Quenya zR5Ì#

-a

it is said

-r nominative plural ending regularly used on nouns ending in -a, -i, -, -o, -u, e.g. Ainur, Valar, tier. Occasionally it is added also to nouns ending in -ë (that normally take the ending -I in the pl.). This seems to regularly happen in the case of nouns in - (see #fintalë, mallë, tyellë), sometimes also otherwise (see Ingwë, wendë, essë #1). This plural ending was ("it is said") first used by the Noldor (PM:402).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

onwë

child

onwë noun "child" (PE17:170)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ilyarëa

adjective. daily

Elements

WordGlossSource
ilyaall (of a particular group of things)-
árësunlight-
-aadjectival suffix-

[VT43/18.1901; VT43/18.1907] Group: Eldamo. Published by

írima

lovely, beautiful, desirable

írima adj. "lovely, beautiful, desirable" (ID, FS, PE17:155), in FS also pl. írimar; in the "Qenya" of Fíriel's Song, adjectives in -a form their plurals in -ar instead of -ë as in LotR-style Quenya.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

írimë

feminine name. Lovely

The father-name of the fourth child and youngest daughter of Finwë (MR/207, PM/343). It seems to be a feminized form of the adjective írima “desirable, lovely”.

Conceptual Development: When she first appeared, her name was given as Írimë and she was either the middle or youngest daughter, varying in birth-order with a third daughter Faniel (MR/207, 238), who later disappeared from the texts. At one point her name was temporarily changed to Finvain (MR/262), but later still she reappeared as Írimë, as the second of only two daughters (PM/343). Confusingly, her name was then changed to Írien just a few lines later, without explanation.

Christopher Tolkien discusses the changing names for Finwë’s daughters on PM/359, notes #26 and #28. This lexicon uses Írimë as the most common of her names.
Variations of the word: Írimë, Írien.

Elements

WordGlossSource
írimadesirable-

[PMI/Írimë.009; PE17/112.2314; MRI/Írimë.001; PM/343.2301; PMI/Írimë.001] Group: Eldamo. Published by

melwa

lovely

melwa adj. "lovely" (LT1:262); compare melda in Tolkiens later Quenya.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

menya

our

menya (pl. menyë is attested) possessive pron. "our", 1st person pl. exclusive independent possessive pronoun (VT43:19, 35). Evidently derived from the dative form men "for us" by adding the adjectival ending -ya. Compare ninya, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

onna

noun. child

[PE17/170.1912] Group: Eldamo. Published by

onna

noun. child

Variations of the word: onwe.

Inflections

WordFormGlossSource
onnalda2nd-pl-poss*your childVT49/42.2601
onnalya2nd-sg-polite-poss*your childVT49/42.2401
onnarpluralchildrenPM/391.2110-2

Element in: Q. onya

[PE17/170.3105; PE17/170.3805; VT49/42.2601; VT49/42.2401; PM/391.2110-2; PE17/170.1912; PE17/170.3106; PE17/170.3806] Group: Eldamo. Published by

onwë

noun. child

illi

noun. all

[PE17/091.1213] Group: Eldamo. Published by

qáqi

adverb. all

quanta-

fill

quanta- (2) vb. "fill" (PE17:68), cf. enquantuva "will refill" in Namárië. This verb seems to spring from a secondary use of the adjective quanta "full" as a verbal stem, whereas the synonym quat- (q.v.) is the original primary verb representing the basic root KWAT.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

quat-

fill

quat- vb. "fill" (WJ:392), future #quantuva "shall fill" (enquantuva "shall refill") (Nam, RGEO:67) Irrespective of the prefix en- "re", the form enquatuva (VT48:11) displays the expected future tense of quat-. The Namárië form enquantuva seems to include a nasal infix as well, which is possibly an optional feature of the future tense. On the other hand, PE17:68 cites the verb as quanta- rather than quat-, and then the future-tense form quantuva would be straightforward.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

selda

child

selda adj.?noun? (meaning not clear, related to seldë "child" (meaning changed by Tolkien from "daughter") and seldo "boy". Thus selda may be an adjective "childlike", since -a is a frequent adjectival ending. Alternatively, as suggested in VT46:13, selda may be a neuter noun "child", corresponding to masc. seldo "boy" and fem. seldë "girl" (before Tolkien changed the meaning of the latter to "child"). (SEL-D, cf. VT46:22-23)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

seldë

child

seldë noun "child" (meaning changed by Tolkien from "daughter"; in his later texts the Quenya word for "child" is rather hína, and the final status of seldë is uncertain. See also tindómerel.) (SEL-D, VT46:13, 22-23) In one late source, Tolkien reverts to the meaning "daughter", but this may have been replaced by anel, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

seldo

child

seldo noun (meaning not quite clear, likely the masculine form of seldë "child", hence *"boy") (SEL-D, VT46:13, 22-23)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

