -n already, the ending -nna merges with it, as in Amanna, formenna, Elenna, númenna, rómenna as the allative forms of Aman, formen, elen, númen, rómen (q.v.). Plural -nnar in mannar, valannar, q.v.

hilcin

it freezes

hilcin ("k")vb., glossed "it freezes" (LT1:254); if this word is to be adapted to LotR-style Quenya, it would have to mean "I freeze", but the shape of this word seems somewhat alien to Tolkien's later forms of Quenya (verbs with 1st person aorists in -in never have a consonant cluster immediately preceding this ending)

-r

suffix. 3rd person plural, plural, plural suffix, plural ending, pl. ending, [plural] impersonal, impersonal plural

Variations of the word: -r, r, re.

[PM/402.0608; PE17/057.2702; PE17/062.1906; PE17/063.2609; PE17/073.0706; PE17/075.2301; PE17/127.2810; PE17/135.3008; PE17/190.2810; PE22/161.2613; VT49/16.3903; VT49/17.1701; VT49/48.3703; VT49/51.2803; VT49/49.0612] Group: Eldamo. Published by

na

to, towards

na (2) prep. "to, towards", possibly obsoleted by #1 above; for clarity writers may use the synonym ana instead (NĀ1). Originally, Tolkien glossed na as "at, by, near"; the new meaning entered together with the synonyms an, ana (VT45:36).

na

preposition. to, towards

@@@ fix weird cognate bug

Element in: Q. namárië

ana

to

ana (1) prep. "to" (VT49:35), "as preposition _ana _is used when purely _dative formula is required" (PE17:147), perhaps meaning that the preposition ana can be used instead of the dative ending -n (#1, q.v.) Also as prefix: ana- "to, towards" (NĀ1); an (q.v.) is used with this meaning in one source (PE17:127)_

Sindarin iT2#7T5

an

preposition. to, towards, for

With suffixed article and elision in aglar'ni Pheriannath

[LotR/II:IV, UT/39, SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

an

to

_ prep. _to, for. naur an edraith ammen! 'fire [be] for rescue/saving for us'. aglar an|i Pheriannath  'glory to all the Halflings'.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:38:102:147] < _ana _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

an

preposition. to, for, to the, to us, to/for

Variations of the word: an, ’ni, ann.

Elements

WordGlossSource
an-PE17/038.2603
menusPE17/038.2605

Imported inflections

WordFormGlossSource
AelidedtoSD/129.0801
amassimilatedtoLB/354.2803-1; SD/129.0804
amassimilated*toVT44/27.3701-1
ammen1st-plfor usLotR/0290.3703; LotR/0299.1804; LotR/0307.1305; PE17/045.2002
ammen1st-pl*to usVT50/23.1305
anim1st-sgfor myselfLotR/1061.4008; PE17/117.1602
anim1st-sgto selfVT47/37.4413
annin1st-sg-PE17/147.0413

Element in: S. an, S. anann, S. anglenna-, S. aníra-

[Let/448.3502; LotR/0953.2006; SD/129.0801; LB/354.2803-1; VT44/27.3701-1; SD/129.0804; PE17/045.2002; PE17/038.2602; VT50/23.1305; LotR/0307.1305; LotR/0299.1804; LotR/0290.3703; PE17/038.2102; PE17/147.0202; LotR/0299.1802; UT/039.1202; LotR/0290.3701; PE17/038.2603; VT47/37.4413; PE17/117.1602; LotR/1061.4008; VT44/22.1303; PE17/147.0413; LB/354.2803-1|SD/129.0804; LotR/0290.3703|LotR/0299.1804|LotR/0307.1305|PE17/045.2002; LotR/1061.4008|PE17/117.1602] Group: Eldamo. Published by

na

to

e _ prep. _to, towards (of spacetime). n' before vowels. nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:147] < _nā _< ANA/NĀ to, towards – added to, plu-. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

na

preposition. to

prep. to Na-chaered palan-díriel lit. "To-distance (remote) after-gazing" na-chaered, nan 2

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:20-1:25] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

na

preposition. to, towards, at, at (a point of time or place)

Variations of the word: na.

