Quenya zR5Ì#

-a

suffix. adjectival suffix

This suffix is frequently used to create the adjective form of a noun, especially in the form -ëa for nouns ending in . This function dates back to CE. ✶.

[PE17/149.0706-2] Group: Eldamo. Published by

-a

it is said

-r nominative plural ending regularly used on nouns ending in -a, -i, -, -o, -u, e.g. Ainur, Valar, tier. Occasionally it is added also to nouns ending in -ë (that normally take the ending -I in the pl.). This seems to regularly happen in the case of nouns in - (see #fintalë, mallë, tyellë), sometimes also otherwise (see Ingwë, wendë, essë #1). This plural ending was ("it is said") first used by the Noldor (PM:402).

-va

suffix. adjectival, adjectival ending, of, possession, possessive or adjectival ending, with

-wa after consonants

[PE17/059.1302; PE17/064.2902; PE17/064.3001; PE17/076.2412; PE17/147.1615; VT49/32.2603; WJ/368.3202; WJ/407.1807; WJ/407.1909; WJ/407.2004] Group: Eldamo. Published by

-lma

our

-lma pronominal ending "our", 1st person pl. exclusive (VT49:16), also attested (with the genitive ending -o that displaces final -a) in the word omentielmo "of our meeting" (nominative omentielma, PE17:58). Tolkien emended omentielmo to omentielvo in the Second Edition of LotR, reflecting a revision of the Quenya pronominal system (cf. VT49:38, 49, Letters:447). The cluster -lm- in the endings for inclusive "we/our" was altered to -lv- (VT43:14). In the revised system, -lma should apparently signify exclusive "our".

-lwa

our

-lwa, possessive pronominal ending, 1st person pl. inclusive "our" (VT49:16), later (in exilic Quenya) used in the form #-lva, genitive -lvo in omentielvo (see -lv-).

-mma

our

-mma "our", 1st person dual exlusive possessive ending: *"my and one others" (VT49:16). At an earlier conceptual phase, Tolkien apparently intended the same ending to be plural inclusive "our" (VT49:55, RS:324), cf. Mélamarimma "Our Home" (q.v.) In the latter word, Tolkien slips in i as a connecting vowel before this ending; elsewhere he used e, as in Átaremma "our Father" (see atar).

-uva

fill

-uva future tense ending. In avuva, caluva, cenuva, hiruva, (en)quantuva, (en)tuluva, laituvalmet, lauva, maruvan, termaruva, tiruvantes. A final -a drops out before the ending -uva is added: quanta- "fill", future tense quantuva (PE17:68). A verbal stem in -av- may be contracted when -uva follows, as when avuva is stated to have become auva (VT49:13). Origin/etymology of the ending -uva, see VT48:32. In VT49:30, the future tense of the verb "to be" is given as uva, apparently the future-tense "ending" appearing independently, but several other sources rather give nauva for "will be" (see #1).

-ngwa

our

-ngwa "our", 1st person dual inclusive possessive pronominal ending: *"thy and my", corresponding to the ending -ngwë for dual inclusive "we" (VT49:16)

-o

of goodness

-o (1) genitive ending, as in Altariello, Oromëo, Elenna-nórëo, Rithil-Anamo, Rúmilo, Lestanórëo, neldëo, omentielvo, sindiëo, Valinórëo, veryanwesto, q.v. In words ending in -a, the genitive ending replaces this final vowel, hence atto, Ráno, Vardo, vorondo as the genitive forms of atta, Rána, Varda, voronda (q.v.) Following a noun in -, the ending can have the longer form -no, e.g. *máriéno "of goodness" (PE17:59, but contrast sindiëo "of greyness" in PE17:72). Where the word ends in -o already, the genitive is not distinct in form, e.g. ciryamo (q.v.) = "mariner" or "mariners". Pl. -ion and -ron, q.v.; dual -to (but possibly -uo in the case of nouns that have nominative dual forms in -u rather than -t). The Quenya genitive describes source, origin or former ownership rather than current ownership (which is rather covered by the possessive-adjectival case in -va). The ending -o may also take on an ablativic sense, "from", as in Oiolossëo "from (Mount) Oiolossë" (Nam), sio "hence" (VT49:18). In some of Tolkiens earlier material, the genitive ending was -n rather than -o, cf. such a revision as Yénië Valinóren "Annals of Valinor" becoming Yénië Valinórëo (MR:200).

