Quenya zR5Ì#

-a

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.
Variations of the word: -a.

Element in: Q. airëa, Q. Aldëa, Q. amaurëa, Q. andúna, Q. endëa, Q. eressëa, Q. fínëa, Q. ilaurëa, Q. ilyarëa, Q. laurëa, Q. lillassëa, Q. lilótëa, Q. lómëa, Q. mírëa, Q. noa, Q. núla, Q. oialëa, Q. rávëa, Q. taurëa, Q. túrëa, Q. úfanwëa, Q. úpahtëa, Q. yaimëa

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

-voitë

suffix. adjective suffix

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: Q. Aldúya, Q. Amanyar, Q. Anarya, Q. apacenya, Q. attalya, Q. carya, Q. Eärenya, Q. elenya, Q. entya, Q. firya, Q. Isilya, Q. Menelya, Q. minya, Q. Narya, Q. Nenya, Q. tatya, Q. tercenya, Q. Valanya, Q. Vilya

[PE17/068.2209-1] Group: Eldamo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-eb

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: S. aglareb, S. ereb, S. fíreb, S. gorthob, S. maecheneb

[WJ/337.2409-3; WJ/412.3002] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en.

Element in: S. dínen, S. glórin

[PE17/098.4102-2; RGEO/62.0301-2; SA/lin¹.006-3; SD/129.0202-2] Group: Eldamo. Published by

-i

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “adjectival”.

Element in: S. serni

[VT42/10.3107] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: S. glóriel

[S/235.3205-3] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ren.

Element in: S. angren, S. celebrin, S. edhellen, S. Falathren, S. gwaeren, S. gwathren, S. mithren, S. silivren

[SA/anga.014-2] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 5^mY7T5

-eb

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: N. aglareb, N. caeleb, N. deleb, N. ereb, N. Gondolindeb, N. Ossiriandeb, N. uireb, N. guireb

[Ety/AKLA-R.020-1; Ety/DYEL.021-2; Ety/KAY.019-2; Ety/OY.028-2] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -en, -n.

Element in: N. Alchorin, N. brassen, N. dolen, N. firen, N. gwelwen, N. lhaden, N. malthen, N. methen, N. pichen, N. tawaren, N. tithen

[Ety/BARAS.036-2; Ety/DUL.013-2; Ety/MET.013-2; Ety/PHIR.032-2; Ety/PIS.008-2; Ety/SMAL.023-2; Ety/TÁWAR.041-2; Ety/WIL.030-2; Ety/LIS.011-2] Group: Eldamo. Published by

-iel

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iel.

Element in: N. gloriel

[Ety/LÁWAR.040-3; Ety/NEI.037-2] Group: Eldamo. Published by

-ion

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion.

Element in: N. Tilion

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

-ren

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ren, -rin.

Element in: N. angren, N. Beleriandren, N. celebren, N. Dagor Delothrin, N. Falathrin, N. forodren, N. glamren, N. gobennathren, N. Gondolidhren, N. gondren, N. haradren, N. idhren, N. lothren, N. lhumren, N. tathren

[Ety/ANGĀ.012-2; Ety/GLAM.025-2; Ety/KHYAR.024-2; Ety/KWET.041-2; Ety/KYELEP.018-2; Ety/LUM.026-2; Ety/PHAL.059-2; Ety/PHOR.028-2; Ety/TATHAR.014-2; RS/432.2004-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ui.

Element in: N. bronadui, N. crumui, N. edraenui, N. Erchamui, N. gellui, N. hithui, N. istui, N. lithui, N. moelui, N. milui, N. nínui, N. Odothui, N. uanui, N. Úrui

[Ety/BAN.061-2; Ety/GYEL.014-2; Ety/IS.030-2; Ety/KURÚM.009-2; Ety/MEL.047-2; Ety/MIL-IK.025-2; EtyAC/REG.029-3] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

-ina

suffix. adjective suffix

-ya

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “active participle”, “adjectival”.
Variations of the word: ō-yā, ū-yā.

[PE22/136.2405; VT49/17.0601; VT42/25.1611; VT42/25.1701; VT42/10.2801; VT42/25.0603] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a.

Element in: MQ. kaimassea, MQ. kuivea, MQ. eressea, MQ. fárea, MQ. hiswa, MQ. lindornea, MQ. lintyulussea, MQ. lúmeqentalea, MQ. mailea, MQ. naikelea, MQ. nengwea, MQ. rinda, MQ. toa, MQ. valya, MQ. vórea, MQ. yalúmea, MQ. yárea

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a, -ea.