sil-

shine

sil- vb. "shine" (white), present tense síla "shines, is shining" (FG); aorist silë, pl. silir (RS:324), frequentative sisíla- (Markirya comments), future tense siluva (VT49:38), dual future siluvat (VT49:44, 45)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ilya

all

ilya adj. and noun "all" (LR:47, 56; SD:310), "all, the whole" (IL); "each, every, all of a particular group of things" (VT39:20); ilyë before a plural noun, "all" being inflected like an adjective (Nam, RGEO:67): ilyë tier "all paths" (Namárië, VT39:20), ilyë mahalmar "all thrones" (CO), ilya raxellor "from all dangers" (VT44:9; we might expect *ilyë raxellor here), ilyárëa (older ilyázëa) "daily, of every day" (evidently ilya "every" + árë, ázë "day" + -a adjectival ending) (VT43:18). Tolkien apparently abandoned ilyárëa in favour of ilaurëa, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

illi

all

illi noun "all" (as independent noun, apparently treated as a plural form). Imb' illi "among all" (VT47:30)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.
Variations of the word: -a.

Element in: Q. airëa, Q. Aldëa, Q. amaurëa, Q. andúna, Q. endëa, Q. eressëa, Q. fínëa, Q. ilaurëa, Q. ilyarëa, Q. laurëa, Q. lillassëa, Q. lilótëa, Q. lómëa, Q. mírëa, Q. noa, Q. núla, Q. oialëa, Q. rávëa, Q. taurëa, Q. túrëa, Q. úfanwëa, Q. úpahtëa, Q. yaimëa

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

accal(a)-

verb. shine

shine (suddenly and) brilliantly, blaze

[PE 18:35, 61 PE 18:85] Group: Mellonath Daeron. Published by

-lma

our

-lma pronominal ending "our", 1st person pl. exclusive (VT49:16), also attested (with the genitive ending -o that displaces final -a) in the word omentielmo "of our meeting" (nominative omentielma, PE17:58). Tolkien emended omentielmo to omentielvo in the Second Edition of LotR, reflecting a revision of the Quenya pronominal system (cf. VT49:38, 49, Letters:447). The cluster -lm- in the endings for inclusive "we/our" was altered to -lv- (VT43:14). In the revised system, -lma should apparently signify exclusive "our".

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-lwa

our

-lwa, possessive pronominal ending, 1st person pl. inclusive "our" (VT49:16), later (in exilic Quenya) used in the form #-lva, genitive -lvo in omentielvo (see -lv-).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-mma

our

-mma "our", 1st person dual exlusive possessive ending: *"my and one others" (VT49:16). At an earlier conceptual phase, Tolkien apparently intended the same ending to be plural inclusive "our" (VT49:55, RS:324), cf. Mélamarimma "Our Home" (q.v.) In the latter word, Tolkien slips in i as a connecting vowel before this ending; elsewhere he used e, as in Átaremma "our Father" (see atar).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-ngwa

our

-ngwa "our", 1st person dual inclusive possessive pronominal ending: *"thy and my", corresponding to the ending -ngwë for dual inclusive "we" (VT49:16)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-o

of goodness

-o (1) genitive ending, as in Altariello, Oromëo, Elenna-nórëo, Rithil-Anamo, Rúmilo, Lestanórëo, neldëo, omentielvo, sindiëo, Valinórëo, veryanwesto, q.v. In words ending in -a, the genitive ending replaces this final vowel, hence atto, Ráno, Vardo, vorondo as the genitive forms of atta, Rána, Varda, voronda (q.v.) Following a noun in -, the ending can have the longer form -no, e.g. *máriéno "of goodness" (PE17:59, but contrast sindiëo "of greyness" in PE17:72). Where the word ends in -o already, the genitive is not distinct in form, e.g. ciryamo (q.v.) = "mariner" or "mariners". Pl. -ion and -ron, q.v.; dual -to (but possibly -uo in the case of nouns that have nominative dual forms in -u rather than -t). The Quenya genitive describes source, origin or former ownership rather than current ownership (which is rather covered by the possessive-adjectival case in -va). The ending -o may also take on an ablativic sense, "from", as in Oiolossëo "from (Mount) Oiolossë" (Nam), sio "hence" (VT49:18). In some of Tolkiens earlier material, the genitive ending was -n rather than -o, cf. such a revision as Yénië Valinóren "Annals of Valinor" becoming Yénië Valinórëo (MR:200).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

-uva

fill

-uva future tense ending. In avuva, caluva, cenuva, hiruva, (en)quantuva, (en)tuluva, laituvalmet, lauva, maruvan, termaruva, tiruvantes. A final -a drops out before the ending -uva is added: quanta- "fill", future tense quantuva (PE17:68). A verbal stem in -av- may be contracted when -uva follows, as when avuva is stated to have become auva (VT49:13). Origin/etymology of the ending -uva, see VT48:32. In VT49:30, the future tense of the verb "to be" is given as uva, apparently the future-tense "ending" appearing independently, but several other sources rather give nauva for "will be" (see #1).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