á

immediate time reference

a (3), also á, imperative particle. An imperative with "immediate time reference" is expressed by á in front of the verb (or "occasionally after it, sometimes before and after for emphasis"), with the verb following in "the simplest form also used for the uninflected aorist without specific time reference past or present or future" (PE17:93). Cf. a laita te, laita te! "[o] bless them, bless them!", á vala Manwë! "may Manwë order it!", literally "o rule Manwë!" (see laita, vala for reference); cf. also á carë "do[!]", á ricë "try!", á lirë "sing[!]", á menë "proceed[!]", a norë "run[!]" (PE17:92-93, notice short a in this example), á tula "come!" (VT43:14). In the last example, the verb tul- "come" receives an ending -a that probably represents the _suffixed form of the imperative particle, this apparently being an example of the imperative element occurring both "before and after" the verbal stem "for emphasis" (PE17:93)_. This ending may also appear on its own with no preceding a/á, as in the command queta "speak!" (PE17:138). Other examples of imperatives with suffixed -a include cena and tira (VT47:31, see cen-, tir-); the imperatives of these same verbs are however also attested as á tirë, á cenë (PE17:94) with the imperative particle remaining independent and the following verb appearing as an uninflected aorist stem. This aorist can be plural to indicate a 3rd person pl. subject: á ricir! "let them try!" (PE17:93). Alyë (VT43:17, VT44:9) seems to be the imperative particle a with the pronominal suffix -lyë "you, thou" suffixed to indicate the subject who is to carry out the command; attested in the phrase alyë anta "give thou" (elided aly' in VT43:11, since the next word begins in e-: aly' eterúna me, *"do thou deliver us"); presumably other pronominal suffixes could likewise be added. The particle a is also present in the negative imperatives ala, #ála or áva, q.v.

[Quettaparma Quenyallo] Group: Quettaparma Quenyallo. Published by

illi

all

illi noun "all" (as independent noun, apparently treated as a plural form). Imb' illi "among all" (VT47:30)

illi

noun. all

[PE17/091.1213] Group: Eldamo. Published by

ilya

all

ilya adj. and noun "all" (LR:47, 56; SD:310), "all, the whole" (IL); "each, every, all of a particular group of things" (VT39:20); ilyë before a plural noun, "all" being inflected like an adjective (Nam, RGEO:67): ilyë tier "all paths" (Namárië, VT39:20), ilyë mahalmar "all thrones" (CO), ilya raxellor "from all dangers" (VT44:9; we might expect *ilyë raxellor here), ilyárëa (older ilyázëa) "daily, of every day" (evidently ilya "every" + árë, ázë "day" + -a adjectival ending) (VT43:18). Tolkien apparently abandoned ilyárëa in favour of ilaurëa, q.v.

qáqi

adverb. all

accal(a)-

verb. shine

shine (suddenly and) brilliantly, blaze

[PE 18:35, 61 PE 18:85] Group: Mellonath Daeron. Published by

cal-

shine

#cal- vb. "shine", future tense caluva ("k") "shall shine" _(UT:22 cf. 51). Compare also early "Qenya" cala- ("k")"shine" (LT1:254)_. It is possible that the verbal stem should have a final -a in later Quenya as well, since this vowel would not appear in the future tense caluva (compare valuvar as the pl. future tense of vala-, WJ:404).

onna

noun. child

[PE17/170.1912; PE17/170.3105; PE17/170.3106; PE17/170.3805; PE17/170.3806; PM/391.2110-2; VT49/42.2401; VT49/42.2601] Group: Eldamo. Published by

onna

noun. child

[PE17/170.1912] Group: Eldamo. Published by

sil-

verb. shine, shine (white), to shine (white)