Element in: EQ. aistalea, EQ. alasta, EQ. aldea, EQ. ankassea, EQ. asampe(a), EQ. assea, EQ. atempa, EQ. auqa, EQ. aurea, EQ. avíka, EQ. kaimassea, EQ. koirea, EQ. kulmarinda, EQ. kulurinda, EQ. ekkia, EQ. eressea, EQ. falkasse(a), EQ. fanórea, EQ. loimea, EQ. pómea, EQ. hatsea, EQ. helinillea, EQ. órea, EQ. talqea, EQ. illia, EQ. isqalea, EQ. karneambara, EQ. kaurea, EQ. kiryassea, EQ. kityalea, EQ. kómea, EQ. kotsia, EQ. lassea, EQ. latukenda, EQ. laumea, EQ. laurea, EQ. lempea, EQ. lempea, EQ. limpalassea, EQ. lindea, EQ. lindelea, EQ. lindórea, EQ. nornelassea, EQ. líneneldora, EQ. linqea, EQ. lintasarindea, EQ. lintuilinda, EQ. lintuilindórea, EQ. lintyulussea, EQ. liqistea, EQ. listea, EQ. lómina, EQ. lótea, EQ. lotōrea, EQ. luina, EQ. lúlea, EQ. lúrea, EQ. lúmia, EQ. Makarnea, EQ. maksilistea, EQ. málea, EQ. malikondea, EQ. maqalea, EQ. melitsa, EQ. mírea, EQ. mirmila, EQ. mulda, EQ. murmea, EQ. naikelea, EQ. nardilea, EQ. narka, EQ. násea, EQ. niqissea, EQ. narwa, EQ. nornea, EQ. númea, EQ. nyenya, EQ. olórea, EQ. palassea, EQ. pampil(e)a, EQ. pirúkea, EQ. pínea, EQ. qalmea, EQ. qalūmea, EQ. qámea, EQ. qilda, EQ. qilea, EQ. qínea, EQ. qinqelea, EQ. qirqirinda, EQ. raustea, EQ. rua, EQ. saikelea, EQ. salamba, EQ. saminda, EQ. siliq(in)a, EQ. silmea, EQ. silqeléna, EQ. sunqelea, EQ. susúlima, EQ. talanda, EQ. telella, EQ. telpea, EQ. telúmea, EQ. telusta, EQ. tendilea, EQ. timpina, EQ. tólea, EQ. túrea, EQ. turinda, EQ. turinqia

[PE14/047.1611-3; QL/076.2401-2; QL/076.2201-2; QL/074.8301-2; QL/074.5401-2; QL/073.8101-2; QL/072.3801-2; QL/072.1801-2; QL/070.8601-2; QL/069.8101-2; QL/069.0601-1; QL/076.3001-2; QL/068.2901-2; QL/068.2001-2; QL/067.8601-3; QL/067.8501-2; QL/066.4001-2; QL/065.1701-2; QL/064.7001-2; QL/064.5401-2; QL/096.0601-2; QL/063.4101-2; QL/061.6601-2; QL/068.2101-2; QL/061.6301-2; QL/077.1901-2; QL/077.7901-2; QL/095.7801-2; QL/094.2303-2; QL/092.7501-2; QL/091.6301-2; QL/091.4401-2; QL/091.4101-2; QL/091.2302-2; QL/091.0301-2; QL/090.2901-2; QL/088.6801-2; QL/077.7001-2; QL/088.5701-2; QL/086.7801-2; QL/083.5201-2; QL/083.5001-2; QL/082.5101-2; QL/081.6101-2; QL/081.4401-2; QL/080.7701-2; QL/079.3601-2; QL/078.1901-2; QL/078.0501-2; QL/087.3301-2; QL/060.7901-2; QL/063.5301-2; QL/057.6501-2; QL/049.1601-2; QL/049.1401-2; QL/048.9201-2; QL/048.6201-2; QL/048.5401-2; QL/047.7201-2; QL/047.1601-2; QL/043.4301-2; QL/042.1301-2; QL/039.7901-2; QL/039.6501-2; QL/037.5101-2; QL/037.1601-3; QL/035.1501-2; QL/034.0801-2; QL/033.6901-2; QL/033.4101-2; QL/030.8401-2; QL/030.0801-2; PE15/73.0503-2; PE15/67.3304-1; PE14/079.2801-2; PE14/051.1904-2; QL/058.3901-2; QL/051.5801-2; QL/051.4001-2; QL/051.6501-2; QL/057.5501-2; QL/057.3301-2; QL/057.0201-2; QL/056.7601-2; QL/056.7202-2; QL/056.6201-2; QL/056.5301-2; QL/056.0101-2; QL/055.9001-2; QL/055.5401-2; QL/054.7501-3; QL/054.7301-2; QL/055.0301-2; QL/054.6101-2; QL/052.7501-2; QL/053.6401-3; QL/054.6801-2; QL/053.6901-2; QL/053.6701-3; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/096.0701-2; QL/074.5101-2; QL/075.2401-2; QL/092.3701-2; QL/092.7601-2; QL/092.8501-2; QL/077.1301-2; QL/077.4002-2; QL/091.0302-2] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ina, -na, -in.