á

immediate time reference

a (3), also á, imperative particle. An imperative with "immediate time reference" is expressed by á in front of the verb (or "occasionally after it, sometimes before and after for emphasis"), with the verb following in "the simplest form also used for the uninflected aorist without specific time reference past or present or future" (PE17:93). Cf. a laita te, laita te! "[o] bless them, bless them!", á vala Manwë! "may Manwë order it!", literally "o rule Manwë!" (see laita, vala for reference); cf. also á carë "do[!]", á ricë "try!", á lirë "sing[!]", á menë "proceed[!]", a norë "run[!]" (PE17:92-93, notice short a in this example), á tula "come!" (VT43:14). In the last example, the verb tul- "come" receives an ending -a that probably represents the _suffixed form of the imperative particle, this apparently being an example of the imperative element occurring both "before and after" the verbal stem "for emphasis" (PE17:93)_. This ending may also appear on its own with no preceding a/á, as in the command queta "speak!" (PE17:138). Other examples of imperatives with suffixed -a include cena and tira (VT47:31, see cen-, tir-); the imperatives of these same verbs are however also attested as á tirë, á cenë (PE17:94) with the imperative particle remaining independent and the following verb appearing as an uninflected aorist stem. This aorist can be plural to indicate a 3rd person pl. subject: á ricir! "let them try!" (PE17:93). Alyë (VT43:17, VT44:9) seems to be the imperative particle a with the pronominal suffix -lyë "you, thou" suffixed to indicate the subject who is to carry out the command; attested in the phrase alyë anta "give thou" (elided aly' in VT43:11, since the next word begins in e-: aly' eterúna me, *"do thou deliver us"); presumably other pronominal suffixes could likewise be added. The particle a is also present in the negative imperatives ala, #ála or áva, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

cal-

shine

#cal- vb. "shine", future tense caluva ("k") "shall shine" _(UT:22 cf. 51). Compare also early "Qenya" cala- ("k")"shine" (LT1:254)_. It is possible that the verbal stem should have a final -a in later Quenya as well, since this vowel would not appear in the future tense caluva (compare valuvar as the pl. future tense of vala-, WJ:404).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

ilaurëa

adjective. daily

Elements

WordGlossSource
il-all-
aurëday (as opposed to night)-
-aadjectival suffix-

[VT43/18.1911] Group: Eldamo. Published by

calta-

shine

calta- ("k")vb. "shine" (KAL)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

helca

icy, ice-cold

helca ("k")adj. "icy, ice-cold" (misprint "helk" in the Etymologies as printed in LR, entry KHELEK; both the Silmarillion Appendix and LT1:254 have helka, and VT45:21 finally confirmed that there is a final -a in Tolkien's Etymologies manuscript as well). In Helcar, the Inland Sea in the north-east of Middle-earth, and Helcaraxë, the Grinding Ice between Araman and Middle-earth_ (SA; spelt "Helkarakse" in the Etymologies, stem KARAK)_

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

helca

adjective. icy

Also glossed as “ice-cold”.

Element in: Q. Helcar, Q. Helcaraxë

[SA/khelek.007] Group: Eldamo. Published by

hína

child

hína noun "child", also hina used in the vocative to a (young) child (also hinya "my child", for hinanya) (WJ:403). Pl. híni (surprisingly not **hínar) in Híni Ilúvataro "Children of Ilúvatar" (Silmarillion Index); dative hínin in VT44:35. In compounds -hin pl. -híni (as in Eruhíni, "Children of Eru", SA:híni). According to one source, the word is hín(i) and solely plural (PE17:157), but this is obviously contradicted by some of the sources quoted above.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

hína

noun. child

Variations of the word: hina.

Inflections

WordFormGlossSource
-hinsuffix-WJ/403.1904
hīn(i)plural-PE17/157.1405
hinanya1st-sg-possmy childWJ/403.1907
hínipluralchildrenSA/híni.001
-híniplural suffix-WJ/403.1803
HínipluralChildrenSI/Children of Ilúvatar.010
hinindative plural-VT44/35.1006
hínindative plural*to childrenVT44/35.0902
híniryannar3rd-sg-poss allative plural*to his childrenVT44/35.1203
hinya1st-sg-poss assimilatedmy childWJ/403.2009

Element in: Q. Eruhin, Q. Melkorohíni

[WJ/403.1803; PE17/157.1405; WJ/403.1907; WJ/403.1904; WJ/403.2009; SA/híni.001; WJ/403.1804; SI/Children of Ilúvatar.010; VT44/35.1006; VT44/35.0902; VT44/35.1203; WJ/403.2008] Group: Eldamo. Published by

il-

prefix. all

Also glossed as “every”.

