Quenya zR5Ì#

-ië

openness

- (2) abstract ending, often used to derive abstracts from adjectives, e.g. látië "openness" vs. láta "open", mornië "darkness" vs. morna "black, dark", vanië (for *vanyië) "beauty" vs. vanya "fair".

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-ië

suffix. is

- (3) "is", -ier "are", stative verb suffix occurring in Fíriel's Song: númessier "they are in the west", meldielto "they are...beloved", talantië "he is fallen", márië "it is good" (< *númessë "in the west", melda "beloved", *talanta "fallen"); future tense -iéva in hostainiéva "will be gathered" (< *hostaina "gathered"). Compare ye "is", yéva "will be", verbs that also occur in Fíriel's Song. This suffix is probably not valid in LotR-style Quenya: - is an infinitival or gerundial ending in CO, for ye "is" Namárië has , and the phrase "lost is" is vanwa ná, not *vanwië.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-ië

suffix. abstract noun, adverb

[LotR/1110.0401-4, PE17/013.2002, PE17/058.3101, ] Group: Eldamo. Published by

-ië

suffix. abstract noun

Also glossed as “adverb”.
Variations of the word: -ië, -ie.

Element in: Q. alatúlië, Q. Andúnië, Q. aquapahtië, Q. aranië, Q. Carnimírië, Q. coloitië, Q. enquië, Q. hísië, Q. látie, Q. laurië, Q. lintië, Q. londië, Q. márië, Q. mornië, Q. Nárië, Q. Neldië, Q. olass(i)ë, Q. sangië, Q. sarnië, Q. Sindanórië, Q. sindië, Q. tárië, Q. tengwestië, Q. túrindië, Q. Yavannië, Q. yávië, Q. yénië

[PE17/058.3101; PE17/058.3407; PE17/058.3701; PE17/059.0101; PE17/059.0901; LotR/1110.0401-4; PE17/058.4301] Group: Eldamo. Published by

-ië

suffix. gerund suffix

Also glossed as “-ing”, “general infinitive”, “verbal noun”.

Element in: Q. Emerië, Q. ataquetië, Q. enyalië, Q. hentië, Q. nainië, Q. námië, Q. norië, Q. nótië, Q. rehtië, Q. terfantië, Q. yomenië

[PE17/068.1503; PE17/013.2002; VT49/48.0508] Group: Eldamo. Published by

-ië

general infinitive

- (1) infinitive (or gerundial) ending, "general infinitive" (PE17:68), attested in carië (see car-), enyalië, q.v. (CO)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

alatúlië

noun. welcome

Elements

WordGlossSource
alatulya-to welcome-
-iëabstract noun-
ala-welcomePE17/172.2102

[PE17/172.2106] Group: Eldamo. Published by

látie

noun. openness

Elements

WordGlossSource
látaopen (not closed)-
-iëabstract noun-

[VT39/23.2908] Group: Eldamo. Published by

-a

it is said

-r nominative plural ending regularly used on nouns ending in -a, -i, -, -o, -u, e.g. Ainur, Valar, tier. Occasionally it is added also to nouns ending in -ë (that normally take the ending -I in the pl.). This seems to regularly happen in the case of nouns in - (see #fintalë, mallë, tyellë), sometimes also otherwise (see Ingwë, wendë, essë #1). This plural ending was ("it is said") first used by the Noldor (PM:402).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

mára

adjective. good

[PE 22:154, 166] Group: Mellonath Daeron. Published by

lantar

fall

-r plural ending used on verbs with a plural subject (VT49:48, 50, 51), e.g. lantar "fall" in Namárië (with the plural subject lassi "leaves"), or unduláver as the pl. form of undulávë "licked down, covered" (PE17:72). The ending is sometimes missing where we might expect it; for instance, the verb tarnë "stood" has multiple subjects and yet does not appear as *tarner in PE17:71.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

lantë

fall

#lantë (1) noun "fall" in Noldolantë, q.v. Also lanta.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

lantë

noun. fall

The word lasselanta “leaf-fall, autumn” (LotR/1107) indicate the form this word should be lanta, which is how it appears in the Etymologies. However, the alternate lassewinta (PM/376) seems to be formed with the infinitive of the verb winta- rather than a noun, so perhaps lasselanta is a similar formation from the verb lanta- “to fall”.

The form lantë, appearing in Noldolantë “Fall of the Noldor” (S/87), more strongly resembles other Quenya nouns, which more often end in -e rather than -a. The noun atalantë “collapse, downfall” is a similar formation from the related verb atalta-, though it could also be the past formation “downfallen” of this TALAT-stem verb.

Element in: Q. Noldolantë

[S/087.2708-2] Group: Eldamo. Published by

látië

openness

látië noun "openness" (VT39:23)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

melda

adjective. beloved

Also glossed as “dear”, “sweet”.
Variations of the word: melda.