[Let/265.0108; Let/425.4313-1; LotR/0081.0104; MC/223.1105; PE17/013.0102; PE17/013.0104; PE17/013.0109; PE17/013.0302; PE17/013.0309; VT49/39.1601; VT49/45.1001; WJ/367.2308] Group: Eldamo. Published by

sil-

shine

sil- vb. "shine" (white), present tense síla "shines, is shining" (FG); aorist silë, pl. silir (RS:324), frequentative sisíla- (Markirya comments), future tense siluva (VT49:38), dual future siluvat (VT49:44, 45)

helca

icy, ice-cold

helca ("k")adj. "icy, ice-cold" (misprint "helk" in the Etymologies as printed in LR, entry KHELEK; both the Silmarillion Appendix and LT1:254 have helka, and VT45:21 finally confirmed that there is a final -a in Tolkien's Etymologies manuscript as well). In Helcar, the Inland Sea in the north-east of Middle-earth, and Helcaraxë, the Grinding Ice between Araman and Middle-earth_ (SA; spelt "Helkarakse" in the Etymologies, stem KARAK)_

hína

noun. child

[PE17/157.1405; PE21/83.3115; SA/híni.001; SI/Children of Ilúvatar.010; VT44/35.0902; VT44/35.1006; VT44/35.1203; WJ/403.1803; WJ/403.1804; WJ/403.1904; WJ/403.1907; WJ/403.2008; WJ/403.2009] Group: Eldamo. Published by

hína

child

hína noun "child", also hina used in the vocative to a (young) child (also hinya "my child", for hinanya) (WJ:403). Pl. híni (surprisingly not **hínar) in Híni Ilúvataro "Children of Ilúvatar" (Silmarillion Index); dative hínin in VT44:35. In compounds -hin pl. -híni (as in Eruhíni, "Children of Eru", SA:híni). According to one source, the word is hín(i) and solely plural (PE17:157), but this is obviously contradicted by some of the sources quoted above.

ilaurëa

daily

ilaurëa adj. "daily", "of every day" (il- "every" + aurë "day" + -a adjectival ending) (VT43:18).

ilyarëa

adjective. daily

Elements

WordGlossSource
ilyaall (of a particular group of things)-
árësunlight-
-aadjectival suffix-

[VT43/18.1901; VT43/18.1907] Group: Eldamo. Published by

melwa

lovely

melwa adj. "lovely" (LT1:262); compare melda in Tolkiens later Quenya.

menya

our

menya (pl. menyë is attested) possessive pron. "our", 1st person pl. exclusive independent possessive pronoun (VT43:19, 35). Evidently derived from the dative form men "for us" by adding the adjectival ending -ya. Compare ninya, q.v.

quat-

verb. fill, to fill [intransitive]

[WJ/392.1711] Group: Eldamo. Published by

quat-

fill

quat- vb. "fill" (WJ:392), future #quantuva "shall fill" (enquantuva "shall refill") (Nam, RGEO:67) Irrespective of the prefix en- "re", the form enquatuva (VT48:11) displays the expected future tense of quat-. The Namárië form enquantuva seems to include a nasal infix as well, which is possibly an optional feature of the future tense. On the other hand, PE17:68 cites the verb as quanta- rather than quat-, and then the future-tense form quantuva would be straightforward.

selda

child

selda adj.?noun? (meaning not clear, related to seldë "child" (meaning changed by Tolkien from "daughter") and seldo "boy". Thus selda may be an adjective "childlike", since -a is a frequent adjectival ending. Alternatively, as suggested in VT46:13, selda may be a neuter noun "child", corresponding to masc. seldo "boy" and fem. seldë "girl" (before Tolkien changed the meaning of the latter to "child"). (SEL-D, cf. VT46:22-23)

calta-

shine

calta- ("k")vb. "shine" (KAL)

írima

lovely, beautiful, desirable

írima adj. "lovely, beautiful, desirable" (ID, FS, PE17:155), in FS also pl. írimar; in the "Qenya" of Fíriel's Song, adjectives in -a form their plurals in -ar instead of -ë as in LotR-style Quenya.

quanta-

verb. fill, to fill, to fill [something]

[PE17/068.3411; PE17/068.3414; PE17/068.3805] Group: Eldamo. Published by

quanta-

fill

quanta- (2) vb. "fill" (PE17:68), cf. enquantuva "will refill" in Namárië. This verb seems to spring from a secondary use of the adjective quanta "full" as a verbal stem, whereas the synonym quat- (q.v.) is the original primary verb representing the basic root KWAT.

untúpa

down-roofs

untúpa vb. "down-roofs" = covers (perhaps for *undutúpa-, cf. undu-). Present tense of untup- with lengthening of the stem vowel and the suffix -a (cf. síla "shines" from sil-)

onwë

noun. child

onwë

child

onwë noun "child" (PE17:170)

seldo

child

seldo noun (meaning not quite clear, likely the masculine form of seldë "child", hence *"boy") (SEL-D, VT46:13, 22-23)

seldë

child

seldë noun "child" (meaning changed by Tolkien from "daughter"; in his later texts the Quenya word for "child" is rather hína, and the final status of seldë is uncertain. See also tindómerel.) (SEL-D, VT46:13, 22-23) In one late source, Tolkien reverts to the meaning "daughter", but this may have been replaced by anel, q.v.