Element in: Q. ilaurëa, Q. illumë, Q. ilvan(y)a

[WJ/372.1702-1] Group: Eldamo. Published by

ilaurëa

daily

ilaurëa adj. "daily", "of every day" (il- "every" + aurë "day" + -a adjectival ending) (VT43:18).

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

untúpa

down-roofs

untúpa vb. "down-roofs" = covers (perhaps for *undutúpa-, cf. undu-). Present tense of untup- with lengthening of the stem vowel and the suffix -a (cf. síla "shines" from sil-)

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

Sindarin iT2#7T5

-a

suffix. -a

pl1. -on** ** poss. suff. heryna

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:97] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-a

suffix. -a

pl1. -ion** ** gen. suff. maewia, maewion, geledhion

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:97] < sg. _ō_ pl. (_ia _< later _iōn _<) _iōm_. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

panna-

verb. to fill

[Ety/366, X/Z] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

pan

adjective. all

Inflections

WordFormGlossSource
phainnasal-mutation pluralallSD/129.0401

[SD/129.0401] Group: Eldamo. Published by

pân

adjective. all, in totality

As no other word beginning in ph- is attested, it is assumed that a nasal mutation is triggered by the pronoun în.1 , hence the form observed in the "King's Letter"

[mhellyn în phain SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

mín

pronoun. our

Variations of the word: min, mín.

Inflections

WordFormGlossSource
vinsoft-mutation*ourVT44/22.1005
vínsoft-mutation*ourVT44/28.1902

[VT44/22.1005; VT44/28.1902; VT44/24.4213; VT44/28.1701] Group: Eldamo. Published by

min

adjective. our

[VT/44:21,22,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

mín

adjective. our

[VT/44:21,22,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

melui

adjective. lovely

Also glossed as “sweet”.

Elements

WordGlossSource
mel-to love-
-ui-ful-

Element in: S. Imloth Melui

[RC/582.1506; VT42/18.1206] Group: Eldamo. Published by

melui

adjective. lovely, sweet

This word only occurs in the place name Imloth Melui, a vale where roses grew

[LotR/V:VIII, VT/42:18, RC/582] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

ilaurui

adjective. daily

Elements

WordGlossSource
ililVT44/28.1202
aur(whole) day; sunlightVT44/28.1210
-ui-fulVT44/28.1306

[VT44/28.1101] Group: Eldamo. Published by

ilaurui

adjective. daily

[VT/44:21,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

il

adjective. all

Variations of the word: il-.

[VT50/22.0805; VT44/28.1202] Group: Eldamo. Published by

hên

noun. child

Inflections

WordFormGlossSource
chînnasal-mutation plural*childrenVT50/18.2402
Chînnasal-mutation plural*childrenLR/322.1309; MR/373.2602; VT50/12.2007-2; WJ/160.4409
hînplural-WJ/403.2104
HînpluralChildrenS/198.3707
HînpluralchildrenSA/híni.010
HînpluralChildrenUT/057.0203; UT/140.2011

Element in: S. Eruchîn, S. Sarch nia Hîn Húrin

[VT50/18.2402; LR/322.1309; MR/373.2602; VT50/12.2007-2; WJ/160.4409; WJ/403.2104; WJ/403.2106; S/198.3707; SA/híni.010; UT/057.0203; UT/140.2011; LR/322.1309|MR/373.2602|VT50/12.2007-2|WJ/160.4409; UT/057.0203|UT/140.2011] Group: Eldamo. Published by

hên

noun. child (mostly used as a prefix in patronymics or metronymics)

[WJ/403] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

deil

lovely

_ adj. _lovely, beautiful. Q. lelya. dail

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:151] < _delya_ < DEL. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

dail

adjective. lovely

_ adj. _lovely, beautiful. Q. lelya. deil

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:151] < _delya_ < DEL. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-men

suffix. our

_1st pl. poss. suff. our.Maybe the excl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -em_. -em, -main

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-main

suffix. our

_1st pl. poss. suff. our.Maybe the excl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -em_. -em, -men

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-i

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “adjectival”.

Element in: S. serni

[VT42/10.3107] Group: Eldamo. Published by

-enc

suffix. our

_1st pl. poss. suff. _our.Maybe the incl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-a

suffix. old genitive suffix

Also glossed as “pure possessive”, “genitive”.