Inflections

WordFormGlossSource
ammeldaintensive-PE17/057.3901
an(a)meldaintensive-PE17/057.3902
anameldaintensive-PE17/056.1002; PE17/057.0105
arimeldasuperlativeexceeding dearPE17/056.1002; PE17/056.1002; PE17/057.3702
armemeldasuperlative-PE17/056.1002
ĕrĕmeldasuperlativesole dear, dearest of allPE17/057.3703

Element in: Q. nessamelda, Q. vanimelda

[PE17/057.3901; PE17/057.3902; PE17/056.2102; PE17/057.0105; PE17/056.2101; PE17/056.4102; PE17/057.3702; PE17/056.1704; PE17/057.3703; PE17/041.0507; PE17/056.1002; PE17/057.1007; PE17/057.3701; PE17/109.4312; PE17/056.1002|PE17/057.0105; PE17/056.1002|PE17/056.1002|PE17/057.3702] Group: Eldamo. Published by

mára

adjective. good

Also glossed as “proper; useful”, “fit”, “good (of things)”, “proper”.
Variations of the word: mára, mara.

Inflections

WordFormGlossSource
márepluralgoodPE22/166.2202

Element in: Q. márië, Q. máralë, Q. namárië, Q. úmara

[VT49/30.1615; PE17/057.3601; PE17/058.3001; PE17/059.2202; VT49/12.0204; PE17/093.1707; PE17/147.4210; PE17/162.0705; VT49/15.3205; VT42/33.3304; PE17/172.2302; PE22/154.1009; PE22/166.2405; PE17/162.3501; PE17/074.3907; PE17/016.1806; PE22/166.2202; PE17/162.3507] Group: Eldamo. Published by

melda

beloved, dear, sweet

melda adj. "beloved, dear, sweet" (MEL, VT45:34), superlative arimelda *"dearest" (PE17:56, see ar- #2), meldielto "they are beloved" (sc. meld[a]--lto "beloved-are-they" however, both the stative verb ending - "is/are" and the ending -lto "they" may be obsolete in LotR-style Quenya) (FS) PE17:55 gives the comparative form as arimelda or ammelda and the superlative as eremelda, anamelda or once again ammelda (PE17:55).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

lanta

noun/adjective. fall

Also glossed as “falling”.
Variations of the word: lanta.

Element in: Q. lasselanta

[LotR/1107.4402-2; PE16/096.0902-1; PE16/096.1706-1] Group: Eldamo. Published by

is

(1) vb. "is" (am). (Nam, RGEO:67). This is the copula used to join adjectives, nouns or pronouns "in statements (or wishes) asserting (or desiring) a thing to have certain quality, or to be the same as another" (VT49:28). Also in impersonal constructions: ringa ná "it is cold" (VT49:23). The copula may however be omitted "where the meaning is clear" without it (VT49:9). is also used as an interjection "yes" or "it is so" (VT49:28). Short na in airë [] na, "[] is holy" (VT43:14; some subject can evidently be inserted in the place of [].) Short na also functions as imperative: alcar mi tarmenel na Erun "glory in high heaven be to God" (VT44:32/34), also na airë "be holy" (VT43:14); also cf. nai "be it that" (see nai #1). The imperative participle á may be prefixed (á na, PE17:58). However, VT49:28 cites as the imperative form. Pl. nar or nár "are" (PE15:36, VT49:27, 9, 30); dual nát (VT49:30). With pronominal endings: nányë/nanyë "I am", nalyë or natyë "you (sg.) are" (polite and familiar, respectively), nás "it is", násë "(s)he is", nalmë "we are" (VT49:27, 30). Some forms listed in VT49:27 are perhaps to be taken as representing the aorist: nain, naityë, nailyë (1st person sg, and 2nd person familiar/polite, respectively); does a following na represent the aorist with no pronominal ending? However, the forms nanyë, nalyë, , nassë, nalme, nar (changed from nár) are elsewhere said to be "aorist", without the extra vowel i (e.g. nalyë rather than nailyë); also notice that *"(s)he is" is here nassë rather than násë (VT49:30).Pa.t. nánë or "was", pl. náner/nér and dual nét "were" (VT49:6, 9, 10, 27, 28, 30, 36). According to VT49:31, "was" cannot receive pronominal endings (though nésë "he was" is attested elsewhere, VT49:28-29), and such endings are rather added to the form ane-, e.g. anen "I was", anel "you were", anes "(s)he/it was" (VT49:28-29). Future tense nauva "will be" (VT42:34, VT49:19, 27; another version however gives the future tense as uva, VT49:30). Nauva with a pronominal ending occurs in tanomë nauvan "I will be there" (VT49:19), this example indicating that forms of the verb may also be used to indicate position. Perfect anaië "has been" (VT49:27, first written as anáyë). Infinitive (or gerund) návë "being", PE17:68. See also nai #1.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