[LotR/0209.3110; PE17/016.1302; PE17/025.2102; PE17/025.2112; PE17/147.0701; PE17/147.1314; LotR/0238.0601; RGEO/63.0601; RGEO/64.0601] Group: Eldamo. Published by

an

to

(prep.) an (+ nasal mutation), with article ni "to the" (+ nasal mutation in plural).

an

to

(adverbial prefix) an-. 3)

Telerin 1RjR7T5

pa

preposition. to, on

[PE13/151.5403] Group: Eldamo. Published by

Adûnaic

-in

suffix. feminine subjective suffix

The subjective suffix for singular feminine-nouns, reduced to -n when the noun ends in a vowel (SD/430, 436).

[SD/430.0508; SD/436.1510] Group: Eldamo. Published by

-n

suffix. is, predicate suffix

A suffix appearing at the end of several words in the first draft of [Lament of Akallabêth](/w/Lament of Akallabêth (first draft)), variously glossed with different forms of the verb “to be”: burudan “heavy-is”, rōkhī-nam “bent-are”, īdōn “now is” (SD/312). Evidentally the suffix -n “is” is the singular form and -nam “are” is plural. The plural form probably includes the plural verbal suffix -m. This use of the suffix -n is probably no longer be valid in later versions of Adûnaic, as discussed below.

Carl Hostetter and Patrick Wynne suggested (VSH/36) that -nam maybe related to Q. ná- “to be”, but they fail to analyze the singular forms of the suffix. Andreas Moehn (LGtAG) does connect the singular instances of the suffix -n to the plural -nam, but without connecting it to Q. ná-. I think both authors got part of the story right: the suffixal form -na is mostly likely derived from the same Elvish root √ as Q. ná-, losing its final a in the singular form but preserving it in the plural form when the plural suffix -m is added.

In its first two appearances in the draft version of the Lament, this suffix is attached to the predicate of a copula (a linguistic term for a “to be” expression). For that reason, this lexicon uses the term “predicate suffix” for this use of the -n suffix:

<ul> <li><a l="ad" v="agannūlo burudan nēnum">agannūlo buruda<u>n</u> nēnum</a> “death-shade heavy-<u>is</u> on-us”<br/>subject agannūlo “death-shade”, predicate buruda “heavy” + -n “is”.</li> <li><a l="ad" v="īdō kathī batānī rōkhī-nam">īdō kathī batānī rōkhī-<u>nam</u></a> “lo! now all ways bent-<u>are</u>”<br/>subject batānī “ways”, predicate rōkhī “bent” + -nam “are”.</li> </ul> The suffix’s second two appearances in the draft version of the Lament are more ambiguous.

<ul> <li><a l="ad" v="ēphalek īdōn akallabēth">ēphalek īdō<u>n</u> akallabēth</a> “far away lo!now <u>is</u> She-that-is-fallen”.</li> <li><a l="ad" v="ēphal ēphalek īdōn athanātē">ēphal ēphalek īdō<u>n</u> athanātē</a> “far far away <u>is</u> now the Land of Gift”.</li> </ul> Going by word order alone, it seems that the -n is attached to the predicate in both of these sentences as well. However, as Andreas Moehn points out (LGtAG), īdō could be the subject of both sentences if the predicates are the final word of each sentence, which is more consistent with the later subjective inflection.

In the later version of Adûnaic described in Lowdham’s Report, the suffix -n has a new function, namely as the common subjective suffix: -an/-n. This new use differs from the older one in that it applies to the subject of a copula instead of the predicate. Despite this grammatical change from draft-Adûnaic, the word form īdōn appears in all later versions of the Lament of Akallabêth except the final manuscript version.

<ul> <li>[Ēphalak īdōn Yōzāyan](/w/êphalak îdô Yôzâyan) “far away now (is) Land of Gift” (SD/247).</li> <li>[Ēphal ēphalak īdōn hi-Akallabēth](/w/êphal êphalak îdô hi-Akallabêth) “far far away now (is) She-that-hath-fallen” (SD/247).</li> </ul> These later appearances of īdōn still have the gloss “now (is)”, so it seems possible that these they are remnants of the predicate suffix from draft Adûnaic. Moehn, Hostetter and Wynne all suggested (LGtAG, AAD/16) that these later appearances of īdōn can be reinterpreted as a subjective inflection. However, this interpretation is still problematic, since îdô would surely be a neuter instead of a common noun, whose subjective form would therefore be *îdôwa.