Sindarin iT2#7T5

-a

suffix. genitive, old genitive suffix, pure possessive

[PE17/097.1513; PE17/097.1602; PE17/097.1711; PE17/097.2801; PE17/097.2805; VT42/04.1109] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. -a

pl1. -on** ** poss. suff. heryna

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:97] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-a

suffix. -a

pl1. -ion** ** gen. suff. maewia, maewion, geledhion

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:97] < sg. _ō_ pl. (_ia _< later _iōn _<) _iōm_. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-main

suffix. our

_1st pl. poss. suff. our.Maybe the excl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -em_. -em, -men

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-i

suffix. adjectival, adjectival suffix

[VT42/10.3107] Group: Eldamo. Published by

-enc

suffix. our

_1st pl. poss. suff. _our.Maybe the incl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46.

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

-men

suffix. our

_1st pl. poss. suff. our.Maybe the excl. form of this suff. See also the paradigm of poss. suff. in PE17:46. Earlier -em_. -em, -main

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:46] -. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

dail

adjective. lovely

_ adj. _lovely, beautiful. Q. lelya. deil

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:151] < _delya_ < DEL. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

ilaurui

adjective. daily

[VT/44:21,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

pân

adjective. all, in totality

As no other word beginning in ph- is attested, it is assumed that a nasal mutation is triggered by the pronoun în.1 , hence the form observed in the "King's Letter"

[mhellyn în phain SD/129-31] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

panna-

verb. to fill

[Ety/366, X/Z] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

hên

noun. child (mostly used as a prefix in patronymics or metronymics)

[WJ/403] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

deil

lovely

_ adj. _lovely, beautiful. Q. lelya. dail

[(PE17 Sindarin Corpus) PE17:151] < _delya_ < DEL. Group: Parma Eldalamberon 17 Sindarin Corpus. Published by

hên

child

hên (i chên), pl. hîn (i chîn); also -chen, pl. -chín at the end of compounds (e.g. Eruchín ”Children of Eru”). _(WJ:403) _CHILDREN OF THE ONE (Elves and Men as children of God) Eruchín** **(sg. *Eruchen)

hên

noun. child

[LR/322.1309; MR/373.2602; S/198.3707; SA/híni.010; UT/057.0203; UT/140.2011; VT50/12.2007-2; VT50/18.2402; WJ/160.4409; WJ/403.2104; WJ/403.2106] Group: Eldamo. Published by

melui

adjective. lovely, sweet

This word only occurs in the place name Imloth Melui, a vale where roses grew

[LotR/V:VIII, VT/42:18, RC/582] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

min

adjective. our

[VT/44:21,22,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

mín

adjective. our

[VT/44:21,22,28] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

mín

pronoun. our

[VT44/22.1005; VT44/24.4213; VT44/28.1701; VT44/28.1902] Group: Eldamo. Published by

vín

our

vín; see WE

pan

adjective. all

[SD/129.0401] Group: Eldamo. Published by

pân

all

(adj.) *pân, pl. pain (only attested in mutated pl. form phain, SD:128-31). Not to be confused with the noun pân ”plank”.

ilaurui

daily

(adj.) ilaurui (no distinct pl. form)

pathra

fill

pathra- (i bathra, i phathrar). Also panna- (i banna, i phannar), but pathra- may be preferred for clarity since panna- also means ”open, enlarge”.

Nandorin 5#2^7T5

-a

suffix. genitive singular

[PE17/060.0513; PE17/060.0515] Group: Eldamo. Published by

Adûnaic

-a-

suffix. subjective inflection

The inflection used to put neuter nouns into the subjective case (SD/430), used either as a suffix (for weak-nouns) or augmenting the last vowel (for strong-nouns). See the entry on the subjective case for further details.