númessier

they are in the west

númessier vb. "they are in the west", a construction occurring in Fíriel's Song, evidently núme(n)-ssë-ie-r "west-in-are-they"; the stative-verb suffix - is probably not valid in LotR-style Quenya (FS)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ócom-

gather, assemble

#ócom- vb. "gather, assemble" (intransitive)(PE17:157, 158). Cited in the form ócomë "gathers, assembles", evidently an endingless aorist. Perfect ócómië given.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

sanganë

gather

sanganë vb.? "gather" (MC:214; this is "Qenya")

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

úyë

is

úyë vb., a form occurring in Fíriel's Song (cf. VT46:22), apparently ye "is" with the negative prefix ú-, hence "is not" (úyë sérë indo-ninya símen, translated "my hearth resteth not here", literally evidently *"[there] is not rest [for] my heart here")

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

lanta-

fall

lanta- (2) "fall" (DAT/DANT (TALÁT), Narqelion, VT45:26, VT49:54); lantar aorist tense pl. (Nam, RGEO:66); pl. pa.t. lantaner "fell" (pl.) (SD:246); lantier "they fell", a plural past tense of lanta- "fall" occurring in LR:47; read probably lantaner in LotR-style Quenya, as in SD:246. Also sg. lantië "fell" (LR:56); read likewise *lantanë? (The forms in -ier, - seem to be properly perfects.) Future tense lantuva, VT49:47. Participle lantala "falling" (with locative ending: lantalassë) in Markirya.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

arya-

verb. to excel

[PE17/056.2206] Group: Eldamo. Published by

lanta

fall

lanta (1) noun "a fall" (DAT/DANT (TALÁT) ), also lantë.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ala-

good

ala- (3), also al-, a prefix expressing "good" or "well" (PE17:146), as in alaquenta (q.v.) Whether Tolkien imagined this ending to coexist with the negative prefix of the same form (#2 above) is unclear and perhaps dubious.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-lë

suffix. abstract noun

Also glossed as “adverb”.
Variations of the word: -lë.

Element in: Q. cendelë, Q. findelë, Q. findilë, Q. fintalë, Q. hantalë, Q. laitalë, Q. lambelë, Q. lindalë, Q. lumbulë, Q. maitalë, Q. máralë, Q. nurtalë, Q. oialë, Q. ontalë, Q. otsolë, Q. quellë, Q. quentalë, Q. sillë, Q. tallë, Q. tengwelë, Q. tumbalë, Q. wendelë, Q. yallë

[PE17/058.4304; PE17/074.0404; S/015.0101-4; VT39/16.0411] Group: Eldamo. Published by

-më

suffix. abstract noun

Variations of the word: -me.

Element in: Q. carmë, Q. felmë, Q. indómë, Q. normë, Q. Súlimë

[PE17/169.0213-2] Group: Eldamo. Published by

-o

of goodness

-o (1) genitive ending, as in Altariello, Oromëo, Elenna-nórëo, Rithil-Anamo, Rúmilo, Lestanórëo, neldëo, omentielvo, sindiëo, Valinórëo, veryanwesto, q.v. In words ending in -a, the genitive ending replaces this final vowel, hence atto, Ráno, Vardo, vorondo as the genitive forms of atta, Rána, Varda, voronda (q.v.) Following a noun in -, the ending can have the longer form -no, e.g. *máriéno "of goodness" (PE17:59, but contrast sindiëo "of greyness" in PE17:72). Where the word ends in -o already, the genitive is not distinct in form, e.g. ciryamo (q.v.) = "mariner" or "mariners". Pl. -ion and -ron, q.v.; dual -to (but possibly -uo in the case of nouns that have nominative dual forms in -u rather than -t). The Quenya genitive describes source, origin or former ownership rather than current ownership (which is rather covered by the possessive-adjectival case in -va). The ending -o may also take on an ablativic sense, "from", as in Oiolossëo "from (Mount) Oiolossë" (Nam), sio "hence" (VT49:18). In some of Tolkiens earlier material, the genitive ending was -n rather than -o, cf. such a revision as Yénië Valinóren "Annals of Valinor" becoming Yénië Valinórëo (MR:200).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-rë

suffix. abstract noun

Element in: Q. Cormarë, Q. fanyarë

-ssë

suffix. abstract noun

Variations of the word: -sse.

Element in: Q. alanessë, Q. aranus(së), Q. carpassë, Q. celussë, Q. entulessë, Q. findessë, Q. incánussë, Q. Lótessë, Q. táris(së)

[VT49/30.2910] Group: Eldamo. Published by

-vë

suffix. abstract noun

Also glossed as “adverb”, “adverbial suffix”.
Variations of the word: -ve.