Inflections

WordFormGlossSource
ionplural-PE17/097.2801
-onplural-PE17/097.1513
-uinfem-PE17/097.1513

Element in: S. Bar Bëora, S. Nauglamír

[PE17/097.1513; PE17/097.2801; VT42/04.1109; PE17/097.2805; PE17/097.1602; PE17/097.1711] Group: Eldamo. Published by

ilaurui

daily

(adj.) ilaurui (no distinct pl. form)

hên

child

hên (i chên), pl. hîn (i chîn); also -chen, pl. -chín at the end of compounds (e.g. Eruchín ”Children of Eru”). _(WJ:403) _CHILDREN OF THE ONE (Elves and Men as children of God) Eruchín** **(sg. *Eruchen)

pân

all

(adj.) *pân, pl. pain (only attested in mutated pl. form phain, SD:128-31). Not to be confused with the noun pân ”plank”.

pathra

fill

pathra- (i bathra, i phathrar). Also panna- (i banna, i phannar), but pathra- may be preferred for clarity since panna- also means ”open, enlarge”.

vín

our

vín; see WE

Adûnaic

-hin

suffix. child

Also glossed as “patronymic”.
A patronymic suffix appearing in Êruhîn “Children of God” (SD/247) and in the early phrase Indilzar Azrabêlôhin “*Line of Elros [son] of Earendil” (SD/382). It apparently means “child”. A possible feminine variant -hil appears in the early name Zimrahil (SD/373), later changed to Zimraphel.

Andreas Moehn suggested (LGtAG) that -hin might have been replaced by the suffix -thôr appearing in the later name Sakalthôr “?Shore-son”. However, the suffixes -hin and -thôr (along with -phel “daughter”) could have co-existed in the same way that Quenya suffixes Q. -ion “-son” and Q. -iel “-daughter” co-existed with the use of Q. hína “child” as a patronymic in names like Q. Eruhin.

As suggested by several authors (AAD/15, EotAL/KHÍN), -hin is almost certainly related to Q. hína, S. hên “child”, either a direct loan or derived from the same root √KHIN. Carl Hostetter and Patrick Wynne suggested (AAD/16) that the variant -hil in Zimrahil actually means “heir”, related to S. hîl, Q. hildë, and that this element also appears in Ad. Imrahil.
Variations of the word: -hin.

Element in: AD. Êruhin, AD. Zimrahin

[SD/382.44072] Group: Eldamo. Published by

Nandorin 5#2^7T5

-a

suffix. genitive singular

Inflections

WordFormGlossSource
-onplural-PE17/060.0513

[PE17/060.0513; PE17/060.0515] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 5^mY7T5

-ion

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion.

Element in: N. Tilion

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

pannod

verb. to fill

[Ety/366, X/Z] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

pathra-

verb. to fill

[Ety/366] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

síla-

verb. to shine white

Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

suffix. adjectival

[WJ/382.0609] Group: Eldamo. Published by

suffix. adjectival

[WJ/382.0609] Group: Eldamo. Published by

-ā̆

suffix. active verbal suffix

[PE17/104.4108] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjectival suffix

Also glossed as “active participle”, “adjectival”.
Variations of the word: ō-yā, ū-yā.

[PE22/136.2405; VT49/17.0601; VT42/25.1611; VT42/25.1701; VT42/10.2801; VT42/25.0603] Group: Eldamo. Published by

delya

adjective. lovely

Also glossed as “fine”, “beautiful”.

[PE17/151.1301; PE17/151.1507] Group: Eldamo. Published by

il

root. all

[VT48/25.2903] Group: Eldamo. Published by

ilū

noun. all

Also glossed as “everything”, “the whole”.

[VT39/20.0901] Group: Eldamo. Published by

khin

root. child

[WJ/403.2306; PE17/157.1401] Group: Eldamo. Published by

khīnā

noun. child

[WJ/403.2307] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a.

Element in: MQ. kaimassea, MQ. kuivea, MQ. eressea, MQ. fárea, MQ. hiswa, MQ. lindornea, MQ. lintyulussea, MQ. lúmeqentalea, MQ. mailea, MQ. naikelea, MQ. nengwea, MQ. rinda, MQ. toa, MQ. valya, MQ. vórea, MQ. yalúmea, MQ. yárea

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -a, -ea.