The suffix -n did not appear after īdō in the final manuscript version of the Lament, and the gloss “is” was removed as well:
<ul> <li>[Ēphalak īdō Yōzāyan](/w/êphalak îdô Yôzâyan) “far away now Gift-land” (VT24/12).</li> <li>[Ēphal-ēphalak īdō hi Akallabēth](/w/êphal êphalak îdô hi-Akallabêth) “far far away now She that hath Fallen” (VT24/12).</li> </ul> It is my belief that Tolkien eventually decided that the suffix -n could no longer be used in this context and removed it.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-nampluralareSD/312.0503

[SD/247.25021; SD/312.01041; SD/312.07011; SD/312.09031; SD/312.0503] Group: Eldamo. Published by

-an

suffix. common subjective suffix

The subjective suffix for singular common-nouns, reduced to -n when the noun ends in a vowel (SD/430, 436).

Element in: AD. anadûni

[SD/436.1512; SD/430.0602] Group: Eldamo. Published by

-im

suffix. gendered plural subjective suffix

A suffix used in plural subjective inflections of gendered-nouns, in most cases blending with the plural ending to become -îm (SD/430).

[SD/430.0706] Group: Eldamo. Published by

-un

suffix. masculine subjective suffix

The subjective suffix for singular masculine-nouns (SD/430, 436), reduced to -n when the noun ends in a vowel.

[SD/430.0501; SD/436.1508] Group: Eldamo. Published by

-î-

suffix. plural inflection, plural inflexion, plural suffix

The inflection used to mark nouns as plural (S/429), used either as a suffix (for weak-nouns) or replacing the last vowel (for strong-nouns). According to Tolkien, the primitive form of this suffix was most likely ✶-yī (SD/424). See the entry on the plural-nouns case for further details.

[SD/429.3606; SD/424.2512] Group: Eldamo. Published by

-s

suffix. dative (draft)

The suffix used for the draft-dative case (SD/438). It is attested in the Lament of Akallabêth (first draft) in a plural form: [avalōi-si](/w/arpharazōn azgaranādu avalōi-{men >>}si) “Powers on” (SD/311). In a later conceptual stage, it may have become the ordinary prepositional suffix -zê “at”.
Variations of the word: -s/-se.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-sipluralonSD/311.36041

[SD/438.3303; SD/311.36041] Group: Eldamo. Published by

suffix. genitive (draft)

The suffix used for the draft-genitive case, with a plural form -ōm (SD/438). In a later conceptual stage, it became the ordinary prepositional suffix .
Variations of the word: ō.

[SD/438.3209] Group: Eldamo. Published by

-a-

suffix. subjective inflection, subjective suffix

The inflection used to put neuter nouns into the subjective case (SD/430), used either as a suffix (for weak-nouns) or augmenting the last vowel (for strong-nouns). See the entry on the subjective case for further details.

[SD/430.0402] Group: Eldamo. Published by

-at

suffix. dual suffix

The suffix for dual-nouns in Adûnaic, with the a lengthened to â in subjective duals (SD/428-430). In later (Exhilic?) Adûnaic, the â was long in all cases (SD/431). See the entry on dual-nouns for further details. Carl Hostetter and Patrick Wynne suggested (AAD/11) that -at is derived from the same Primitive Elvish form ✶ata as the Quenya dual.
Variations of the word: -āt.

[SD/428.0702; SD/429.3806; SD/431.2604] Group: Eldamo. Published by

-ma

suffix. with, instrumental (draft)

The suffix used for the draft-instrumental case, translated “with” (SD/438). In a later conceptual stage, it became the ordinary prepositional suffix -mâ. Carl Hostetter and Partick Wynne suggested (VSH/33, AAD/19) that the deleted form -men on SD/311 is a separate prepositional suffix “on” related to ᴹQ. men “place”, but I believe it is a variant of the plural instrumental form -main.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-mainpluralwithSD/438.3312
-menplural-SD/311.3603

[SD/438.3310; SD/438.3312; SD/311.3603] Group: Eldamo. Published by

-u-

suffix. objective suffix, objective inflection

The inflection used to mark nouns in the objective case (SD/430), used either as a suffix (for weak-nouns) or replacing the last vowel (for strong-nouns). Feminine nouns sometimes use -i- instead for their objective forms (SD/432), owing to the association of the final vowel -u with masculinity.