Element in: Q. andavë, Q. coiv(i)ë, Q. cuivië, Q. ilúvë, Q. návë, Q. sívë

[PE17/074.1113; PE17/068.1610] Group: Eldamo. Published by

alacarna

adjective. well-done

Also glossed as “well-made”.

Elements

WordGlossSource
al(a)-well-
car-to do-
ala-well-done, well-madePE17/172.2102

[PE17/172.2109] Group: Eldamo. Published by

hosta-

gather, collect, assemble

hosta- vb. "gather, collect, assemble" (Markirya), "gather hastily together, pile up" (PE17:39), hostainiéva "will be gathered", future tense of the stative verb *hostainië*, derived from hostaina "gathered", past participle of hosta- "gather". Such stative verbs are probably not conceptually valid in Tolkien's later Quenya; see -ië**. (FS)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

alahasta

adjective. unmarred

Also glossed as “Unmarred”.

Elements

WordGlossSource
al(a)-in--
hasta-to mar-

[MR/254.4004] Group: Eldamo. Published by

alamen

noun. good omen on departure

Also glossed as “a good omen on departure”.

Elements

WordGlossSource
al(a)-well-
men-to go-

Inflections

WordFormGlossSource
alámen(e)imperativego with a blessingPE17/162.1704

[PE17/162.1704; PE17/162.1608] Group: Eldamo. Published by

alatulya-

verb. to welcome

Also glossed as “welcome”.

Elements

WordGlossSource
al(a)-well-
tulya-to lead-
ala-welcomePE17/172.2102

Element in: Q. alatúlië

[PE17/172.2107] Group: Eldamo. Published by

Amarië

good

Amarië fem. name; perhaps derived from mára "good" with prefixing of the stem-vowel and the feminine ending - (Silm)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

arya

adjective. excelling

Also glossed as “better”.
Variations of the word: arimára, epemára, eremára.

Element in: Q. arimaitë

[PE17/058.0911; PE17/057.3603; PE17/147.4203; PE17/058.0912; PE17/058.0913] Group: Eldamo. Published by

comya-

gather, assemble

comya- ("k")vb. "gather, assemble" (transitive)(PE17:158)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

enyal-

to recall

#enyal- vb. "to recall", "to commemorate", gerund/infinitive enyalië with infinitival ending -; dative enyalien "for the re-calling", "[in order] to recall" in CO.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ye

is

ye (2) copula "is" (FS, VT46:22); both earlier and later sources rather point to (q.v.) as the copula "is", so ye may have been an experiment Tolkien later abandoned. Future tense yéva, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-as

suffix. abstract noun

Variations of the word: -as.

Element in: S. cannas, S. certhas, S. fennas, S. galenas, S. iavas, S. ínias, S. innas, S. Lammas, S. lonnas, S. rammas, S. sennas

[LotR/1123.3607-2; RC/523.0710-3] Group: Eldamo. Published by

-ita

suffix. general infinitive

suff. general infinitive.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:68] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

maer

good

adj. good, proper, excellent. Q. mára good, proper, Q. maira excellent. mae-. This gloss was rejected.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:172] < (A)MAY suitable, useful, prosper, serviceable, right. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

maer

good

_ adj. _good.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:162] < MAY. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

ma

interjection. good

Also glossed as “excellent”, “that’s right”, “good†; good! excellent! that’s right”.

[PE17/162.1104] Group: Eldamo. Published by

ma

adjective. good

_ adj. _good. Archaic and obsolete except as interjection 'good, excellent, that's right'.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:162] < *_magā_ < MAGA to thrive, be in good state. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

lant

noun. fall

[Lanthir S/406, PM/349] Q lanta. Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

dant

noun. fall

Inflections

WordFormGlossSource
Dantmixed-mutation-MR/373.2710

[MR/373.2710] Group: Eldamo. Published by

dant

noun. fall

[MR/373] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

danna-

verb. to fall

Written dant- in the Etymologies

[Ety/354, X/Z] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

danna

fall

_ v. _fall. Q. lanta-.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:66] DAN-TA. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

cova-

verb. gather

weak intr. v. gather, assemble, come to same place, meet. mae-govannen 'well met'. This gloss was rejected.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:157] < KOB, KOM gather, collect, bring to same place/point. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

bain

good

_ adj. _good, wholesome, blessed, fair (esp. of weather). . This gloss was rejected.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:149] < ƀan fair. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

maer

adjective. good

Also glossed as “excellent”, “fair; useful”, “fit”, “good (of things)”, “fair”, “proper”.