[SD/430.0402] Group: Eldamo. Published by

katha

adjective. all

A word translated “all” in the Lament of Akallabêth (SD/288, VT24/12). This word appeared in the form kâtha in the final typescript version of the Lament (SD/247), but in all other instances appeared as katha. If the final typescript is later than the final manuscript, kâtha may be its final form, but I believe that the manuscript was later, and katha better matches its appearance as an element in kathuphazgân “conqueror” (SD/429). This last example is interesting in that it is an example of an adjective declined into the objective case.

[SD/247.2101; SD/288.4303; SD/312.0307; SD/429.15071; VT24/12.3203] Group: Eldamo. Published by

Noldorin 5^mY7T5

pannod

verb. to fill

[Ety/366, X/Z] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

síla-

verb. to shine white

Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

pathra-

verb. to fill

[Ety/366] Group: Hiswelókë's Sindarin Dictionary. Published by

-ion

suffix. adjectival suffix

[Ety/TIL.017-2] Group: Eldamo. Published by

Beware, older languages below! The languages below were invented during Tolkien's earlier period and should be used with caution. Remember to never, ever mix words from different languages!

Primitive elvish

suffix. adjectival

[WJ/382.0609] Group: Eldamo. Published by

suffix. adjectival

[PE21/82.1409; WJ/382.0609] Group: Eldamo. Published by

-ā̆

suffix. active verbal suffix

[PE17/104.4108] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. adjectival, adjectival suffix

[PE21/78.1704; PE21/81.0508; PE21/81.0603; PE22/136.2405; VT42/10.2801; VT42/25.0603; VT42/25.1611; VT42/25.1701; VT49/17.0601] Group: Eldamo. Published by

suffix. genitive

[PE17/097.2804; PE17/097.2809; PE17/097.3206; PE17/097.3210; WJ/370.0802; WJ/407.1411] Group: Eldamo. Published by

il

root. all

[VT48/25.2903] Group: Eldamo. Published by

kwat

root. fill, full

[PE17/068.3403; PE17/158.1301; PE17/181.3801; WJ/392.1709; WJ/412.3206] Group: Eldamo. Published by

khīnā

noun. child

[WJ/403.2307] Group: Eldamo. Published by

khin

root. child

[PE17/157.1401; WJ/403.2306] Group: Eldamo. Published by

Primitive adûnaic

nimir

root. shine

A Primitive Adûnaic root glossed “shine” (SD/416), apparently the basis for Nimir “Elf”.

[SD/416.1205] Group: Eldamo. Published by

Qenya zR5Ì#

-va

suffix. adjectival

[PE14/047.1308; PE14/054.0903-2; PE14/054.0904-2; PE14/054.0905-2; PE14/079.2911; PE14/079.2913; PE15/68.8401-2; QL/030.0901-2; QL/030.3101-2; QL/031.7501-2; QL/033.0201-2; QL/037.5102-2; QL/038.6001-2; QL/038.6301-2; QL/039.5601-2; QL/039.7701-2; QL/040.1301-2; QL/041.4201-2; QL/042.0701-2; QL/044.2601-2; QL/044.8901-2; QL/046.5101-2; QL/047.4801-2; QL/048.6301-2; QL/049.0901-2; QL/051.2801-2; QL/052.2201-2; QL/053.0701-2; QL/060.6901-2; QL/061.7501-2; QL/062.7501-2; QL/065.1601-2; QL/067.1401-2; QL/067.1501-2; QL/068.0301-2; QL/071.6101-2; QL/071.7701-2; QL/073.4701-2; QL/076.8101-2; QL/078.3601-2; QL/082.2201-2; QL/083.9001-2; QL/086.4501-2; QL/086.6001-2; QL/091.7701-2; QL/091.8101-2; QL/096.0401-2; QL/096.4301-2; QL/098.6001-2; QL/102.2101-2; QL/102.2901-2; QL/105.7501-2] Group: Eldamo. Published by

-ya

suffix. aorist active participle, general verbal adjective

[PE22/106.2214; PE22/106.2403; PE22/106.4205; PE22/110.3415] Group: Eldamo. Published by