Element in: EQ. aistalea, EQ. alasta, EQ. aldea, EQ. ankassea, EQ. asampe(a), EQ. assea, EQ. atempa, EQ. auqa, EQ. aurea, EQ. avíka, EQ. kaimassea, EQ. koirea, EQ. kulmarinda, EQ. kulurinda, EQ. ekkia, EQ. eressea, EQ. falkasse(a), EQ. fanórea, EQ. loimea, EQ. pómea, EQ. hatsea, EQ. helinillea, EQ. órea, EQ. talqea, EQ. illia, EQ. isqalea, EQ. karneambara, EQ. kaurea, EQ. kiryassea, EQ. kityalea, EQ. kómea, EQ. kotsia, EQ. lassea, EQ. latukenda, EQ. laumea, EQ. laurea, EQ. lempea, EQ. lempea, EQ. limpalassea, EQ. lindelea, EQ. lindórea, EQ. nornelassea, EQ. líneneldora, EQ. lindea, EQ. linqea, EQ. lintasarindea, EQ. lintuilinda, EQ. lintuilindórea, EQ. lintyulussea, EQ. liqistea, EQ. listea, EQ. lómea, EQ. lómina, EQ. lótea, EQ. lotōrea, EQ. luina, EQ. lúlea, EQ. lúrea, EQ. lúmia, EQ. Makarnea, EQ. maksilistea, EQ. málea, EQ. malikondea, EQ. maqalea, EQ. melitsa, EQ. mírea, EQ. mirmila, EQ. mulda, EQ. murmea, EQ. naikelea, EQ. nardilea, EQ. narka, EQ. násea, EQ. niqissea, EQ. narwa, EQ. nornea, EQ. númea, EQ. nyenya, EQ. olórea, EQ. palassea, EQ. pampil(e)a, EQ. pirúk(end)ea, EQ. pínea, EQ. qalmea, EQ. qalūmea, EQ. qámea, EQ. qilda, EQ. qilea, EQ. qínea, EQ. qinqelea, EQ. qirqirinda, EQ. raustea, EQ. rua, EQ. saikelea, EQ. salamba, EQ. saminda, EQ. siliq(in)a, EQ. silmea, EQ. silqeléna, EQ. silqelossea, EQ. sunqelea, EQ. susúlima, EQ. talanda, EQ. telella, EQ. telpea, EQ. telúmea, EQ. telusta, EQ. tendilea, EQ. timpina, EQ. tólea, EQ. túrea, EQ. turinda, EQ. turinqia, EQ. ulwea

[PE14/047.1611-3; QL/076.2401-2; QL/076.2201-2; QL/074.8301-2; QL/074.5401-2; QL/073.8101-2; QL/072.3801-2; QL/072.1801-2; QL/070.8601-2; QL/069.8101-2; QL/069.0601-1; QL/076.3001-2; QL/068.2901-2; QL/068.2001-2; QL/067.8601-3; QL/067.8501-2; QL/066.4001-2; QL/065.1701-2; QL/064.7001-2; QL/064.5401-2; QL/096.0701-2; QL/063.4101-2; QL/061.6601-2; QL/068.2101-2; QL/077.1901-2; QL/077.7001-2; QL/077.7901-2; QL/096.0601-2; QL/095.7801-2; QL/094.2303-2; QL/092.7501-2; QL/091.6301-2; QL/091.4401-2; QL/091.4101-2; QL/091.2302-2; QL/091.0301-2; QL/090.2901-2; QL/088.6801-2; QL/088.5701-2; QL/087.3301-2; QL/086.7801-2; QL/083.5201-2; QL/083.5001-2; QL/082.5101-2; QL/081.6101-2; QL/081.4401-2; QL/080.7701-2; QL/079.3601-2; QL/078.1901-2; QL/078.0501-2; QL/061.6301-2; QL/060.7901-2; QL/063.5301-2; QL/057.6501-2; QL/049.1601-2; QL/049.1401-2; QL/048.9201-2; QL/048.6201-2; QL/048.5401-2; QL/047.7201-2; QL/047.1601-2; QL/043.4301-2; QL/042.1301-2; QL/039.7901-2; QL/039.6501-2; QL/058.3901-2; QL/037.5101-2; QL/035.1501-2; QL/034.0801-2; QL/033.6901-2; QL/033.4101-2; QL/030.8401-2; QL/030.0801-2; PE16/100.2406-3; PE15/73.0503-2; PE15/67.3304-1; PE14/079.2801-2; PE14/051.1904-2; QL/037.1601-3; QL/051.5801-2; QL/051.4001-2; QL/055.0301-2; QL/057.5501-2; QL/057.3301-2; QL/057.0201-2; QL/056.7601-2; QL/056.7202-2; QL/056.6201-2; QL/056.5301-2; QL/056.0101-2; QL/055.9001-2; QL/055.5401-2; QL/054.7501-3; QL/054.7301-2; QL/097.8001-2; QL/054.6101-2; QL/051.6501-2; QL/052.7501-2; QL/053.6401-3; QL/054.6801-2; QL/053.6901-2; QL/053.6701-3; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/091.0302-2; QL/092.3701-2; QL/075.2401-2; QL/092.7601-2; QL/092.8501-2; QL/077.1301-2; QL/074.5101-2; QL/077.4002-2] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ina, -na, -in.