[PE17/162.1010; PE17/163.1806; PE17/163.2708; PE17/172.2306; PE17/172.2310] Group: Eldamo. Published by

lant

fall

_(noun) _1) #lant (pl. laint, coll. pl. lannath). This is apparently a Quenya borrowing, dant being the native Sindarin word. Note: a homophone means ”clearing in forest”. 2) pend (i bend, o phend; construct pen) (declivity), pl. pind (i phind), coll. pl. pennath. 3)

danna

fall

(verb) ?danna- (i dhanna, i nannar), pa.t. dant, past participle ("fallen") dannen, pl. dennin.

maer

good

_(”useful” of things _ not of moral qualities) maer (lenited vaer, no distinct pl. form) (fit, useful). For ”good” as an adjective describing human qualities, the word fael ”fair-minded, just, generous” may be considered.

Noldorin 5^mY7T5

-as

suffix. abstract noun

Variations of the word: -os, -as.

Element in: N. oegas, N. bellas, N. bregolas, N. cevnas, N. gonathras, N. hannas, N. hobas, N. dannas, N. ínias, N. Lhammas, N. moeas, N. maenas, N. ovras, N. panas, N. pennas, N. ram(m)as, N. sarnas, N. thamas, N. tharas, N. thinnas, N. tobas

[Ety/AYAK.015-2; Ety/BEL.103-2; Ety/KHAN.030-2; Ety/MAƷ; MAG.025-2; Ety/MASAG.025-2; Ety/NAT.023-2; Ety/PAN.036-2; Ety/STAB.029-2; Ety/STAR.013-2; Ety/TOP.020-2; Ety/UB.022-2; EtyAC/KEM.012-2; Ety/ÁLAK.013-2; Ety/BOR.068-2] Group: Eldamo. Published by

dant

noun. fall

Variations of the word: Dant.

Element in: N. Dant-ruinel

[PM/135.4204] Group: Eldamo. Published by

dant-

verb. to fall

Written dant- in the Etymologies

[Ety/354, X/Z] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-yē

suffix. abstract noun

Also glossed as “adverb”, “verbal noun”.
Variations of the word: -(i)ı̯ē.

[PE17/058.4302; VT49/48.0509] Group: Eldamo. Published by

-(a)lē

suffix. abstract noun

Also glossed as “adverb”.
Variations of the word: -lē, ălē.

[PE22/138.0107; PE17/058.4305; PE22/138.0102; VT39/16.0813] Group: Eldamo. Published by

-(a)rē

suffix. abstract noun

Variations of the word: ărē.

[PE22/138.0108; PE22/138.0105] Group: Eldamo. Published by

-ita

suffix. general infinitive

[PE17/068.1506] Group: Eldamo. Published by

-lē

suffix. abstract noun, adverb

[PE17/058.4305, VT39/16.0813] Group: Eldamo. Published by

(a)man

root. good

Also glossed as “blessed”, “holy”, “unmarred”, “good (morally)”, “free from evil”.
Variations of the word: MAN.

Element in: P. Eruman, P. Manwë, P. Manyel, P. Meiniel

[PE17/146.4001; PE17/149.1502; PM/357.3810; PE17/145.4103; PE17/147.3703; PE17/149.3311; PE17/150.0104; PE17/162.2301; PE17/162.4301; SA/mān.001] Group: Eldamo. Published by

ala

root. good

Also glossed as “blessed”, “fortunate”, “prosperous”, “healthy”, “good; health”, “good (physically)”.
Variations of the word: AL, ALA.

[PE17/059.3901; PE17/146.2601; PE17/150.2402; PE17/146.2902; VT42/33.0204; PE17/146.0901; PE17/146.2201; PE17/149.1605; PE17/153.1615; PE17/158.2814; PE17/162.0606; PE17/170.0308; PE17/172.0901] Group: Eldamo. Published by

arat/aran

root. good

Also glossed as “excellent”, “noble”.

Elements

WordGlossSource
RĀ/ARAnoble-
ARgood, excellent, noblePE17/147.3501
arn(a)-highSA/ar(a).001

[PE17/148.0101; SA/ar(a).019; PE17/147.3505] Group: Eldamo. Published by

ari

root. good

Also glossed as “excellent”, “noble”.

Elements

WordGlossSource
ARgood, excellent, noblePE17/147.3501

[PE17/147.3502] Group: Eldamo. Published by

khot

root. gather

Also glossed as “together in confusion”, “(gather) together in confusion/jumble”, “jumble”.

[PE17/039.1002; PE17/039.1315; PE17/157.1901] Group: Eldamo. Published by

kob/kom

root. gather

Also glossed as “collect”, “bring to same place/point”.
Variations of the word: KOB-, KOB, KOM.