-ina

suffix. adjectival suffix

[PE15/77.4401-2; QL/031.3701-2; QL/031.7401-2; QL/043.2301-2; QL/043.6401-2; QL/043.8201-2; QL/044.3702-2; QL/044.9001-2; QL/045.3101-2; QL/047.5101-2; QL/051.7801-2; QL/057.1301-2; QL/057.3401-2; QL/058.3601-2; QL/074.3801-2; QL/075.1201-2; QL/075.4501-2; QL/080.2501-2; QL/081.1001-2; QL/081.1801-2; QL/083.4301-2; QL/083.7601-2; QL/084.4201-2; QL/084.8201-2; QL/086.6801-2; QL/086.9401-2; QL/087.3401-2; QL/088.5501-2; QL/088.6901-2; QL/088.7801-2; QL/091.2201-2; QL/093.6701-2; QL/094.6301-2; QL/094.7701-2; QL/094.8201-2; QL/102.2201-2; QL/105.1901-2] Group: Eldamo. Published by

ar

noun. child

[PE13/160.3201; PE16/135.6701; PE16/135.6702; PME/032.0903; QL/032.0701; QL/032.0702] Group: Eldamo. Published by

ilqa

noun. all, everything, everything, all

[Ety/IL.022; EtyAC/KWA.004; LR/072.1403; LR/072.1604; LR/072.1902; PE22/119.1904] Group: Eldamo. Published by

ilya

adjective. all, all, the whole

[Ety/IL.004; LR/047.1005; LR/056.3106; LR/072.3803; SD/310.2705] Group: Eldamo. Published by

ompa

adjective. all, all, every, each

[PE14/054.2217; QL/070.0301; QL/070.0601] Group: Eldamo. Published by

qanta

adjective. all, full, full, whole, all, whole, all

[PE12/011.0613; PE16/090.0701; PE16/142.7001; QL/070.0406; QL/078.2901] Group: Eldamo. Published by

qáqi

adverb. all

[PE22/124.1409] Group: Eldamo. Published by

aran

noun. child

[PE21/19.4210; PE21/19.4211] Group: Eldamo. Published by

arne

noun. child

kala-

verb. shine, to shine

[LT1A/Galmir.043; MC/220.4102; PE14/046.2815; PE14/046.4605; PE16/057.3002; PE16/060.2402; PE16/062.1502; PE16/072.1902; PE16/074.1602; PE16/075.0701; PE16/075.0703; PE16/077.0804; PE16/143.6701; PE16/143.6703; QL/044.3301; QL/044.3302] Group: Eldamo. Published by

kalenda

adjective. daily, of the day, opposite to night, of the day, opposite to night; daily

[QL/044.1601] Group: Eldamo. Published by

melwa

adjective. lovely, lovely, fair

[LT1A/Nessa.092; QL/060.8301] Group: Eldamo. Published by

selda

noun. child, child [n.]

@@@ Helge Fauskanger suggests instead it might be an adjective (QQ/selda)

[Ety/SEL-D.051; EtyAC/SEL-D.083] Group: Eldamo. Published by

kalta-

verb. shine, to (cause to) shine, light up, kindle (lamp etc.)

[Ety/KAL.149; PE22/114.1606; PE22/117.1610] Group: Eldamo. Published by

hil(de)

noun. child

Variations of the word: hilde.

Imported inflections

WordFormGlossSource
-hilsuffix-PME/040.6607
-hil/-ilsuffix-QL/040.6501

[QL/040.6501; PME/040.6607; QL/040.6401; GL/49.2403; PME/040.6608; QL/040.6503] Group: Eldamo. Published by

selde

noun. child, child (f.), child [f.], daughter

[Ety/SEL-D.006; Ety/SEL-D.046-1; EtyAC/SEL-D.074; EtyAC/YEL.036] Group: Eldamo. Published by

seldo

noun. child, child [m.]