[SD/430.0906] Group: Eldamo. Published by

an-

prefix. of; genitive/adjectival prefix, genitive prefix, of

A prefix translated as “of” (SD/247) and one of the ways that genitive relationships are expressed in Adûnaic (SD/429). According to Tolkien, “it is not a preposition ... it is the equivalent of an inflexion or suffix” (SD/435). As such, it is used to form adjectives from nouns, as anadûni “western, *of the West” from adûni “the West”. When following another noun, it is often elided so that the a is lost, as in Ârû ’nAdûnâi “King of the Númenóreans” (SD/429) and [Bâr ’nAnadûnê](/w/Ar-Pharazônun Bâr ’nAnadûnê) “Lord of Númenor” (SD/428). This elision occurs in most examples, but seems not to happen in some cases:

<ul> <li>When the an- is separated from the modified noun: [balîk hazad an-Nimruzîr](/w/balîk hazad an-Nimruzîr azûlada) “ships seven of-Nimruzîr” (SD/247).</li> <li>When the modified nouns is declined into the subjective case: [Bârim an-Adûn](/w/Bârim an-Adûn yurahtam dâira sâibêth-mâ Êruvô) “Lords of the West” (SD/247).</li> <li>However, when the subjective noun ends in a vowel, elision still occurs: [narîka ’nBâri ’nAdûn](/w/narîka ’nBâri ’nAdûn yanâkhim) “Eagles of the Lords of the West” (SD/251).</li> </ul> Tolkien used a dash to separate an- from the noun to which it is prefixed but omitted the dash when the prefix was elided. Carl Hostetter and Patrick Wynne suggested (AAD/10) that Ad. an- may be related to the Sindarin genitive marker S. na “with, by”

Imported inflections

WordFormGlossSource
’nelidedofSD/251.0302; SD/428.3905

Element in: AD. Zen’namân, AD. Zen’nabâr

[SD/251.0302; SD/428.3905; SD/247.0803; SD/247.1403; SD/429.3202; SD/435.2004; SD/251.0302|SD/428.3905] Group: Eldamo. Published by

Black Speech

u

preposition. to

[LotR/0445.1707; PE17/078.3902; PM/083.0909] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 5^mY7T5

heltha-

verb. to strip

The form helta- in the Etymologies is a misreading according to VT/46:14

[Ety/386, VT/46:14] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive adûnaic

-yī

noun. plural inflection, plural inflexion

The likely primitive form of the Classical Adûnaic plural inflection -î- (SD/429), appearing in a few examples of primitive plurals in the form -yi: manaw+yi, izray+yi (SD/424). Tolkien gave no indication of whether the primitive inflection was also used as an infix, as was the case for Classical Adûnaic plurals of strong-nouns.

[SD/429.3706; SD/424.2510] Group: Eldamo. Published by

Primitive elvish

-na

suffix. to

Element in: P. ndakna

[VT49/14.2113] Group: Eldamo. Published by

na/ana

root. to(wards), to (of movement that reached an object), to, towards, motion to, plus, towards; added to, in addtion, besides; moreover, alongside, at side of, allative base, plu-, allative

Variations of the word: ANA, NA, , an.

Element in: P. anta-

[PE22/168.1701; PE22/157.1905; PE18/085.3015; VT48/25.3408; PE18/088.0909; PE17/147.2001; PE17/147.3101; PE17/040.1111; PE17/091.3616; PE22/163.1017; PE17/147.3107; PE17/091.3101; PE21/79.1815; PE17/147.3103; PE17/145.4110; PE17/082.0401; PE17/146.4201; PE18/085.3017; PE17/166.0101; PE17/166.0102; PE18/088.1106] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-i

suffix. plural suffix

[GG/10.1708] Group: Eldamo. Published by

-nta

suffix. to, allative, towards; allative suffix, towards, at

Variations of the word: -tta, -inta, -itta, -ta, -anta, -atta.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-intarplural-PE14/047.1010

[PE14/047.0214; PE14/078.1101; PE14/078.1103; PE14/047.0107; PE14/047.1010; PE14/047.0108; PE14/046.1001; PE14/078.0501; PE14/047.0209; PE14/078.1601; PE14/046.1002; PE14/078.0502] Group: Eldamo. Published by

-r

suffix. plural suffix

-r

suffix. plural suffix

Variations of the word: -r.