[PE17/158.0801; PE17/016.2904; PE17/150.2405; PE17/157.3101; PE17/158.0101; PE17/158.1001] Group: Eldamo. Published by

magrā

adjective. good

Also glossed as “useful”, “proper”, “fit”.
Variations of the word: magra.

[PE17/016.1807; VT47/06.1209] Group: Eldamo. Published by

manrā

adjective. good

[PE17/162.3511] Group: Eldamo. Published by

ren

root. recall

Also glossed as “have in mind”.

[PM/372.3504] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-ie

suffix. stative suffix

[EtyAC/YĒ.029] Group: Eldamo. Published by

-ie

suffix. abstract noun

Variations of the word: -ie.

Element in: EQ. aiqie, EQ. anūvie, EQ. apantie, EQ. koivie, EQ. qívie, EQ. fairie, EQ. fandelúvie, EQ. kondorie, EQ. liltie, EQ. nyarie, EQ. oiwie, EQ. ordie, EQ. pantie, EQ. perendie, EQ. qeleksie, EQ. qolúvie, EQ. tárie, EQ. tulpie, EQ. tyalie

[GL/29.1903-2; QL/076.7501-2; QL/073.4501-2; QL/072.7201-2; QL/071.6801-2; QL/070.7001-2; QL/068.5701-2; QL/055.1801-2; QL/049.6701-2; QL/048.6701-2; QL/048.4001-2; QL/038.6401-2; QL/037.7601-2; QL/034.4801-2; QL/031.7601-2; PE15/74.1303-2; QL/078.3701-2; QL/093.5901-2] Group: Eldamo. Published by

-ie

suffix. abstract noun

Element in: MQ. Andúnie, MQ. Nárie, MQ. qelie, MQ. Tintánie, MQ. verie, MQ. voronwie, MQ. yénie, MQ. lúmie

-ie

suffix. gerund suffix

Also glossed as “gerund”.

[PE22/116.1909; PE22/116.4109; PE22/099.1708] Group: Eldamo. Published by

-le

suffix. abstract noun

Variations of the word: -le.

Element in: EQ. aiqale, EQ. aistale, EQ. ettele, EQ. fatsale, EQ. imbile, EQ. inqile, EQ. isqale, EQ. kaitoile, EQ. kangale, EQ. kankale, EQ. kilinkele, EQ. kityale, EQ. lindele, EQ. lísele, EQ. mantele, EQ. maptale, EQ. maqale, EQ. marmale, EQ. miqele, EQ. naikele, EQ. nyenyele, EQ. nektele, EQ. nessele, EQ. nostale, EQ. ondole, EQ. pampile, EQ. píqele, EQ. pumpole, EQ. qampale, EQ. qárele, EQ. qentele, EQ. qinqele, EQ. rendole, EQ. ristale, EQ. saikele, EQ. sinqele, EQ. siqile, EQ. sunqele, EQ. tarkele, EQ. tektele, EQ. tendile, EQ. tengwele, EQ. tintele, EQ. tiqile, EQ. tiutale, EQ. tókele, EQ. torqele, EQ. tunqele, EQ. túpele

[QL/029.5001-2; QL/075.7601-2; QL/076.4701-2; QL/076.5401-2; QL/077.1101-2; QL/077.7801-2; QL/079.6501-2; QL/080.4501-2; QL/082.5001-2; QL/083.7301-2; QL/074.4501-2; QL/084.1501-2; QL/090.6001-2; QL/091.6201-2; QL/091.7001-2; QL/092.6501-2; QL/092.8301-2; QL/093.3701-2; QL/093.8301-2; QL/094.0701-2; QL/094.6801-2; QL/087.3001-2; QL/072.3701-2; QL/070.2801-2; QL/069.0801-2; QL/034.0701-2; QL/036.7301-2; QL/037.5901-2; QL/041.6801-2; QL/042.5201-2; QL/043.4201-2; QL/044.0601-2; QL/045.0501-2; QL/046.1301-2; QL/046.7701-2; QL/047.1502-2; QL/054.6701-2; QL/055.0601-2; QL/057.4901-2; QL/057.6401-2; QL/061.5401-2; QL/063.2101-2; QL/065.1501-2; QL/065.3501-2; QL/066.1301-2; QL/066.6701-2; QL/094.7301-2; QL/095.7001-2] Group: Eldamo. Published by

-le

suffix. abstract noun

Also glossed as “general action verbal suffix”.
Variations of the word: -le.

Element in: MQ. aikale, MQ. ettele, MQ. farale, MQ. hortale, MQ. intyale, MQ. lindale, MQ. lirule, MQ. lúmeqentale, MQ. mankale, MQ. meryale, MQ. naikele, MQ. ñandele, MQ. qelle, MQ. qentale, MQ. tenkele, MQ. vestale

[PE22/110.2104; PE22/110.3805] Group: Eldamo. Published by

-me

suffix. abstract noun

Variations of the word: -me.