Element in: EQ. aksina, EQ. karina, EQ. kuluina, EQ. talqina, EQ. indositsina, EQ. kaina, EQ. kalassina, EQ. kanuina, EQ. kólemaina, EQ. latsina, EQ. laurina, EQ. lúsina, EQ. lúvina, EQ. malina, EQ. -noina, EQ. pimpina, EQ. polina, EQ. potsina, EQ. rimp(in)a, EQ. rúvina, EQ. salistina, EQ. silína, EQ. siltina, EQ. sinqina, EQ. sistina, EQ. sitsina, EQ. suksina, EQ. sunqelaina, EQ. tambina, EQ. tarqin(a), EQ. telpina, EQ. tirtina, EQ. torina

[QL/093.6701-2; QL/043.6401-2; QL/088.5501-2; PE15/77.4401-2; QL/083.4301-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/087.3401-2; QL/081.1801-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/094.6301-2; QL/086.9401-2; QL/081.1001-2; QL/080.2501-2; QL/075.4501-2; QL/043.2301-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/094.7701-2; QL/047.5101-2; QL/045.3101-2; QL/057.1301-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/051.7801-2; QL/094.8201-2; QL/031.3701-2; QL/031.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-noina

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -noina.

Elements

WordGlossSource
-inaadjectival suffix-

Element in: EQ. hestanoina, EQ. vestanoina

[QL/040.4301-2; QL/101.1401-2] Group: Eldamo. Published by

-noite

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -noite.

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. hambanoite, EQ. nolmenoite, EQ. qilinoite, EQ. rímenoite, EQ. ulwenoite, EQ. qimenoite

[PE15/69.0301-2; QL/039.3702-2; QL/067.5301-2; QL/077.2501-2; QL/077.4101-2; QL/080.3301-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: EQ. alkara, EQ. diéra, EQ. karkara, EQ. núora, EQ. tantara, EQ. tessara, EQ. oara

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

-se

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -se.

Element in: EQ. ankasse, EQ. eldaqetse, EQ. eldarisse, EQ. simpise

[QL/030.8301-3; QL/035.3901-2; QL/035.3902-2; QL/084.0501-2] Group: Eldamo. Published by

-voite

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -voite.

Elements

WordGlossSource
-iteadjective ending-

Element in: EQ. aikuvoite, EQ. kuluvoite, EQ. fatsevoite, EQ. anuvoite, EQ. kotsivoite, EQ. larmavoite, EQ. listevoite, EQ. mavoite, EQ. malkuvoite, EQ. rámavoite, EQ. sinqevoite, EQ. turuvoite

[QL/029.5201-2; QL/031.7201-2; QL/048.5301-2; QL/049.1002-2; QL/051.3302-2; QL/055.0302-2; QL/057.5702-2; QL/057.6201-2; QL/062.0901-2; QL/078.7201-2; QL/083.7701-2; QL/096.4401-2] Group: Eldamo. Published by

-voite

suffix. adjective suffix

Elements

WordGlossSource
-ite(verbal) adjective ending-

Element in: MQ. hanuvoite

-wa

suffix. adjective suffix

Element in: EQ. alaswa, EQ. aswa, EQ. fandelúva, EQ. haranwa, EQ. helinwa, EQ. mekilwa, EQ. naiqa, EQ. Noldorinwa, EQ. oiswa, EQ. perenwa, EQ. saratwa, EQ. singwa, EQ. sovalwa, EQ. terenwa, EQ. turinwa

-ya

suffix. adjective suffix

Element in: MQ. arinya, MQ. formenya, MQ. hyarmenya, MQ. númenya, MQ. rómenya

-ya

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ya.

Element in: EQ. arinya, EQ. erya

[PE14/082.0306-2; QL/032.1701-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

-inā

suffix. adjective suffix

Variations of the word: ina.

[Ety/LEP.119] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-(i)on

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion, -on, -n, -an, -wion.

Element in: G. alewthion, G. faron

[GL/37.7201-2; GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/25.5101-2; GL/27.0401-2; GL/36.5001-2; GL/25.5301-2; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/46.6001-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2; GL/46.7701-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)in

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -rin, -in, -drin.