[Ety/SEL-D.050; EtyAC/SEL-D.072] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

[Ety/ERE.014-2] Group: Eldamo. Published by

-a

suffix. adjectival suffix

[PE14/047.1611-3; PE14/051.1904-2; PE14/079.2801-2; PE15/67.3304-1; PE15/73.0503-2; PE16/100.2406-3; QL/030.0801-2; QL/030.8401-2; QL/033.4101-2; QL/033.6901-2; QL/034.0801-2; QL/035.1501-2; QL/037.1601-3; QL/037.5101-2; QL/039.6501-2; QL/039.7901-2; QL/042.1301-2; QL/043.4301-2; QL/047.1601-2; QL/047.7201-2; QL/048.5401-2; QL/048.6201-2; QL/048.9201-2; QL/049.1401-2; QL/049.1601-2; QL/051.4001-2; QL/051.5801-2; QL/051.6501-2; QL/052.7501-2; QL/053.6401-3; QL/053.6701-3; QL/053.6901-2; QL/053.7001-3; QL/053.7301-3; QL/054.5701-2; QL/054.6101-2; QL/054.6801-2; QL/054.7301-2; QL/054.7501-3; QL/055.0301-2; QL/055.5401-2; QL/055.9001-2; QL/056.0101-2; QL/056.5301-2; QL/056.6201-2; QL/056.7202-2; QL/056.7601-2; QL/057.0201-2; QL/057.3301-2; QL/057.5501-2; QL/057.6501-2; QL/058.3901-2; QL/060.7901-2; QL/061.6301-2; QL/061.6601-2; QL/063.4101-2; QL/063.5301-2; QL/064.5401-2; QL/064.7001-2; QL/065.1701-2; QL/066.4001-2; QL/067.8501-2; QL/067.8601-3; QL/068.2001-2; QL/068.2101-2; QL/068.2901-2; QL/069.0601-1; QL/069.8101-2; QL/070.8601-2; QL/072.1801-2; QL/072.3801-2; QL/073.8101-2; QL/074.5101-2; QL/074.5401-2; QL/074.8301-2; QL/075.2401-2; QL/076.2201-2; QL/076.2401-2; QL/076.3001-2; QL/077.1301-2; QL/077.1901-2; QL/077.4002-2; QL/077.7001-2; QL/077.7901-2; QL/078.0501-2; QL/078.1901-2; QL/079.3601-2; QL/080.7701-2; QL/081.4401-2; QL/081.6101-2; QL/082.5101-2; QL/083.5001-2; QL/083.5201-2; QL/086.7801-2; QL/087.3301-2; QL/088.5701-2; QL/088.6801-2; QL/090.2901-2; QL/091.0301-2; QL/091.0302-2; QL/091.2302-2; QL/091.4101-2; QL/091.4401-2; QL/091.6301-2; QL/092.3701-2; QL/092.7501-2; QL/092.7601-2; QL/092.8501-2; QL/094.2303-2; QL/095.7801-2; QL/096.0601-2; QL/096.0701-2; QL/097.8001-2; QL/099.8301-2; QL/101.2501-2; QL/101.7701-2; QL/102.0401-2; QL/103.1201-2; QL/103.6901-2; QL/105.4001-2] Group: Eldamo. Published by

-ra

suffix. adjectival suffix

[QL/030.1801-2; QL/048.7801-2; QL/066.8601-2; QL/071.5101-2; QL/091.8701-2; QL/094.0101-2; QL/105.6601-2] Group: Eldamo. Published by

Doriathrin

-a(n)

suffix. genitive

The Ilkorin genitive suffix (Ety/NAUK), attested in Dor. Tor Tinduma “King of Twilight” (Ety/TIN). It might have developed from the root ᴹ√NĀ¹/ANA¹, which is the source of the Quenya genitive suffix ᴹQ. -n and the Noldorin preposition N. na “of”. Helge Fauskanger suggested instead that it developed from a suffixal form of ᴹ✶ʒō (AL-Ilkorin/-a). This second derivation seems more plausible given its plural form -ion, though the plural could also have developed from (plural) ✶ī + (genitive) ✶āna > *✶-iān(a) > -iōn > -ion. See the entry on the genitive inflection for further discussion.

Conceptual Development: This suffix and its plural are the same as the Gnomish genitive suffix -a with plural -ion (GG/10). The derivation of the Gnomish genitive is closer to Mr. Fauskanger’s suggested etymology of the Ilkorin genitive, giving further support to his theory.