Element in: EQ. allume, EQ. kelu(me), EQ. fenume, EQ. filume, EQ. kalume, EQ. palume, EQ. qelume

[QL/030.3001-2; QL/038.1401-2; QL/038.2901-2; QL/044.2101-2; QL/046.3201-2; QL/071.8101-2; QL/076.8001-2] Group: Eldamo. Published by

-me

suffix. abstract noun

Element in: MQ. melme

-sse

suffix. abstract noun

Variations of the word: -sse.

Element in: EQ. eresse

[LT1A/Tári-Laisi.042-2; QL/084.5501-2; QL/084.1601-2; QL/075.1401-2; QL/053.4801-2; QL/052.6301-3; QL/048.7601-2; QL/085.4701-2; QL/041.2501-2; QL/037.1601-2; QL/036.0701-2; QL/029.5401-2; PE15/76.4603-2; PE15/69.0402-2; PE13/162.6903-2; QL/041.2301-2; QL/090.4601-2] Group: Eldamo. Published by

-sse

suffix. abstract noun

Variations of the word: -ssë.

Element in: MQ. kaimasse, MQ. eresse, MQ. hopasse, MQ. ninqisse, MQ. otornasse, MQ. valasse, MQ. varnasse, MQ. veasse, MQ. venesse, MQ. Víresse

[SM/206.0203-2] Group: Eldamo. Published by

lanta

noun. fall

Also glossed as “a fall”.

Element in: MQ. lasselanta

[Ety/DAT.020; Ety/TALÁT.066] Group: Eldamo. Published by

lanta

noun/adjective. fall

Also glossed as “falling; fallen”, “falling”, “fallen”, “a fall”.

Element in: EQ. lasselanta, EQ. mórilanta

[MC/214.0101; MC/214.1103; PE16/143.0701; QL/051.0701] Group: Eldamo. Published by

melda

adjective. beloved

Also glossed as “dear”, “sweet”.

Inflections

WordFormGlossSource
meldieltostative 3rd-plThey are ... belovedLR/072.1104

[Ety/MEL.009; EtyAC/MEL.006; LR/072.1104] Group: Eldamo. Published by

melitsa

adjective. beloved

Also glossed as “favourite”.

Elements

WordGlossSource
melitsedarlingQL/060.7801
-aadjectival suffixQL/060.7901-2

[QL/060.7901] Group: Eldamo. Published by

paptaqelasta

noun. fall

Also glossed as “leaf dying”.

Elements

WordGlossSource
papt--QL/072.3502
qele-to perish; to fadeQL/072.4001-2
-staverbal nounQL/072.4001-3

[QL/072.4001; PME/072.4103] Group: Eldamo. Published by

suq-

verb. fall

Also glossed as “fail”, “go down”, “die down”.

Inflections

WordFormGlossSource
sunqepast-QL/087.2901

[QL/087.2908; QL/087.2901] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

khoth

root. gather

Variations of the word: KHOTH.

[Ety/GLAM.021; Ety/KHOTH.001] Group: Eldamo. Published by

Old Noldorin

magra

adjective. good

[EtyAC/MAƷ.059] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

maur

adjective. good

Variations of the word: môr, moir, mór.

Inflections

WordFormGlossSource
maurplural-PE13/150.0801
moeadaugmentative-PE13/125.1601
moi(a)daugmentative-PE13/125.1601
moi(a)ntsuperlative-PE13/125.1601
môr(in)plural-PE13/122.1501
môr(ir)plural-PE13/124.0901
mui(a)daugmentative-PE13/125.1601
mui(a)ntsuperlative-PE13/125.1601

Element in: EN. damor, EN. moir

[PE13/150.0801; PE13/150.0804; PE13/125.1605; PE13/125.1604; PE13/125.1606; PE13/150.1003; PE13/150.1502; PE13/122.1501; PE13/124.0901; PE13/125.1601; PE13/125.2111; PE13/122.1504; PE13/124.0904; PE13/125.2815; PE13/125.2901] Group: Eldamo. Published by

môr

adjective. good

Gnomish

-os

suffix. abstract noun

Variations of the word: -os, -as, -ios.

Element in: G. crithos, G. doros

[GL/20.8105-2; GL/39.6301-2; GL/45.8401-2; GL/41.5501-2; GL/38.1701-2; GL/37.9101-2; GL/37.6501-2; GL/36.8301-2; GL/30.6601-2; GL/35.1501-2; GL/33.8501-2; GL/33.7801-2; GL/33.7001-2; GL/33.3501-2; GL/32.7901-2; GL/40.6201-2; GL/29.9201-2; GL/29.5001-2; GL/29.1101-2; GL/28.8801-3; GL/27.7001-2; GL/27.2601-2; GL/24.8701-2; GL/23.1701-2; GL/22.6201-2; GL/20.1201-2; GL/19.8003-2; GL/19.5801-2; GL/19.2801-2; GL/19.0701-2; GL/17.6701-2; GL/17.4901-2; GL/42.5601-2; GG/08.1803-2] Group: Eldamo. Published by

-oth

suffix. abstract noun

Variations of the word: -oth, -eth, -th, -ith.