Element in: EQ. aksina, EQ. karina, EQ. kuluina, EQ. talqina, EQ. indositsina, EQ. kaina, EQ. kalassina, EQ. kanuina, EQ. kólemaina, EQ. latsina, EQ. laurina, EQ. lúsina, EQ. lúvina, EQ. malina, EQ. -noina, EQ. pimpina, EQ. polina, EQ. potsina, EQ. rimp(in)a, EQ. rúvina, EQ. salistina, EQ. silína, EQ. siltina, EQ. sinqina, EQ. sistina, EQ. sitsina, EQ. suksina, EQ. sunqelaina, EQ. tambina, EQ. tarqin(a), EQ. telpina, EQ. tirtina, EQ. torina

[QL/093.6701-2; QL/043.6401-2; QL/088.5501-2; PE15/77.4401-2; QL/083.4301-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/087.3401-2; QL/081.1801-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/094.6301-2; QL/086.9401-2; QL/081.1001-2; QL/080.2501-2; QL/075.4501-2; QL/043.2301-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/094.7701-2; QL/047.5101-2; QL/045.3101-2; QL/057.1301-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/051.7801-2; QL/094.8201-2; QL/031.3701-2; QL/031.7401-2] Group: Eldamo. Published by

-n

suffix. genitive suffix

-n

suffix. genitive suffix

-n

suffix. genitive suffix

Variations of the word: -n.

[GG/10.2405] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ra.

Element in: EQ. alkara, EQ. diéra, EQ. karkara, EQ. núora, EQ. panyara, EQ. tanta(ra), EQ. tessara, EQ. oara, EQ. úsiéra

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

-va

suffix. adjectival

Variations of the word: -va, -uva, -wa, -ba.

Element in: EQ. alluva, EQ. fandelúva, EQ. fanóriva, EQ. anūva, EQ. (h)áva, EQ. henuva, EQ. (h)íva, EQ. huiva, EQ. (h)úva, EQ. kalleva, EQ. kanuva, EQ. kenyeva, EQ. koisiva, EQ. kóleva, EQ. kuluva, EQ. larúva, EQ. lausiva, EQ. lenuva, EQ. matwa, EQ. mirúva, EQ. móriva, EQ. noldova, EQ. notsiva, EQ. paluva, EQ. qeluva, EQ. qolúva, EQ. sarkuva, EQ. tereva, EQ. turúva, EQ. urúva, EQ. vílyava

[QL/042.0701-2; PE14/079.2913; PE14/047.1308; QL/046.5101-2; QL/047.4801-2; QL/048.6301-2; QL/096.4301-2; QL/051.2801-2; QL/052.2201-2; QL/053.0701-2; QL/062.7501-2; QL/067.1401-2; QL/068.0301-2; QL/071.7701-2; QL/076.8101-2; QL/078.3601-2; QL/086.6001-2; QL/091.7701-2; QL/061.7501-2; QL/044.8901-2; QL/049.0901-2; QL/041.4201-2; PE14/054.0903-2; PE14/054.0904-2; PE14/054.0905-2; PE14/079.2911; PE15/68.8401-2; QL/044.2601-2; QL/030.3101-2; QL/031.7501-2; QL/098.6001-2; QL/037.5102-2; QL/040.1301-2; QL/038.6301-2; QL/065.1601-2; QL/096.0401-2; QL/091.8101-2; QL/039.7701-2; QL/086.4501-2; QL/083.9001-2; QL/039.5601-2; QL/033.0201-2; QL/073.4701-2; QL/038.6001-2; QL/071.6101-2; QL/067.1501-2; QL/060.6901-2; QL/082.2201-2; QL/030.0901-2] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. child

Variations of the word: arne.

Inflections

WordFormGlossSource
arn-stemchildPE16/135.6702; PME/032.0903; QL/032.0701

[PE16/135.6701; QL/032.0701; PE16/135.6702; PME/032.0903; QL/032.0702; PE13/160.3201; PE16/135.6702|PME/032.0903|QL/032.0701] Group: Eldamo. Published by

arne

noun. child

hil(de)

noun. child

Variations of the word: hilde.

Inflections

WordFormGlossSource
-hilsuffix-PME/040.6607
-hil/-ilsuffix-QL/040.6501

[QL/040.6501; PME/040.6607; QL/040.6401; GL/49.2403; PME/040.6608; QL/040.6503] Group: Eldamo. Published by

ilya

adjective. all

Also glossed as “the whole”.

Inflections

WordFormGlossSource
Ilyaindative pluralto allLR/072.3803

[Ety/IL.004; LR/047.1005; LR/056.3106; SD/310.2705; LR/072.3803] Group: Eldamo. Published by

írima

adjective. lovely

Also glossed as “desirable”, “Lovely”.

Elements

WordGlossSource
írelovely, desirableEty/ID.007

Inflections

WordFormGlossSource
írimarplural[are] beautifulLR/072.1402; LR/072.3802

Element in: MQ. Írimor

[Ety/ID.009; LR/072.1606; LR/072.1402; LR/072.3802; LR/072.1402|LR/072.3802] Group: Eldamo. Published by

melwa

adjective. lovely

Also glossed as “fair”.

[LT1A/Nessa.092; QL/060.8301] Group: Eldamo. Published by

qanta-

verb. fill

Also glossed as “complete”.