[GG/10.1808] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. to, against, on (wall), next

Imported inflections

WordFormGlossSource
as-stem-QL/033.0801
asa-prefix-QL/033.0801

[QL/033.0801; QL/033.0802; QL/033.0901] Group: Eldamo. Published by

na

preposition. towards, to

an(a)

preposition. at hand, near, by, at, towards, to

[SD/290.1110; Ety/NĀ¹.005; SD/290.1310; EtyAC/NĀ¹.003] Group: Eldamo. Published by

ana-

prefix. towards, to

[Ety/NĀ¹.011] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. to

Also glossed as “against”, “next”, “on (wall)”.

Inflections

WordFormGlossSource
as-stem-QL/033.0801
asa-prefix-QL/033.0801

[QL/033.0801; QL/033.0802; QL/033.0901] Group: Eldamo. Published by

-ite

suffix. adjective ending

Element in: EQ. attalaite, EQ. haloite, EQ. indoite, EQ. oilimaite, EQ. -noite, EQ. noloite, EQ. tala(no)ite, EQ. -voite

[QL/039.2701-2; QL/043.2201-2; QL/067.5201-2; QL/088.4601-2] Group: Eldamo. Published by

Doriathrin

-a(n)

suffix. genitive

The Ilkorin genitive suffix (Ety/NAUK), attested in Dor. Tor Tinduma “King of Twilight” (Ety/TIN). It might have developed from the root ᴹ√NĀ/ANA, which is the source of the Quenya genitive suffix ᴹQ. -n and the Noldorin preposition N. na “of”. Helge Fauskanger suggested instead that it developed from a suffixal form of ᴹ✶ʒō (AL-Ilkorin/-a). This second derivation seems more plausible given its plural form -ion, though the plural could also have developed from (plural) ✶ī + (genitive) ✶āna > *✶-iān(a) > -iōn > -ion. See the entry on the genitive inflection for further discussion.

Conceptual Development: This suffix and its plural are the same as the Gnomish genitive suffix -a with plural -ion (GG/10). The derivation of the Gnomish genitive is closer to Mr. Fauskanger’s suggested etymology of the Ilkorin genitive, giving further support to his theory.

[Ety/NAUK.029] Group: Eldamo. Published by

-in

suffix. plural suffix

A suffix appearing in almost all attested Ilkorin plurals.

Conceptual Development: This suffix is the same as the most common Gnomish plural suffix -in (GG/10).

[Ety/BAL.088-2] Group: Eldamo. Published by

-th

suffix. plural suffix

A suffix appearing in one Ilkorin plural: Eglath “Elves” ← Egla (Ety/ELED). This example is notable as the only attested plural of an Ilkorin noun ending in a vowel. It may have the same origin as the Noldorin class-plural suffix -ath.

Conceptual Development: This suffix is the same as the common Gnomish plural suffix -th, also used with nouns ending in vowels (GG/10, 13-14).

[Ety/ELED.087-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

nā¹/ana

root. to, towards

Variations of the word: NĀ¹, ANA¹.

Imported inflections

WordFormGlossSource
ANinversion-Ety/YAB.013
ANAinversion-Ety/ANA¹.003; Ety/AR¹.025; Ety/NĀ¹.001; Ety/RIG.024

[Ety/YAB.013; Ety/ANA¹.001; Ety/AR¹.025; Ety/NĀ¹.003; Ety/RIG.024; EtyAC/YAB.019; Ety/ANA¹.003; Ety/NĀ¹.001; Ety/ANA¹.003|Ety/AR¹.025|Ety/NĀ¹.001|Ety/RIG.024] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-in

suffix. adjective ending

Element in: G. orcômin

-in

suffix. nominative inessive p., plural suffix

[GG/10.1207; GG/10.1701] Group: Eldamo. Published by

-th

suffix. plural suffix, nominative inessive p.

Element in: G. gwadath(wen)

[GG/10.1209; GG/10.1801; GG/10.2801] Group: Eldamo. Published by

to

proper name. to

[PE15/07.1301] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

ô

preposition. on, to

[PE13/151.5301] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

apa

preposition. on, to

[PE13/151.5304] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.