Element in: G. anoth, G. daroth, G. faroth, G. guinoth, G. heloth, G. cweloth

[GL/21.2101-2; GL/23.9401-2; GL/32.9701-2; GL/36.7401-2; GL/44.4201-2; GL/44.8902-2; GL/47.0301-2; GL/45.5901-2; GL/47.0101-2; GL/19.5501-2; GL/28.5901-2; GL/29.2801-2; GL/34.2501-2; GL/43.0101-2; GL/48.7201-2; GL/43.8301-2] Group: Eldamo. Published by

-ri

suffix. abstract noun

Variations of the word: -ri, -dri.

Element in: G. bagri, G. baithri, G. bedhri, G. cagri, G. cluimri, G. cuibri, G. cuilogri, G. cwanchri, G. cwedri, G. cwim(ri), G. cwithri, G. dodri, G. drabri, G. engri, G. faigri, G. fofri, G. fugri, G. gimri, G. glaimri, G. glamri, G. glimri, G. glumri, G. gochethri, G. godaithri, G. golaudri, G. gothri, G. gudhri, G. gumri, G. gwegri, G. hestri

[GL/47.6701-2; GL/21.1901-2; GL/44.8501-2; GL/43.3801-2; GL/42.8501-2; GL/42.0901-2; GL/41.1001-3; GL/40.7201-2; GL/40.6801-2; GL/40.3501-2; GL/39.8301-2; GL/39.3601-2; GL/39.2901-2; GL/38.9201-2; GL/36.2001-2; GL/35.8701-2; GL/32.9201-2; GL/30.7201-2; GL/30.2401-2; GL/29.0701-2; GL/28.8002-2; GL/28.5301-2; GL/28.2901-2; GL/27.6801-2; GL/27.6701-2; GL/26.4201-2; GL/24.7301-2; GL/22.3101-2; GL/21.3601-2; GL/33.4701-2; GL/49.0301-2] Group: Eldamo. Published by

crib-

verb. gather

Also glossed as “pluck”.

Inflections

WordFormGlossSource
crimpipast-GL/27.1201

[GL/27.1201; GL/27.1204] Group: Eldamo. Published by

dont

noun. fall

Also glossed as “bump”, “drop”, “a fall”, “a bump”, “a drop”.

[GL/30.2301] Group: Eldamo. Published by

garth

adjective. beloved

[GL/37.9501] Group: Eldamo. Published by

glesta-

verb. gather

Elements

WordGlossSource
glestgatherGL/39.6501

[GL/39.6701] Group: Eldamo. Published by

hosta-

verb. gather

Also glossed as “collect”.

Inflections

WordFormGlossSource
hûsipast-GL/49.6701

[GL/49.6701; GL/49.6704] Group: Eldamo. Published by

idril

feminine name. Beloved

Variations of the word: Idril.

Elements

WordGlossSource
idrilBelovedGL/50.4001

[GG/11.0208; GG/15.2807; GG/15.2907; GL/50.4602; LT2/216.4101; LT2A/Idril.001; LT2I/Idril.001; LT2I/Irildë.004; PE13/099.2706; PE13/103.2203; PE13/104.0304; PE15/27.6101] Group: Eldamo. Published by

lag-

verb. gather

Also glossed as “pick up”, “get”.

Inflections

WordFormGlossSource
lôgipast-GL/52.4301

[GL/52.4301; GL/52.4308] Group: Eldamo. Published by

mora

adjective. good

Variations of the word: mor.

Inflections

WordFormGlossSource
mair(in)plural-PE13/115.1401
modronaugmentativebetterGG/16.1212; GL/57.8901
monthirdiminutiveworseGG/16.1117
moranthirdiminutiveworseGG/16.1201
moronpluralgoodGG/15.2002

[PE13/115.1404; PE13/115.1401; GG/16.1212; GL/57.9001; GG/16.1117; GL/17.3301-1; GG/10.0607; GG/15.2002; GL/56.0705; GL/57.8901; GG/16.1201; GG/15.2102; GG/16.1212|GL/57.8901] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

kḷkḷ

root. gather

Also glossed as “collect”, “reap”.

[QL/047.1701] Group: Eldamo. Published by

lṇtṇ

root. fall

Variations of the word: LANTAN.

[QL/051.0501] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.