Inflections

WordFormGlossSource
qantanepast-QL/078.2801
qantepast-QL/078.2801

[QL/078.2801; QL/078.2803; QL/078.2802] Group: Eldamo. Published by

qáqi

adverb. all

[PE22/124.1409] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

suffix. present suffix

Element in: MP. elenā

[PE22/095.2607] Group: Eldamo. Published by

suffix. present suffix

[PE22/130.1808] Group: Eldamo. Published by

gal

root. shine

Variations of the word: GAL.

[Ety/GAL.001; Ety/GYEL.063; Ety/KAL.026; EtyAC/GAL¹.001] Group: Eldamo. Published by

il

root. all

Inflections

WordFormGlossSource
ILUvocalic-extensionuniverseEty/IL.001

[Ety/IL.001; Ety/IL.008] Group: Eldamo. Published by

kal

root. shine

Variations of the word: KAL.

Element in: MP. lingikā̆la, MP. Ankale, MP. Caleledh, MP. Celion

[Ety/AKLA-R.003; Ety/AY.020; Ety/GAL.005; Ety/KAL.001; Ety/YŪ.010; EtyAC/GAL¹.004; EtyAC/GYEL.022; EtyAC/MAN.044] Group: Eldamo. Published by

sel(d)

root. child

Also glossed as “daughter”.
Variations of the word: SEL, SEL-D, SELD.

Element in: MP. Tindōmiselde

[Ety/TIN.127; EtyAC/YEL.068; Ety/SEL-D.001; Ety/SEL-D.046; EtyAC/TIN.059] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-(i)on

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -ion, -on, -n, -an, -wion.

Element in: G. alewthion, G. faron

[GL/37.7201-2; GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/25.5101-2; GL/27.0401-2; GL/36.5001-2; GL/25.5301-2; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/46.6001-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2; GL/46.7701-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. genitive suffix

Also glossed as “gen. abl. S.”, “(genitive) termination”.

Inflections

WordFormGlossSource
ionplural-GG/10.2002
-ionplural-GG/10.1304

[GG/10.1304; GG/10.2002; GL/17.1305; GG/10.1902; GG/10.1307] Group: Eldamo. Published by

-n

suffix. genitive suffix

Also glossed as “gen. abl. S.”.
Variations of the word: -n.

Inflections

WordFormGlossSource
thonplural-GG/10.2402
-thonplural-GG/10.1306

Element in: G. carn

[GG/10.1306; GG/10.2402; GG/10.2102; GG/10.1309] Group: Eldamo. Published by

-og

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -og, -eg, -weg.

Element in: G. aistog, G. alepthog, G. âlog, G. bodruithog, G. cuilog, G. crithog, G. cwiliog, G. driog, G. durog, G. aithog, G. fadrog, G. fedhrog, G. fenog, G. flanthog, G. dairog, G. glamog, G. golog, G. gruithog, G. guinog, G. hadruithog

[GL/32.4001-2; GL/42.4001-2; GL/34.7301-2; GL/31.2401-2; GL/33.0701-2; GL/32.5601-2; GL/42.7601-2; GL/41.0401-2; GL/39.3701-2; GL/35.5301-2; GL/34.8301-2; GL/33.3601-2; GL/18.0501-2; GL/31.5101-2; GL/30.8801-2; GL/29.5801-2; GL/28.7301-2; GL/27.6501-2; GL/27.2701-2; GL/23.6501-2; GL/19.1101-2; GL/18.8301-2; GL/47.5701-2; GL/46.7401-2] Group: Eldamo. Published by

danoriol

adjective. daily

Elements

WordGlossSource
danaday (24 hours)GL/29.8601
-(r)ioladjective suffixGL/29.8801-2

[GL/29.8801] Group: Eldamo. Published by

gor-

prefix. all

Also glossed as “altogether”, “quite”.
Variations of the word: gor.

Elements

WordGlossSource
gôrall, altogether, quiteGL/41.6201

[GL/40.4006; GL/41.6401] Group: Eldamo. Published by

pui

noun. child

[GL/64.5501] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

-eb

suffix. adjectival suffix

Variations of the word: -eb.

Element in: EN. aitheb

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

arn

noun. child

Also glossed as “son”.

Inflections

WordFormGlossSource
airnplural-PE13/137.6001
eirnplural-PE13/160.3101
ernplural-PE13/137.6001; PE13/160.3101
ernirplural-PE13/137.6001; PE13/160.3101

[PE13/137.6006; PE13/137.6001; PE13/137.6201; PE13/160.3101; PE13/160.3105; PE13/137.6004; PE13/160.3106; PE13/137.6005; PE13/160.3107; PE13/137.6001|PE13/160.3101] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

kṇðṇ

root. shine

Variations of the word: kṇřṇ.

Element in: EP. cantha

[QL/044.7306; PME/047.4307; QL/047.3901] Group: Eldamo. Published by

kṇřṇ

root. shine

omo

root. all

Also glossed as “every”.

[QL/070.0101] Group: Eldamo. Published by

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.