Element in: G. Egladrin, G. fedhin

[GL/34.7101-2; GL/27.3001-2; GL/38.4401-2; GL/38.5401-2; GL/33.4201-2; GL/39.4301-2; GL/33.3101-2; GL/30.7601-2; GL/28.1401-2; GL/27.7301-2; GL/40.1501-2; GL/42.8701-2; GL/37.3001-2; GL/20.6501-2; GL/20.7601-2; GL/22.8101-2; GL/22.7201-2; GL/20.9001-2; GL/47.7803-2; GL/25.7701-2; GL/22.3901-2; GL/40.7001-2; GL/38.2701-2; GL/48.4101-2; GL/39.0601-2; GL/39.5301-2; GL/39.5601-2; GL/39.6101-2; GL/47.2701-2; GL/37.6601-2; GL/39.7701-2; GL/44.8701-2; GL/40.3101-2; GL/39.4302-2; GL/19.5701-2; GL/34.3701-2; GL/36.1101-2; GL/19.6001-2; GL/21.5001-2; GL/23.2801-2; GL/24.7101-2; GL/25.8101-2; GL/25.8601-2; GL/26.2101-2; GL/26.3702-2; GL/37.3101-2; GL/26.4901-2; GL/32.4301-2; GL/32.7601-2; GL/33.0101-2; GL/33.3201-2; GL/48.9001-2; GL/34.7201-2; GL/35.6101-2; GL/35.8601-2; GL/32.1301-2; QL/037.7902-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)iol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -iol, -riol.

Element in: G. clochiol, G. egriol

[GL/24.4601-2; GL/45.6201-2; GL/45.2101-2; GL/44.6301-2; GL/40.7702-2; GL/40.1401-2; GL/39.4701-2; GL/45.8501-2; GL/49.3401-2; GL/30.7301-2; GL/30.1301-2; GL/29.5901-2; GL/25.8201-2; GL/24.6701-2; GL/32.7701-2; GL/29.8801-2; GL/42.1901-2; GL/24.7201-2; GL/32.9101-2] Group: Eldamo. Published by

-(r)ol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ol, -rol.

Element in: G. ausirol, G. bridol, G. gothriol

[GL/17.5301-2; GL/47.5301-2; GL/47.2101-2; GL/46.2101-2; GL/43.3901-2; GL/42.8601-2; GL/42.1001-2; GL/38.9001-2; GL/47.5801-2; GL/27.5802-2; GL/24.7501-2; GL/24.2701-2; GL/24.1901-2; GL/23.6401-2; GL/22.0501-2; GL/27.5801-2; GL/25.3301-2; GL/17.6301-2; GL/48.5901-3] Group: Eldamo. Published by

-og

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -og, -eg, -weg.

Element in: G. aistog, G. alepthog, G. âlog, G. bodruithog, G. cuilog, G. crithog, G. cwiliog, G. driog, G. durog, G. aithog, G. fadrog, G. fedhrog, G. fenog, G. flanthog, G. dairog, G. glamog, G. golog, G. gruithog, G. guinog, G. hadruithog

[GL/32.4001-2; GL/42.4001-2; GL/34.7301-2; GL/31.2401-2; GL/33.0701-2; GL/32.5601-2; GL/42.7601-2; GL/41.0401-2; GL/39.3701-2; GL/35.5301-2; GL/34.8301-2; GL/33.3601-2; GL/18.0501-2; GL/31.5101-2; GL/30.8801-2; GL/29.5801-2; GL/28.7301-2; GL/27.6501-2; GL/27.2701-2; GL/23.6501-2; GL/19.1101-2; GL/18.8301-2; GL/47.5701-2; GL/46.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: G. cingra

[GL/18.7301-2; GL/23.5901-2; GL/26.1301-2; GL/32.0901-2; GL/35.8301-2; GL/47.1301-2; GL/47.4101-2; GL/47.6101-2; GL/48.0401-2; LT1A/Vána.055-2] Group: Eldamo. Published by

-thol

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -thol.

Element in: G. cômathol

[GL/26.7001-2] Group: Eldamo. Published by

-wed

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -wed, -web, -nwed.

Element in: G. caithonwed, G. calwed, G. celchwed, G. clogwed, G. codwed, G. dairwed, G. deldrinwed, G. drogwed, G. egwed, G. erwed, G. faronwed, G. fathwed, G. fedhwed, G. galwed, G. gonwed, G. gwavwed, G. gwegwed, G. gwinwed, G. hilwed

[GL/42.5001-2; GL/40.7301-2; GL/34.0201-2; GL/24.8801-2; GL/49.1901-2; GL/45.8701-2; GL/44.8101-2; GL/43.7201-2; GL/41.4801-2; GL/34.3601-2; GL/34.1601-2; GL/33.0801-2; GL/31.0401-2; GL/30.0901-2; GL/29.6001-2; GL/26.4801-2; GL/26.3502-2; GL/25.7801-2; GL/25.1301-2; PE13/113.3501-2; PE13/114.4601-2] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

-eb

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: EN. aitheb

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

-ui

suffix. adjective suffix

Variations of the word: -ui.

Element in: EN. inathui

[PE13/148.1701-1] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.