[Ety/NAUK.029] Group: Eldamo. Published by

-en

suffix. adjectival suffix

An adjectival suffix appearing as both -en and -in, and in one place as -on: Brithon. The -en form can be easily explained as a derivative of the primitive suffix ᴹ✶-inā, with the primitive [i] becoming [e] due to Ilkorin a-affection, the same origin as the Noldorin adjectival suffix -en. The -in variant is more difficult to explain. At least one example lómen had variations with both -en and -in, so perhaps the two forms represented vacillation on the function of Ilkorin a-affection, or an alternate primitive form ᴹ✶-ină where the final ă was lost before a-affection.

Alterately, -in could be a Doriathrin-specific variant, since the forms where it appears are all Doriathrin, while the forms where -en appear are marked Ilkorin, excepting only lómen which was itself revised from lómin.

[Ety/LAM.020-2] Group: Eldamo. Published by

Middle Primitive Elvish

suffix. present suffix

[PE22/095.2607] Group: Eldamo. Published by

suffix. present suffix

[PE22/130.1808] Group: Eldamo. Published by

gal

root. shine

[Ety/GAL.001; Ety/GYEL.063; Ety/KAL.026; EtyAC/GAL¹.001] Group: Eldamo. Published by

il

root. all

[Ety/IL.001; Ety/IL.008] Group: Eldamo. Published by

kal

root. shine

[Ety/AKLA-R.003; Ety/AY.020; Ety/GAL.005; Ety/KAL.001; Ety/YŪ.010; EtyAC/GAL¹.004; EtyAC/GYEL.022; EtyAC/MAN.044; PE18/035.3011; PE18/036.3901; PE18/038.0215; PE18/058.1917; PE18/061.2508] Group: Eldamo. Published by

sel(d)

root. child

[Ety/SEL-D.001; Ety/SEL-D.046; Ety/TIN.127; EtyAC/TIN.059; EtyAC/YEL.068] Group: Eldamo. Published by

Gnomish

-a

suffix. (genitive) termination, gen. abl. S., genitive suffix

[GG/10.1304; GG/10.1307; GG/10.1902; GG/10.2002; GL/17.1305] Group: Eldamo. Published by

gal-

verb. shine, shine (golden, as the Sun), to shine (golden, as the Sun)

[GL/37.3501; GL/37.3502; LT1A/Galmir.022] Group: Eldamo. Published by

danoriol

adjective. daily

[GL/29.8801] Group: Eldamo. Published by

pui

noun. child

[GL/64.5501] Group: Eldamo. Published by

-og

suffix. adjectival suffix

[GL/18.0501-2; GL/18.8301-2; GL/19.1101-2; GL/23.6501-2; GL/27.2701-2; GL/27.6501-2; GL/28.7301-2; GL/29.5801-2; GL/30.8801-2; GL/31.2401-2; GL/31.5101-2; GL/32.4001-2; GL/32.5601-2; GL/33.0701-2; GL/33.3601-2; GL/34.7301-2; GL/34.8301-2; GL/35.5301-2; GL/39.3701-2; GL/41.0401-2; GL/42.4001-2; GL/42.7601-2; GL/46.7401-2; GL/47.5701-2] Group: Eldamo. Published by

-(i)on

suffix. adjectival suffix

[GL/17.7801-2; GL/20.0801-3; GL/21.8101-2; GL/25.0601-2; GL/25.5101-2; GL/25.5301-2; GL/27.0401-2; GL/33.9101-2; GL/34.1902-2; GL/36.5001-2; GL/37.7201-2; GL/46.6001-2; GL/46.7701-2; GL/46.9201-2; GL/48.5501-2; GL/48.7301-2] Group: Eldamo. Published by

Early Noldorin

arn

noun. child, son

[PE13/137.6001; PE13/137.6004; PE13/137.6005; PE13/137.6006; PE13/137.6201; PE13/160.3101; PE13/160.3105; PE13/160.3106; PE13/160.3107] Group: Eldamo. Published by

-eb

suffix. adjectival suffix

[PE13/108.7501-2] Group: Eldamo. Published by

Early Primitive Elvish

kṇðṇ

root. shine

[PME/047.4307; QL/044.7306; QL/047.3901] Group: Eldamo. Published by

kṇřṇ

root. shine

Black Speech, Nandorin, Noldorin, Quendya, Quenya, Sindarin, Telerin are languages conceived by Tolkien and they do not belong to us; we neither can nor do claim affiliation with Middle-earth Enterprises nor Tolkien Estate.